Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Starzy, człowiek i morze

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
bern
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 28.06.2015
Starzy, człowiek i morze

Nieprzeczytany postnapisał(a) bern » 28.06.2015 13:39

Witam szanownych Cro-maniaków i proszę o poradę w następującej kwestii:
W lipcu/sierpniu zabieram do Chorwacji moich rodziców (70-latkowie, ale aktywni i w miarę sprawni fizycznie). Dla nich, wychowanych na wakacjach nad zimnym Bałtykiem, główną atrakcją będzie ciepłe morze i pogoda. Natomiast żeby nie utknąć w jednym miejscu i nie zanudzić się na śmierć, planuję przeciągnąć ich po Chorwacji od Krk'a po Dubrovnik ;)
Wypisałem sobie, sugerując się info z tego forum, listę życzeń, ale plan wygląda na mocno napięty i wycieczka może być męcząca. Poza tym nie wiem, czy atrakcje się zabardzo nie dublują.

1. po drodze z W-wy Plitwickie Jeziora z noclegiem
2. Stara Baska (3 dni)
3. Rab – Lopar Rajska Plaża (2 dni)
4. Dugi Otok – plaża Sakarun (2 dni)
5. Murter i wycieczka do rezerwatu Kornati (2 dni)
6. Ston / Prapratno (2 dni) i wycieczka do rezerwatu Mljet
plus zwiedzanie: Sibenik, Trogir, Brela, Dubrovnik (1 nocleg w okolicach)
7. powrót z noclegiem gdzieś w Chorwacji

Na całość mam 2 tygodnie, poruszamy się samochodem osobowym, noclegi: kwatery, hotele.

Bardzo dziękuję za sugestie :)
banalna77
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 153
Dołączył(a): 24.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) banalna77 » 28.06.2015 13:53

A to twój pierwszy wyjazd do Chorwacji? czy już byłeś?- i znasz trochę ten kraj...jak dla mnie to za dużo wszystkiego, podzieliłabym przez dwa, chyba że rodzice lubią forme aktywnego wypoczynku :wink:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 28.06.2015 13:54

Atrakcje, atrakcjami, ale to jak piszesz "przeciągnięcie" rodziców po Chorwacji nie będzie zbyt meczące :?: :roll:

Planujesz wyjazd lipiec/sierpień. Dla 70-latków wysokie temperatury są bardziej uciążliwe, niż dla 20-, czy 40-latków.

Nie wiem, jak z kondycją Twoich rodziców. Piszesz, że są w miarę sprawni fizycznie, ale czy mają doświadczenie w takich podróżach?

Moim zdaniem, może to być zbyt męczące dla nich (przemieszczanie + wysokie temperatury). Ja wybrałbym jedno miejsce,
jako bazę i w miarę dobrego samopoczucia, stamtąd robił wycieczki.

Poza tym kwestia noclegów. Zamierzasz rezerwować, czy szukać na miejscu, bo to kolejna uciążliwość dla starszych ludzi.
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 28.06.2015 13:58

Zamęczysz ich. Spędzą wakacje pakując się i rozpakowując.
Proponuję darować sobie Krk, Rab (będzie tłok w sezonie) a nawet Dugi Otok i podzielić 2 tygodnie na 2 bazy wypadowe:
1. Gdzieś między Szybenikiem a Trogirem.
2. W Dalmacji Południowej, mogą być nawet okolice Pelješca.
Z tych baz można opracować sensowny plan wycieczek, nie zamęczając całkowicie starszych ludzi. W każdej chwili mogą też sobie dać dzień luzu, jeśli poczują się zbyt zmęczeni. Wiem, co mówię, też mam matkę w tym wieku. Trzeba dać im trochę czasu na chłonięcie wrażeń, nie serwować za dużo na raz, bo się pogubią i wymęczą.
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 28.06.2015 14:15

Dokładnie.
Góra dwa miejsca bazowe.

Pakostane-Plitvice, Zadar i Pag do końca, Kornati, Krka, Sibenik i Trogir, plażowanie. Tydzień pękł.

Okolice Dubrovnika-Dubrovnik, Trsteno i Peljesac z Korculą, Cavtat, Czarnogóra i plażowanie.
Po wakacjach.
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 28.06.2015 16:11

Popieram przedmówców. To maraton a nie wypoczynek. Przejazdy i szukanie noclegów na miejscu zabierze też sporo czasu. Sezon i szukanie miejscówek na 2 noclegi? nie widzę tego.
Odniosę się tylko do jednej propozycji.. . Ston, Prapratno i jeszcze Mljet w 2 dni? Zdążycie choć pół godz. poleżeć na plaży?
Wybrać 2 ciekawe miejscówki.
Po tygodniu w jednej bazie i w koło komina radzę np. popołudniami.
bern
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 28.06.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) bern » 29.06.2015 17:41

@banalna77, walp, Mikromir, FUX, gusia-s,

Bardzo Wam dziękuję za uwagi. Myślę, że macie rację - trzeba wybrać 2 stałe miejscówki, powiedzmy po 5 noclegów i z nich robić wypady po okolicy. Jedna w okolicy Peljeszaca, druga Sibenik-Trogir - brzmi bardzo sensownie. Tylko jeszcze ten Dugi Otok chciałbym jakoś "zaliczyć", żeby mi rodzice nie marudzili, że plaże kiepskie, nie to co nasze polskie, bo piaseczek itd. A wyspa oczywiście na bazę wypadową się słabo nadaje.

banalna77 napisał(a):A to twój pierwszy wyjazd do Chorwacji? czy już byłeś?- i znasz trochę ten kraj...jak dla mnie to za dużo wszystkiego, podzieliłabym przez dwa, chyba że rodzice lubią forme aktywnego wypoczynku :wink:

Byłem, na Peljeszacu, w Dubrovniku i po drodze Trogir, Sibenik itd. Rodzice woleli by mniej aktywną formę, ale trzeba wypośrodkować ;)

walp napisał(a):Planujesz wyjazd lipiec/sierpień. Dla 70-latków wysokie temperatury są bardziej uciążliwe, niż dla 20-, czy 40-latków. (..) Poza tym kwestia noclegów. Zamierzasz rezerwować, czy szukać na miejscu, bo to kolejna uciążliwość dla starszych ludzi.

Dali radę w Egipcie, tu też dadzą ;) co prawda to było 10 lat temu - sprawdzę ich ;) a serio - nie ma w Chorwacji aż takich upałów.
Co do noclegów - bardzo słuszna uwaga. Natomiast ja przetrenowałem już wiele razy jazdę na dziko i nie widzę w tym nic fajnego, to zdecydowanie upierdliwość, a nie przygoda - więc na pewno wszystkie noclegi będę miał porezerwowane na tydzień naprzód. Tzn. niekoniecznie na cały wyjazd z góry, ale z wyprzedzeniem. Będę szukał w necie, a nie fizycznie.

Mikromir napisał(a):Zamęczysz ich. Spędzą wakacje pakując się i rozpakowując.
Proponuję darować sobie Krk, Rab (będzie tłok w sezonie) a nawet Dugi Otok i podzielić 2 tygodnie na 2 bazy wypadowe:
1. Gdzieś między Szybenikiem a Trogirem.
2. W Dalmacji Południowej, mogą być nawet okolice Pelješca.
Z tych baz można opracować sensowny plan wycieczek, nie zamęczając całkowicie starszych ludzi. W każdej chwili mogą też sobie dać dzień luzu, jeśli poczują się zbyt zmęczeni. Wiem, co mówię, też mam matkę w tym wieku. Trzeba dać im trochę czasu na chłonięcie wrażeń, nie serwować za dużo na raz, bo się pogubią i wymęczą.

Bardzo trafne uwagi, biorę sobie do serca i wdrażam poprawki.
Tylko Dugiego Otoku mi szkoda ;/

FUX napisał(a):Dokładnie. Góra dwa miejsca bazowe. Pakostane-Plitvice, Zadar i Pag do końca, Kornati, Krka, Sibenik i Trogir, plażowanie. Tydzień pękł.
Okolice Dubrovnika-Dubrovnik, Trsteno i Peljesac z Korculą, Cavtat, Czarnogóra i plażowanie.
Po wakacjach.

Racja, dzięki. Cavtat i Czarnogóra - nie myślałem o tym wcześniej nawet, a to ciekawy pomysł.

gusia-s napisał(a):Popieram przedmówców. To maraton a nie wypoczynek. (..)Ston, Prapratno i jeszcze Mljet w 2 dni? Zdążycie choć pół godz. poleżeć na plaży?
Wybrać 2 ciekawe miejscówki.
Po tygodniu w jednej bazie i w koło komina radzę np. popołudniami.

Tak, racja :) Dzięki. Zostałem przekonany w 100% :)

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone