Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

soczewki makro do C-770UZ

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
gregorian76
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 04.02.2008
soczewki makro do C-770UZ

Nieprzeczytany postnapisał(a) gregorian76 » 04.02.2008 23:36

Zamierzam nabyć soczewkę makro do Olympusa C770UZ
Proszę doradźcie jaką?
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 05.02.2008 00:32

Zapomnij o soczewkach, tylko TO poprze tuleję dystansową 8)

Tyle że znów niepotrzebnie nowy temat ... :? :wink:
gregorian76
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 04.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) gregorian76 » 06.02.2008 21:58

Rysio napisał(a):Zapomnij o soczewkach, tylko TO poprze tuleję dystansową 8)

Tyle że znów niepotrzebnie nowy temat ... :? :wink:


Tuleję? Jaka? Tka aby pasowała. Symbol?
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 06.02.2008 23:46

[url=C770UZ]Np :?:[/url] 8)
gregorian76
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 04.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) gregorian76 » 08.02.2008 22:44

Strona się nie otwiera:(
Czy chodzi o tuleję
CLA-4?

A może macie linka do jakiegoś odpowiedniego dla mnie tematu.
Ciężko przebrnąć przez ten gąszcz.


A z tego co czytałem to do mojego aparatu nadają się takie opcje:
1) tuleja CLA-4 + sama soczewka gwint 52mm
2) tuleja CLA-4 + RAYNOX DCR-250 MAKRO
3) sam RAYNOX DCR-250 MAKRO bezpośrednio montowany na obiektyw

....nie ma to jakoś sensu

W związku z tym mam pytanie:
1)CLA -4 ma gwint 45,6 z jednej strony montowanej w obiektyw z drugiej zaś 55mm (o ile to racja?)

Czyli pasuje mi tylko opcja 2 bo RAYNOX DCR-250 MAKRO ma mocowanie od 52mm do 67mm i do tego soczewka nie 55mm (gdzie montujemy filtr) tylko 49mm

Mam rację?
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 09.02.2008 16:54

http://www.allegro.pl/item304914244_tul ... html#photo może ten link podziała dłużej. Średnica na końcu tulei wynosi 52 mm, to taki standard dla większości hybryd ( w H1 też tak mam). DCR 250 można założyć od 49 mm średnicy więc pasuje do tulei idealnie.

Ps. Sam Rynox DCR 250 do obiektywu w Obrazek to raczej tylko na kropelkę zamontujesz :wink:
gregorian76
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 04.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) gregorian76 » 11.02.2008 22:08

Czyli tulejka i RAYNOX
Dzięki za odpowiedź:)

Mam jeszcze dwa pytania co lepiej wybrać:
Raynox MSN-202 czy Raynox DCR-250?

I jak się spisuje system zamontowania SNAP-ON nie zsuwa się on?
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 11.02.2008 22:26

MSN 202 ma większe powiększenie niż dcr 250 (o ile pamiętam dwukrotnie), ale przy przesłonie jaką możesz uzyskać w hybrydzie (najprawdopodobniej Fmax=8 ) jest to w zasadzie bez sensu, bo głębia ostrości przy msn202 będzie tak minimalna, że w praktyce trafienie z nią w wymaganą płaszczyznę będzie prawie niemożliwe. Snap on zsunąć na pewno się nie zsunie, chyba że o coś mocno zaczepisz lub uderzysz, czego nie życzę, bo to i dla cyfrzaka nie zdrowe :wink:
gregorian76
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 04.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) gregorian76 » 12.02.2008 17:48

Dzięki za odpowiedź. Jesteś wielki!
Zastanawia mnie tylko jedno czemu by po prostu nie kupić soczewki bezpośrednio montowanej w tuleję? Tylko upierać się za tym konwerterem. Przecież byłoby taniej :)
No chyba że w konwerter możemy wmontować zestaw?
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 12.02.2008 19:20

Eeeee tam nie znowu tak wielki, 182 cm i 9dziesiąt parę kilo :wink: . Co do soczewek, to odpowiem tak. Większość dobrych zdjęć makro które widziałem, szczególnie tych z hybryd, było wykonywanych właśnie przy pomocy DCR 250. Soczewki nie cieszą się zbytnią popularnością wśród ludzi uprawiających sport pt. makro. Dlaczego :?: Najczęściej: niższa jakość użytego szkła powodująca spotęgowanie wad obiektywu, gorsza rozdzielczość użytego szkła i parę innych. By Cię przekonać zacytuję fragment z innego forum

Ja zaczęłem od soczewek (+2,+4,+10) do kitu. Jeszcze 2 może 4, ale 10 to "odjazd". Obiektyw Helios nie był zły, ale cieżki w działaniu i nie uniwersalny. Teraz mam Raynoxa , dodatkowo soczewka (+4), której nie używam i wreszcie zdałem sobie sprawę, że miałem nie wydawać na soczewki, pierścienie odwrotnego mocowania tylko od razu kupić Raynoxa i tak wszystkim radzę.


Po Raynoxie, w zasadzie jedynym lepszym rozwiązaniem są obiektywy makro (ale to już w lustrzankach), które często kosztują kilkukrotnie więcej niż dobrej klasy hybryda. Tak jak już kilkukrotnie na tym forum wspominałem - za jakość obrazu, w największym stopniu odpowiada w fotografii jakość użytego szkła. Niestety soczewka za 20, 30 czy 40 zł., tej jakości nie zapewni. DCR 250, za pieniądze które obecnie kosztuje, to dla klasy kompakt/hybryda wybór optymalny. Nie można oczekiwać cudów, ale nie pogorszy Ci w istotny sposób tego co prezentuje Twój obiektyw bez tego dodatku, a pozwoli znacznie przybliżyć się do fotografowanego obiektu.

Powrót do FotoCroClub - dyskusja


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
soczewki makro do C-770UZ
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone