Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Slatine wyspa Ciovo koło Trogir - koniec czerwca 2010

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
ZBuK
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 48
Dołączył(a): 18.07.2003
Slatine wyspa Ciovo koło Trogir - koniec czerwca 2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZBuK » 05.07.2010 14:53

Krótka relacja z pobytu w Slatine na wyspie Ciovo (koło Trogiru) czerwiec 2010.

WYJAZD i TRASA
wyjazd: 20 czerwca - pierwsza tura wyborów prezydenckich 2010
powrót: 1 lipca (czwartek po całym dniu plażowania, wyjazd ok. 17.00 - 2 lipca o 6 rano już leżałem w swoim łóżku w Krakowie, wszystko by zdąrzyć na drugą turę wyborów)

2 osoby dorosłe + dwójka dzieciaczków (6 lat i 1 rok)
Auto (Audi A3 5 drzwi + "trumna" na dachu, diesel, 180 koni, klima, tempomat) zapakowane częściowo już dzień wcześniej.
Po spełnieniu obywatelskiego przywileju, auto dopakowane lodówką przenośną i bibelotami typu odtwarzacz DVD dla starszego dziecka.
Wyjazd z Krakowa ok. 19.00. Na pokładzie nawigacja GPS iGO8 z mapami lokalnych dostawców oraz nawigacja z Audi. Trasa PL-CZ-A-SLO-CHR.

Droga Kraków-Cieszyn w niedzielę wieczór z umiarkowanym ruchem. Poszło gładko, zwłaszcza, że odcinek Bielsko-Cieszyn jest naprawdę przyjemny. Na jednej z ostatnich stacji dotankowane auto i zakupione winiety na Czechy (30dni ok. 300koron), Austria (10 dni niecałe 8euro) oraz Słowenia (30 dni za 30euro). Kleimy wewnątrz auta każdą wg instrukcji (czeska w innym miejscu niż pozostałe).

Czechy przelatywałoby się niepostrzeżenie z małymi wyjątkami:
- zdarzył się objazd, który był fatalnie oznakowany i byłem świadkiem, jak sami Czesi głupieli i nie wiedzieli jak jechać - GPS iGO wyprowadził jak należy
- bodajże za Brnem jest remontowana droga - zwężenie, jeden pas, pachołki i ograniczenie prędkości. Niestety zarówno w jedną, jak i w druga stronę "wpadałem" w wyrwę w aslafcie, która pojawia się tam parokrotnie. Jadąc nawet 30km/h jest to za dużo na pokonanie takiej przeszkody. Chodzi o to, że zrywają asfalt na głębokość 2 krawężników, niby stoi znak, ale stoi przy samej wyrwie i trzeba być super czujnym zwłaszcza w nocy, kiedy słabiej to widać. Dlatego uczulam - ostrożnie, bo szkoda zawieszenia. Najbezpieczniej podjechać i wręcz ruszając z 1 biegu pokonać tę przeszkodę.
- autostrada jest w 75% betonowa jakaś taka ze gęstymi spoinami, które przy prędkości 130km/h naprawdę są nieprzyjemne. Huk jak w pociągu - wiadomo A3 jakoś super ciche w środku nie jest, ale jednak...

Wjazd do Austrii niepostrzeżenie około północy z niedzieli na poniedziałek. Tutaj radzę przepisowo jednak - wszyscy zwalniają w miasteczkach do 50, poza nim 90.

Naprawdę nie ma co szarżować. Droga praktycznie pusta o tej porze. Zero korków, cieżarówek i innych zawalidrogów.

Wiedeń - tutaj centralnie drogą A5, S2, E59, A2 (jakby przez środek Wiednia) - przejeżdżając przez Wiedeń pamiętajcie o ograniczeniu właściwie przez cały czas 80km/h - bohaterowie pędzą szybciej, ale kilka razy widziałem błysk fleszy ze sprytnie ukrytych kamer. Wychodzę z założenia, że 80km/h można jechać i bezpiecznie i tanio dojechać - tempomat wyręcza w takich sytuacjach doskonale - zresztą to urządzenie jest boskie w sytuacji, której jedziesz 1200km, z czego ponad 900 to autostrady...
Wiedeń -> Graz A2 -> Maribor (SLO) A9. Drogi w Austrii super - wiadomo. Ciężko się zgubić - jedynie we Wiedniu jest kilka miejsc i drogowskazów, które mogą trochę mylić - zwłaszcza w drodze powrotnej. Np. jest kierunkowskaz na Bratysławę z dopiskiem CZ SK, a tam gdzie się powinno jechać znaczków nie ma. GPS kierował jednak gdzie trzeba, ale tylko iGO, bo nawigacja z Audi dała ciała. W Austrii tankowałem, żeby dolać do pełna szwabskiego diesla, ale pamiętajcie - jest to droga benzyna, a w drodze powrotnej mieliśmy pecha, że co stacja to Shell, który jest zdecydowanie droższy...

Słowenia to jakieś 100km - za 30 euro :) - z czego i tak kilkanaście kilometrów to "wiejskie drogi". Ceny na stacjach niższe niż w Austrii i Chorwacji, ale stacji tych jak na lekarstwo po drodze. Możecie się zdziwić, ale kilka razy na trasie zobaczycie znak CESTINA czy jakoś tak - znaczy się bramki i płać kierowco płać, ale to tylko pozostałości po czasach, kiedy nie było winiet i płaciło się za odcinek. Nie mniej jednak raz trzeba zwolnić, bo centralnie przez te bramki trzeba przejechać, w drugim przypadku bodajże, przejeżdża się obok nich całkiem.

Na granicy Słoweńsko-Chorwackiej cisza i spokój. Dwa auta w "kolejce". Paszport, 5 sekund i jesteśmy w Chorwacji. Praktycznie od razu zaczyna się autostrada. Pobierasz ticket na bramce i jazda. Człowiek jest już zmęczony podróżą, choć nie jest to jeszcze zmęczenie zmuszające do powiedzenia stop, jednakże w związku z tym, że apartament mamy od 10 rano, możemy zrobić przerwę na krótki sen, póki dzieci śpią, bo w innym wypadku bylibyśmy na miejscu przed 8 rano. 1,5 godzinki snu na parkingu w Chorwacji przy autostradzie.

Zapomniałem dodać info o pogodzie. Całą trasę o dziwo nie padało. Miejscami w Austrii i Czechach. Ale troszkę. Ale najgorsze jest to, że wjeżdżamy do Chorwacji a temperatura powietrza to 11 stopni i leje jak z cebra... Nawet po przebudzeniu ciągle pada. Praktycznie cały czas drogi w Chorwacji niebo zachmurzone na maxa i co jakiś czas strugi z nieba. Nie wróży to niczego dobrego, bo końca chmur nie widać.

Autostrady w Chorwacji - bajka. Dobrze oznakowane, parkingi, stacje. Ceny na stacjach na autostradach są wszędzie takie same (tak zauważyłem) i są niższe niż poza autostradami, ale droższe niż w np. w Słowenii. Za dwa odcinki granica-Zagrzeb oraz Zagrzeb-Prgomet (zjazd na Trogir) płaciłem niecałe 200kuna - można płacić kartą lub w euro. Nie da się zgubić. Jedyny rozjad jest za Zagrzebiem albo na Istrię albo Dalamację. Potem już tylko trzeba pilnować zjazdu do swojej miejscowości.

Niestety ciągle pada.
Zjazd z autostrady i cała masa zakrętasów, żeby dostać się na wybrzeże. Niestety widoki mizerne - szaro, chmurno i lejąco. Źle, źle, źle... Pomimo ostrzeżeń, droga przez Trogir i jego dwa mostki na wyspę Ciovo luźno i pusto - pora chyba i pogoda to sprawiły. Dojeżdżamy do Arbanja pod kościół Sv. Kriz, gdzie byliśmy umówieni z panią Bożeną, która nas odbiera i zawozi do apartamentu Marko w Slatine.


APARTAMENT
Mieszkamy w piętrowym domu p. Marko i jego małżnonki na drugim piętrze. Apartament nieduży, czysty i schludny z opcją klimy, ale nie była potrzebna (bo jednak cały wyjazd temperatury były raczej niskie). Malutka łazienka z prysznicem, salon z kuchnią, stołem jadalnym i rozkładaną wersalką, tv sat oraz sypialnia z szafą, przygotwanym łóżeczkiem dla maluszka i łóżkiem małżeńskim. Wyjście na niewielką zabudowaną loggię, ze stolikiem i krzesełkami. Widok naprawdę przyjemny, na całą zatokę Splicką, praktycznie niczym nie przysłonięty. Początkowo trochę mnie zmartwiła wielkość, tego tarasu - wiadomo, duży taras to podstawa, ale szybko się przyzwyczaiłem, a fakt, że była to loggia dawało poczucie bezpieczeństwa, że malec nie wyleci przez szczeble, albo coś gorszego.

Obrazek
Widok z loggi apartamentu nr 3 dom Marko

Do domu prowadzi bardzo stromy podjazd szerokości jednego auta między innymi białymi domkami i ogródkami skalnymi. Miejsce parkingowe pod wiatą - jest na tyle miejsca, że łatwo "zawrócić" auto do jazdy w dół. Do plaży jakieś 150m, ale jednak stromo w górę.
Przy domu sympatyczny ogródek warzywny i drzewa owocowe, o które p. Marko bardzo dba. Przed wejściem do domu zadaszone stoły z dużym grillem z całym asortymentem - mieliśmy jedynie swój węgiel, a synek zbierał suche patyki i drewno w ramach relaksu. Mnóstwo jaszczurek i os, które jednak latały tylko w jednym miejscu, nie stanowiąc zagrożenia zbytniego.
UWAGA! KOMARY KOMARY KOMARY. Mieliśmy ze sobą odstraszacz Raida do kontaktu, ale już w apartamencie zauważyliśmy, że są takowe urządzenia. Dało to do myślenia i jak się potem okazało, że komary były i gryzły - najchętniej starszego syna, dopóki nie włączyliśmy wszystkich urządzeń naraz. Zresztą nie był to odosobniony przypadek pogryzień jak sądzę, bo na plaży, podczas wycieczek, na promach - wszędzie widziałem najczęściej małe dzieci OKRUTNIE pokąsane przez komary. Także na pytania o komary odpowiadam TAK SĄ i to strasznie sprytne france - jakby mądrzejsze od tych naszych polskich :)
Obrazek
Widok z loggi apartamentu nr 3 dom Marko o zmroku

PLAŻA
Mając plażę pod nosem wydawać by się mogło, że super sprawa... A jednak mam spore zastrzeżenia. Po pierwsze plaża, jednak przy głównej drodze - nie jakoś strasznie uczęszczanej, niemniej jednak jej malowniczość traci na wejściu -50%. Sama plaża brudna - to znaczy śmieci dużo. Nie była super płaska, a kamienie były nie te najdrobniejsze, tylko większe (naturalne) to na plus, ale jednak ciężej rozłożyć na tym karimaty, namiocik od słońca, a i dziecko, które próbuje samodzielnie chodzić i siedzi małostabilnie czasami wywala się na takim spadku. Każda plaża jest przy jakiejś drodze, ale ta przy apartamencie Marko wyjatkowo mi nie przypadła do gustu.

Obrazek
Plaża przy domu Marko w Slatine

Mając jednak wygodne auto oraz tysiące rzeczy, które na plażę trzeba wziąć (namiocik, basenik, materac, karimaty, pontonik i inne zabawki) wygodniej nam było trzymać to wszystko w aucie i jechać na plażę gdzie indziej. Na początku jeździliśmy na plażę do Okrug. Żeby nie jechać przez Trogir (tam jednak czasami ciężko się przedostać koło mostu) w miejscowości Arbanija skręcaliśmy na górę do miejscowości Zedno i stamtąd malowniczą trasą przez "szczyt" wyspy wjeżdżaliśmy do Okrug Doni jakby z drugiej strony. Tam plaża jest typowo "turystyczna" - wzdłuż plaży parking, pas "usługowy" czyli knajpy, bary, toalety, prysznice, przebieralnie, chodniczek do spacerowania wzdłuż plaży oraz sama plaża z drobnym białym żwirem (nanoszonym przez ciężarówki :). Plaża długa podzielona na "sektory" przez małe zatoczki.

Obrazek
Plaża w Okrug

Pamiętam tę miejscowość parę lat wstecz, kiedy przejeżdżaliśmy tam pod koniec sierpnia i był tam istny sopot - człowiek na człowieku - uciekałem stamtąd szybkoooo. Tym razem jednak czuć było brak sezonu. W pierwszym tygodniu było tam praktycznie luźno nonstop. W kolejnym już się wypełniało powoli, ale rano (przed 10) spokojnie można było żonglować miejscem. Generalnie nie taką Chrowację umiłowałem, ale względy praktyczne jednak zadecydowały, że to tam głównie urzędowaliśmy. Po pierwsze - blisko do lodów dla starszego dziecka, po drugie chodniczek po którym można pchać wózek usypiając niemowlaka, płaska plaża i drobny żwir na którym ciężko zrobić sobie krzywdę...

Wolę dzikie skały i półki skalne, ale cóż. Nie przyjechałem sam z żoną tym razem :) Dlatego to miejsce było dobre dla dzieci. Łagodne zejście do wody. Jeżowce owszem się trafiały, ale i tak wszyscy chodzą w pełnym obuwiu do wody, a im więcej było ludzi tym mniej jeżowców. Także nie stanowiły one zagrożenia żadnego. Wiadomo widok nie taki jak trzeba (w oddali stocznia), ale jak wspomniałem - liczyła się wygoda dla dzieci.
Jak wspomniałem wcześniej przy plaży jest parking. Teoretycznie jest to strefa płatna parkowania - są tam parkometry. 5 kuna / godzinę. PRZEZ CAŁY POBYT TAM NIE ZAUWAŻYŁEM NIKOGO, KTO BY ZAPŁACIŁ. Pierwszy postój na gapę obarczony był non stop obserwowaniem auta czy przypadkiem jakaś służba nie chce mnie odholować. Ale potem już o tym zapomniałem całkiem. Nie zapłaciłem ani kuny za ten parking tam. Być może to kwestia tego, że przed sezonem nie ma jeszcze takiego zapotrzebowania na miejsca? Nie wiem - Pani Bożena powiedziała tak: "Nie znam Polaka, który by tam płacił, bo i po co, skoro Chorwatom się nie chce sprawdzać? A nawet jeśli to co? Mandat dadzą? A nawet jeśli się spotkasz z nimi oko w oko, to mówisz, że nie masz kasy i już :)". Nikogo nie namawiam do łamania przepisów, ale jak mówię - nas w czerwcu NIKT nie sprawdzał na tym parkingu.
Z pewnych względów, które opisze poniżej w dziale PRZYGODY musieliśmy poszukać innej plaży dla dzieci. I znaleźliśmy ją w Arbanija centralnie pod kościołem Sv. Kriz :).

Obrazek
Plaża pod kościołem Sv. Kriz w Arbanija

Plaża ta w przeciwieństwie do tej ze Slatine pod domem Marko była bardziej płaska i żwirkowa, nie kamienista i praktycznie w 80% osłonięta przez nisko wiszące drzewa, dając 3/4 dnia cień. Pas przy samym morzu był oczywiście cały czas nasłoneczniony. Przychodziliśmy tam przed 10 rano i moglismy wybierać miejsce. Jednakże już po 11 zaczynało robić się gęsto - czasami nawet za gęsto. Jednakże stale te same osoby, raczej ciche z małymi dziećmi. Zaletą tej plaży było to, że był duży "parking" osłonięty przez drzewa, plaża była bardziej malownicza, chyba przez takie rzadko rozstawione "stoliki" zadaszone liśćmi palmowymi, oraz było na niej mnóstwo cienia dla małego dziecka. Na tej plaży spędziliśmy drugą część urlopu.

Obrazek
Plaża przy Sv. Kriz w Arbanija

Wzdłuż drogi Trogir Slatine na Ciovo ciągnie się plaża - ale są to głównie betonowe podesty i tzw. plaże prywatne. W samym slatine także jest plaża przy porcie, ale tak samo jak pod domem Marko - większe naturalne kamienie, brudna i malutka przy samym porciku.

Obrazek
Plaża w centrum Slatine przy samym porcie

Wszyscy zachwycają się plażą Cava - czy jakoś tak - za Slatine jedzie się i jedzie po bezdrożu by dojechać do "nikąd". Mnie osobiście plaża wcale nie urzekła. Jakoś nie bardzo różni się od reszty, jedynie to że jest na "końcu świata" jest pociągające. Spodziewałem się więcej, po reklamie jej na tym forum. Ale może to wynika z tego, że każdy szuka plazy dla siebie i swoich bliskich i pewno 10 lat temu bardziej by mnie urzekła jej "dzikość" czy "wąskość", bo można by było "poszaleć" z dziewczyną w takim miejscu. Apropos "szaleństwa" na plaży często można (zwłaszcza w Slatine) znaleźć pozostałości po upojnych plażowych miłosnych eskapadach :) Po drugiej stronie zatoki jest lotnisko pod Splitem - nie jest ono uciążliwe, nawet może stanowić jakieś urozmaicenie, bo widać jak samoloty lądują czu startują. Nawet to fajne. Ale prócz lotniska cywilnego, jest tam lądowisko dla helikopterów. Jak taki jeden startuje to w Arbanija się ziemia trzęsie. OKRUTNIE HAŁASUJĄ. Zwłaszcza przy starcie i lądowaniu. Morze niesie ten hałas okrutnie wprost na plażę. Jednego dnia lądowało chyba ponad 20 helikopterów wojskowych. To było męczące.

Obrazek
Plaża przy Sv. Kriz w Arbanija - po drugiej stronie zatoki widać te zabudowania lądowiska dla helikopterów. Tutaj też widać generalnie WODĘ w morzu :)


WODA
Woda jest słona to niezaprzeczalny fakt :) Ale co do reszty sprawa nie jest już tak oczywista. Czytałem wiele na tym forum o "czystości" wody w okolicach Ciovo i głosy były różne. W związku z tym, że byłem w Chrowacji w wielu miejscach mogę je porównać. Woda na Ciovo nie należy do najczystszych. Nie chodzi o to, że jest ona brudna w taki sposób, że strach do niej wejść. Jest czysta, przyjemna i niebiesko-zielona. Jednakże w porównaniu np. z wodą z okolic wyspy Korcula czy Brela woda na Ciovo wygląda słabo. Nie mówię z perspektywy plażowicza, ale nurka amatora. Dno przy Ciovo jest zdecydowanie bardziej "zamulone" - kamienie, jeżowce, muszle - wszystko jest oblepione jakby mułem. Przez co dno jest jednobarwne i smutne. W okolicach nawet Omisa czy wspomnianej Breli dno było "kolorowe" i z łatwością można było odnaleźć pobłyskujące w słońcu puste skorupy jeżowców czy muszle. Na Ciovo można je było odnaleźć jedynie pływając przy samym dnie i szukając "po kształcie", a nie kolorze. W dodatku kilka razy zdarzyło mi się trafić na kilkumetrowe pasy żółtej piany płynące po powierzchni wody. Kilka razy też - nie wiem właściwie czemu - woda traciła swoją przejrzystość tuż pod powierchnią - robiła się jakby mętna i dopiero po zanurkowaniu odzyskiwała klarowność. Ale spokojnie - jak mówię - woda jest czysta. Śmiało można się w niej chlapać, nurkować, pływać :) Jednakże amator nurkowania może być zawiedziony! Mówię to jedynie w oparciu o swoje obserwacje w miejscach w których byłem. Być może po drugiej stronie wyspy woda jest lepsza bo i otwarte może a nie zatoka Split-Trogir.


POGODA
Pogoda podczas tego wyjazdu (20 czerwiec - 1 lipiec 2010) na 4 z minusem. Jak wspominałem na wejście LAŁO. Potem gęste chmury utrzymywały się jeszcze dwa dni. Kropiło lub siąpiło. Praktyczne z 10 dni 5 było kiepskiej jak na Chrowację pogody. To znaczy na niebie było tyle chmur, że uniemożliwiały one miłe opalanie na plaży i należało szukać innych rozrywek. 5 dni było słonecznych, ale tak naprawdę 100% pogody tj. bezchmurne niebo i temperatura ok. 30stopni było tylko dwa dni. Wieczory od 11 stopni (w dniu przyjazdu) do 20 w dniu wyjazdu. Temperatura powietrza 15 w dniu przyjazdu do 33 w dniu wyjazdu. Morze ciepłe. Nie wiem dokładnie, ale przyjemniejsze niż Bałtyk :):) Byłem już kilka razy w Chrowacji i nigdy nie miałem aż tak "złej" pogody. Zazwyczaj na 10-dniowy pobyt przypadało max jeden dzień "pochmurny". A byłem w Chrowacji zarówno w lipcu, jak i w sierpniu, jak i wrześniu. Także albo miałem pecha - generalnie Europa była spowita chumarami, albo taka pogoda z końcem czerwca w Chorwacji.


PRZYGODY
Opiszę je w postaci punktów:

- w 3 dniu pobytu złapałem paskudną gumę na trasie Trogir-Slatine. Drogi na Ciovo są wąskie, a krawędzie drogi bywają poszarpane. Miałem pecha - z naprzeciwka jechało duże auto, zjechałem na prawo, wpadłem w dziurę, obok której leżał kawał oderwanej skały i naprężona opona została rozdarta przez ten kamień. Dziura okazała się na tyle obrzydliwa, że nie było szansy naprawy opony. Za nowego Continetal 17" niski profil zapłaciłem 180 euro :) w Auto Antonio w Trogirze - czekałem na nią od piątku do wtorku. W tym czasie, byłem zmuszony jeździć na dojazdówce - prędkości max. 80km/h ale zazwyczaj 60-70km/h - wukrzałem tym samym połowę kierowców na drodze...
Ale nie obyło się i tak bez większego problemu, bo kiedy już zorientowałem się, że opona padła, zjechałem na kawałek płaskiego betonu przy drodze. Wyciągnąłem cały zestaw do zmiany koła - w A3 wygląda imponująco :). Byłem przekonany, że do domu już blisko i wysłałem rodzinkę na piechotę do apartamentu. Sam zabrałem się za podniesienie 1400kg Audi na podnośniku, który jak go zobaczyłem mnie przeraził. Dotychczas spotykałem się z klasycznymi podnośnikami romboidalnymi. Ten był mniejszy i otwierał się już w ocenie wzrokowej bardzo niestabilnie. Ale założyłem go pod auto i kręcę. Nagle widzę, że podłoże, które niby jest betonowe, nie jest do końca płaskie i równe, a podnośnik zaczyna niebezpiecznie się przechylać i auto robi łup przygniatając podnośnik. Na szczęście nie zdąrzyłem odkręcić koła. Podnośnik ledwo wydarłem spod auta - pokrzywił się jak zabaweczka. Okrutna tandeta! Nie mając czym podnieść auta, zadzwoniłem o pomoc do Pani Bożeny, która, chwała jej za to, zorganizowała całą akcję ratowniczą. Właściciela Marko nie było i na pomoc ruszyli sąsiedzi. Przerazili się, że puściłem rodzinę na piechotę, bo okazało się później że do domu mieli jakieś 4km wąską drogą przy bardzo mocnym palacym słońcu - prawdę mówiąc żona ledwo doszła z wózkiem i drugim synkiem - a spaliło jej nogi na raka :) Próbowaliśmy auto podnieść podnośnikiem z opla, ale przyjechał trzeci sąsiad i wyjął z dużego VW "żabę" i poszło gładko. Wszystko "za uśmiech" - nie było mowy o płaceniu. Bardzo przyjemni ludzie i pomocni. Hvala! Nauczka dla potomnych - miejcie DOBRY PODNOŚNIK ze sobą i sprawną zapasówkę. Podnośnik Audi skrzywił się jak zabawka - fakt podłoże nie było idealne, ale przecież nie zawsze gumę łapiemy na autostradzie w Austrii...
Przy okazji pozdrawiam Bartka z Kielc, który jako jedyny zatrzymał się pytając co się stało i oferując swą pomoc...

- w 5 dniu pobytu mojego jeszcze nie rocznego synka obsypała ospa - z początku trzy chrosty. Ale już dwa dni później miał chrosty nawet w gardle. Myśleliśmy, że pójdzie gładko, ale po dwóch dniach bezustannego ryku i braku snu przez dwie noce chcieliśmy wracać. Ani na plażę, ani na wycieczki. Katastrofa. Kupiliśmy w aptece tę białą maść na ospę, ale i tak był okrutnie rozdrażniony i gorączkował. Pojechaliśmy w końcu na pogotowie (w Trogirze za targiem w stronę Marina po lewej stronie - widać duży parking i karetki) i od tego czasu dziecko "ozdrowiało" :) Dostaliśmy receptę na Loratadynę i chyba to pomogło, albo już po prostu najgorsze czyli wyłażenie nowych chrost się skończyło. Co ważne - nic nie płaciliśmy - Chorwacja i Polska mają umowę na świadczenie usług. Spisali jedynie jego dane z paszportu, a lek na receptę dostaliśmy CAŁKIEM za darmo w aptece obok. Lekarka nas uspokoiła - nie ma po co wracać, jedynie chronić przed słońcem i unikać raczej wody, żeby chrosty "schły". Trochę to trudne w Chorwacji, ale znaleźliśmy tę plażę w Arbanija i było łatwiej - dziecko bawiło się w cieniu w basenu bez wody :). W Polsce lekarka powiedziała nam, że najpewniej zaraziliśmy pół Europy tą ospą :) Ups...

- więcej przygód o dużym ciężarze gatunkowym nie mieliśmy - w Splicie na wycieczce nad samym morzem przy promenadzie starszemu synowi nagle gwałtowny podmuch wiatru zerwał z głowy ulubioną czapkę z daszkiem wrzucając ją do morza. Spadła na tyle daleko, że nie było szans na jej wyłowienie. Szczęście w nieszczęściu, że widział to sternik szybkiego pontonu, który błyskawicznie zareagował podpłynął wyłowił i podał zalanemu łzami synowi. Hvala!


ATRAKCJE W OKOLICY
W związku z brakiem pogody w pierwszych dniach pobytu, jeździliśmy po okolicy zwiedzając w miarę możliwości okolice - miarą mozliwości było roczne dziecko w wózku i dziecko sześcioletnie.

TROGIR
Miasto z listy UNESCO - naprawdę śliczne i kilmatyczne. Przyjemna promenada z fajnym espresso czy piwkiem w jednej z knajpek. Na przystani często i gęsto wypaśne morskie "fury" samo ich podziwianie to nielada atrakcja. Sam Trogir zwiedza się błyskawicznie - jest malutki. Myślę, że warto wejść na wieżę - nie byliśmy, ale zapewne widok jest super. Zaletą Trogiru jest targ - mamy tu owoce, warzywa, oliwę, chleb, mięso po drugiej stronie ulicy targ rybny i duży Konzum. Na targu z cenami różnie, ale trzeba się przyzwyczaić, że nie są to ceny ukraińskie :) Jeśli jedziemy autem ze Slatine warto zostawić auto na Ciovo na "parkingu" przed Trogirem, by uniknąć stania w korku między mostami. I teraz uwaga: teoretycznie za parking przed Trogirem wzdłuż drogi płaci się "jednokratno 10 kuna". Teoretycznie bo tylko raz doszedł do nas koleś po opłatę a i tak miałem 200kuna lub 6 i wziął 6 :). Ale tuż przed mostem jest za ogrodzeniem jakiś ośrodek - nam to wyglądało na jakieś Tworki czy Kobierzyn - tj. szpital psychiatryczny albo jakiś zamknięty dom starców. Przez ogrodzenie wołają starsi ludzie i nawołują do zapłacenia tych 10 kuna. Za pierwszym razem nikt do nas nie podchodził po tę opłatę więc wystraszona żona zapłaciła tym wołającym 5 kuna, bo bała się, że jak nie zapłaci, to poskarżą, albo porysują auto. Ale spokojnie - generalnie można im dać co najwyżej krzyżyk na drogę. Po pierwsze opłaty pobiera osoba chodząca wzdłuż parkingu, a po drugie nie porysują i nie poskarżą, bo są zamknięci za wysokim ogrodzeniem, a bramy pilnuje strażnik :) Raz proszą o 10 kuna, raz o 1 kuna raz o papierosa. Moja rada: ZLAĆ ICH TOTALNIE, albo powiedzieć im coś po Polsku w stylu W SZCZEBRZESZYNIE CHRZĄSZCZ BRZMI W TRZCINIE. Jak macie szczęście nie traficie na człowieka zbierającego opłaty i macie parking gratis.

Obrazek
Widok na Trogir z mostu

Obrazek
Trogir

Obrazek
Trogir - widok z tej wieży jest zapewne super, można na nią wejść


Innego dnia wybraliśmy się na wycieczkę SIBENIK - PRIMOSTEN - ROGOZNICA.

SIBENIK
Z Trogiru w jedną stronę pojechaliśmy "głebokim" lądem do Sibenika (ok. 50km przez Podine i Vrpolie). Sibenik to chyba tez UNESCO :). Piękne widoki z dolnego zamku - jest jeszcze górny, ale nie wiem czy dostępny i tam nie byliśmy. Płaci się za wstęp od dorosłych, ale warto. Co prawda same mury, ale kilka poziomów, bardzo piękne widoki, malowniczy cmentarzyk. Super. Potem schodzi się przez stare miasto nad morze i tu uwaga dla dzieciatych. Jeśli macie dziecko w wózku... Uff. Ciężko. Całe miasto na wzniesieniu - milion schodków. Rada? Zaparkujcie "nad zamkiem" i idźcie na zamek, a potem w dół. W drodze powrotnej do auta, można iść główną ulicą po chodniku bez schodów. Promenada już nie jest tak urokliwa jak w innych miejscowościach, ale widoki z zamku i klimatyczne stare miasteczko na 5+. Warto.

Obrazek
Widok z zamku na kościół

Obrazek
A to juz wnętrze tego kościoła


PRIMOSTEN
Wracając z Sibenika wybraliśmy drogę nad wybrzeżem, żeby zobaczyć kolejne miasteczka. W planie Primosten. CUDO! Ogromnie nam się podobało. Stare miasto jakby na wyspece - połączone z lądem wąskim gardłem. Miasto bardzo urokliwe, proponuję obejść je wzdłuż lini brzegowej do okoła - naprawde warto. A potem wejść na górę pod kościółek urokliwymi uliczkami. Zakochaliśmy się w tym miasteczku na tyle, że w jeden z ostatnich dni specjalnie tam jechaliśmy na kolację po zmroku ze Slatine. Knajpeczki nad samym morzem bardzo urokliwe, choć samo jedzenie w Restauracji Marina raczej średnie - ale nie miało to większego znaczenia, zimne Karlovacko, ryba z grila, wcześniej bajkowy wręcz zachód słońca i wieczorny ciepły nastrój w towarzystwie uroczej małżonki i śpiących dzieciaczków - kwientesencja przyjemnego wieczoru w Chorwacji. Być w okolicach Trogiru i nie zobaczyć Primosten to grzech.

Obrazek
Zachód słońca nad Primostenem

ROGOZNICA
Kolejna miejscowość po drodze do Rogoznica - z mapy wynikało, że do miasteczka wjeżdża się przez długi most. Faktycznie most był. Ale samo miasteczko już nie tak urokliwe jak Primosten. Bardziej turystyka plażowa, choć plaży pięknych nie widziałem. Zapewne warto obejrzeć, bo ładne, ale bez rewelacji.

Obrazek
Rogoznica

Innego dnia zwiedzaliśmy KASTELE czyli miejscowości między Trogir a Split wzdłuż wybrzeża. Zapakrowaliśmy auto w jednej w pierwszych. I dalej na nogach wzdłuż wybrzeża.
Pogoda była do bani, dziecko bardzo cierpiało z powody ospy i genralnie nic ciekawego ani klimatycznego nie znaleźliśmy. Ot spacer wzdłuż plaży.

Obrazek
Kastele

Na Ciovo pojechaliśmy raz zwabieni mapką z Tourist Info na jej zachodni cypel, na którym wg mapy jest latarnia morska. Trochę się pogubiliśmy, ale w końcu dojechaliśmy. Zebrał się olbrzymi wiatr i mogło lunąć więć biegiem do latarni, która okazała się... kawałkiem metalowego słupa z żarówką :) Ale przy okazji obejrzeliśmy wille w jej pobliżu na samym cyplu z prywatnymi plażami, zejściem do wody itd.

Obrazek
Widok z zachodniego przylądka Ciovo

Generalnie na Ciovo niby wiele jest - z mapki tak wynika, ale tak naprawdę nie ma nic. Nic prócz sanktuarium znajdującego się na południowo- wschodniej ścianie wyspy. Nie można tam pojechac autem, a na piechotę nie mieliśmy jak, choć chyba można, bo jest tam szlak rowerowy. Wykupując wycieczkę fish-picknick np. w Slatine, ale i w Okrugu takowe są w programie jest opłynięcie wysypy i oglądanie tego sanktuarium. Moja rada - jeśli macie czas i możliwości, a pogoda jakby mniej plażowa idzcie obejrzeć ten fragment wyspy - myślę że warto. A najbardziej warto wybrać się na FishPiknik ale uwaga - koniecznie MAŁĄ ŁÓDKĄ im mniejsza łódka, tym lepszy klimat. Mała łódeczka, obejrzycie sanktuarium, dopłyniecie do jakiejś wysepki, plażowanie, potem znowu rejs, plaża, obiadek w postaci rybki z grilla - do woli domaci wino. Ja takie pikniki wspominam jako wspaniałe - kapitan wyciągał harmonię i grał a polacy darli się w niebogłosy, niemcy nie wiedzieli co robić, czesi bawili się setnie a włosi robili zdjęcia z uśmiechem na twarzy. Raz nawet wino się skończyło na pokładzie, ale kapitan był tak szczęśliwy z naszego szczęścia, że siedział z nami i bawił się setnie - nawet nie wiem kto sterował i jak dopłynęliśmy do domku :) Także jak dobrze traficie, to będzie podobnie. Ale to nie wycieczka dla maluszka i rozbrykanego 6latka, a raczej wolnej pary lub par.

SPLIT
Ze Slatine kilka razy dziennie odpływa stateczek BURA LINE na trasie Trogir-Slatine-Split. Rozkład i ceny na stronie Bura line czy jakoś tak. Płynąc do Splitu konduktor nas nie skasował - nie oponowałem :) W drodzę powrotnej zapłaciłem mniej, bo nie miał wydać - generalnie NE MA PROBLEMA :) Samo popłynięcie stateczkiem jest już jakąś atrakcją, więc polecam - zresztą to miło tak podróżować do Splitu, a i do Trogiru można - można wypić więcej Karlovacko. Sam split jest piękny - pałac Dioklecjana jest super. Samo miasto i ludzie w nim spacerujący to już mega lans. Tam jak we Florencji - musisz się wypacykować - chyba, że jesteś z Polski i masz to w d... :) Co często i gęsto widać. Ale już w czerwcu ludzi MASA! Przed południem prawdziwe oblężenie promenady. Lans :) Jeśli znajdziecie chwilę warto udać się na tzw. punkt widokowy na miasto (na zachód w stronę Parku/Wzgórza Marjan). Pięknie widać Split, ale trochę wózek trzeba ponieść - na szczęście nie są to strome schody a raczej spoczniki. Nie będę się rozpisywał o samym mieście - promem warto przypłynąć ze Slatine, odpada problem parkowania, a to czasem potrafi wkurzyć, samo płynięcie jest atrakcją. Nie zraźcie się ilością osób czekających na prom - wszyscy się mieszczą o dziwo :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Split ogólnie rzecz biorąc

JEDZENIE
Przyznaję się bez bicia - nie jadłem w restauracjach. Mieliśmy częściowo swoje, a częściowo kupione na targu produkty, które jedliśmy z grila, albo z patelni. Ja lubię mieć w restauracji spokój - dwójka rozrabiaków nie daje delektować się chwilą, więc wole sam gotować i jeść na tarasie lub przy grilu. Dlatego nie skorzystałem z polecanych knajp przez Panią Bożenę - tą przy plaży Marko - ponoć dobra pizza, ale mieli też grilowane sardynki, ani restauracji w Slatine przy porcie. Raz jedyny pojechaliśmy, o czym wspomniałem, specjalnie do Primosten na kolację. Restauracja Marina - piwo, frytki, woda oraz tależ dla dwojga ryb i innych morskich dziadów wyszło koło 200PLN. Ale jedzenia było w sumie niewiele i raczej słabe - prócz jednej małej grilowanej rybki, która przypominała smakiem rybkę z fishpikniku sprzed paru lat... Ale klimacik nadrabiał braki w sztuce kulinarnej.
Codziennie rano śniadanko - świeża bagieta z czymś tam. W ciągu dnia zazwyczaj przegryzka na plaży + kugla lodów za 6 kuna. Koło 17 grill w domu i czasami koło 20-21 jakaś kolacja sałatka czy coś. Raz jedliśmy pizzę przy plaży w Arbanija - całkiem smaczna - popita zimnym Karlovacko... Cena 35kuna za dużą czy raczej średnią (jakieś 20PLN) - czyli normalnie.

CENY
Chorwacja to nie Ukraina. Tanio nie jest. Ale idzie się przyzwyczaić, bo ceny zbliżone bardzo do naszych trochę wyższe. Raczej staram się unikać specjalnie przeliczania wszystkiego, bo bym zwariował, a to w końcu wakacje.

PRZYDATNE WSKAZÓWKI
Warto mieć na drogę parę drobnych euro na WC w Austrii.
Warto mieć parę kun - na pierwsze wydatki w Chrowacji - piekarnia rano...
Lepszy przelicznik jest kiedy wyciągasz pieniądze z bankomatu w Chorwacji niż kupujesz kuny w kantorze.
Weź coś na komary przed i po ukąszeniu.
Sprawdź stan swojego koła zapasowego i sprawdź czy masz sprawny podnośnik.
Tempomat - jeśli masz takie coś w swoim aucie - na tej trasie odczujesz jaki to komfort
GPS - zawsze warto mieć z aktualnymi mapami najlepiej lokalnych wydawców.
Raczej nie odkładaj tankowania na potem, do kolejnej stacji, kolejnej... To się może źle skończyć. Najniższe ceny paliwa u nas, w Czechcach i Słowenii - Chorwacja czerwiec 2010: diesel 4,9 PLN/litr - 8.15kuna na autostradzie
Mapy z atrakcjami turystycznymi regionu Trogiru mocno przesadzone - większość miejsc nie warte zachodu.
Ciovo nie jest rajem dla nurkujących.
Nie w każdej restauracji przy plaży przyjmują karty (takich małych) - płatność gotówką.
Wygodne auto to podstawa - jadąc nowym A3 diesel z 2008 z klimą i tempomatem czuje się różnicę niż 15 letnim Nissanem bez klimy w słabej benzynie - ekonomiczniej i bezpieczniej a w dodatku komfort nie z tej ziemi dla kierowcy i pasażerów.

W razie pytań służę pomocą: adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
Leszek W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 552
Dołączył(a): 14.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek W » 05.07.2010 16:52

Fajna relacja! Na pewno przyda się - jedziemy za tydzień do Razanja koło Rogoźnicy, a więc te same rejony. Dziękuję i pozdrawiam!
agnieszkagora
Podróżnik
Posty: 17
Dołączył(a): 12.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) agnieszkagora » 05.07.2010 18:32

Dzieki za fajną relację. Jedziemy za tydzień w te same rejony bo do Okrug Gornji.
Dzięki temu jestesmy na bieżąco
bormarek
Turysta
Posty: 11
Dołączył(a): 25.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) bormarek » 05.07.2010 19:55

Ja na ciovo będę w pierwszym tygodniu Września, mam nadzieje że pogoda będzie dobra, wiecie może jak jest z plażami na południowej części wyspy?

Czy ktoś z was przyjechał do cro nie zmotoryzowany? Pytam bo szukam połączeń do wszystkich ciekawych miejsc w okolicach Trogiru.
ZBuK
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 48
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZBuK » 05.07.2010 20:05

Południowe wyspy Ciovo są chyba najczystsze i najładniejsze - moi znajomi byli na Ciovo dwa lata temu w Okrug i stamtąd jeździli na plaże na południowym brzegu bardzo sobie chwaląc. Myśmy tam nie dojechali ale jest malowniczo z góry patrząc na ten rejon.
Jeśli będziesz niezmotoryzowany masz wodne tramwaje z Okrugu, z Trogiru, ze Slatine - dowiozą Cię do Splitu lub pomiędzy tymi miejscowościami. Z Trogiru dopłyniesz także na wyspę Drvenik Veli a z niej na Drvenik Mali. Po Ciovo jeździ też autobus - często na niego czekali turyści na przystankach autobusowych w miejscowościach więc spokojnie wszędzie dojedziesz.
Ale GORĄCO CI POLECAM wypożyczenie skutera. W takim miejscu to NAJLEPSZY środek lokomocji. Raz że tani w eksploatacji, dwa że szybki, trzy że dojedzie praktycznie wszędzie i zaparkuje gdzie popadnie. Jedziesz malowniczym zakątkiem wyspy, widzisz jakiś "leśny" zjazd czy widok warty sfotografowania. Stajesz czy skręcasz bez problemu, który pojawia się w sytuacji samochodu, w którym o szybką decyzję czasem ciężko. W Trogirze ale i chyba w Okrugu i Slatine są wypożyczalnie - cen nie znam. Ale myślę, że chociaż na dwa trzy dni warto wynająć skuter i pojeździć. Sama jazda to super frajda. Wypraktykowałem to na wyspie Korfu w Grecji - identyczny krajobraz, to samo morze, takie same drogi. REWELACJA! Polecam Ci skuter!
patryy
Odkrywca
Posty: 76
Dołączył(a): 17.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) patryy » 05.07.2010 21:20

bylem tam ze 2 tyg przed toba...nam pogoda dopisala w kazdy dzien sloneczko i ok 30' C:wink: ...
relacja super-uzupelniasz to o czym ja nie napisalem.zgadzam sie w 100% z tym co opisujesz.
moze dlatego ze bylem troche wczesniej nie zauwazylem tylko jakis smieci na plazach ,a plaza w okrug g. byla wtedy mniej zaludniona niz na twoim zdjeciu.
napisales:
Także na pytania o komary odpowiadam TAK SĄ i to strasznie sprytne france - jakby mądrzejsze od tych naszych polskich

czytales moja relacje czy co? :D
ZBuK
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 48
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZBuK » 06.07.2010 12:04

Patryy - kurcze nie czytałem Twojej relacji. Daj linka.
patryy
Odkrywca
Posty: 76
Dołączył(a): 17.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) patryy » 06.07.2010 13:21

ZBuK napisał(a):Patryy - kurcze nie czytałem Twojej relacji. Daj linka.

to relacja:
http://cro.pl/forum/viewtopic.php?t=28202


a tu o komarach:napisales to samo co ja :wink:

http://cro.pl/forum/viewtopic.php?p=552 ... ht=#552098
.:Kasia:.
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 111
Dołączył(a): 25.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) .:Kasia:. » 06.07.2010 16:23

Świetna relacja :) i aż się gębusia sama śmieje do tego Ciovo :) za miesiąc wyruszamy !
hhee Krakusy w tym roku Ciovo atakują ...widzę że będę 3 :D
misiekiandzia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 136
Dołączył(a): 17.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) misiekiandzia » 06.07.2010 22:40

Pozwolę sobie nie zgodzić się z kolegą :D, co do zejścia do wody dla dzieciaków, uważam że plaża przy knajpce "Saskor" ma wiele plusów, zwłaszcza dla malców, łagodne zejście do wody i drobny żwirek. Bywam na niej co drugi rok. Zgadzam się natomiast że Marko i jego żona (Vladka) to fantastyczni i gościnni ludzie. Bożena i Leo również. :D :D
Pozdrav
misiekiandzia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 136
Dołączył(a): 17.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) misiekiandzia » 06.07.2010 22:42

ZBuK napisał(a):Południowe wyspy Ciovo są chyba najczystsze i najładniejsze - moi znajomi byli na Ciovo dwa lata temu w Okrug i stamtąd jeździli na plaże na południowym brzegu bardzo sobie chwaląc.

Ciovo to jedna wyspa a nie archipelag :D :D :D
ZBuK
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 48
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZBuK » 06.07.2010 22:50

misiekiandzia napisał(a):
ZBuK napisał(a):Południowe wyspy Ciovo są chyba najczystsze i najładniejsze - moi znajomi byli na Ciovo dwa lata temu w Okrug i stamtąd jeździli na plaże na południowym brzegu bardzo sobie chwaląc.

Ciovo to jedna wyspa a nie archipelag :D :D :D


Chodziło mi o "południowe plaże Ciovo" - uciekło mi słowo - już je wstawię i poprawię posta.
ZBuK
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 48
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZBuK » 06.07.2010 22:53

misiekiandzia napisał(a):... uważam że plaża przy knajpce "Saskor" ma wiele plusów, zwłaszcza dla malców, łagodne zejście do wody i drobny żwirek. Bywam na niej co drugi rok.


Plaża ta w odróżnieniu od plaży w Arbanija przy Sv Kriz czy w Okrugu NIE JEST ŻWIROWA! Zresztą na dowód mam zdjęcia :) Jest to plaża KAMIENISTA - oczywiście nie są to duże kamienie, ale są to naturalne małe "otoczaki", a nie sypki drobny "sztuczny" żwir.
Jak często pisałem w swoim opisie - TO SĄ MOJE ODCZUCIA i wiadomo, że każdy szuka czegoś dla siebie i co się podoba jednemu nie musi dugiemu. Dlatego wiadomo, że najlepiej wyrobić sobie własne zdanie na kanwie swoich potrzeb i oczekiwań!
misiekiandzia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 136
Dołączył(a): 17.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) misiekiandzia » 06.07.2010 23:13

ZBuK napisał(a):
misiekiandzia napisał(a):... uważam że plaża przy knajpce "Saskor" ma wiele plusów, zwłaszcza dla malców, łagodne zejście do wody i drobny żwirek. Bywam na niej co drugi rok.


Plaża ta w odróżnieniu od plaży w Arbanija przy Sv Kriz czy w Okrugu NIE JEST ŻWIROWA! Zresztą na dowód mam zdjęcia :) Jest to plaża KAMIENISTA - oczywiście nie są to duże kamienie, ale są to naturalne małe "otoczaki", a nie sypki drobny "sztuczny" żwir.

oki, oki :D :D , może sie czepiam, ale 6 lat temu, 4 lata temu, 2 lata temu i w zeszlym roku byl tam jeszcze własnie taki sztucznie rozdrobniony zwir :D :D i też mam sporo zdjęć "dowodowych" :D :D :D . ale może w tym roku się coś zmieniło :D :D , a tak swoja drogą, przy kościele sv kriz jest maly cmentarz, ale jak kto woli :P :D :D
ZBuK
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 48
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZBuK » 06.07.2010 23:24

Fakt cmentarz jest :) Ale raczej przy pizzeri po drugiej stronie kościoła :) A tam pizza smaczna dość i piwo zimne.
Jak mówiłem - z pewnych względów łatwiej mi było jeździć na plażę, niż na nią chodzić - głupio było zjeżdżać z górki i parkować auto 100m niżej :) Mnie bardziej podobało się w Arbanija - ale jak mówię kwestia gustu. A co do tego żwiru to nie wierzę, że mógł zniknąć i zamiast niego pojawić się kamienie - może mówimy o dwóch różnych plażach?
Następna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Slatine wyspa Ciovo koło Trogir - koniec czerwca 2010
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone