Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Sezon wysoki, średni, niski.

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Miłosz_S
Cromaniak
Posty: 919
Dołączył(a): 01.07.2008
Sezon wysoki, średni, niski.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Miłosz_S » 31.07.2012 13:12

Kiedy zaczyna się i kończy sezon wysoki, średni, niski w Chorwacji i wszystko co się z tym wiąże czyli:

- korki na trasie
- kolejki do promu
- wybór apartamentów (przy jeździe w ciemno)
- ceny
- ilość ludzi na plażach i w odwiedzanych miejscach
- łatwość parkowania
- inne

Moje doświadczenia z pobytu w Cro dotyczą tylko czerwca i początku lipca ale czytając
forum i oglądając cenniki apartamentów w internecie wyłania mi się mniej więcej taki obraz:

- do 16 czerwca sezon niski (jak sama nazwa wskazuje niskie ceny i "bezkorkowo", dużo wolnych apartamentów)

- od 16 do 30 czerwca sezon średni (średnie ceny, średnia ilość plażujących, bez korków lub małe korki na trasie, średnia i duża ilość wolnych apartamentów)

- od 30 czerwca do 14 lipca sezon średnio wysoki (wysokie ceny, dużo plażowiczów, korki na trasie, ograniczona ilość wolnych apartamentów )

- od 14 lipca do 18 sierpnia sezon wysoki (bardzo wysokie ceny, duże korki na trasie, ograniczona ilość apartamentów lub brak apartamentów)

- od 18 do 25 sezon średnio wysoki (wysokie ceny, dużo plażowiczów, korki na trasie, ograniczona ilość wolnych apartamentów)

- od 25 sierpnia do 8 września sezon średni (średnie ceny, średnia ilość plażowiczów, bez korków lub małe korki na trasie, średnia i duża ilość wolnych apartamentów)

- po 8 września sezon niski (niskie ceny, "bezkorkowo", dużo wolnych apartamentów

Przykładowe daty dotyczą roku 2012 od soboty do soboty.
Pisząc o ilości plażowiczów mam na myśli plaże miejskie, wiejski itd, czyli te do których można dojść z apartamentu.
Proszę o Wasze doświadczenia w tym tamacie.
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 31.07.2012 14:35

Zgadzam się całkowicie z kolegi przypuszczeniami.
steja
Odkrywca
Posty: 87
Dołączył(a): 13.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) steja » 31.07.2012 15:00

Ech, im więcej takich postów przed moim wyjazdem (19. sierpnia, okolice Makarskiej, w ciemno!) tym czarniejszy scenariusz rysuje mi się przed oczami 8O 8O
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 31.07.2012 15:06

steja napisał(a):Ech, im więcej takich postów przed moim wyjazdem (19. sierpnia, okolice Makarskiej, w ciemno!) tym czarniejszy scenariusz rysuje mi się przed oczami 8O 8O


Widzę tłumy turystów i roznegliżowanych turystek. Jest upał 34 stopnie, pot zalewa czoło i oczy, bije żar od podłoża betonowego. Wszyscy chodzą z lodami. Okna pozamykane od żaru słońca. Piwo sprzedawane ciepłe bo nie nadąża się schłodzić. Tłumy, zgiełk, spaliny. Ceny kwater wygórowane. Co tu robić ???

Pozostaje spier...dlać do małej wioski z kameralnymi konobami i przystanią dla jachtów i łódek rybackich. Powodzenia :wink:

W zeszłym roku uciekałem z riviery czym dalej.
Miłosz_S
Cromaniak
Posty: 919
Dołączył(a): 01.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Miłosz_S » 01.08.2012 07:44

steja napisał(a):Ech, im więcej takich postów przed moim wyjazdem (19. sierpnia, okolice Makarskiej, w ciemno!) tym czarniejszy scenariusz rysuje mi się przed oczami 8O 8O


Jeżeli wyjeżdżasz w niedzielę wieczorem to jest szansa że ominiesz sobotnio niedzielny szczyt.
Jak już pisałem powyżej nigdy nie jechałem w tym terminie. Ale jeżeli ostatnie dwa tygodnie sierpnia są podobne do pierwszego tygodnia lipca to da się przeżyć:)
W poniedziałek właściciele kwater mając wizję pustego przez cały tydzień apartamentu powinni być też bardziej elastyczni co do ceny.
Rada darka1 jak najbardziej trafna.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.08.2012 08:03

Kilkukrotnie byłem w Chorwacji poza sezonem czyli przed 15 czerwca i po 15 września, na dłuższe pobyty i na krótkie wypady z krajów sąsiednich (SLO, MNE)

Mibi napisał(a):- korki na trasie

Brak jakichkolwiek korków, oprócz przejazdu przez centrum Zagrzebia w dzień powszedni w godzinach szczytu. Poruszałem się zwykle poza autostradami.
Mibi napisał(a):- kolejki do promu

Brak jakichkolwiek kolejek, choć promy zwykle pływają całkowicie lub prawie całkowicie wypełnione. Płynąłem na Cres z Istrii, Cres-Krk, Pag, Pasman, Brac, Hvar, Korculę, Lastovo.
Mibi napisał(a):- wybór apartamentów (przy jeździe w ciemno)

Wbrew pozorom nie taki znów szeroki. W tych terminach sporo domów jest już zamkniętych, bądź trwają w nich przedsezonowe remonty. Ale znaleźć coś odpowiedniego w niskiej cenie nie jest zbyt trudną sztuką.
Mibi napisał(a):- ceny

Jak dla mnie niskie. 20-30 euro za apartament dla 2 osób (czasem po lekkich negocjacjach). Innych cen nie znam.
Mibi napisał(a):- ilość ludzi na plażach i w odwiedzanych miejscach

Na plażach raczej pustawo z tym że wybieram zwykle te bardziej odludne. Na Makarskiej Rivierze ilość ludzi dość spora co było dla mnie zaskoczeniem. W odwiedzanych miejscach będących atrakcjami turystycznymi ilość ludzi do wytrzymania (Plitvice, Trogir, Sibenik, Zadar, Dubrovnik, Mostar itp)
Mibi napisał(a):- łatwość parkowania

Ogólnie nie jest źle, czasem trzeba kawałek się przejechać po mieście by znaleźć bezpłatne miejsce do parkowania w cieniu blisko centrum. Najgorzej wspominam zatłoczony Trogir.
aniolhc
Podróżnik
Posty: 24
Dołączył(a): 27.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aniolhc » 01.08.2012 14:07

Cieszę się, że wybraliśmy drugą połowę września :] W Polszy będzie się bluzy zakładać a my będziemy w ciepełku ciszy i spokoju wypoczywać :D.
Miłosz_S
Cromaniak
Posty: 919
Dołączył(a): 01.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Miłosz_S » 02.08.2012 08:18

kulka53 napisał(a):Kilkukrotnie byłem w Chorwacji poza sezonem czyli przed 15 czerwca i po 15 września, na dłuższe pobyty i na krótkie wypady z krajów sąsiednich (SLO, MNE)

Coś czuję że dla mnie też to będzie ulubiony termin wakacji, ale dopiero jak dzieciaki skończą szkołe lub wypną się na wakacje ze starymi.

Też zauważyłem przed sezonem dużo zamkniętych na głucho apartamentów bez żadnej możliwości kontaktu. Właściciele chyba mieszkają daleko i wynajmują tylko przez internet lub agencję.
bóbr
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 15.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) bóbr » 02.08.2012 14:53

Z tego co czytam w tym roku to powoli "Makarska " staje się drugim Zakopanem :lol:
MyCyganie
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 24.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MyCyganie » 02.08.2012 15:24

kurczę jak czytam takie posty, to mi żołądek jeszcze bardziej się zaciska. Pierwszy raz do Cro jadę, za namową znajomych w ciemno .... ale nie wiem czy czegoś nie zacznę szukać. Może do 12/08 jeszcze coś się znajdzie ..... Matko co ja mam robic ... :(
aniolhc
Podróżnik
Posty: 24
Dołączył(a): 27.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aniolhc » 02.08.2012 16:29

Znajomi od 3 lat śmigają zawsze w ciemno we wrześniu i za każdym razem bez większych problemu udaje im się ogarnąć dobrą miejscówkę za fajne pieniądze. Myślę,że można bez spiny jechać i się nie martwić o dach nad głową.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 03.08.2012 07:11

Mibi napisał(a):Coś czuję że dla mnie też to będzie ulubiony termin wakacji, ale dopiero jak dzieciaki skończą szkołe lub wypną się na wakacje ze starymi.

To byłyby najlepsze terminy wakacji, gdyby nie 2 minusy. Pierwszym z nich jest nie zawsze idealna i pewna pogoda, drugi minus dotyczy osób ciepłolubnych do których się zaliczam :wink: , temperatura wody pozostawia jednak sporo do życzenia, zwłaszcza w czerwcu :? .

Temperatury są jednak dobre do zwiedzania, a gdy nastają słoneczne, późnowrześniowe dni można się jeszcze bardzo przyzwoicie opalić :cool:

Najbardziej po połowie września pustoszeją wyspy. Na Korculi turystów poza miastem Korcula i Lumbardą można było policzyć na palcach.

Spokój - bezcenny :idea:
basia.chorwacja
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 04.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) basia.chorwacja » 04.08.2012 18:49

Bardzo przydatne, wybieramy się w okolice Makarskiej 23 sierpnia również w ciemno, byłam już kiedyś w tzw. szczycie i bez problemu znaleźliśmy nocleg
Miłosz_S
Cromaniak
Posty: 919
Dołączył(a): 01.07.2008
Re:

Nieprzeczytany postnapisał(a) Miłosz_S » 06.08.2012 12:12

kulka53 napisał(a):
Najbardziej po połowie września pustoszeją wyspy. Na Korculi turystów poza miastem Korcula i Lumbardą można było policzyć na palcach.

Spokój - bezcenny :idea:


Ja pod koniec czerwca ubiegłego roku w czasie pobytu w Lumbardzie odwiedziłem malutką miejscowość Żrnovska Banja
która położona jest nad piękną skalistą zatoką kilka kilometrów od miasta Korcula.
Tam pomimo pięknej słonecznej pogody nad wodą było zupełnie pusto.
Dla moich chłopaków którzy lubią towarzystwo rówieśników nie było to dobre miejsce.
W tym czasie w Lumbardzie na plaży już było dosyć gwarno ale dało się wytrzymać.

Przez cały nasz pobyt pogoda była aż "za dobra", upały powodowały że po za kilkoma krótkimi wycieczkami nie chciało nam się zwiedzać.
Generalnie pobyt był bardzo udany, jednak większość czasu spędziliśmy na plaży.
Temperatura wody na początku pobytu 22 stopnie, pod koniec pobytu 24 stopnie.
Dojazd w połowie czerwca i powrót pod koniec czerwca bez korków, luz na promie.

Taka ciekawostka, za duży czteroosobowy dobrze wyposażony apartament który znaleźliśmy "w ciemno"
zapłaciliśmy 70 euro. Ten sam apartament w internecie w tym okresie ma cenę 106 euro.
Nawet ta cena "w ciemno" była trochę wysoka bo w tej okolicy można znaleźć coś przyzwoitego za 40 - 50 euro
ale dom tak pięknie położony że po wejściu chciało by się w nim zamieszkać na stałe.
Miłosz_S
Cromaniak
Posty: 919
Dołączył(a): 01.07.2008
Re:

Nieprzeczytany postnapisał(a) Miłosz_S » 06.08.2012 12:15

basia.chorwacja napisał(a):Bardzo przydatne, wybieramy się w okolice Makarskiej 23 sierpnia również w ciemno, byłam już kiedyś w tzw. szczycie i bez problemu znaleźliśmy nocleg

Basiu - życzę udanego pobytu, odezwij się po powrocie i daj znać jak było pod koniec sierpnia z korkami, cenami itd.
Następna strona

Powrót do Chorwackie ABC



cron
Sezon wysoki, średni, niski.
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone