Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Rozdzielczość fotek - jaka? HDTV itp...

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004
Rozdzielczość fotek - jaka? HDTV itp...

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 20.11.2006 18:55

Z jaką rozdzielczością robicie swoje foty i ew. dlaczego z taką?

Ja mam takie przemyślenia w temacie;
Mam w swoim Canonie A610 matrycę 5Mpx ale stwierdziłem tuż po zakupie gp że skoro oglądam foty na monitorze komputera, którego rozdzielczość pozioma jest koło 1000 pikseli, tudzież drukuję foty (b. rzadko) wielkości pocztówkowej to uznałem że rozdzielczość na poziomie 3 Mpx wystarczy (co daje w poziomie 1600 pikseli, czyli znacznie powyżej tego co da się wychwycić na monitorze czy pocztówce). Z kolei za duża rozdzielczość, uznałem = mniej fotek do zmieszczenia na karcie pamięci (1 GB) a należę do tych "dużo pstrykających" coby było z czego wybrać - więc pomyślałem 3Mpx to będzie rozsądny kompromis.

I myślałbym tak do dziś, gdbyby nie to że ostatnio miałem styczność z monitorem HDTV i obrazem takiejż jakości Full HD (1920 x 1080 pikseli) i po prostu zwaliło mnie z nóg... Nieprawdopodobna jakość obrazu; ostrość i głębia 3D. I od razu pomyślałem o moim foceniu i rozdzielczości. Pomyślałem że jeśli kiedyś zechcę zobaczyć podobną jakość moich fotek to bez focenia w takiej rozdzielczości się nie obędzie - czyli 5Mpx to minimum i trza będzie zainwestować w większą kartę pamięci (na sczęście SD są niedrogie).
Ponieważ jestem laikiem w temacie focenia chętnie poczytam jakie są wasze przemyslenia i doświadczenia w kwestii rozdzielczości fotek. Czy też bieżecie pod uwagę nadciągający standard HDTV? A póki co to na czym oglądacie swoje foty; na monitorze kompa, telewizorze czy papierze?
gospodarz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1261
Dołączył(a): 06.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) gospodarz » 20.11.2006 19:41

niezawodny napisał(a):Z jaką rozdzielczością robicie swoje foty i ew. dlaczego z taką?

Pomyślałem że jeśli kiedyś zechcę zobaczyć podobną jakość moich fotek to bez focenia w takiej rozdzielczości się nie obędzie - czyli 5Mpx to minimum i trza będzie zainwestować w większą kartę pamięci (na sczęście SD są niedrogie).

Bardziej się opłaca zakupienie data banku (dysku z własnym z zasilaniem akumulatorowym). Koszt 1GB co najmniej kilkakrotnie niższy niż na karcie.
JasioJasio
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 480
Dołączył(a): 03.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) JasioJasio » 20.11.2006 22:27

HDTV i owszem będzie ale za czas jakiś. Ja robię zdjęcia uwzględniając przede wszystkim to, co chcę z nimi zrobić. Do wywołania w najpopularniejszym rozmiarze 10x15 wystarczy 2048x1536 i takie też najczęściej robię. Na maksa robię zdjęcie jeśli przewiduję zrobienie wiekszej odbitki, najwiekszą jaką robiłem to 40X30, pomimo ostrzeżenia o "słabszej jakości" (aparat robi maks 2500),
Janqes
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 361
Dołączył(a): 11.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janqes » 20.11.2006 22:46

niezawodny napisał(a):Z jaką rozdzielczością robicie swoje foty i ew. dlaczego z taką?

Ja mam takie przemyślenia w temacie;
Mam w swoim Canonie A610 matrycę 5Mpx ale stwierdziłem tuż po zakupie gp że skoro oglądam foty na monitorze komputera, którego rozdzielczość pozioma jest koło 1000 pikseli, tudzież drukuję foty (b. rzadko) wielkości pocztówkowej to uznałem że rozdzielczość na poziomie 3 Mpx wystarczy (co daje w poziomie 1600 pikseli, czyli znacznie powyżej tego co da się wychwycić na monitorze czy pocztówce). Z kolei za duża rozdzielczość, uznałem = mniej fotek do zmieszczenia na karcie pamięci (1 GB) a należę do tych "dużo pstrykających" coby było z czego wybrać - więc pomyślałem 3Mpx to będzie rozsądny kompromis.

I myślałbym tak do dziś, gdbyby nie to że ostatnio miałem styczność z monitorem HDTV i obrazem takiejż jakości Full HD (1920 x 1080 pikseli) i po prostu zwaliło mnie z nóg... Nieprawdopodobna jakość obrazu; ostrość i głębia 3D. I od razu pomyślałem o moim foceniu i rozdzielczości. Pomyślałem że jeśli kiedyś zechcę zobaczyć podobną jakość moich fotek to bez focenia w takiej rozdzielczości się nie obędzie - czyli 5Mpx to minimum i trza będzie zainwestować w większą kartę pamięci (na sczęście SD są niedrogie).
Ponieważ jestem laikiem w temacie focenia chętnie poczytam jakie są wasze przemyslenia i doświadczenia w kwestii rozdzielczości fotek. Czy też bieżecie pod uwagę nadciągający standard HDTV? A póki co to na czym oglądacie swoje foty; na monitorze kompa, telewizorze czy papierze?


ale tutaj zalezy co chcesz własnie z takiej foto o niskiej rozdzielczości wynieść.

bo jesli zamierzasz tylko i wyłacznie przeglądać je za pomocą uniwersalnego monitora 17 to aparat 3 mpx Ci wystarczy.

natomiast jeśli chciałbyś któreś z tych fotek wywołać, przerobić, bawić się nimi, cieszyć, to niestety fotka musi posiadać odpowiedni do tego materiał.

no chyba ze chciałbyś wywołać/wydrukować odbitki 10/15 cm lub znacznie mniejsze.

dla wiekszych fotmatów pojemność fotki ma niebagatelne znaczenie. pełnią szcześcia są fotografie robione w rozszerzeniu rav., z których można wyciągnąć tyle, ile obecna użytkowa technika pozwala.

ogólnie co chce powiedzieć?

otoż nie po to powstają karty pamięci wielkopojemnościowe liczone w gigabajtach, zeby zapisywać na nich po kilka tysięcy zdjęć małych rozmiarów (wagowo) i małych rozdzielczościach.

Jak dla mnie ilość zdjęc sie nie liczy.
Idealnie jest, jak uda sie ustrzelić 1 pasjonującą fotkę na kilkadziesiąt prób :mrgreen:
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 21.11.2006 00:01

JasioJasio napisał(a):HDTV i owszem będzie ale za czas jakiś.


Pobudka kolego. HDTV już JEST. Przy czym o ile sygnał TV mnie w tym wątku nie interesuje to interesuje mnie oglądanie moich fotek w jaknajleszej jakości = rozdzielczości a taką właśnie możliwość dają monitory LCD w technologii "full HD".
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 21.11.2006 00:11

Janqes napisał(a):dla wiekszych fotmatów pojemność fotki ma niebagatelne znaczenie.

Rzecz w tym że nie wywołuję fotek w takim formacie (np A4) i zapewne mało kto tak robi bo praktyczne to nie jest. A z kolei bardzo wysoka rozdzielczość na formacie pocztówkowym nic nie daje... Dlatego zastanawiam się głośno nad oglądaniem fotek na monitorze HD jako opcji docelowej

Janqes napisał(a):Jak dla mnie ilość zdjęc sie nie liczy.
Idealnie jest, jak uda sie ustrzelić 1 pasjonującą fotkę na kilkadziesiąt prób :mrgreen:


Tu się zgadzamy; z wielu prób da się zawsze coś wybrać
stick
Globtroter
Posty: 47
Dołączył(a): 25.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) stick » 21.11.2006 00:30

Moim zdaniem - przynajmniej w kwestii aparatu - należy się trzymać zasady "ile fabryka dała". Może i na co dzień nie wywołuje się fotek w rozmiarze np. A4, ale... No właśnie, nigdy nie wiadomo, co człowiekowi wpadnie do głowy. Kiedyś wydrukowałem kilka zdjęć w formacie A3 i... za moimi plecami wisi ich na ścianie ze 4 sztuki. A przed oczami mam 4 sztuki A4 i 3 sztuki 10x18 (małe w antyramach) - prawie wszystkie z wakacji. Gdybym oszczędzał 3,2 Mpixelową matrycę pewnie by to tak nie wyglądało. A już niedługo (może na gwiazdkę) w domu zawita nowy sprzęt 7,2 Mpix i... ile fabryka dała, bo może przyjdzie oglądać na HDTV?
Janqes
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 361
Dołączył(a): 11.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janqes » 21.11.2006 00:39

stick napisał(a):Moim zdaniem - przynajmniej w kwestii aparatu - należy się trzymać zasady "ile fabryka dała". Może i na co dzień nie wywołuje się fotek w rozmiarze np. A4, ale... No właśnie, nigdy nie wiadomo, co człowiekowi wpadnie do głowy. Kiedyś wydrukowałem kilka zdjęć w formacie A3 i... za moimi plecami wisi ich na ścianie ze 4 sztuki. A przed oczami mam 4 sztuki A4 i 3 sztuki 10x18 (małe w antyramach) - prawie wszystkie z wakacji. Gdybym oszczędzał 3,2 Mpixelową matrycę pewnie by to tak nie wyglądało. A już niedługo (może na gwiazdkę) w domu zawita nowy sprzęt 7,2 Mpix i... ile fabryka dała, bo może przyjdzie oglądać na HDTV?


z tym, że ile fabryka dała odbija się na jakości zdjęć. to tak prosto nie jest wycyrklować z tm wszystkim.
wszystko zależy od zdjęcia, od otoczenia, pogody, cieni itp.
bo im robisz większe fotki, tym z reguły bardziej szumi.

zależy czym się robi.

ale fakt faktem, ze nie należy oszczędzac. ja wole zrobić o połowę mniej fotek o większym mareriale potrzebnym do zabawy, niż dużo, a małe, co nie znaczy kiepskie.
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 21.11.2006 10:05

Zdażyło mi się robić zdjęcia na sprzęcie, który umożliwia robienie ich zdecydowanie powyżej rozdzielczości 6 MPix natomiast wydaje mi się, że owe 6 MPix (2000x3000 pix) to w zupełności wystarczające pole do manewru. Co prawda nie oglądałem tych zdjęć na monitorze HDTV, ale w A4 robią wrażenie. Ich waga to ok 3 - 4 MB więc na karcie 1 GB sporo ich się zmieści.

Pozdraviam :papa:
rich72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2213
Dołączył(a): 27.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) rich72 » 21.11.2006 10:16

Z jaką rozdzielczością robicie swoje foty i ew. dlaczego z taką?


Również jestem zwolennikiem "ile fabryka dała" i robię 5 Mpix na karcie 1 GB MS Pro. Nie rezygnuję z jakości na rzecz ilości z kilku względów:
1. Czasem ze zdjęcia dużego zdarza mi się wycinać fragment - np. twarz dziecka, lub całą postać ze zdjęcia grupowego żeby druknąć np 10x15 do albumu.
2. Przy foceniu czysto amatorkim jest tak że nigdy do końca nie wiadomo co wyjdzie i jak ale zdarzają się czasem foty debeściackie które akurat w mojej opinii nadają się do wpakowania w antyramę i zawieszenia na ścianie a wtedy po okrojeniu fot na wstępie do 2 czy 3 Mpix na ścianie wyjdzie kaszana.
3. Nigdy nie przestawiam w aparacie rozdzielczości bo mi się nie chce :lool:
krzychu_72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 515
Dołączył(a): 06.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzychu_72 » 21.11.2006 10:51

rich72 napisał(a):2. Przy foceniu czysto amatorkim jest tak że nigdy do końca nie wiadomo co wyjdzie i jak ale zdarzają się czasem foty debeściackie które akurat w mojej opinii nadają się do wpakowania w antyramę i zawieszenia na ścianie a wtedy po okrojeniu fot na wstępie do 2 czy 3 Mpix na ścianie wyjdzie kaszana.


Popieram w 100%. Choć mój aparat stosuje bardzo przestarzały standard kart Smart Media (max 128 MB na karcie), to i tak fotki robię w maksymalnej rozdzielczości. Kilka fotek drukowałem właśnie do antyramy A4 i dla celów domowych wyszło super.
A że na karcie mieści się tylko 70 fotek? Szybko zapominamy, że kiedyś musiało wystarczyć 36 lub nawet 24...
Ja zakupiłem drugą kartę, po pierwszej fascynacji cyfrówką, rzadko kiedy robię teraz 140 fotek "na jednym posiedzeniu". A do Cro zabieram laptopa i jest spokój.
stick
Globtroter
Posty: 47
Dołączył(a): 25.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) stick » 21.11.2006 22:13

rich72 napisał(a):
Z jaką rozdzielczością robicie swoje foty i ew. dlaczego z taką?


Również jestem zwolennikiem "ile fabryka dała" i robię 5 Mpix na karcie 1 GB MS Pro. Nie rezygnuję z jakości na rzecz ilości z kilku względów:
1. Czasem ze zdjęcia dużego zdarza mi się wycinać fragment - np. twarz dziecka, lub całą postać ze zdjęcia grupowego żeby druknąć np 10x15 do albumu.
2. Przy foceniu czysto amatorkim jest tak że nigdy do końca nie wiadomo co wyjdzie i jak ale zdarzają się czasem foty debeściackie które akurat w mojej opinii nadają się do wpakowania w antyramę i zawieszenia na ścianie a wtedy po okrojeniu fot na wstępie do 2 czy 3 Mpix na ścianie wyjdzie kaszana.
3. Nigdy nie przestawiam w aparacie rozdzielczości bo mi się nie chce :lool:

A szybka jest ta MS Pro? Robiłeś zdjęcia trybem sportowym? Gdzieś czytałem
jakiego aparatu używasz. Właśnie celuję w H5 i staram się rozwiać wszelkie wątpliwości przed drenażem kieszeni :)
rich72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2213
Dołączył(a): 27.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) rich72 » 22.11.2006 09:35

A szybka jest ta MS Pro? Robiłeś zdjęcia trybem sportowym? Gdzieś czytałem
jakiego aparatu używasz. Właśnie celuję w H5 i staram się rozwiać wszelkie wątpliwości przed drenażem kieszeni icon_smile.gif


zap.....a jak talala :wink: a tak na marginesie - MS Pro jest przez Sony H1 (posiadany), H2 czy H5 wykorzystywana jedynie w nagrywaniu sekwencji wideo w max parametrach tj. 640 x 480 przy 30 kl/sek - wtedy MS Pro o pojemności 1 Gb zapełnia się po 12 min 20 sek. Jeśli kupisz zwykłą MS - opcja nagrywania wideo w tych parametrach będzie wogóle niedostępna (max parametry będą wtedy wynosiły 640x480 ale tylko 15 kl/sek co wyraźnie już widać że klatkuje).
Przy zdjęciach sport itp itd nie ma to znaczenia natomiast ma jeszcze w 1 przypadku - zdjęciach poklatkowych - wtedy czas zapisu (chyba 8 fotek o ile dobrze pamiętam) się wydłuża ponieważ (tak sądzę może ktoś wie coś więcej na ten temat ?) aparat zapisuje je najpierw do pamięci wewnętrznej lub jakiejś buforowej a następnie włącza się procesing i zdjęcia są wrzucane na kartę (tak to chyba funkcjonuje 16 Mb pamięci wewnętrznej aparatu podzielone przez około 2 Mb - tyle mniej więcej zajmuje fota w max rozdzielczości daje właśnie 8 zdjęć.
Dla przykładu - skok z mostarskiego mostu - od czasu rozpoczęcia skoku do wejścia do wody przez skoczka pozwala w trybie poklatkowym uchwycić go 4 razy.
atolek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 360
Dołączył(a): 12.05.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) atolek » 22.11.2006 10:35

...bo im robisz większe fotki, tym z reguły bardziej szumi...

- a to gdzie wyczytane ? -bzdura totalna nic wielkość zdjęcia z szumami nie ma wspólnego !!!

-tylko na maxa + databank lub laptop i problem wielkości pliku z głowy.

-bardzo boli kiedy fajnemu ujęciu brakuje wielkości lub rozdzielczości-wtedy nic nie można wykombinować.
jeśli jest zrobione w maxymalnych parametrach jest pole do manewru i można wszystko zrobić na co się chce !
stick
Globtroter
Posty: 47
Dołączył(a): 25.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) stick » 24.11.2006 00:43

rich72 napisał(a):
Dla przykładu - skok z mostarskiego mostu - od czasu rozpoczęcia skoku do wejścia do wody przez skoczka pozwala w trybie poklatkowym uchwycić go 4 razy.

I o to właśnie mi chodzi. Teraz używam Sony i już czas na zmianę. Nastawiłem się oczywiście na Sony, poszedłem pooglądać do sklepu, a tam fascynat Panasonica wciska mi Lumixa i opowiada, że lepszy, tańszy itp. No i zaczyna mieć człowiek wątpliwości...
Następna strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja



cron
Rozdzielczość fotek - jaka? HDTV itp...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone