Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Roślinność

Wybieracie się do Chorwacji, ale macie wątpliwości odnośnie pogody? Czy nie będzie za zimno lub za gorąco? Jak inni znieśli chorwacki klimat?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
ewa.z
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 824
Dołączył(a): 11.09.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewa.z » 17.09.2003 14:56

Jestem Ci ogromnie wdzięczna :D Zdjęcia są przepiękne!!! Zazdroszczę Ci ogródka (ale nie złośliwie). Sama chciałabym mieć wszystkie te rośliny.
Lubin
Odkrywca
Posty: 87
Dołączył(a): 20.03.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lubin » 18.09.2003 08:10

Za rosline zapłaciłem 40 kn jest wysokosci około 20 cm.Kuleczek niema maja byc małe kwiatki na wiosne.Jest podobna do Mirtu, tyle ze listki sa zaokrąglone.Pozdrowienia Romek.
spaniel
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 14
Dołączył(a): 02.09.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) spaniel » 18.09.2003 08:55

Skubi napisał(a):A myśmy przywieźli szczepkę kaktusa


Moja żona też miała ochotę na szczepkę kaktusa...

Efekt był taki, że kaktusa w końcu wyrzuciliśmy a przez kilka dni pobytu w Splicie każde chwycenie się za dłonie wiązało się z dość nieprzyjemnym bólem.

Także kaktusy fajna rzecz, ale lepiej pomyśleć o ich igiełkach zanim zaczniemy pobierać szczepki.. ;-D

Pozdrawiam,
Bartek
bafra

Nieprzeczytany postnapisał(a) bafra » 18.09.2003 09:36

ewa.z napisał(a):Jestem Ci ogromnie wdzięczna :D Zdjęcia są przepiękne!!! Zazdroszczę Ci ogródka (ale nie złośliwie). Sama chciałabym mieć wszystkie te rośliny.


Jeżeli mieszkasz w bloku z powodzeniem możesz uprawiać oleander,latem na balkonie w pełnym słońcu,zimą na parapecie w najchłodniejszym miejscu.Nawet jak będzie miał kilka kwiatków to warto!!!
ewa.z
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 824
Dołączył(a): 11.09.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewa.z » 18.09.2003 10:49

Chyba tak zrobię.Tylko co będzie jak urośnie ? Zajmie mi chyba całe okno.Już nie mogę się doczekać przyszłych wakacji. Nie odpuszczę i przywiązę tyle, ile się da :lol:

Szkoda, że Lubin nie wie jak nazywa się ta roślina.
kjedi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 985
Dołączył(a): 19.04.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) kjedi » 19.02.2005 16:42

:)
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 19.02.2005 21:38

Moja Pani tez zawsze cos przywozi i ze zmiennym szczesciem to uprawia na dzialce, z tego co pamietam to probowala z aukuba, oleandrem i moze jeszcze czyms, bo ja to jestem ignorant botaniczny :) Raz jak wiezlismy cos w sloiczku z woda w kieszeni bocznych drzwi samochodu, byl srodek nocy, granica w Zwardoniu, znudzona celniczka sie bardzo zainteresowala roslinka, dokladnie wypytala co to jest, wyraznie nie mogla uwierzyc ze z tego sie nie robi narkotykow :lol:
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 03.03.2005 09:03

...najlepiej jest kupowac jusz zakorzenione roslinki. One maja zazwiczaj 1,5 lub dwa lata a korzen jest w zemi (czarne worki lub doniczky plastikowe). U nas niema typowich centrom ogrodniczich jak w Polsce. Ale sa miejsca gdzie morzna kupowac sadzonky i kwiaty doniczkowe. Ja znam kilka w okolici Splitu i to na drodze z Splitu w kierunku Omiša, Makarskej (na poudnie). Pierwszi sklep jest w Duilovo. Na wijezdzie z Splitu za salonem REnault trzeba skrecic w prawo a potem w lewo. Tam sa dwie firmi JADRO i M..(cos tam... ale sie znajduja na terenie Institutu rolnego) prosze sie kogosz spitac. Jak sie dwupasmowkom jedzie dalej w kierunku Omisz jest tez zjazd na prawo a potem poprzez wijadukt nad droga do Kila, Sirobuja i Kamen. Po wijadukcie skrenca sie na lewo bo jak skrecisz na prawo to wracasz na dwupasmowke do Splitu.
Czyli na lewo i jedziesz prosto cca 1,5 km. Przejezdziasz na skrzizowaniu bez swiatel tez prosto i z zrawej masz zaklad do produkcji betonu a po lewej duzi centrow chandlowi firmy Brodomerkur. Za Brodomerkurem jest rozwidlenie na lewo i troche pod gure jedzie sie na cmentarz Lowrinac (widac ciprisi) oraz na prawo troche kiepskom droga ktora trzeba jechac nastepni 1-2 km i zobaczisz szklarnie, sadzonki i tam kupujesz co chcesz
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 07.03.2005 09:54

...i uwaga oleandri sa trujance...
Kir
Cromaniak
Posty: 1012
Dołączył(a): 06.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kir » 07.03.2005 15:38

ja przywiozlem sobie takie pnacze:
http://whehn.techmil.com.pl/hr/hr020148.jpg
rosnie sobie na balkonie i to calkiem ladnie. Szczegolnie ladne sa mlode lisce, starsze wygladają troche gorzej. Nie mam pojecia jak to sie nazywa, w hr porasta płoty. Na zimę zabieram do domu, marnieje trochę ale rozrasta się szybko że co 2 miesiące trzeb go na nowo zaplatać.

Przywoziłem też rozmaryn, rósł sobie spokojnie w doniczkach na balkonie. Niestety zimy mu nie służyły. W naszym klimacie nie jest taki aromatyczny ale co świeże igiełki do sosu to świeże. Po kilku latach jednak marniał i to nie wiem dlaczego - pewnie jednak za mało słońca.

Najgorsza poraża z roślinami to 0 sukcesów z tymiankiem i tym pnączem:
http://whehn.techmil.com.pl/hr/hr020189.jpg
(a tak chciałem teściowej do ogródka......;-))
*salvia*
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 81
Dołączył(a): 19.02.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) *salvia* » 08.03.2005 20:39

Ja też uwielbiam zielone roślinki i Chorwacja urzekła mnie pod tym kątem. Ale jak do tej pory nie przyszło mi głowy , żeby sobie przywieźć jakies sadzonki. To jest świetny pomysł, by mieć taką pamiątkę. Oleandra hoduję, ale latem , gdy kwitnie mam go na balkonie. Bugenwillę-popularą w Chorwacji- też udało mi się hodować przez dwa sezony i latem obsypała się różowym kwieciem. Może ołownik uda mi się przywieźć w tym roku z Rabu.
*salvia*
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 81
Dołączył(a): 19.02.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) *salvia* » 10.04.2005 20:18

Udało mi się wyhodować imbir z bulwy, jakie są dostępne w sklepach (np.hipermarketach czy bazarkach ). Wprawdzie nie jest to roslinka rodem z Chorwacji, ale własnorecznie wyhodowana. Już wychodzą pierwsze pędy i listki. Czy ktoś z was moze wyhodował imbir?
rybnic
Podróżnik
Posty: 28
Dołączył(a): 29.06.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) rybnic » 03.08.2016 15:26

Gdzie kupię lawendę i inne zioła w doniczkach w okolicach Puli - chcę przywieźć jakąś pamiątkę, kiedy za oknem będzie śnieg,u nas będzie namiastka i wspomnienia po urlopie.
czarna.perla
Podróżnik
Posty: 17
Dołączył(a): 24.06.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) czarna.perla » 05.08.2019 09:46

Nie wiem czy to odpowiedni temat ale jeśli nie to wątek z całą pewnością zostanie przeniesiony e odpowiednie miejsce.

Jakie rośliny, sadzonki, nasiona warto przywieźć z Chorwacji?
Skąd je brać? Gdzie kupować albo gdzie znaleźć? Co można po prostu urwać a czego nie?
jablko.aw
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 04.07.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) jablko.aw » 04.07.2022 06:51

Jestem co prawda w Czarnogórze, ale interesuje mnie poniższe drzewo. Są niskie krzaki jak i 10 metrowe okazy na długim pniu. Jest początek lipca i pachnie przepięknie. Zamieszczam zdjecia, co to jest? Z góry dziękuję
Załączniki:
20220704_072849.jpg
20220704_072901.jpg
Poprzednia strona

Powrót do Pogoda i klimat

cron
Roślinność - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone