Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Rejs

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
marecky81
Cromaniak
Posty: 515
Dołączył(a): 24.03.2023
Rejs

Nieprzeczytany postnapisał(a) marecky81 » 28.03.2023 17:44

Dogadaliśmy się ze znajomymi w kilka par i stanęło, że płyniemy. Dwie osoby mają morskie patenty żeglarskie, ja w maju upgraduję sobie sternika motorowodnego na morskiego ;) Do tej pory moje doświadczenia w Chorwacji to wynajem ribów i motorówek na lokalne przejażdżki. Reszta też pływała przeważnie w Grecji.

Mamy zabukowany na tydzień katamaran z Betiny w pierwszej połowie czerwca. Pytanie gdzie płynąć? Na pewno Kornaty, co do reszty trasy zdania się podzielone. Mnie ciągnie w górę na Długi Otok i okolice. Inni optują za Bracem/Hvarem, może dalej w kierunku Dubrovnika. Rejs typowo rekreacyjny, bez napinki.

A co by wybrali tutejsi forumowi żeglarze?
marecky81
Cromaniak
Posty: 515
Dołączył(a): 24.03.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) marecky81 » 14.06.2023 20:44

No więc rejsik zaliczony ;) Mieliśmy płynąć na południe, ale ze względu na wiatry stanęło na mojej wymarzonej trasie. Zahaczyliśmy przelotem o Kornaty, potem labirynt wysp pomiędzy Pasman/Ugljan i Dugim Otokiem, aż po Molat i Silbę. W tych rejonach Chorwacji jeszcze nie byłem. Warto było :) Zwłaszcza nocleg w bunkrze. W marinach na wyspach drogo jak huhu, puszka Ożujsko 3 euro, kolacja w knajpie potrafi zaboleć ;)
smoczysko
Globtroter
Posty: 33
Dołączył(a): 16.04.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) smoczysko » 02.07.2023 16:59

Super że rejs się udał!

My startujemy z Trogiru 05.08 na 14 dni :)
Cel: Brać > Hvar > Korcula > Dubrownik > Mljet > Lastovo > Vis > Telaścica > Kornaty > Skradin > Trogir
Załoga 6 dorosłych i 4 dzieci ( 7,9,10,12) wszyscy już pływali ze mną co najmniej 2 tygodnie po CRO więc i tym razem nie przewiduje komplikacji :)

Tym razem Dufour 460 GL - nie znam tej łódki ale myślę że da radę.
qbaldo
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 03.07.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) qbaldo » 06.07.2023 10:58

marecky81 napisał(a):No więc rejsik zaliczony ;) Mieliśmy płynąć na południe, ale ze względu na wiatry stanęło na mojej wymarzonej trasie. Zahaczyliśmy przelotem o Kornaty, potem labirynt wysp pomiędzy Pasman/Ugljan i Dugim Otokiem, aż po Molat i Silbę. W tych rejonach Chorwacji jeszcze nie byłem. Warto było :) Zwłaszcza nocleg w bunkrze. W marinach na wyspach drogo jak huhu, puszka Ożujsko 3 euro, kolacja w knajpie potrafi zaboleć ;)



Dzięki za wskazówki, płynę w ten rejon za tydzień, masz jakieś ciekawe marinki/stricte miejsca do zobaczenia w tych rejonach które sprawdziły się w czasie rejsu? :)
marecky81
Cromaniak
Posty: 515
Dołączył(a): 24.03.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) marecky81 » 06.07.2023 11:07

Napiszę coś więcej wieczorem.
marecky81
Cromaniak
Posty: 515
Dołączył(a): 24.03.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) marecky81 » 06.07.2023 19:32

Startowaliśmy z Betiny na Murterze. Bardzo duża marina plus spora stacja do tankowania. Pierwotny plan był płynąć na południe - Drvenik/Solta/Hvar/Vis, ale ponieważ wiatry wieją tam po kilka dni z jednego kierunku trafiliśmy akurat na południowy, więc zmieniliśmy trasę na północną. I fajnie, bo nie znałem jeszcze tych wysp. Zahaczyliśmy i Zirje i Kornaty i poszliśmy kanałem między Dugim Utokiem, a Pasmanem/Ugljanem. Same Kornaty takie sobie, gołe wysepki, w zasadzie nic ciekawego tam nie ma, poza lagunami do kąpieli.

Potem wyspa Iż i nocleg w marinie w Veli Iż. Fajna konoba Luzarija. Stamtąd płynęliśmy do Vali Rat. Tam warto zrobić sobie spacer do latarni morskiej, genialne widoki o zachodzie słońca. Polecem też snorkowanie przy zatopionym statku. Kolejne dni pokręciliśmy się między wyspami w tym rejonie i z dobrym wiatrem doszliśmy do Mali Losinj. Klimatyczne i sympatyczne miasteczko. Idealne na wieczorny spacer i kolację.

Wiatr się odmienił i popłynęliśmy na Ugljan do wypasionej mariny w Sutomiścicy naprzeciw Zadaru. Baseny, knajpki, beach bary, ale i odpowiednio drogo. Potem kolejny nocleg "na dziko" w bunkrze w zatoce Zagracina. Dla odważnych skoki do wody z kilkunastu metrów ze szczytu bunkra. Kolejeny nocleg w marinie na Zut. Genialne jedzenie w konobie Sandra. No ostatni dzień spędzony na rozrywkach wodnych w lagunach niedaleko Murteru i ostatnia orgiastyczna wieczerza w konobie Na Moru w Betinie.

Był początek czerwca, ale ruch na wodzie już spory. W mniejszych marinach już brakowało miejsc i kto przypłynął po 17-18, musiał się liczyć z postojem przy bojce. Standardy bardzo dobre. Prąd, woda bez problemu. Wszędzie czyściutko, kibelki, łazienki sprzątane na bieżąco. Zawsze jest jakiś sklep, bar, knajpa. Ale ceny też odpowiednie. Puszka piwa 3 euro, wino od 10 euro za butelkę. Za cumowanie tez sobie liczą. W każdym razie inna liga niż siermiężne mariny greckie.
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12068
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 06.07.2023 19:57

marecky81 napisał(a):Startowaliśmy z Betiny na Murterze. Bardzo duża marina plus spora stacja do tankowania. Pierwotny plan był płynąć na południe - Drvenik/Solta/Hvar/Vis, ale ponieważ wiatry wieją tam po kilka dni z jednego kierunku trafiliśmy akurat na południowy, więc zmieniliśmy trasę na północną.


To bardzo ciekawe co piszesz 8O 8O 8O
marecky81
Cromaniak
Posty: 515
Dołączył(a): 24.03.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) marecky81 » 06.07.2023 20:06

Kapitańska Baba napisał(a):
marecky81 napisał(a):Startowaliśmy z Betiny na Murterze. Bardzo duża marina plus spora stacja do tankowania. Pierwotny plan był płynąć na południe - Drvenik/Solta/Hvar/Vis, ale ponieważ wiatry wieją tam po kilka dni z jednego kierunku trafiliśmy akurat na południowy, więc zmieniliśmy trasę na północną.


To bardzo ciekawe co piszesz 8O 8O 8O


Tak 3-4 dniówki, doświadczeni bywalcy zwrócili nam na to uwagę i rzeczywiście tak było. Cieszę się, że dowiedziałaś się czegoś nowego.
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12068
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 06.07.2023 20:18

marecky81 napisał(a):
Kapitańska Baba napisał(a):
marecky81 napisał(a):Startowaliśmy z Betiny na Murterze. Bardzo duża marina plus spora stacja do tankowania. Pierwotny plan był płynąć na południe - Drvenik/Solta/Hvar/Vis, ale ponieważ wiatry wieją tam po kilka dni z jednego kierunku trafiliśmy akurat na południowy, więc zmieniliśmy trasę na północną.


To bardzo ciekawe co piszesz 8O 8O 8O


Tak 3-4 dniówki, doświadczeni bywalcy zwrócili nam na to uwagę i rzeczywiście tak było. Cieszę się, że dowiedziałaś się czegoś nowego.


A ile trzeba mieć doświadczenia żeby na takie rzeczy zwracać uwagę? :wink:
I powiedz kiedy w Betinie wybudowali stacje benzynową bo to całkowita nowość??? 8O
marecky81
Cromaniak
Posty: 515
Dołączył(a): 24.03.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) marecky81 » 06.07.2023 20:50

Tę do tankowania łódek z kolejką na prawie godzinę? Nie wiem :)
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12068
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 06.07.2023 20:55

marecky81 napisał(a):Tę do tankowania łódek z kolejką na prawie godzinę? Nie wiem :)


Tę o której piszesz że jest w Betinie. Pytam bo jak byłam tam ostatnio to żadnej stacji nie było więc moze coś wybudowali
marecky81
Cromaniak
Posty: 515
Dołączył(a): 24.03.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) marecky81 » 06.07.2023 21:02

Kapitańska Baba napisał(a):
marecky81 napisał(a):Tę do tankowania łódek z kolejką na prawie godzinę? Nie wiem :)


Tę o której piszesz że jest w Betinie. Pytam bo jak byłam tam ostatnio to żadnej stacji nie było więc moze coś wybudowali


https://goo.gl/maps/P2KqvkrwcBhVc6z7A
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12068
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 06.07.2023 21:09

marecky81 napisał(a):
Kapitańska Baba napisał(a):
marecky81 napisał(a):Tę do tankowania łódek z kolejką na prawie godzinę? Nie wiem :)


Tę o której piszesz że jest w Betinie. Pytam bo jak byłam tam ostatnio to żadnej stacji nie było więc moze coś wybudowali


https://goo.gl/maps/P2KqvkrwcBhVc6z7A


To widzę, że ta stacja jest w Betinie jak te stałe wiatry w Dalmacji :wink:
Mylisz Kolego dwie mariny - Betina jest w zatoce obok :smo:

Bez tytułu.jpg
marecky81
Cromaniak
Posty: 515
Dołączył(a): 24.03.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) marecky81 » 06.07.2023 21:20

No to Betina jest obok. Jakiś problem? Nie doktoryzowałem się na administracyjnych granicach Betiny i Murter, ale rozumiem, że to dla ciebie ma duże znaczenie.

Napisz coś więcej o stałych wiatrach w tamtych rejonach, pewnie lepsza jesteś w te klocki niż ludzie którzy tam pływają od 20 lat :)
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12068
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 06.07.2023 21:35

"marecky81"]No to Betina jest obok. Jakiś problem? Nie doktoryzowałem się na administracyjnych granicach Betiny i Murter, ale rozumiem, że to dla ciebie ma duże znaczenie.


Ma bo biorę jachty z Betiny i chętnie bym zatankowała na miejscu z bańki zamiast stać w kolejce. Szkoda godziny czekania na swoja kolej jak można kupić paliwo do plastiku i zalać. A do tego potrzebna jest stacja na miejscu. Do Hraminy jednak za daleko.
Wprowadzasz w błąd nie tylko mnie ale i innych potencjalnych użytkowników forum.
Wydaje mi się że fajnie wiedzieć skąd się płynie i gdzie sie tankuje aby nie pisać bajek na forum :wink:
Napisz coś więcej o stałych wiatrach w tamtych rejonach, pewnie lepsza jesteś w te klocki niż ludzie którzy tam pływają od 20 lat :)


Nie ma stałych wiatrów w tamtych rejonach. A na pewno nie w lecie. Wiatry zależą od układów barycznych które nad Adriatykiem są bardzo zmienne. Do tego dochodzi specyficzne ukształtowanie terenu - góry, przełecze, ujscia rzek. Polecam choćby lekturę najpopularniejszej locji chorwackiej tzw "ósemek" Jak sie douczysz to skiperowi trudniej będzie wcisnąć Ci kit.

PS - żegluję po Chorwacji od 2003r.
Następna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone