Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Rab - Korcula 2009

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Miłosz_S
Cromaniak
Posty: 919
Dołączył(a): 01.07.2008
Rab - Korcula 2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Miłosz_S » 19.09.2009 01:14

Spis treści którego (chyba) będę się trzymał:

1) Lopar
2) Miasteczko Rab
3) W drodze na Korculę.
4) Lumbarda
5) Korcula
6) Maskarada i Korcula nocą
7) Zwiedzanie wyspy Korcula
8) Powrót


1) Lopar

Czytać relacje innych czy zacząć pisać swoją. Przez brak czasu muszę rozwiązać taki dylemat. Postanowiłem pisać bo pamięć ulotna a czytanie zawsze można nadrobić.
Po wielokrotnym odwiedzeniu forum i przeglądaniu netu postanowiliśmy urlop 2009 spędzić w Chorwacji. Pierwszy tydzień zaplanowaliśmy w Loparze na wyspie Rab. Byliśmy tam rok wcześniej więc wiedzieliśmy że będzie to znakomite miejsce dla naszych dzieciaków. Płytka ciepła woda, place zabaw, możliwość codziennych spacerów po plaży to coś co bardzo naszym pociechom odpowiada.
Drugi tydzień zaplanowaliśmy w Starej Baśce na Krk po to żeby plażowanie połączyć ze zwiedzaniem wyspy. Z tej części planu nic nie wyszło ponieważ załamanie pogody już po trzech dniach pobytu na Rabie wygoniło nas na Korculę. Ale o tym później.

Mieliśmy ruszać w połowie czerwca ale na kilka dni przed wyjazdem nasz syn przynosi z przedszkola ospę wietrzną. Wiedzieliśmy że choroba drugiego syna jest tylko kwestią czasu. Powiadamiamy naszych znajomych którzy mieli z nami jechać i wspólnie zastanawiamy się co dalej. Na szczęście okazuje się że wszyscy możemy przełożyć nasze urlopy o tydzień.
Zaczynamy pakowanie, jak zwykle zabieramy trochę rzeczy potrzebnych i mnóstwo niepotrzebnych. Do tego co chwilę muszę kontrolować bagażnik bo nasi chłopcy próbują przemycić swoje ulubione zabawki z którymi nie mogą się rozstać. Trudne negocjacje pozwalają nam dojść do porozumienia które zabawki jadą z nami a które zostają. Na szczęście wszystko się zmieściło i możemy ruszać.
Jedziemy nocą a nad ranem widzimy znajome widoki.

Obrazek

Obrazek




Dojeżdżamy do Jablanec gdzie już czeka na nas prom.

Obrazek

Obrazek

Obrazek





Wyspa Rab wita nas piękną pogodą, księżycowym krajobrazem i znajomym hałasem cykad. Te małe stworzenie nawet nie wiedzą jak bardzo przestraszyły naszych znajomych którzy myśleli że samochód im nawalił.

Obrazek

Obrazek




Po znalezieniu apartamentu szybko idziemy na plażę żeby zmyć zmęczenie i korzystać ze słońca. Prognoza na następny dzień zapowiadała załamanie pogody ale traktowaliśmy to jako mały wypadek przy pracy. Myśleliśmy że trochę popada i za jeden - dwa dni wróci słońce. Zgodnie z zapowiedzią następny dzień przyniósł zimno, deszcz i wiatr. Nie przejmujemy się tym zbytnio, idziemy zwiedzać najbliższą okolicę Loparu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek





Żeby nie zakończyć tak smutno pierwszej strony relacji dodam kilka słonecznych zdjęć z 2008 roku.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Kevlar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2125
Dołączył(a): 30.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kevlar » 19.09.2009 05:36

Plaża prawie jak nad Bałtykiem tylko że lepiej zagospodarowana. :)
Kacper111
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1144
Dołączył(a): 04.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kacper111 » 19.09.2009 11:49

czekamy na cią dalszy ( czy ja tam widze na plazy piasek?)
Ania W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1993
Dołączył(a): 29.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ania W » 19.09.2009 12:42

Cześć Mibi!

Jak fajnie, że zaczynasz nadawać. :D Dawno Ciebie nie było, ale masz szczęście zapowiada się fajna relacja. :D

Więc jednak czerwiec nikogo nie rozpieszczał, ale i tak warto pojechać nawet do deszczowej Chorwacji.
Fajne fotki i czekam na dalszy ciąg. 8)

Pozdrawiam.
Miłosz_S
Cromaniak
Posty: 919
Dołączył(a): 01.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Miłosz_S » 21.09.2009 12:50

Kevlar napisał(a):Plaża prawie jak nad Bałtykiem tylko że lepiej zagospodarowana. :)

Dokładnie tak, plaża w Loparze jest stworzona dla rodzin z małymi dziećmi,
płytka ciepła woda, place zabaw, wesołe miasteczko czyli wszystko czego dzieciaki potrzebują.
Miłosz_S
Cromaniak
Posty: 919
Dołączył(a): 01.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Miłosz_S » 21.09.2009 12:52

Kacper111 napisał(a):czekamy na cią dalszy ( czy ja tam widze na plazy piasek?)

Dobry masz wzrok, nie jest to co prawda taki ładny piasek jak nad Bałtykiem ale moje dzieciaki są zadowolone.
Miłosz_S
Cromaniak
Posty: 919
Dołączył(a): 01.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Miłosz_S » 21.09.2009 13:01

anjas napisał(a):Cześć Mibi!

Jak fajnie, że zaczynasz nadawać. :D Dawno Ciebie nie było, ale masz szczęście zapowiada się fajna relacja. :D

Więc jednak czerwiec nikogo nie rozpieszczał, ale i tak warto pojechać nawet do deszczowej Chorwacji.
Fajne fotki i czekam na dalszy ciąg. 8)

Pozdrawiam.

Miło Cię słyszeć anjas:)
Gratuluję wspaniałej relacji z Holiday Zaton Village.
Niestety jeszcze jej nie dokończyłem czytać (tak jak wielu innych) ale najlepsze zostawię sobie na długie jesienne wieczory.
Czerwiec nie rozpieszczał pogodą do plażowania ale do zwiedzania taka pogoda mi bardzo odpowiadała.
Niestety dzieciaki w tym temacie mają inne zdanie i musieliśmy pogonić za słońcem dalej na południe.
Miłosz_S
Cromaniak
Posty: 919
Dołączył(a): 01.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Miłosz_S » 23.09.2009 01:25

Kilka słów o wyspie Rab:
Jest to najmniejsza wyspa zatoki Kvarner, leżąca 20 kilometrów na południe najbardziej znanej wyspy regionu Krk. Mówi się, że pomimo niewielkich rozmiarów jest to najpiękniejsza wyspa zatoki. W swojej wschodniej części jest skalista i dość sucha, górzysta, natomiast w zachodniej odznacza się soczystą zielenią. Przeważającą formą wegetacji jest tu roślinność śródziemnomorska z drzewami oliwnymi i cytrynowymi. Ponieważ jest to strefa klimatu śródziemnomorskiego, lasy są tu zawsze zielone. W miesiące letnie może być upalnie, ale wysokie temperatury łagodzone są bryzą od morza. Góra Kamenjak chroni wyspę od zimnego wiatru zwanego bora, który wieje tu w miesiącach letnich. Rab średnio w roku ma 91 pogodnych dni, dni i zalicza się do najsłoneczniejszych rejonów Europy. Latem ma tylko 9 pochmurnych dni. Liczba słonecznych godzin wynosi 2,479 rocznie lub średnio 6 godzin dziennie. W lipcu na Rabie zanotowano 12 słonecznych godzin dziennie. Morskie kąpiele zaczynają się od maja a kończą w październiku. Średnia temperatura morza wynosi 15,75 °C – średnia temperatura morza od maja do października wynosi ponad 20°C , zimą 12°C – średnia temperatura powietrza w roku wynosi 16,8°C – średnia temperatura powietrza latem: 26°C – średnia temperatura powietrza zimą: 8°C
Powierzchnia wyspy wynosi 93,6 km², długość ok. 21 km, a szerokość od 3 do 11 km.

Większa część obszaru to żyzne ziemie pokryte lasami, makią i polami uprawnymi, ale południowo-wschodnie wybrzeże, z kamiennymi rumowiskami, przypomina krajobrazy z sąsiedniego Pagu.


Najpiękniejszą miejscowością na wyspie jest miasteczko Rab. Może to dziwnie zabrzmi ale musiałem tam pojechać drugi raz żeby docenić wspaniałe walory tego miasteczka. Piekny port w zatoce, wspaniałe zabytki na Rabskiej starówce do której żeby dotrzeć trzeba się trochę powspinać po schodach. Jest tu kilka przepięknych kościołów: kościół Św. Krzysztofa,
kościół Św. Justyny, kościół Św. Krzyża i Św. Andrzeja i najpiękniejsza Katedra- Św.
Marii Wielkiej z dzwonnicą pochodzącą z XII w. Wzdłuż murów obronnych po zachodniej stronie miasta wiedzie deptak spacerowy prowadzący do parku. Na deptak schodzi się schodami z placu przed katedrą.

Dla mnie to miasto ma swoją magię i niesamowity klimat. I ten spokój który emanuje z średniowiecznych uliczek, tutaj nikt się nie spieszy, nie ma tłoku, gwaru setek restauracji czy kafejek. To miasto jest po prostu inne, tataj czas płynie jakby wolniej. Ale żeby to zobaczyć, poczuć i przeżyć to należy tutaj przyjechać na cały dzień, spokojnie zwiedzić starówkę, posiedzieć na murach obronnych, zobaczyć panoramę z wieży widokowej, przejść się deptakiem do parku i na koniec posiedzieć w kafejce portowej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek





Na Rabie urodził się kamieniarz Marin Biza,późniejszy kamieniarz w Rimini i pustelnik we włoskim Titano-zalążku państwa San Marino.Marin Biza został później świętym.

Obrazek

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek





Powoli musimy kończyć naszą wędrówkę tego dnia bo robi się coraz zimniej i dzieciaki mają już dość.

Obrazek






Jeszcze tylko dojazd do Loparu z pewnym opóźnieniem spowodowanym korkiem na drodze.


Obrazek




I ostatnie zdjęcie z punktu widokowego, niestety chmury nie nastrajają optymistycznie. Następnego dnia postanowiliśmy pojechać na południe Chorwacji w poszukiwaniu słońca.

Obrazek
fumarek
Odkrywca
Posty: 105
Dołączył(a): 20.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) fumarek » 23.09.2009 06:54

pisz pisz dalej bo interesuje mnie ta wyspa
Ania W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1993
Dołączył(a): 29.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ania W » 23.09.2009 11:41

Mibi napisał(a):Gratuluję wspaniałej relacji z Holiday Zaton Village.
Niestety jeszcze jej nie dokończyłem czytać (tak jak wielu innych) ale najlepsze zostawię sobie na długie jesienne wieczory.
Czerwiec nie rozpieszczał pogodą do plażowania ale do zwiedzania taka pogoda mi bardzo odpowiadała.
Niestety dzieciaki w tym temacie mają inne zdanie i musieliśmy pogonić za słońcem dalej na południe.


No mam taką nadzieję, że dokończysz czytanie. :lol: :wink:
A za gratulację bardzo dziękuję. :-)

Rab Twoimi oczami cudowny. Fajnie, że przybliżasz historię - to lubię.

Czekam na dalszy odcinek. Wyspa ciekawa, zastanawiałam się czy nie pojechać w tym roku. Korciła mnie ta osławiona plaża. Może jeszcze kiedyś....:D Na szczęście w Chorwacji nie można się nudzić. :-) I zostawię sobie ten kąsek na przyszłość.

A chłopaków masz fajnych.

:papa:
trinity
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 421
Dołączył(a): 07.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) trinity » 23.09.2009 12:46

faktycznie pogoda nie bardzo na plażowanie :( ale domyślam sie, że słońce wyjdzie w kolejnych odcinkach :lol: ... więc czekam...
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 23.09.2009 13:23

Lopar rzeczywiście nie rozpieszczał Was pogodą ale jak widać nie spuściliście nosa na kwintę i dobrze się bawiliście zwiedzając. I jak znam Chorwację - zostało Wam to wynagrodzone :)
Miłosz_S
Cromaniak
Posty: 919
Dołączył(a): 01.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Miłosz_S » 02.10.2009 20:34

Ania W napisał(a):
No mam taką nadzieję, że dokończysz czytanie. :lol: :wink:
A za gratulację bardzo dziękuję. :-)

Rab Twoimi oczami cudowny. Fajnie, że przybliżasz historię - to lubię.

Czekam na dalszy odcinek. Wyspa ciekawa, zastanawiałam się czy nie pojechać w tym roku. Korciła mnie ta osławiona plaża. Może jeszcze kiedyś....:D Na szczęście w Chorwacji nie można się nudzić. :-) I zostawię sobie ten kąsek na przyszłość.

A chłopaków masz fajnych.

:papa:


Polecam tą wyspę:), może nie na 2 tygodnie bo zwiedzania jest mało ale kilka dni warto tam spędzić. A Lopar z jego Rajską Plażą jest szczególnie fajny dla dzieci.
Widzę że dopadła mnie zemsta fotosika:) i zniknęły zdjęcia, muszę się rozejrzeć za jakimś alternatywnym programem.
Miłosz_S
Cromaniak
Posty: 919
Dołączył(a): 01.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Miłosz_S » 02.10.2009 20:45

trinity napisał(a):faktycznie pogoda nie bardzo na plażowanie :( ale domyślam sie, że słońce wyjdzie w kolejnych odcinkach :lol: ... więc czekam...


yskyerka napisał(a):Lopar rzeczywiście nie rozpieszczał Was pogodą ale jak widać nie spuściliście nosa na kwintę i dobrze się bawiliście zwiedzając. I jak znam Chorwację - zostało Wam to wynagrodzone


Tak, słoneczko nas nie zawiodło w następnych dniach, trochę jeszcze padało ale raczej przelotnie. Dla mnie temperatura ok. 22 - 25 stopni i trochę chmurek to idealna pogoda na plażowanie i zwiedzanie.
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 02.10.2009 21:30

Fotosik zrobił kawał :( Jak nie chcesz płacić zrezygnuj z fotosika. Nie wiem jak inni ale ja widzę mało zdjęć. Co piąte albo dziesiąte.
Chętnie pooglądam z miejsc znanych i nie znanych :D.
Wiem, że to kłopot no ale większość z nas się wyniosła a Ci co zostali płacą za transfery. :(


Po pewnym czasie ukazały się zdjęcia. Czyli tylko chwilowo niedostępne.
Następna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone