Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pytanie historyczne o drogę przez Słowenię w 2006 ;)

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
corrina
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 757
Dołączył(a): 09.06.2006
Pytanie historyczne o drogę przez Słowenię w 2006 ;)

Nieprzeczytany postnapisał(a) corrina » 06.05.2019 08:57

Mam nietypowe, bo trochę historyczne pytanie do weteranów :mrgreen:

Czy pamiętacie, jaką standardowo drogą jechało się na trasie Graz-Maribor-Zagrzeb w roku 2006 ? Chodzi mi konkretnie, gdzie przekraczało się wtedy granicę austriacko-słoweńską :oczko_usmiech:
Z tego, co moja słaba pamięć zakodowała, autostrada w Słowenii już była, ale krótka raczej i moim zdaniem nie była od granicy tylko bliżej Mariboru. Na pewno wtedy nią jechałam i był to naprawdę krótki odcinek, więc go z pewnością nie omijałam ze względu na oszczędność kosztów. Nie jestem pewna, czy ten odcinek nawet wtedy nie był darmowy.
Ale mniejsza o autostradę, próbuję sobie przypomnieć, gdzie przekraczało się granicę austriacko-słoweńską. :?: Jak przez mgłę pamiętam, że były to raczej góry (w sensie wyższe niż niższe :smo: ) Sama granica była moim zdaniem malutka, droga wąziutka, górska a po bokach na samej granicy były strome skały, jakby takie półki skalne. A potem za jakiś czas wjeżdżało się w bardzo wiejskie klimaty między pola i łąki, gdzie konkretnie zewsząd czuć było obornikiem :mrgreen:
Wtedy miałam już cyfrówkę ale to nie były czasy, kiedy człowiek nawalał zdjęcia co minutę, a zdjęcia pokazywały lokalizację itp. ;) Z trasy przez Słowenię mam tylko jakąś jedną fotkę z tych wiejskich okolic i to wszystko...
Chciałam to jakoś rozkminić, bo ta trasa była bardzo ładna, ale ni huhu nie pamiętam, którędy jechaliśmy 13 lat temu... :roll:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 06.05.2019 10:08

Na trasie Graz - Maribor na granicy Austrii i Słowenii nie ma wysokich gór.

https://www.google.com/maps/@46.6917,15 ... 584!8i1792

Może to była inna granica :wink: np Ljubelj :?:

https://www.google.com/maps/place/Ljube ... 14.2666667

https://www.hribi.net/spletna_kamera/ljubelj/10
corrina
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 757
Dołączył(a): 09.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) corrina » 06.05.2019 10:30

Janusz Bajcer napisał(a):Na trasie Graz - Maribor na granicy Austrii i Słowenii nie ma wysokich gór.

https://www.google.com/maps/@46.6917,15 ... 584!8i1792


No właśnie wiem... :|
Może moja pamięć jest zawodna, ale te skały przy samej drodze dookoła na bank jakieś były :roll: Uczucie było takie jakby się zaraz do jakiejś jaskini miało wjechać :smo:
Wtedy jechaliśmy 1 raz do Cro i choć posiłkowałam się jakąś niewielką wiedzą z forum, to na pewno nie kombinowałam z drogą poza autostradą, żeby było taniej itp.. Jechaliśmy wariantem jak najprostszym i najszybszym, co, jak wspominałam wcześniej, wiązało się również być może (niewielką wtedy, o ile w ogóle) opłatą za autostradę.
Ale wydaje mi się, że wtedy autostrada na pewno nie leciała jeszcze ciągiem od Austrii przez Słowenię i przejście było jakieś malutkie. Więc gdzie by było to przejście jeśli nie w tym samym miejscu, gdzie jest dziś ?
Na bank nie było to przejście z mostem w Trate, to na 100% bo tym jechaliśmy rok temu.



Tu raczej na pewno nie, nie odbijalibyśmy aż tak daleko.
corrina
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 757
Dołączył(a): 09.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) corrina » 06.05.2019 10:47

Znalazłam właśnie swoją niedokończoną relację, która nigdy nie ujrzała światła dziennego, z nadzieją, że może tam jednak coś zapisałam... Ale niestety żadnej info o granicy, jedynie o godzinie przekraczania...

Natomiast niezłą ciekawostkę tam trafiłam w związku z opłatą za 10 km wtedy odcinek autostrady - w 2006 roku zapłaciliśmy za niego... 0,8 EUR :oczko_usmiech:

Również, jako ciekawostkę dodam, że benzyna w tamtych czasach, wg tego, co sobie w relacji zanotowałam, na większości stacji była po 8 kun.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 06.05.2019 16:21

ACandrzej
Cromaniak
Posty: 1401
Dołączył(a): 17.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) ACandrzej » 06.05.2019 17:17

W 1997r jak pierwszy raz wjeżdżałem do SLO, to na trasie Graz - Maribor było już przejście autostradowe.
Opis, który podajesz wypisz -wymaluj pasuje właśnie do wspomnianego przez Janusza Ljubelj.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 06.05.2019 17:31

Też pierwszy raz jechałem do Chorwacji w 1997 roku.
Przez Klagenfurt i Ljubelj.
Mam papierowe zdjęcia z tego przejścia.
Muszę poszukać i jakiś skan wrzucić.
tranquilo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1483
Dołączył(a): 07.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) tranquilo » 06.05.2019 20:13

Słuchaj, a jesteś pewna że to było przejście Austria/Słowenia, a nie np. Słowenia / Chorwacja??

Może to był Cvetlin?
Obejrzyj czy to nie będzie to:
https://www.google.com/url?sa=t&source= ... Krt64cnDoP
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 06.05.2019 21:00

corrina napisał(a):Znalazłam właśnie swoją niedokończoną relację, która nigdy nie ujrzała światła dziennego, z nadzieją, że może tam jednak coś zapisałam... Ale niestety żadnej info o granicy, jedynie o godzinie przekraczania...

Natomiast niezłą ciekawostkę tam trafiłam w związku z opłatą za 10 km wtedy odcinek autostrady - w 2006 roku zapłaciliśmy za niego... 0,8 EUR :oczko_usmiech:

https://kraji.eu/slovenija/mejni_prehod ... photos/slo

https://kraji.eu/slovenija/mejni_prehod ... photos/slo

Pamiętasz gdzie konkretnie był Twój/Wasz pobyt w Chorwacji w 2006 roku.
JanuszB
Globtroter
Posty: 34
Dołączył(a): 31.01.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) JanuszB » 09.06.2019 04:59

Przejście autostradowe Austria-Słowenia już istniało. Autostrada w Słowenii kończyła się na wysokości Mariboru.Płaciło się chyba na jednej bramce. Od Mariboru do Chorwacji jechało się starą drogą. W Chorwacji autostrada zaczynała się za Krapiną i kończyła na wysokości Splitu.
corrina
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 757
Dołączył(a): 09.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) corrina » 10.06.2019 14:08

tranquilo napisał(a):Słuchaj, a jesteś pewna że to było przejście Austria/Słowenia, a nie np. Słowenia / Chorwacja??
Może to był Cvetlin?


Cvetlin raczej nie, chociaż wygląda podobnie do tego, co siedzi gdzieś w tylnej szufladce mojej pamięci. Przez Cvetlin jechaliśmy w zeszłym roku. Ale wtedy, w 2006 raczej na pewno nie kombinowaliśmy z objeżdżaniem autostrady, na 100% nią jechaliśmy. Tyle pamiętam.

JanuszB napisał(a):Przejście autostradowe Austria-Słowenia już istniało. Autostrada w Słowenii kończyła się na wysokości Mariboru.Płaciło się chyba na jednej bramce. Od Mariboru do Chorwacji jechało się starą drogą. W Chorwacji autostrada zaczynała się za Krapiną i kończyła na wysokości Splitu.


Pamięć jednak zawodna jest i prawdę mówiąc, po przeczytaniu wszystkich podpowiedzi, obejrzeniu zdjęć itp. już wcale nie jestem taka pewna, czy to było w ogóle przejście AT/SLO, czy jednak może nie SLO/CRO ? :roll: :roll: :roll:

JanuszB napisał(a): Od Mariboru do Chorwacji jechało się starą drogą.

A gdzie w takim razie wypadało przejście ?

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
Pytanie historyczne o drogę przez Słowenię w 2006 ;)
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone