Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przewóz alkoholu i papierosów przez granicę...

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
*p*a*t*i*
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 324
Dołączył(a): 23.04.2006
Przewóz alkoholu i papierosów przez granicę...

Nieprzeczytany postnapisał(a) *p*a*t*i* » 16.07.2006 09:16

Orientuje się ktoś może ile alkoholu i papierosów (na osobę) mogę wziąść ze sobą jadąc do cro? :?:
rich72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2213
Dołączył(a): 27.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) rich72 » 16.07.2006 09:25

200 szt papierosów i litr wódki 40%

http://www.msz.gov.pl/index.php?form_id=40&argv[command]=bazy%2Fpokaz&argv[form_id]=40&argv[action]=result&argv[kraj]=96&argv[PHPSESSID]=cde2dcb922bbea5b81ba56ca71f9b403&argv[__user_data][__language_info][id]=pl&argv[__user_data][__language_info][name]=Polski&argv[__user_data][__language_info][doc_id]=1&argv[res_width]=1024&argv[res_height]=768&argv[cms_3web_test_cookie]=test&argv[cms_3web_site]=d63084063efd4d5a4def4e9040d7f7cc&portlet=bazy%2Fpokaz
*p*a*t*i*
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 324
Dołączył(a): 23.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) *p*a*t*i* » 16.07.2006 10:44

dzięki wielkie :lol: Mam tylko jeszcze jedno pytanie - jak to się ma do piwa? Cyt:"1l. napojów wysokoprocentowych lub 2 l napojów o zawartości alkoholu do 22 proc." ? :?:
rich72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2213
Dołączył(a): 27.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) rich72 » 16.07.2006 12:42

generalnie w unii obowiązuje 5 litrów piwa na osobę więc myślę że w Cro będzie podobnie bo oni obecnie są bardziej europejscy (chodzi o przepisy) niż my. :lol:
Kir
Cromaniak
Posty: 1012
Dołączył(a): 06.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kir » 16.07.2006 13:33

Nie jest prawdą że w Uni obowiązuje 5l piwa. Obywatel uni może wwzieźć do dowolnego kraju Uni na własny użytek: papierosy: 200 szt., cygaretki : 400 szt., cyga­ra: 200 szt., tytoń : 1kg, spirytus : 10 l, wino ze zwiększoną zawartością alkoholu (sherry, porto): 20 l, wino: 90 l (w tym maksymalnie 60 l wina musującego), piwo: 110 l.

Te wielkości jednak nie obowiązuję przy wjeździe do Hr. Ale już przy wywozie - tak

Jednak nie wszystkie kraje Uni tą konwencję przyjęły. Niby mało kto cokolwiek sprwadza na granicy ale czasem incydenty się zdażają. Osobne przepisy ma np Wielka Brytania. Była kiedyś afera z sekowaniem francuzkiego wina od turystów którzy jeździli na weekend tunelem do Francji skąd przywozili wino całymi bagaznikami. Na granicy kończyło się to wylewaniem wina do wód kanału. Podobno po kilku godzinach takich kontroli wody kanału koło Dover wyraźnie nabrały barwy czerwonego wina a sprawę zakończono na wysokim szczeblu dyplomatycznym
rich72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2213
Dołączył(a): 27.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) rich72 » 16.07.2006 14:41

Nie jest prawdą że w Uni obowiązuje 5l piwa. Obywatel uni może wwzieźć do dowolnego kraju Uni na własny użytek: papierosy: 200 szt., cygaretki : 400 szt., cyga­ra: 200 szt., tytoń : 1kg, spirytus : 10 l, wino ze zwiększoną zawartością alkoholu (sherry, porto): 20 l, wino: 90 l (w tym maksymalnie 60 l wina musującego), piwo: 110 l.


tak stanowią przepisy unijne których praktycznie nikt z członków nie ratyfikował (bodajże oprócz Francji z krajami Beneluksu) i w związku z tym obowiązują w dalszym ciągu przepisy wewnętrzne :cry:
ps. Karlovacko bardzo smaczne
KarolinaDe
Turysta
Posty: 11
Dołączył(a): 28.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) KarolinaDe » 07.08.2014 20:17

czy orientuje się ktoś jak jest z przewozem papierosów własnoręcznie skręcanych (bez akcyzy)? W razie kontroli mogą wyniknąć jakieś problemy?
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.08.2014 20:36

KarolinaDe napisał(a):czy orientuje się ktoś jak jest z przewozem papierosów własnoręcznie skręcanych (bez akcyzy)? W razie kontroli mogą wyniknąć jakieś problemy?


Kup torebkę legalnego tytoniu w PL i zabierz ze sobą.

A potem nam opowiesz..:)
balkanyrudej
Podróżnik
Posty: 22
Dołączył(a): 01.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) balkanyrudej » 26.08.2014 12:25

Ja w tym roku przewoziłam z Bałkanów dość pokaźną ilość alkoholu i zasadniczo na żadnej granicy nikt się nie interesował zawartością naszej Kianki. Zabawnie zrobiło się w ostatnią sobotę, gdy wjeżdżaliśmy do Węgier z Serbii. Niebotyczna kolejka i przetrzepywanie aut. Głównie celnicy skupieni byli na papierosach i widok oklejających się szlugami dwóch facetów schowanych za kubłem na śmieci, przypomniał mi przekraczanie granicy z Ukrainą (tylko tam zamiast facetów były głównie kobietki). Nam przeszukano schowek oraz trochę bagażnik, a celnik zapytał się o to, czy przewozimy papierosy, więc zgodnie odpowiedzieliśmy, że nie (co autentycznie było zgodne z prawdą). A ponieważ nikt się nas o alkohol nie pytał, to się nie wypowiadaliśmy. Prawda jest taka, że jakby wygrzebali cały alkohol, który przewoziliśmy, to po pierwsze mogliby się pogranicznicy zdziwić, po drugie dowaliliby nam niezłe cło. Na szczęście nic takiego nie miało miejsca, a my mamy trochę ciekawych alkoholi na nasze przyszłoroczne wesele ;)
Pozdrawiam,
ruda z Bałkanów według Rudej
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1971
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 26.08.2014 14:12

o alkohol się zazwyczaj nikt nie pyta - zawsze interesują ich głównie papierosy. W tym roku, jadąc z Serbii na Węgry, po raz pierwszy spytano mnie o alkohol - czy mam metaxę albo ouzo (myślał Węgier, że byliśmy w Grecji). Mówię, że rakija. Nawet nie interesowało go ile. Zresztą nie miało to sensu - normy na wjazd do Unii są niższe niż wewnętrzne, ale i tak duże: limit wynosi: 1 litr alkoholu powyżej 22% (dotyczy to również 80-procentowego alkoholu etylowego) albo 2 litry alkoholi o mocy do 22%, do tego 4 litry win niemusujących i 16 litrów piwa.

Cięzko by było wwieżć 16 litrów piwa na łepka, choć ponad połowę normy wyrobiłem ;)

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
Przewóz alkoholu i papierosów przez granicę...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone