Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Projekt "260 dana"

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
aga2
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1022
Dołączył(a): 10.07.2002
Projekt "260 dana"

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga2 » 26.03.2013 10:41

Może ktoś już o tym słyszał....
jest to projekt Marijana Gubina, podstawą jest jego autobiografia - książka "260 dana"
więcej informacji o samym projekcie http://www.260-dana.com/pol/index.php
a dziś (26.03.2013) w Warszawie, w Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga Południe, Warszawa ul.Podskarbińska 2, o godz 18 odbędzie się promocja projektu (filmu, książki, wystawy zdjęć), wstęp bezpłatny.

dla zachęty przedmowa Gubina do książki....


"Autobiografia „260 dni“ jest dziełem zwykłego człowieka, któremu codzienną pracą nad samym sobą udało się przełamać wszystkie bariery, otworzyć oczy i realno bez uprzedzeń i nienawiści spojrzeć na sprawę z każdej strony. Kluczowym elementem było oddzielenie serca od mózgu, uczucia od rozumu – co jest wyjątkowo ciężkie, szczególnie nosząc wielką tragedię na swoich ramionach.

Dziesięcioletni chłopczyk znajduje się w niewłaściwym miejscu, w niewłaściwym czasie, razem ze swoją sześcioosobową rodziną.

Niewłaściwe miejsce jest okupowanym terytorium wschodniego regionu Slawonii w ówczesnej Jugosławii, a niewłaściwy czas to czas kiedy polityka globalna, tzn. kiedy globalni gracze oświadczyli, że nadszedł czas by Jugosławia się podzieliła.

Jako niewinna ofiara chłopczyk zostaje wzięty do niewoli na całe długich 260 dni, przeżywa codziennie niepojęte męki, umiera kilkanaście razy, grzebie zwłoki swoich bliskich i w końcu po 6240 godzinach ponownie ogląda światło dnia.

Bez względu na ogromną mękę, straszne chwile, które prześladowały go przez 260 dni oraz chwile, które będą go prześladować do końca życia, autor odważył się przekazać swoje przeżycia reszcie ludzkości, z zamiarem ukazania na pierwszym miejscu jak ważne jest zdrowe i pozytywne rozmyślanie oraz z celem przesłania ważnych treści człowiekowi. Dodatkowo, czytelnik odkrywa kilka istotnych elementów, między którymi znajduje się niezmierna siła jednostki by przeżyć i móc żyć dalej.

Główne przesłanie autora brzmi następująco:

Ja, dziesięcioletni chłopczyk, przeżyłem piekło i żyję wciąż z konsekwencjami tragedii, a wszystko z powodu tego, że historycznie należałem do narodu, który nazywa się CHORWACI.

Wszystkich Was wzywam, by przed osądzaniem kogokolwiek, przed tym, by komuś uczynić krzywdę, abyście poznali moje przeżycia i nie pozwólcie, aby zawładnęła Wami pokusa, by czynić komuś krzywdę i zło z powodu nacionalizmu, rasizmu, religijnych przekonań, czy też innych fałszywych „ideologii“.

Ja, Marijan Gubina, nie osądzam, nie czuję nienawiści...



WIĘC NIE CZYŃCIE TEGO WY!"
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 26.03.2013 16:41

Dopiero TU znalazłam.

Dzięki za powiadomienie i ... vidimo se "po drodze" :wink:
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 27.03.2013 14:49

W temacie wczorajszego wieczoru:

Ktoś "dał tu ciała" ...
i nie była to aga2, której dziękuję za "cynk" i podwiezienie :D
... bo informacja dotarła zbyt późno (w dniu imprezy) żeby zdążyć powiadomić innych i wygenerować :wink: wolny wieczór.





Parę słów i zdjęć z projektu wkleję w wolnej chwili.
Żeby został ślad.
Żeby ... pamiętać.
aga2
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1022
Dołączył(a): 10.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga2 » 27.03.2013 16:10

Mam nadzieję, że teraz już będę dostawać wcześniej info o takich wydarzeniach :)
i więcej osób będzie mogło się przyłączyć.
Szkoda tylko, że wczoraj nikogo więcej od nas nie było...
ktoś napisał książkę....ktoś ją przetłumaczył.....ktoś się postarał żeby zorganizować jej promocję w Polsce....
tych "ktosiów" którzy się starali było zapewne więcej....
ale był też jeden ktoś...kto "dał ciała".....
i efekt końcowy był jaki był :(
Jednak z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że nie straciłam na marne wczoraj ani sekundy :)
i bardzo się cieszę, że tam dotarliśmy :)
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 27.03.2013 22:53

Wczoraj wieczorem, dzięki uprzejmości agi2 i ratka (którzy powiadomili/zawieźli/nie zostawili/odwieźli :wink: ) mogłam wysłuchać i obejrzeć prezentację PROJEKTU "Sjećanje - Pamięć"

Poza oficjalnościami, które zwykle towarzyszą takim spotkaniom, tego wieczoru można było:

* obejrzeć wystawę fotografii chorwackich reporterów wojennych:
Gasparović
Vukičević
Filipi
Karavida
Topić
Kucelin
Jačimović

Poniżej - kilka fotek z wystawy
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


* obejrzeć projekcję krótkiego filmu "Kalwaria chorwackiego narodu w czasach agresji"
Obrazek

* posłuchać historii powstania książki "Sunčica" autorstwa Mariji Slišković
Obrazek

* wysłuchać przejmujących wspomnień z czasów wojny jugosłowiańskiej ... kiedyś 10-letniego chłopca, a dziś 32-letniego młodego mężczyzny - Marijana Gubiny, autora książki "260 dana" /przetłumaczonej na język polski
Obrazek

***

Wieczór podsumuję utworem znalezionym na stronie projektu, autorstwa Dino Jelusića: "Przeżyłem już wszystko"

Tłumaczenie - poniżej

"Przeżyłem już wszystko"
Dino Jelusić – Dino Jelusić


Każdą noc przed snem
Pomodlę się
za wszystkich których już nie ma
Za tych co ze mną płakali
Bali się i drżeli ze strachu
Bez ojca i siostry
chodzę po starych ścieżkach
Zdjęcia wczesnego dzieciństwa
płoną mi w piersiach
A dzisiaj nowym jestem człowiekiem
idę po nowe zwycięstwa
Wszystko co się zdarzyło
pozostawiam za sobą


Przeżyłem już wszystko, wszystkie te smutne dni
Wciąż mi przez głowę przechodzą i dzisiaj mi spadnie łza
Ale wybaczyłem wszystko, chociaż już nic nie jest takie samo
podnoszę głowę i chodzę przez świat
silniejszy jestem niż kiedykolwiek przedtem


Mroczne już nie jest moje budzenie
Słońce jasno widzę, nie pozostaje żaden sąd
dzisiaj jestem nowym człowiekiem, idę po nowe zwycięstwa
Wszystko co się zdarzyło pozostwiam za sobą


Przeżyłem już wszystko, wszystkie te smutne dni
260 ich było i dzisiaj mi spadnie łza
Ale wybaczyłem wszystko, chociaż już nic nie jest takie samo
podnoszę głowę i chodzę przez świat
silniejszy jestem niż kiedykolwiek przedtem


Przeżyłem już wszystko, wszystkie te smutne dni
260 ich było i dzisiaj mi spadnie łza
Ale wybaczyłem wszystko, chociaż już nic nie jest takie samo
podnoszę głowę i chodzę przez świat
silniejszy jestem niż kiedykolwiek przedtem


Przeżyłem już wszystko, wszystkie te smutne dni
260 ich było i dzisiaj mi spadnie łza
Ale wybaczyłem wszystko, chociaż już nic nie jest takie samo
podnoszę głowę i chodzę przez świat
silniejszy jestem niż kiedykolwiek przedtem



Parę słów i zdjęć.
Żeby został ślad.
Żeby ... pamiętać

Powrót do Kultura chorwacka

cron
Projekt "260 dana"
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone