Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pontonowy raj(d) wyspowy. Hvar.

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
piotrs
Croentuzjasta
Posty: 387
Dołączył(a): 02.02.2002
Re: Pontonowy raj(d) wyspowy

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrs » 16.07.2015 14:07

Bardzo ciekawa relacja i wspaniałe, fenomenalne wakacje - szczerze gratuluję.
Tak przy okazji czy możesz napisać ile czasu zajęło Wam dopłynięcie z campu do Hvaru?
Zdrów!
Piotr
Aneta79
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 113
Dołączył(a): 23.06.2014
Re: Pontonowy raj(d) wyspowy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aneta79 » 16.07.2015 15:49

A jak dla mnie to i za drobny żwirek i za mało ludzi i ta roślina (chyba agawa) straszna, bo można na nią wpaść. Jedziemy za dwa tygodnie i już do niczego się nie nadaję, bo tylko ta Chorwacja i te kamyki i w ogóle...Super relacja!!!! :lol:
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008
Re: Pontonowy raj(d) wyspowy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 16.07.2015 18:38

GOLDEN napisał(a):Jak dla mnie za dużo cienia... :mrgreen:


Czyli zgadasz się ze mną... plaża skandaliczna!
;)

piotrs napisał(a):Bardzo ciekawa relacja i wspaniałe, fenomenalne wakacje - szczerze gratuluję.
Tak przy okazji czy możesz napisać ile czasu zajęło Wam dopłynięcie z campu do Hvaru?


Dzięki za miłe słowa :)
Czas dopłynięcia do Hvaru to coś w zakresie 30- 45 minut w zależności od fali.

Aneta79 napisał(a):A jak dla mnie to i za drobny żwirek i za mało ludzi i ta roślina (chyba agawa) straszna, bo można na nią wpaść. Jedziemy za dwa tygodnie i już do niczego się nie nadaję, bo tylko ta Chorwacja i te kamyki i w ogóle...Super relacja!!!! :lol:


No właśnie te agawy to wszędzie krajobraz psuły i na dodatek wyrastają z nich jakieś drzewa 8O Ani z tego owoców nie można zrywać ani nic. A na campie nawet jednego drzewa z figami nie było, masakra jakaś ;)

Życzę wspaniałego czasu spędzonego na tych kamykach! I oczywiście będziemy czekali na relację ;)
Jadaccy
Odkrywca
Posty: 117
Dołączył(a): 05.06.2008
Re: Pontonowy raj(d) wyspowy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jadaccy » 17.07.2015 09:34

Roxi napisał(a): No proszę jaki świat mały :) Nurkowałeś u Siwego?


Siwy to pierwszy instruktor mojej połówki :D
Jadaccy
Odkrywca
Posty: 117
Dołączył(a): 05.06.2008
Re: Pontonowy raj(d) wyspowy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jadaccy » 17.07.2015 09:37

Roxi napisał(a): Resztę tak fajnego dnia spędziliśmy na naszej plaży. Naprawdę jest bardzo ładna... tfu... co ja piszę, plaża jest bez sensu. Mała, zatłoczona, jakieś skały dookoła, nie wspominając już o stromym zejściu i tych kamykach na plaży...

No już lepiej, tak trzymaj bo inaczej czerwiec (czy wrzesień) nie pomoże :lol:
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008
Re: Pontonowy raj(d) wyspowy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 17.07.2015 11:55

Dzień 3: Šćedro, prawie bezludna wyspa.

Jak co rano podczas śniadania machamy załogom przepływających statków, stateczków i łódek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pogoda dopisuje od samego rana, więc plaża powoli się zapełnia.

Obrazek

My dziś płyniemy na Šćedro.
W planach mamy opłynięcie wyspy dookoła , zejście na ląd gdzieś w marinie i kufel zimnego piwka ;)
Ten jakże ambitny plan wdrożyliśmy w życie i już po paru chwilach od odpalenia silnika mogliśmy zobaczyć jak wygląda Hvar z daleka.

Obrazek

Oraz to, jak wygląda Šćedro z bliższej i dalszej odległości.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W tle widać Korcule, na którą też się wybierzemy naszą jednostką pływającą :)

Obrazek

Obrazek

Opływając Šćedro mogliśmy zauważyć całą masę pięknych zatoczek, w których można rozłożyć się plackiem i trochę poleniuchować. Dziś jednak rezygnujemy z opalania i podziwiamy wyspę z wody.

Obrazek

Już z drugiej strony, z widokiem na Hvar :hearts:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wyspa jest popularna wśród jachtów i motorówek, ale i tak panuje tam cisza i spokój.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dla takich zatoczek warto tam zawitać :hearts:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podczas wycieczek widywaliśmy sporo kormoranów(?), pocieszne ptaszyska. Zwłaszcza wtedy gdy siedzą w wodzie w większej grupie i nagle wszystkie naraz dają nura ;)

Obrazek

Obrazek

Kajak w kurhanie :D, czyli charakterystyczny punkt nawigacyjny ;)

Obrazek

Obrazek

Druga strona (czyli ta od strony Hvaru) Šćedro.

Obrazek

W oddali widać już jakieś domy i port.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Schodzimy na ląd i od razu jesteśmy zachwyceni tym co tam znajdujemy... totalna cisza, odludzie, kilku miejscowych w barze, kilku turystów z zakotwiczonego niedaleko jachtu i to wszystko.

Obrazek

Na wyspie jest kilka ciekawych rzeczy do zobaczenia, ale o tym w następnym odcinku :)
Ostatnio edytowano 31.07.2015 16:55 przez Roxi, łącznie edytowano 2 razy
Adek99
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 608
Dołączył(a): 05.08.2014
Re: Pontonowy raj(d) wyspowy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adek99 » 17.07.2015 12:17

Na Scedro patrzyłem codziennie z tarasu, zastanawiałem się, jak wygląda ta wyspa z bliska. Zatoczki fajne, czekam z ciekawością jak wygląda ląd.
GOLDEN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1756
Dołączył(a): 12.02.2014
Re: Pontonowy raj(d) wyspowy

Nieprzeczytany postnapisał(a) GOLDEN » 17.07.2015 12:31

Bardzo ładna ....ta zatoczka. 8)
:wink:
Obrazek

Obrazek
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008
Re: Pontonowy raj(d) wyspowy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 17.07.2015 13:38

Adek99 napisał(a):Na Scedro patrzyłem codziennie z tarasu, zastanawiałem się, jak wygląda ta wyspa z bliska. Zatoczki fajne, czekam z ciekawością jak wygląda ląd.


Ląd też wygląda całkiem przyjemnie :)
Zaraz wrzucam kolejny odcinek, więc zapraszam :)

GOLDEN napisał(a):Bardzo ładna ....ta zatoczka. 8)


Taaaaa ;)
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008
Re: Pontonowy raj(d) wyspowy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 17.07.2015 13:45

Dzień 3: Šćedro, prawie bezludna wyspa cd

Wysepka jest chronionym parkiem przyrody. Na wyspie nie ma wody ani prądu, ale jest konoba ;)

Obrazek

Wikipedia podaje, że Šćedro to chorwacka wyspa na Adriatyku, położona 2,5 km na południe od wybrzeży Hvaru, oddzielona od niej kanałem Šćedrovskim. Powierzchnia wyspy wynosi 8,367 km²; długość linii brzegowej 26,135 km, długość wyspy 6,5 km, a szerokość do 1,8 km. Najwyższe wzniesienie na wyspie to Zelenikova Glava (113 m n.p.m.). W północnej części wyspy jest głęboka zatoka Lovišće.
Šćedro to miejsce bitwy morskiej w 47 p.n.e., flota Vatiniusa pokonała tutaj flotę Oktawiusza. W XII lub XIII w. zbudowano tu kościół Sv. Marije Velikodušne . W XIV w. były tutaj ogólnodostępne pastwiska. W 1465 wzniesiono klasztor Dominikanów i hospicjum dla żeglarzy. Na wyspie były 2 miejscowości, Mostir i Nestane. W XVIII w. wyspa została opuszczona, obecnie (2006) żyje tutaj tylko 1 stały mieszkaniec. Na wyspie wciąż są widoczne dobrze zachowane pozostałości kamieniołomu Stare Stine, ruiny klasztoru, ślady kopców iliryjskich i rzymskich willi. Znajdują się tu również 2 latarnie morskie: jedna u wejścia do zatoki Lovišće , druga na południowo-zachodnim krańcu wyspy.


Zwiedzanie zaczęliśmy od zaplanowanego z samego rana kufelka zimnego piwa, a jako że kufli nie dali, musiała wystarczyć butelka ;)
Bar na Šćedro bardzo mi się spodobał, miał fajny klimat.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na moment przenieśliśmy się na leżaczki :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Idziemy zerknąć na ruiny klasztoru.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widok na miasteczko.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeszcze trochę i pewnie nie będzie tutaj nic do oglądania :roll:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Powoli wracamy na nabrzeże.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czas ruszać w drogę powrotną.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Między Šćedro, a Hvarem ;)

Obrazek

Wracamy na Hvar kierując się na Zavalę i Ivan Dolac.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mogę odetchnąć, jesteśmy blisko brzegu i w mairę blisko Jagodnej :mrgreen:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Szczęśliwie wracamy na Lili. Uninurek ma już dzisiaj wolne i odpoczywa kołysząc się na falach ;)

Obrazek

Obrazek

To była bardzo przyjemna wycieczka. Wyspa Šćedro to piękne miejsce i obiecujemy sobie, że jeszcze tam wrócimy, ale tym razem po to, żeby poleżeć w jednej z widzianych dzisiaj zatoczek.
Trasa:

Obrazek

Ruszamy pod górkę do naszego widokowego pawilonu :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Późne popołudnie każdy spędził na swój ulubiony sposób. Arturo coś tam grzebał przy sprzęcie nurkowym, trochę podrzemał, a ja zrobiłam to na co miałam ochotę już od dłuższego czasu ;)

Obrazek

Wieczorem spotkaliśmy się przy lilowym winie i tak właśnie minął nam kolejny dzień w Jagodnej.
W kolejnym odcinku Wyspy Piekielne i Jelsa. Zapraszam :)
Ostatnio edytowano 31.07.2015 16:55 przez Roxi, łącznie edytowano 2 razy
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005
Re: Pontonowy raj(d) wyspowy

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 17.07.2015 14:26

Aparat „na czerwono" się spsuł?
:mrgreen:
AniaJ.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 784
Dołączył(a): 24.07.2003
Re: Pontonowy raj(d) wyspowy

Nieprzeczytany postnapisał(a) AniaJ. » 17.07.2015 14:40

W czasie ostatniego pobytu na Hvarze brałam pod uwagę wycieczkę na Scredo, podobno z ID można popłynąć...ale czasu zabrakło :roll: Notuję na następny raz, podoba mi się :D
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008
Re: Pontonowy raj(d) wyspowy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 17.07.2015 14:49

FUX napisał(a):Aparat „na czerwono" się spsuł?
:mrgreen:


Cóż ja mogę, Arturowi takie zdjęcia się podobają i nie przetłumaczysz, że są za pomarańczowe ;)


AniaJ. napisał(a):W czasie ostatniego pobytu na Hvarze brałam pod uwagę wycieczkę na Scredo, podobno z ID można popłynąć...ale czasu zabrakło :roll: Notuję na następny raz, podoba mi się :D


Jeżeli jest taka możliwość to naprawdę warto skorzystać. Poprosić o transport do jakiejś fajnej zatoczki i cieszyć się słońcem :)
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Pontonowy raj(d) wyspowy

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 17.07.2015 15:12

FUX napisał(a):Aparat „na czerwono" się spsuł?
:mrgreen:

Zimą u nich śnieg też jest beżowy. :D
Na szczęście GoPro też mają. :)

pzdr :wink:
loverosa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 750
Dołączył(a): 22.07.2012
Re: Pontonowy raj(d) wyspowy

Nieprzeczytany postnapisał(a) loverosa » 18.07.2015 19:25

Wyspa Scedro....codziennie zastanawiałam się jak tam jest? Z tarasu bardzo dobrze widoczna,tak blisko...dzięki za ten odcinek:)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Pontonowy raj(d) wyspowy. Hvar. - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone