Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Polonia w Chorwacji

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 12.01.2012 18:29

cezar000 napisał(a):www.polonia.org
około 2500 Polaków w Chorwacji,czy ktos wie czy w Chorwacji byli jacyś znani Polacy,czy cos zrobili dla Chorwacji i odwrotnie czy Chorwaci cos zrobili w Polsce.W Opatiji chyba był Piłsudski,a w Dubrowniku dobry polski kompozytor.Ale?


Znalazłam dziś informację taką:

"Stanisław Witkiewicz herbu Nieczuja (ur. 8 maja 1851 w Poszawszu na Żmudzi, zm. 5 września 1915 w Lovranie w Chorwacji) – polski malarz, architekt, pisarz i teoretyk sztuki, popularyzator stylu zakopiańskiego, ojciec Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego)."

I dalej:

"Trumnę z jego zwłokami przez ogarniętą wojną Europę przewiozła Maria Dembowska. Dotarła ona do Zakopanego 13 września 1915."

Żródło: Wikipedia

Na gruźlicę mu się zmarło... Ale miejsce wybrał sobie nieziemskie heh Lovran - fajne, maleńkie, urokliwe miasteczko...
kawa
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 337
Dołączył(a): 01.08.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) kawa » 12.01.2012 18:58

Tu jest trochę informacji o Polonii w Chorwacji :
http://www.zagrzeb.polemb.net/index.php?document=61
Tasman
Globtroter
Posty: 34
Dołączył(a): 02.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tasman » 06.04.2012 21:37

Dzieje Polaków w Słowenii, Chorwacji i Bośni nie są bogate;


??

Ja tak nie uważam. Zwłaszcza jeśli idzie o Bośnię. Ogromna rzesza nie 7 tys. a kilkunastu tys. Polskich rolników w okolicach Banja Luki na przełomie XIX i XX w. czy zastępy Polskich urzędników i lekarzy w administracji Austrowęgierskiej to niewiele ? ( warto dodać że reemirgracja "Polskich" Bośniaków do kraju, była największym jednorazowym wyczynem tego typu w naszym kraju po II wś.) Sławnych Polaków w Bośni można długo wymieniać. Chociażby administrator Bośni w czasie zamachu na Franciszka Józefa, prof. Biliński. I wielu, wielu innych.

Również w Chorawacji znajdziemy Polskie ślady. Barbara Prasek-Całczyńska, wybitna lekarz pediatra i wielka patriotka w 1998 r. odznaczona orderem państwowym za swoje osiągniecia w czasie II wś. Jej pamiętnik był dwa razy wydany w Zagrzebiu. Do tego należy dodac Barzan z Radziwiłłęm "Panie kochanku" który uprzykrzał się końcem XVIII w. Dubrowniczanom. Czy wcześniejsze kontakty wybitnych obywateli tego miasta z dworem króla Stefana Batorego.

Podobnież Serbia, ma bardzo dużą tradycję Polaków emigrantów. Głównie lekarzy. Ponadto Wiliband Czok, jeden z animatorów kościoła katolickiego w Serbii.

Dodać do tego należy bardzo dobre kontakty w I poł. XIX w. pomiedzy nteligencją, nazwijmy ją ogólnie jugosłowiańską a polakami.

Dlatego nie uważam że kontakty byly niewielkie, a wręcz przeciwnie, mamy bardzo dużą i wspaniale zapisaną kartę historii stosunkach Polsko-Jugosłowiańskich. Niestety brak specjalistów w naszym kraju i traktowanie po macoszemu tego regionu przez ostatnie lata spowodowało że wiedza o wspólnych dziejach jest praktycznie nieznana.
melodia007
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 29.10.2014
Polonia w Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) melodia007 » 29.10.2014 14:06

Cześć! :)

Mam na imię Renata, dopiero dzisiaj zarejestrowałam się do tego forum o Chorwacji (aczkolwiek wcześniej już je przeglądałam nie raz). W ubiegłe wakacje byłam na 9 dni w Makarskiej, Chorwacja mnie zachwyciła! I chcę tam wrócić na dłużej...

Aktualnie planuję sobie staż i chciałabym się dowiedzieć, czy ktoś z Was pracuje, mieszka w Chorwacji?
Czy w Chorwacji jest dużo polaków/polek, może organizujecie jakieś spotkania z rodakami?
Jak oceniacie warunki życia w tym kraju?

Z góry dziękuję za odpowiedzi,
pozdrawiam :)
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 29.10.2014 14:47

melodia007 napisał(a):Cześć! :)

Mam na imię Renata, dopiero dzisiaj zarejestrowałam się do tego forum o Chorwacji (aczkolwiek wcześniej już je przeglądałam nie raz). W ubiegłe wakacje byłam na 9 dni w Makarskiej, Chorwacja mnie zachwyciła! I chcę tam wrócić na dłużej...

Aktualnie planuję sobie staż i chciałabym się dowiedzieć, czy ktoś z Was pracuje, mieszka w Chorwacji?
Czy w Chorwacji jest dużo polaków/polek, może organizujecie jakieś spotkania z rodakami?
Jak oceniacie warunki życia w tym kraju?

Z góry dziękuję za odpowiedzi,
pozdrawiam :)


Cześć.

Poczytaj tu:

praca-w-chorwacji-t42596.html#p1227564
wyjazd-na-stale-t26747.html

Pozdrawiam i powodzenia
melodia007
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 29.10.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) melodia007 » 29.10.2014 15:16

Poczytałam :) dzięki. Aczkolwiek zastanawiam się nad taką grupą rodaków, którzy się np. spotykają na piwo lub wychodzą razem na miasto wieczorami.
Aktualnie odbywam staż w Bukareszcie i tutaj odnalazłam takich ludzi, stąd mój pomysł i zapytanie, czy w Chorwacji funkcjonuje coś podobnego? Gdyż na fb nie znalazłam grupy w stylu (Polacy w Chorwacji)...
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 30.10.2014 20:43

melodia007 napisał(a):Poczytałam :) dzięki. Aczkolwiek zastanawiam się nad taką grupą rodaków, którzy się np. spotykają na piwo lub wychodzą razem na miasto wieczorami.
Aktualnie odbywam staż w Bukareszcie i tutaj odnalazłam takich ludzi, stąd mój pomysł i zapytanie, czy w Chorwacji funkcjonuje coś podobnego? Gdyż na fb nie znalazłam grupy w stylu (Polacy w Chorwacji)...


Polacy w RH, statystyka
towarzystwa pl mniejszości w RH

P.S. Tematy dotyczące pobytu i pracy nieco się zdezaktualizowały od mmentu akcesji RH do U.E.... Ale kondycja gospodarcza kraju jest znacznie gorsza i non stop się pogarsza....co niewątpliwie ma znaczący i niestety negatywny wpływ na warunki i standard życia przeciętnych obywateli.
mimi1
Globtroter
Posty: 52
Dołączył(a): 16.05.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) mimi1 » 16.02.2015 02:43

to nie wszystko kto wie o Baczyńskim w Chorwacji i jego poezji tu nad Adriatykiem napsanej?
kto wie o istniejących 2 domach polonijnych prężnie działających przed II wojną światową?
o tym wszystkim pożna przeczytac na naszej stronie Polonii POLONEZ działającej Kastel Stari - Split
Justina2805
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 03.03.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Justina2805 » 03.03.2015 07:54

Witam, od jakiegoś czasu przeprowadziłam się na ,,stałe'' do Słowenii. Pracuję tylko chłopak, sama nie znam dobrze języka dlatego mam duży problem z znalezieniem jakiej kolwiek pracy. Czy wie ktos moze o jakis mozliwosiach dla polakow w CHorwacji lub w Słowenii..? Proszę o odpowiedz. Pozdrawiam
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107678
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 03.03.2015 09:11

Justina2805 napisał(a):Witam, od jakiegoś czasu przeprowadziłam się na ,,stałe'' do Słowenii. Pracuję tylko chłopak, sama nie znam dobrze języka dlatego mam duży problem z znalezieniem jakiej kolwiek pracy. Czy wie ktos moze o jakis mozliwosiach dla polakow w CHorwacji lub w Słowenii..? Proszę o odpowiedz. Pozdrawiam

Witaj Justine.

Poczytaj ten wątek >>> wyjazd-na-stale-t26747.html
Są tam też linki do innych wątków.

W necie znalazłem stronki
>>> http://www.careego.pl/2358/praca-w-chor ... i-zarobki/
>>> http://www.eures.praca.gov.pl/index.php ... Itemid=102
Ale nie daję gwarancji na prawidłowe informacje w nich zawartych.
mimi1
Globtroter
Posty: 52
Dołączył(a): 16.05.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) mimi1 » 14.04.2015 15:14

PREZYDENCKIE W CHORWACJI - ELEKTRONICZNIE
Ruszył system elektronicznej rejestracji wyborców za granicą


Obywatele polscy, którzy chcą oddać swój głos w wyborach prezydenckich w obwodzie wyborczym poza granicami kraju (w Chorwacji jest to obwód nr 33 przy Ambasadzie RP w Zagrzebiu, ul. Krležin gvozd 3), mogą już rejestrować się poprzez internetowy portal http://www.ewybory.msz.gov.pl

Żeby zarejestrować się w systemie ewybory.msz.gov.pl należy przygotować swój numer PESEL oraz ważny polski paszport lub dowód osobisty.

Oprócz danych z dokumentu tożsamości, podczas rejestracji należy wybrać typ głosowania (osobiście lub korespondencyjnie), kraj oraz komisję, w której zamierza się oddać swój głos. Po udanej rejestracji można pobrać ze strony potwierdzenie w formacie PDF. Potwierdzenie przesłane zostanie też na adres e-mail podany w formularzu zgłoszeniowym.

Obwody wyborcze, w których można oddać swój głos, zostały wymienione w Rozporządzeniu Ministra Spraw Zagranicznych w sprawie utworzenia obwodów głosowania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dla obywateli polskich przebywających za granicą (http://dokumenty.rcl.gov.pl/D2015000047101.pdf ).

Głosowanie korespondencyjne jest możliwe w wybranych komisjach wyborczych, wymienionych na liście komisji. Pozwoli to uczestniczyć w wyborach znacznie większej liczbie Polaków. Z możliwości oddania głosu korespondencyjnego mogą skorzystać zarówno wyborcy, których od komisji dzieli odległość 200 km, jak i ci mieszkający obok.

Zamiar głosowania korespondencyjnego wyborcy mieszkający za granicą zgłaszają̨ do dnia 27 kwietnia 2015 r. Zgłoszenie - ustne, pisemne, przesłane faksem lub w formie elektronicznej - powinno zawierać nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL wyborcy, oznaczenie miejsca pobytu za granicą, numer ważnego polskiego paszportu, miejsce i datę jego wydania, a w przypadku obywateli polskich czasowo przebywających za granicą – miejsce wpisania wyborcy do rejestru wyborców.

Należy też wskazać adres, na który ma zostać wysłany pakiet wyborczy albo zadeklarować jego osobisty odbiór.

Na podstawie takiego zgłoszenia konsul wpisuje osobę̨ do spisu wyborców i wysyła pakiet wyborczy, zawierający m. in. kartę̨ do głosowania, kopertę zwrotną i instrukcję.

Szczegółowe wyjaśnienia na temat zasad głosowania poza granicami kraju ujęte są w informacji Państwowej Komisji Wyborczej z 4 lutego 2015 r. o warunkach udziału w głosowaniu w obwodach głosowania utworzonych za granicą i na polskich statkach morskich, w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych na dzień 10 maja 2015 r.

Głosowanie korespondencyjne – więcej informacji

Wyborca stale zamieszkały za granicą oraz wyborca stale zamieszkały w Polsce, a przebywający czasowo za granicą może głosować korespondencyjnie. W tym celu powinien dokonać u właściwego konsula zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego.

Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez wyborcę,

najpóźniej w 13. dniu przed dniem wyborów, tj. do dnia 27 kwietnia 2015 r.(termin wydłużony zgodnie z art. 9 § 2 Kodeksu wyborczego).

Należy mieć na uwadze, że zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego dotyczy również ewentualnego ponownego głosowania (tzw. II tury wyborów).

Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej, na adres adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl, tel. +385 1 4899414; fax +385 1 4899420

W zgłoszeniu podaje się:

• oznaczenie wyborów, których dotyczy zgłoszenie,

• nazwisko i imię (imiona),

• imię ojca,

• datę urodzenia,

• numer ewidencyjny PESEL,

• adres zamieszkania lub pobytu wyborcy za granicą,

• adres zamieszkania wyborcy w kraju, tj. miejsce ujęcia w rejestrze wyborców (w odniesieniu do osób przebywających czasowo za granicą),

• numer ważnego polskiego paszportu oraz miejsce i datę jego wydania.

W państwach, w których dowód osobisty jest wystarczającym dokumentem do przekroczenia granicy, w miejsce numeru ważnego polskiego paszportu można podać numer ważnego dowodu osobistego, adres, pod który ma zostać wysłany przez konsula pakiet wyborczy zawierający karty do głosowania, albo deklarację osobistego odbioru pakietu wyborczego u konsula.
mimi1
Globtroter
Posty: 52
Dołączył(a): 16.05.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) mimi1 » 22.06.2015 23:05

melodia007 napisał(a):Poczytałam :) dzięki. Aczkolwiek zastanawiam się nad taką grupą rodaków, którzy się np. spotykają na piwo lub wychodzą razem na miasto wieczorami.
Aktualnie odbywam staż w Bukareszcie i tutaj odnalazłam takich ludzi, stąd mój pomysł i zapytanie, czy w Chorwacji funkcjonuje coś podobnego? Gdyż na fb nie znalazłam grupy w stylu (Polacy w Chorwacji)...


Działające Split i okolice
Polskie Towarzystwo Kulturalne POLONEZ
www.udruga-polonez.hr
kontakt. adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
mimi1
Globtroter
Posty: 52
Dołączył(a): 16.05.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) mimi1 » 22.06.2015 23:18

AnnaIzabela
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 03.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) AnnaIzabela » 07.01.2017 17:16

Chciałabym nawiązać kontakt z rodakami mieszkającymi na stałe w Chorwacji. Pozdrawiam :)
mimi1
Globtroter
Posty: 52
Dołączył(a): 16.05.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) mimi1 » 07.01.2017 19:37

Czy mieszkasz w HR?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko

cron
Polonia w Chorwacji - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone