Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

pojemność karty a szybkość zapisu

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005
pojemność karty a szybkość zapisu

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 25.05.2007 11:09

Witajcie,
jako, że jestem totalnie zelony w kwestii fotografowania itp, proszę Was o udzielenie mi prostej informacji na poniższy temat:

Zamierzam kupić nową, pojemniejszą kartę (mam 256) do Sony dsc L1 - no i pytanie, wreszcie :lol: :

Czy objętość karty (chcę kupić taką 2-4 giga) wpływa na prędkość zapisywania zdjęć, lub jakikolwiek parametr związany z obsługiwaniem aparatu?

Z góry dziękuję za rozwiązanie problemu, Krystof
krzychu_72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 515
Dołączył(a): 06.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzychu_72 » 25.05.2007 11:34

Prędkość zapisu jest jednym z parametrów karty. Np. kupując kartę zwróć uwagę czy ma napisane 133x speed, HiSpeed lub coś w tym guście. Im większa cyferka, tym lepiej. Podejrzewam, że te duże karty, jako nowocześniejsze, pewnie będą szybsze od tej, którą masz obecnie.
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 25.05.2007 11:34

super - dzięki za radę, pzdr, krystof
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 25.05.2007 11:52

http://www.fotopolis.pl/index.php?n=2237 czyli MS Pro Duo, ale w Twoim przypadku zastanowiłbym się nad 4 MB, trochę droga a w przypadku matrycy 4 Mpix 2 GB nawet na 2 tygodniowe wczasy powinna bez problemu wystarczyć.
http://www.medialider.pl/memory-stick-sandisk.html a jeżeli już to inwestując w coś takiego wolałbym dołożyć parę złotych i kupić 2x2GB zamiast 1x4GB ze względu na to, że karty czasem padają więc bezpieczniej mieć zdjęcia na 2 niż na 1. :papa:
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 25.05.2007 12:16

Zależy jeszcze czy aparat obsługuje tak duże karty - rzut oka w instrukcję obsługi aparatu i wszystko wiemy ;) Mój HP obsługuje tylko 1 GB :cry: pracuje na kartach SD.

Pozdrav :papa:
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 25.05.2007 12:26

no i gra gitara - kupię 2 giga :) - raz jeszcze dzięki za zaangażowanie, Krystof
obcasik
Plażowicz
Avatar użytkownika
Posty: 9
Dołączył(a): 26.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) obcasik » 27.05.2007 16:06

Każda karta ma swoją prędkość. Myślę, że trzeba sobie zadać jedno pytanie, ale bardzo ważne, czy np. dokładając troche grosza do szybszej karty, wykorzystamy ją?? Jeśli się nie korzysta ze zdjęć seryjnych, mysle że podstawowa karta jest wystarczająca. Druga sprawą jest też rozdzielczość matrycy, czyli jak wielkie pojemnościowo zdjecia produkuje. Ja na swoim przykładzie podam, że np robiąc zdjęcia w formacie RAW ( 5,8Mb) mój bufor pozwala mi tylko na zrobienie około 11 zdjęć. Jeśli przestawię się na JPG (2,8Mb), mogę zrobić 20 zdjęc za jednym naciśnięciem spustu ( więcej nie próbowałem :wink: )
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 28.05.2007 08:48

W tym przypadku raczej nie chodzi o poklatkowe ale bardziej o możliwość zapisu filmu. Dla wolnych kart w przypadku mojego Sony H1 niedostępna jest opcja zapisu 640x480, 30 kl/sek. Możliwości kończą się w przypadku zwykłej MS na 15 kl/sek co niestety kiepsko wygląda. MS Pro pozwala w pełni wykorzystywać możliwości aparatu przy zapisie filmów. W przypadku Sony Alpha CF SanDisk Ultra II, pozwala zapisać poklatkowo około 20 RAWów potem następuje około 0,5 -1 sek przerwa i lusterko klapie dalej, natomiast w przypadku JPG cugle zostają puszczone i seryjne zdjęcia są ograniczone wyłącznie pojemnością karty, w moim przypadku 2 GB. :D

Ps. Współczucia dla wszystkich zapisujących poklatkowo RAWy :wink:

Ps. 2. U mnie RAW zajmuje około 10 GB - masakra dla kompa przy obróbce :roll:
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 28.05.2007 09:07

Rysio napisał(a):...
Ps. 2. U mnie RAW zajmuje około 10 GB - masakra dla kompa przy obróbce :roll:

Ileeeee :?: 8O 8O 8O 8O 8O 8O :lol: :lol: :wink:
BorsukWro
Globtroter
Posty: 36
Dołączył(a): 22.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) BorsukWro » 28.05.2007 09:27

W moim olympusie zauważyłem sporą różnicę w czasie zapisuj między
kartami 128 a 1Gb (na niekorzyść większej).

Było to jednak jakiś czas temu (jeszcze przed kartami xD typu M i H)
atolek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 360
Dołączył(a): 12.05.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) atolek » 28.05.2007 09:35

Leszek Skupin napisał(a):Zależy jeszcze czy aparat obsługuje tak duże karty - rzut oka w instrukcję obsługi aparatu i wszystko wiemy ;) Mój HP obsługuje tylko 1 GB :cry: pracuje na kartach SD.

Pozdrav :papa:


zaglądnąć do instrukcji owszem ale najpewniej zabrać ze sobą aparat i wypróbować czy czasami karta nie jest zbyt nowoczesna dla naszej maszynki, zdarza się też, że aparat lubi gryźć się z konkretnym producentem - najwygodniej to chyba móc kartę poprostu zwrócić gdyby coś nie grało.
pzdr
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 28.05.2007 11:28

Leszek Skupin napisał(a):
Rysio napisał(a):...
Ps. 2. U mnie RAW zajmuje około 10 GB - masakra dla kompa przy obróbce :roll:

Ileeeee :?: 8O 8O 8O 8O 8O 8O :lol: :lol: :wink:


Oczywiście się dupłem 8) 10 MB miało być 8) ale to i tak masakra dla mojego sprzęta :wink:
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 19.07.2007 12:13

No i tym razem ja mam problem :? Pisałem, że mój HPek obsługuje karty max 1 GB. Sprawdziłem, że może robić zdjęcia na 2 GB karcie więc takową nabyłem. Wszystko pięknie, cacy, ślicznie. Aparat pokazywał mi, że może zapisać 1331 zdjęć w rozdzielczości 3,2 MPix Best....... do momentu gdy dałem "Format card" :cry: z 2 GB zrobił się 1 GB :evil:

Czy jest jakaś szansa, żeby odzyskać ten utracony 1 GB :?: :cry:.
Zeżarło mi możliwość zrobienia ponad 600 zdjęć :cry:

RATUNKU :!:

Pozdrav :papa:
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 19.07.2007 12:34

Mam takie komunikaty jak wsadzę kartę do czytnika komputerowego.

We właściwościach pisze mi:
"Dysk: Dysk2
Typ: Wymienny
Stan: Online
Styl partycji: Nie dotyczy
Pojemność: 1945 MB
Nie przydzielone miejsce: 970 MB
Zarezerwowane miejsce: 0 MB"

Co z tym nie przydzielonym miejscem :?:
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 19.07.2007 13:36

Nikt nic nie wie w tym temacie to ja wam powiem co zrobić :D bo udało mi się odzyskać "utraconą pamięć" :lol:

1. Jechać do najbliższego fotolabu.
2. Przekazać kartę pamięci z opisem co się dzieje obsłudze.
3. Obsługa formatuje kartę w aparacie, który takie karty obsługuje.
4. Cieszyć się spowrotem z posiadania wiekszej pojemności na karcie :oczko_usmiech:

Pozdrav :papa:

Powrót do FotoCroClub - dyskusja



cron
pojemność karty a szybkość zapisu
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone