Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płonąca Chorwacja

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Użytkownik usunięty
Płonąca Chorwacja

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 30.12.2006 13:16

W tym roku we wrześniu paliły się okolice Pisaka. Patrzyliśmy z plaży jak samolot straży(zwany tutaj kanadierem) czerpie wodę lądując na morzu.
Właściciel naszej kwatery opowaidał mi później o pożarze kilka lat temu, gdy zablokowana była Jadranka od Omisa do Breli, gdyż płonęła niemal cała Riviera Omiska.
Chodząc na wysokości pomiędzy zabudową a górami widać po wypalonych kikutach, iż pożary nie są rzadkością.

Czy macie też jakieś własne przeżycia związane z pożarami w Chorwacji?
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 30.12.2006 16:12

Ppdobnych przeżyć osobiście nie mamy, jednak na Hvarze, tuż po opuszczeniu Sucuraju zauważyć można prawie identyczny obrazek wypalonych kikutów. Momentami zastanawiałam się nawet, dlaczego National Geografic zaliczył tę wyspę do jednej z njpiękniejszych na świecie :?: gdzie te piękne krajobrazy o których się tyle naczytałam /w Cro byłam 3 razy; na Hvarze - pierwszy raz/. Prawdopodobnie jednak błędy są przywilejem filozofów, a tylko głupcy natomiast nie mylą się nigdy. Hvar urzekł nas wszystkich na tyle, że jeszcze nie raz tam pojedziemy - w przyszłym roku koniecznie :lol: I nawet te jego wąskie drózki, zakręty wspominam z sentymentem. Publicznie sie teraz przyznam, że jadąc tam, wiedzac co mnie czeka otrzymałam od kolezanki środki uspokajające; których nie zażylam, innym też nie polecam. :papa:
Stela
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 852
Dołączył(a): 02.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Stela » 30.12.2006 16:51

Hvar- koniec sierpnia, początek września 2003 :(
Obrazek
Obrazek
Obrazek[/img]
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 30.12.2006 16:59

Iwona_PB napisał(a):Hvar- koniec sierpnia, początek września 2003 :(
Obrazek
Obrazek
Obrazek[/img]

No właśnie, Iwona to jest to. Ja ze strachu nie zdążyłam ich zrobić, zbyt byłam zaangażowana w śledzenie drogi. Sytuacje kryzysowe to dla mnie pewnego rodzaju test. :papa:
velo_12
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 626
Dołączył(a): 16.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) velo_12 » 30.12.2006 17:48

Interseal napisał(a):Właściciel naszej kwatery opowaidał mi o pożarze kilka lat temu, gdy zablokowana była Jadranka od Omisa do Breli, gdyż płonęła niemal cała Riviera Omiska.


To było w 2001 roku,byłem tam wtedy i nieciekawie to wyglądało,był upalny bezchmurny dzień,ale niebo przykrywał gęsty dym.Samoloty i śmigłowce latały jak szalone po wodę,a korek był ogromniasty.
mama_Kapiszonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2042
Dołączył(a): 30.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) mama_Kapiszonka » 30.12.2006 18:15

Rok temu (lipiec 2005), w pierwszy dzień naszego pobytu w Pisaku widzieliśmy własnie samoloty tankujące wodę do gaszenia pożaru. Nie wiedzieliśmy wtedy jeszcze co to za samolot - żółto-czerwony...Potem teść wyczytał w przewodniku, że podczas akcji gaśniczej do samolotu wraz z wodą został wciągnięty niemiecki nurek. Pilot nieświadomy niczego zrzucił jego ciało na gaszony obszar...

Patrząc na suchą ściółkę w lasach trudno się dziwić, że wybuchają pożary - wystarczy przecież butelka, pracująca na słońcu jak soczewka...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 30.12.2006 20:50

Tych żółto-czerwonych samolotów jest podobno sześć na wybrzeżu. Zadar, Split i Dubrownik ma je u siebie w okresie letnim. Rząd kupił je w Kanadzie, stąd potocznie nazywają je "kanadierami".
Mogą być używane tylko za dnia, gdyż o zmroku pilot nie może wylądować na morzu, by zatankować wodę.
Jacunio
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1645
Dołączył(a): 13.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacunio » 30.12.2006 20:58

Ja w zeszłym roku miałem okazję oglądać taką akcję z plaży kampingu Adriatic k/Primosten.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Palił się las za wzgórzami przybrzeżnymi. Samolotów było trzy i poradziły sobie całkiem szybko. W sumie zrobiły kilkanaście kursów po wodę.

Natomiast kilka lat temu jadąc przez BiH widziałem w dwóch czy trzech miejscach płonące lasy w górach których nikt niestety nie gasił...

PozdraV
J.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 30.12.2006 21:11

Natomiast kilka lat temu jadąc przez BiH widziałem w dwóch czy trzech miejscach płonące lasy w górach których nikt niestety nie gasił...

Być może z powodu nierozbrojonych min, których w górach nikt już nie szuka zresztą...
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 30.12.2006 21:50

J@nek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 266
Dołączył(a): 01.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) J@nek » 01.01.2007 15:56

Interseal napisał(a):W tym roku we wrześniu paliły się okolice Pisaka. Patrzyliśmy z plaży jak samolot straży(zwany tutaj kanadierem) czerpie wodę lądując na morzu.
Właściciel naszej kwatery opowaidał mi później o pożarze kilka lat temu, gdy zablokowana była Jadranka od Omisa do Breli, gdyż płonęła niemal cała Riviera Omiska.
Chodząc na wysokości pomiędzy zabudową a górami widać po wypalonych kikutach, iż pożary nie są rzadkością.

Czy macie też jakieś własne przeżycia związane z pożarami w Chorwacji?



Zdjęcie płonącej Korculi w sierpniu 2006. Byłem wtedy na Hvarze.
http://img45.imageshack.us/my.php?image ... 261ww1.jpg
Jola L-G
Cromaniak
Posty: 1091
Dołączył(a): 21.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jola L-G » 01.01.2007 19:39

W sierpniu 2000r. był potężny pożar w okolicach Splitu, powietrze było szaro-brunatne i trudno było oddychać - zgroza!!!!!!!!!!!!!!!
Dusia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 206
Dołączył(a): 28.05.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dusia » 08.01.2007 02:03

pożar pomiędzy sutomore a petrovacem w czarnogórze. zatrzymała nas straz, bo gasili po obu stronach drogi - paliło sie dwa dni, poszło w góry. mieszkaliśmy kilka kilometrów od petrowaca i obserwowaliśmy z okna dym

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
MKB
Croentuzjasta
Posty: 241
Dołączył(a): 22.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) MKB » 22.02.2007 13:44

rok 2003 (sierpień) był wyjątkowo upalny. Pożary udaremniły mi zwiedzenie Medjugorie - już wjeżdżaliśmy pod górę... zapach dymu coraz bardziej przenikał do wnętrza samochodu. powietrze traciło przejrzystość. ja jestem bojaźliwa i moje obawy rosły. ze wzgórz obok unosiły się słupy dymu. temperatura grubo ponad 30 C. wyprzedził nas bośniacki wóz straży pożarnej. widok zdezelowanej ciężarówki na sygnale, z trudem wspinającej sie pod góre dopełnił czary. "zawracamy" zadecydowałam za wszystkich 5-ro pasazerów. i zawróciliśmy a byliśmy już naprawde bliziutko...
Torcida1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 454
Dołączył(a): 30.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Torcida1 » 23.02.2007 21:35

Niektórzy Chorwaci twierdzą, że to Serbowie stoją za tymi pożarami. Mówią, że Serbowie wychodzą z założenia: jak nie możemy mieć wybrzeża, to należy je zniszczyć. Nie są to jednak potwierdzone przypuszczenia.

Powrót do Nasze relacje z podróży

cron
Płonąca Chorwacja
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone