Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płaska Chorwacja?

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Bombolero
Odkrywca
Posty: 75
Dołączył(a): 04.07.2020
Płaska Chorwacja?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bombolero » 07.11.2022 00:39

Po dwóch udanych wizytach w Breli oraz jednym w Stanici, postanowiłem, że następny wyjazd - 2023 musi być w miejsce, gdzie jest płasko ;]
W Breli jest tak fajnie, w Stanici było tak spokojnie, ale w tym roku miałem ogromny problem aby podjechać busem pod apartament na ulicy Tice, nie mówiąc już o zawracaniu :)

Moglibyście podrzucić mi jakieś sprawdzone lub zweryfikowane miejscówki z niezbyt mocnym opadaniem terenu w kierunku morza?
W Breli w zeszłym roku miałem nocleg na samym końcu Jarduli, wjechałem na parking pod dom i gospodyni mi gratulowała, że udało się wyjechać bez pomocy innego auta.
Jakoś chciałbym spróbować czegoś innego :) No i żeby dzieciakowo mogło spokojnie rowerami pojeździć.

Tak więc:
-blisko morza, zawsze biorę jak najbliżej morza,
-może być wiocha z jednym sklepem "na krzyż",
-w miarę płasko ;]
-duże zatłoczone miejscowości typu Split, Makarska odpadają. Nie przepadam za tłumem na wakacjach.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 07.11.2022 09:24

Najbardziej płaskie tereny to chyba zachodnia Istria.

Na odcinku od Zadaru do Primošten też nie jest bardzo stromo.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 07.11.2022 09:50

Stosunkowo płaska jest Srima, Orebić.
Wg mnie nie tyle płaskość jest ważna, co same drogi w okolicy noclegu i czy jest parking i ewentualnie miejsce na nawracanie.
ŁukaszCiupa
Croentuzjasta
Posty: 279
Dołączył(a): 18.08.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) ŁukaszCiupa » 07.11.2022 12:49

Zdecydowanie okolice na północny wschód od Zadaru czyli takie miejscówki jak Petrcane, Privlaka, Nin, Zaton, Razanac, wyspa Vir. Praktycznie wszędzie masz tam piaszczyste plaże, każda z tych miejscówek to doskonały punkt wypadowy na zwiedzanie wyspy Pag i samego Zadaru. Na urlop o długości między 7-10 dni w sam raz - dużo czasu na plażing i wystarczająco na wypady w okolice.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 07.11.2022 13:00

piekara114 napisał(a):Stosunkowo płaska jest Srima, Orebić.


Płaski Orebić :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Na pewno nie ten na Peljescu w Chorwacji - może jest jakiś inny Orebić, ale nie słyszałem
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 07.11.2022 13:24

Dla mnie jest on płaski. Tam tylko lekkie nachylenie drogi jest, żadne problemy z jazdą, nic porównywalnego do Breli.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 07.11.2022 13:45

A co trudnego jest w Breli?
Od lat zjeździłem całą Chorwację (poza wyspami) - od Mursko Sredisce po Cavtat i od Rovinj po Vukovar. I bardziej wymagającego dojazdu (w górę, w dół i zakręty) niż od Trpanj do Orebicia nie spotkałem nigdzie!
Parkowanie przy Konobie Panorama - sport z gatunku ekstremalnych (porównywalne z Sarajevem).
Podobnie jak na Riwierze Makarskiej, tylko pierwsza linia brzegowa jest względnie nisko - do pozostałych apartmanów trzeba się wspinać, czasem ostro pod górę.

Pojęcia "płasko" i "Orebić" są tak daleko od siebie, jak to możliwe.
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1966
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 07.11.2022 14:34

W pierwszej kolejności Istria i wg mnie Pag.


marekkowalak napisał(a):I bardziej wymagającego dojazdu (w górę, w dół i zakręty) niż od Trpanj do Orebicia nie spotkałem nigdzie!

Hmmm. Nic tam wg mnie wymagające nie było. Chyba że uważasz ten odcinek za nieco trudniejszy od pozostałych na lądzie ;)
Bardziej wymagające są serpentyny na Visie. Polecam :D
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 07.11.2022 14:56

empire13 napisał(a):Hmmm. Nic tam wg mnie wymagające nie było. Chyba że uważasz ten odcinek za nieco trudniejszy od pozostałych na lądzie ;)


Dokładnie tak - wysp poza Pagiem i Krkiem nie zjeździłem autem, więc mam porównanie tylko na lądzie. Końcowy dojazd do Orebicia jest trudny technicznie - jest dużo zakrętów, podjazdów i zjazdów - jadąc manualem ręce cały czas zajęte. W dodatku jest ryzyko spotkania z dzikiem - w lipcu mi przebiegł kilkanaście metrów przed autem. Na moje 10 wyjazdów do Chorwacji dojazd do Orebicia był zdecydowanie najbardziej górzysty.
Porównuję tylko dojazdy do typowych turystycznych miejscowości nadmorskich, a nie np. wjazd na Srđ czy Sv. Jure, bo to trochę inna bajka.

Autor wątku pytał o miejscowości, w których jest płasko. A Orebić z pewnością do takich nie należy, z której strony by nie patrzył.
ŁukaszCiupa
Croentuzjasta
Posty: 279
Dołączył(a): 18.08.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) ŁukaszCiupa » 07.11.2022 15:17

Istria owszem ale zachodnie wybrzeże. Jazda wschodnim brzegiem na odcinku do Opatija do Rabac przyprawia o mdłości. To podobna katorga jak jazda wzdłuż Velebitu Jadranką. Miejscowości na wschodzie Istrii "płaskich" raczej nie uświadczysz i jest ich przy tym dosłownie kilka. Natomiast jeśli trafimy apartament w tzw. pierwszej linii od morza, to można uznać, że płasko jest nawet w Podgorze o reszcie Chorwacji nie wspominając.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 07.11.2022 15:31

marekkowalak napisał(a):Końcowy dojazd do Orebicia jest trudny technicznie - jest dużo zakrętów, podjazdów i zjazdów - jadąc manualem ręce cały czas zajęte. W dodatku jest ryzyko spotkania z dzikiem - w lipcu mi przebiegł kilkanaście metrów przed autem.
Bez przesady, dojazd do Orebicia to ładna asfaltówka z pasem w każdym kierunku. Zapraszam na południe Polski w okolice Babiej Góry to zobaczysz zakręty i podjazdy... Między domami w Orebicu jest dość płasko, a raczej o to pyta się @Bombolero (przynajmniej ja tak rozumiem jego post, chce móc bez większych problemów podjechać pod apartament, zaparkować i wyjechać, a nie kręcić na 15 razy) - choć może niech doprecyzuje....

W Breli jest wąsko między domami i tam dużym autem - busem - może być problem wykręcić się (podobnie jak w starej części Vrsar na Istrii czy ciężko długim kombi było też wykręcić w kilku uliczkach w Murter, trzeba było się na kilka razy składać). Byłam w Chorwacji 14 razy i sam Orebić jest naprawdę przyjemny do jazdy, nie licząc pojawiających się korków w okresie przypłynięcia promu... A przejazd po półwyspie to inna sprawa, ale tam wielkich problemów technicznych nie ma...
komaciek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 351
Dołączył(a): 27.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) komaciek » 13.11.2022 23:28

ŁukaszCiupa napisał(a):Zdecydowanie okolice na północny wschód od Zadaru czyli takie miejscówki jak Petrcane, Privlaka, Nin, Zaton, Razanac, wyspa Vir. Praktycznie wszędzie masz tam piaszczyste plaże, każda z tych miejscówek to doskonały punkt wypadowy na zwiedzanie wyspy Pag i samego Zadaru. Na urlop o długości między 7-10 dni w sam raz - dużo czasu na plażing i wystarczająco na wypady w okolice.

Dokładnie tak jak kolega pisze, obszar płaski, plaże z piaskiem. Tak właściwie to na południe od Zadaru też jest jeszcze płasko, tyle że już nie ma piaszczystych plaż. Cały ten obszar od Privlaki, przez Zaton do Zadaru i dalej Sukosan, Sveti Petar na Moru, Turanj, Sveti Filip i Jakov, Biograd na Moru, Pakostane, Pirovac, wyspę Muter, aż do Vodice jest albo wcale albo niewiele pofałdowany.
Lauraw03
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 12.01.2024

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lauraw03 » 12.01.2024 10:39

Privlaka, Biograd na Moru, Pag. Ktore z tych miejsc polecacie? Dzieci duże, 16 i 21 lat więc większość atrakcji odpada.
komaciek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 351
Dołączył(a): 27.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) komaciek » 18.02.2024 16:34

Lauraw03 napisał(a):Privlaka, Biograd na Moru, Pag. Ktore z tych miejsc polecacie? Dzieci duże, 16 i 21 lat więc większość atrakcji odpada.

Każda z tych miejscowości ma innych charakter :) Privlaka letniskowo - wiejski. Miejscowość płaska, wiele miejsc do plażowania, od plaż zatłoczonych po spokojne. W pobliżu są plaże piaszczyste np. Bilotinjak.
Biograd na Moru zupełnie inny - klimat już bardziej "chorwacki". Duża marina, promenada wzdłuż brzegu morza, wiele restauracji, niewielki fragment starej, kamiennej zabudowy. Kilka hoteli w tym chorwackiej sieci Ilirija, plaże żwirowe - na północy Bošana, na południu Dražica i Soline. W sezonie tłumnie w mieście i na plażach.
Samą miejscowość Pag znam tylko z kilkugodzinnego zwiedzania - więc się nie wypowiem w kontekście pobytu w niej jako wakacyjnej bazy.
marecky81
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 571
Dołączył(a): 24.03.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) marecky81 » 18.02.2024 19:02

Jadąc do Orebica niezbyt przyjemny jest ostatni odcinek przed zjazdem z w dół - kilka km przed sklepem z winami. Podobnie do Dingac Borak. Takie sobie są też zjazdy do zatoczek na południowej stronie Hvaru.

Osobnym tematem jest Czarnogóra, tam zjazdy do niektórych plaż są dla dobrych kierowców. No i główna droga do Serbii w okolicach Kolina. Widoki piękne, ale bardzo niebezpiecznie.

A wracająć do tematu wątku, w zasadzie od Splitu w górę wszędzie jest "płasko".
Ostatnio edytowano 18.02.2024 19:23 przez marecky81, łącznie edytowano 1 raz
Następna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne

cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone