Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Papieroski w Chorwacji

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 08.05.2009 10:40

Z tym "zaśmieceniem Chorwacji" to nie zupełnie jest aż tak czarno - biało, jak się Wam wydaje... Wiem, bo mieszkam na wyspie i obserwuję "temat" z nieco innej pozycji.. Żałuję, że nie śledziałam w/w tematu i nie wrzuciłam swoich "3 groszy"..a chyba powinnam była; teraz już, przyznam, zwyczajne lenistwo pewnie nie pozwoli, by przeczytać całość i skrobnać coś od siebie...Ale wracając do problemu palenia w Hr to rzeczywiście, jak już pisałam "dwie strony temu", "moda na niepalenie" tutaj niestety nie dotarła i my niepalący jesteśmy w zdecydowanej mniejszości.. Palą i starsi i młodsi i młodzież niestety też...i te wszystki młode mamusie, które w kafejkach odpalając jednego od drugiego spędzają w sezonie całe dnie, dmuchając swoim biednym pociechom siedzących w wózeczkach prosto w nos...

...a opowieść Malwii... cóż trafiła na wyjątkowo opryskliwego babiszona, ale czy takich nie znjadzie się i w Pl..?
Pozdrawiam
pasażer
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3391
Dołączył(a): 07.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) pasażer » 08.05.2009 11:23

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):...a opowieść Malwii... cóż trafiła na wyjątkowo opryskliwego babiszona, ale czy takich nie znjadzie się i w Pl..?

Kasiu i w Polsce i w innych krajach też . . . niestety.
Mowa o Chorwacji, więc przypomniałem sytuację z chorwackiej plaży. :wink:

Gdyby wszyscy palacze postępowali tak:
Motoschiza napisał(a):Gdy paliłem zawsze odchodziłem w miejsce gdzie nikomu nie przeszkadzałem, ale mnie tego w domu nauczono.
Rodzice zawsze palili ale nigdy w aucie w obecności nas dzieci,
zawsze wychodzili z domu na dymka itp.

to nie było by i może tego tematu.

Z młodych dziewczyn w Chorwacji, zapamiętałem jeszcze te z agencji Nestos w Omisu.
Gdy rano stawiło się kilkunastu śmiałków z różnych krajów, panie z w/w agencji jeszcze widać po bujnej nocy w klubie, zaspane i włosy jak po burzy, gdy turyści czekali w autobusie kopciły fajki jedna za drugą.
Nie lubię widoku młodych dziewczyn z papierosem w ustach, a już na ulicy tym bardziej. (Papieros w znaczeniu Papieros :D :wink: )
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 08.05.2009 11:34

A propos, palenia
czarny humor:

Mujo, poszedł do kiosku kupić papierosy. Kupił papierosy i czita notatkę na opakowaniu: "Palenie powoduje impotencję", wrócił do kiosku i pyta sprzedawcą: "Hej chłopcze, czy moge zamjenić tih papierosów dla tych od ktorych sie dostaje raka?"

:(
szary779
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3135
Dołączył(a): 24.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) szary779 » 08.05.2009 13:46

Dopiero kiedy przestałem palić zacząłem zwracać uwagę na to ,że dym papierosowy może komuś przeszkadzać.Wcześniej zwracanie uwagi typu -śmierdzi- uważałem za fanaberie bo skoro mnie nie śmierdzi to innym też.Teraz po 9 latach widzę to inaczej- dla nałogowych palaczy liczy się tylko dymek nieważne gdzie i kiedy byle zapalić.Każde zwrócenie uwagi to ujma na honorze.
Jeśli chodzi o rzucanie palenia na urlopie- nie popieram.Brak nikotyny powoduje skrajne emocje od otępienia po nadmierną nerwowość, a żeby wrócić do domu cało jest potrzebna koncentracja za kierownicą. Cała sprawa dotyczy oczywiście kierowców, reszcie urlop może pomóc choć z nerwusem na urlopie ciężko wytrzymać :roll: :wink:
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 13.05.2009 21:01

witam od paru dniach, w chorwackich knajpach i innich pomieszczeniach publicznich nie wolno palic. Bile Visie w restauracji. W pewnej chwili scenka nie do pomiszlenia jeszcze pare dni wczesniej. W waskiej uliczce przed restauracja stol a kole stoku siedza kucharz, kelnerka, barman dwuch gosci z knajpi i policjant siedzieli i palili sobie :wink: :wink: ...
W restauracji bilo tylko pare gosci ktorzy nie mialy pretensje ze opsuga sobie wyszla i popala..
mkm
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5455
Dołączył(a): 12.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mkm » 13.05.2009 22:53

Ja też czasami popalam ... najlepsze są Walter Wolfy ... oczywiście plavi :wink: :D
Motoschiza
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1176
Dołączył(a): 11.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Motoschiza » 22.06.2009 14:37

Po dwu tygodniowym pobycie w Cro nie zetknąłem się z przepisem o zakazie palenia.
W każdej restauracji, knajpce czy kawiarence leżały na stolikach popielniczki.
ps.
Dzięki gospodarzom u których byliśmy znowu wróciłem do nałogu,
co ta rakija potrafi z człowiekiem zrobić :wink:

mkm
masz rację co do Walter Wolfów :lol:
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 22.06.2009 15:12

Motoschiza napisał(a):Po dwu tygodniowym pobycie w Cro nie zetknąłem się z przepisem o zakazie palenia.
W każdej restauracji, knajpce czy kawiarence leżały na stolikach popielniczki.
ps.
Dzięki gospodarzom u których byliśmy znowu wróciłem do nałogu,
co ta rakija potrafi z człowiekiem zrobić :wink:

mkm
masz rację co do Walter Wolfów :lol:

Wolno palić przy stolikach wystawionych na zewnątrz; wenątrz lokali nie...a jak się przepisy szanuje, to już zupełnie inna sprawa... ale inspekcje chodzą i mandaty wypisują... mandat należy się nie tylko palącemu, ale i obsłudze lokalu, jeśli nie upomniała gościa palącego w pomieszczeniu.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.10.2009 19:19

Przed chwilą w tvn-ie podano informację że w Chorwacji zniesiono wprowadzony pół roku temu zakaz palenia w miejscach publicznych........... :roll:
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7912
Dołączył(a): 11.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 10.10.2009 19:39

kulka53 napisał(a):Przed chwilą w tvn-ie podano informację że w Chorwacji zniesiono wprowadzony pół roku temu zakaz palenia w miejscach publicznych........... :roll:

no nie do końca jest to prawda, w restauracjach mają właściciele sami decydować - tak zrozumiałem. :wink:
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 10.10.2009 20:45

Palenie wróciło do kafejek i innych tego typu lokali (zakaz w dalszym ciągu obowiązuje dla pozostałych miejsc publicznych wymienionych w ustawie). To kolejny "okres przejściowy", który ma potrwać do kwietnia 2010 r. Do tego czasu właściciele małych kafejek (do 50m2) muszą zdecydować, czy ich lokale będę przeznaczone dla palącej czy też dla niepalącej klienteli (kafejki dla palących będą musiały spełniać ściśle określone warunki techniczne tz. systemy wentylujące i filtrujące plus wyraźne oznaczenie i nalepki informujące o szkodliwości palenia). Większe lokale muszą w ciągu okresu przejściowego przystosować swoje wnętrza, wydzielając przestrzeń dla palących gości (nie mniejszą niż 10m2, ale i nie większą niż 20% powierzchni całego lokalu). W częściach dla palących zabronione jest serwowanie jedzenia i nie ma obsługi kelnerskiej.
Slavko S.
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 212
Dołączył(a): 08.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Slavko S. » 11.10.2009 20:07

Mam nadzieję, że kary za nieprzestrzeganie przepisów będą dostatecznie wysokie, że restauratorom nie będzie się opłacało płacenie kar jako abonamentu za bezprawie, tak jak w wielu przypadkach w Polsce.
jacek75
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 02.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacek75 » 02.06.2012 12:42

Witam. Jak wygląda sprawa na dzień dzisiejszy? Mam takie pytania.
- Czy mogę zapalić na plaży?
- Czy mogę palić w okolicach np dworców, przystanków, lotnisk?
- Ile mogę wwieźć do Chorwacji paczek papierosów? Planuję zabrać 3 paczki.

Przy okazji chciałbym zapytać o alkohol.
- Czy mogę np na plaży pić piwo z puszki?
- Czy jeśli np wybiorę się z żoną wieczorem na plażę i otworzymy sobie butelkę wina to czy nie spotka nas jakaś przykrość w postaci mandatu?



Z góry dziękuję za odpowiedź :)
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 02.06.2012 12:48

jacek75 napisał(a):Witam. Jak wygląda sprawa na dzień dzisiejszy? Mam takie pytania.
- Czy mogę zapalić na plaży?
- Czy mogę palić w okolicach np dworców, przystanków, lotnisk?


Cóż zakaz palenia obowiązuje w placówkach wychowawczych, oświatowych, leczniczych (wyjątek to szpitale psychiatryczne) oraz w restauracjach i kawiarniach nieprzystosowanych do przyjmowania palących gości.
Reszta to indywidualne przypadki, w których pojawią się odpowiednie oznaczenia (poza tym zawsze można zapytać na miescu.. najprostrza zasada).. co do plaży to już kwestia kultury osobistej...
Pozdrawiam
jacek75
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 02.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacek75 » 02.06.2012 12:51

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):.. co do plaży to już kwestia kultury osobistej...


Wiem wiem :) Jadę do Chorwacji na początku czerwca. Nie przewiduję tłumów na plaży i nie palę przy innych. Chociaż sam jestem palący to nie cierpię gdy inni mi kopcą :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura chorwacka

cron
Papieroski w Chorwacji - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone