Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Okres pogorszenia pogody - reguła?

Wybieracie się do Chorwacji, ale macie wątpliwości odnośnie pogody? Czy nie będzie za zimno lub za gorąco? Jak inni znieśli chorwacki klimat?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Pasjonat Chorwacji
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 894
Dołączył(a): 25.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pasjonat Chorwacji » 11.03.2011 22:54

CinnamonGirl napisał(a):Mnie to jak widać nie zraża i 3 raz planuje w tym samym terminie, może dlatego że oprócz plażowania mamy zawsze rozbudowany plan zwiedzania a wtedy to nawet wolę jak żar z nieba się nie leje ;)


Zwiedzanie Chorwacji w ciepełku sierpniowego słoneczka - bezcenne :wink:
Mnie przyszło zwiedzać Dubrownik, na początku siepnia, między godziną 12 a 15tą. Pamiętam głównie upał :lol:
pawelh
Cromaniak
Posty: 1318
Dołączył(a): 25.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawelh » 11.03.2011 23:51

kkra napisał(a):tak, jak ma się własne samochód, to nie jest to taki problem,
my byliśmy z biurem podróży, które na szczęście było MEGA elastyczne i zmieniało plany zgodnie z prognozą pogody, także jak było ciepło, było plażowanie, a jak gorszy dzień to zwiedzanie, ale nie każde biuro tak się stara....
Dlatego lepiej (o ile to możliwe)jechać z własnym biurem tzn samochodem i indywidualnie bo taniej nikt na tobie nie zarabia i układasz plan urlopu jak Ci pasuje bez względu na pogodę i zgodnie z zachciankami oraz możliwością skrócenia lub jego wydłużenia a nawet zmiany miejsca na słoneczne.Pozdrawiam
kkra
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 790
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kkra » 12.03.2011 08:50

jasne, że tak, ale to nie zawsze jest możliwe:)
nimm2
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 204
Dołączył(a): 21.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) nimm2 » 04.04.2011 00:48

terenowiec napisał(a):W przewodniku Pascala o Chorwacji w dziale klimat i pogoda jest informacja, że co roku na przełomie sierpnia i września dochodzi do krótkotrwałego (kilkudniowego) pogorszenia pogody i dotyczy to całej Chorwacji. Czy starzy bywalcy, którzy w tym okresie bywali lub słyszeli od znajomych mogą potwierdzić tę regułę? Myśmy dwa lata temu włąsnie na tej podstawie przesunęli wyjazd o tydzień, by nie trafić na ewentualną słotę. Nie wiem, czy w przyszłości należy postępować podobnie, czy też zapis w przewodniku należy włożyć między bajki?


no ja akurat to potwierdze... zdjecie 31.08.2010 Krk okolice Baski... w nocy silny wiatr i burza... w dzien drobny deszcz i chmury... taka pogoda byla przez 3 dni... pozniej patelnia...
Obrazek


drugie zdjecie to w drodze powrotnej do polski w austrii 05.09.2010

Obrazek
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 04.04.2011 08:33

To ja jeszcze raz powiem, że to bzdura absolutna.. Na podstawie 5 lat, odkąd tu mieszkam, powiem że każdy rok jest inny. To, że się coś powtórzy raz czy dwa (nawet z rzędu) nie jest jeszcze regułą.... poza tym w jednej części wybrzeża może być paskudna pogoda, a w drugiej bezchmurne niebo....
Nie ma reguł. Pamiętam sierpień, kiedy padało co drugi dzień.. i wrzesień był pogodniejszy...
Pozdrawiam
CinnamonGirl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1338
Dołączył(a): 08.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) CinnamonGirl » 04.04.2011 20:24

Ja się pogodą nie przejmuję - w razie czego mam taką długą listę co zwiedzać, że i 13 dni to za mało :), choć wiadomo liczy się na ładną słoneczną pogodę :) ale z drugiej strony uwielbiam ten kolor burzowych chmur w Chorwacji - jest niesamowicie fotogeniczy i dogódź tu kobiecie ;)
pocztówka28
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 423
Dołączył(a): 25.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) pocztówka28 » 04.04.2011 21:25

Wstrzelić sie w miarę ładną pogodę podczas urlopu w Polsce to dopiero sztuka :D :)

Te 2-3 dni pogorszenia pogody w Chorwacji (jeśli 20 stopni to fatalna pogoda) to przecież nic takiego...można w tym czasie robić wiele równie przyjemnych rzeczy od leżenia plackiem na plaży i smażenia sie na słoneczku :)

No dobra 2 tyg. non stop padającego deszczu każdego może wyprowadzić z równowagi, ale bez przesady to chyba w Cro niemożliwe ;)
SVIBANJ
Croentuzjasta
Posty: 374
Dołączył(a): 31.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) SVIBANJ » 08.04.2011 20:35

CinnamonGirl napisał(a): ... i dogódź tu kobiecie ;)


Przeeestań Cinnamon :D my tu o pogodzie gadamy :D
RobertZ
Croentuzjasta
Posty: 138
Dołączył(a): 18.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) RobertZ » 09.06.2011 18:32

nie ma żadnej reguły dotyczącej pogody, dane archiwalne z 10 ostatnich lat (poniżej przykład dla Splitu) dowodzą że żadnego załamania pogody pod koniec sierpnia nie ma:

rok 2000
Obrazek

rok 2001
Obrazek

rok 2002
Obrazek

rok 2003
Obrazek

rok 2004
Obrazek

rok 2005
Obrazek

rok 2006
Obrazek

rok 2007
Obrazek

rok 2008
Obrazek

rok 2009
Obrazek

rok 2010
Obrazek


wykres przedstawia średnią temperaturę oraz tzw. punkt rosy dla dat z zakresu od 1 sierpnia do 30 września
Betsy
Croentuzjasta
Posty: 151
Dołączył(a): 20.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Betsy » 22.07.2011 21:06

W czasie naszego pierwszego pobytu w Basce w 2008 roku mielismy 2 tygodnie pięknej słonecznej pogody. Ani jednego dnia z deszczem.
Byliśmy właśnie na przełomie sierpnia i wrzesnia.
Pamiętam jak ostatniego dnia spacerowaliśmy po promenadzie i zaczepił nas Chorwat namawiając do wycieczki statkiem dnia nastepnego.
Powiedzieliśmy, ze jutro już wyjeżdżamy i niestety nie skorzystamy.
On widząc nasze smutne miny powiedział - nie martwcie się, jutro jeszcze będzie ładnie ale później już będzie chłodno. Faktycznie. Rano było pięknie, ale jak wrócilismy do domu i oglądaliśmy kamerki z Baski to widzieliśmy deszcz i ludzi poubieranych w kurtki...

W 2009 roku takze byliśmy na przełomie sierpnia i wrzesnia (ostatni tydzień sierpnia i pierwszy tydzień wrzesnia). Pogoda była zdecydowanie gorsza. Pierwszego dnia mieliśmy burzę i deszczowa pogode.. Fakt, że było ciepło, ale dużo bardziej pochmurno i deszczowo.

W tym roku jedziemy tydzień wcześniej niż zwykle. Ciekawe jak będzie z pogodą :)
Pasjonat Chorwacji
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 894
Dołączył(a): 25.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pasjonat Chorwacji » 07.09.2011 13:42

Wydaje mi się, że ten rok, pod względem pogody, był w Chorwacji inny niż zwykle. Było moim zdaniem więcej deszczowych dni.
Byłem w tym roku 4 raz, to niezbyt dużo, wiem.
Ale w poprzednich latach zdarzał mi się zwykle 0 - 1 deszczowy dzień, a w tym roku takich dni miałem chyba z 4!
Każdego roku jestem tam 2-3 tygodnie, zawsze są to okolice Zadaru albo dalej na południe.

To i tak nic w porównaniu z pogodą nad naszym morzem :)
Dobrze, że w Chorwacji jest co robić nawet w deszczowe dni :lol:

Czy ktoś z Was ma podobne odczucie?
Mam nadzieję, że klimacik w Cro nie będzie sie zmieniał, bo do kolejnego wyjazdu jeszcze ok. 350 dni... 8)
Dudek2222
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5318
Dołączył(a): 02.09.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dudek2222 » 07.09.2011 13:57

Tak szybko to się nie zmieni.
Mój gospodarz stwierdził, że ten sierpień był najgorętszym w ciągu ostatnich 10 lat.
Zgodziłem się z nim, bywało powyżej 40 stopni.
Pasjonat Chorwacji
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 894
Dołączył(a): 25.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pasjonat Chorwacji » 07.09.2011 15:33

No tak - ja byłem na przełomie czerwca i lipca.
Staram się unikać sierpnia w Chorwacji :)
Robak1984
Croentuzjasta
Posty: 153
Dołączył(a): 29.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Robak1984 » 08.09.2011 10:39

Pasjonat Chorwacji napisał(a):(...)
To i tak nic w porównaniu z pogodą nad naszym morzem :)
Dobrze, że w Chorwacji jest co robić nawet w deszczowe dni :lol:
(...)


A co takiego można robić w Chorwacji jak powiedzmy leje mocny deszcz? (nie mówię o przelotnej mżawce)

Ja byłem w Makarskiej w 2009 roku od 12 do 19 września:

12-16.09 - temperatura ok 25 stopni, niebo praktycznie cał czas zachmurzone, w ciągu dnia niewielkie przelotne opady deszczu
17.09 - chmury walczyły ze słońcem i pod koniec dnia przegrały
18-19.09 - praktycznie bezchmurnie, temperatura ok 28 stopni
bolosu
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 60
Dołączył(a): 17.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) bolosu » 08.09.2011 11:55

Byłem w tym roku na wyspie Pag-u od 14.sierpnia do 28 sierpnia.
Takiej lampy jeszcze nie przeżyłem w życiu przez 2 tygodnie - chmurki nie widziałem ani jednej (mówiąc szczerze zacząłem za nimi tęsknić pod koniec:).
ok. 19.30 wieczorem temperatura wynosiła od 25. 28 C:)
Piękna sprawa dla kogoś kto lubi upały:)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pogoda i klimat


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Okres pogorszenia pogody - reguła? - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone