Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Obowiązek plakietek ekologicznych w Austrii od 01.01.2015

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Nicolae
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 295
Dołączył(a): 20.04.2011
Re: Obowiązek plakietek ekologicznych w Austrii od 01.01.201

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nicolae » 20.04.2015 09:42

jara napisał(a):
gusia-s napisał(a):Mandat za brak plakietki 2180 eu

A jaka jest cena winietki?

25 EURO :o
http://www.szybkivat.pl/oferta/oplaty-d ... ologiczne/
http://www.pzmtravel.com.pl/austria-eko ... niety.html
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013
Re: Obowiązek plakietek ekologicznych w Austrii od 01.01.201

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 20.04.2015 10:36

Zgadza się, tyle że PZM nie pośredniczy w zakupie dla aut <3,5
W przypadku aut < 3,5 tony DMC sprzedawca winietki musi osobiście nakleić ją na szybie przedniej pojazdu.
Trzeba bezpośrednio w Austrii zakupić i to przed wjazdem na teren zakazany 8O
Calapula
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 703
Dołączył(a): 13.05.2013
Re: Obowiązek plakietek ekologicznych w Austrii od 01.01.201

Nieprzeczytany postnapisał(a) Calapula » 20.04.2015 11:24

Dobrze, że w tamtą stronę jadę przez Austrię nocą, to jakoś się przemknę. Gorzej z powrotem.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107682
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: Obowiązek plakietek ekologicznych w Austrii od 01.01.201

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 20.04.2015 11:36

Calapula napisał(a):Dobrze, że w tamtą stronę jadę przez Austrię nocą, to jakoś się przemknę. Gorzej z powrotem.

Ciężarowym jedziesz na wakacje :wink: :?:
Calapula
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 703
Dołączył(a): 13.05.2013
Re: Obowiązek plakietek ekologicznych w Austrii od 01.01.201

Nieprzeczytany postnapisał(a) Calapula » 20.04.2015 11:45

Janusz Bajcer napisał(a):
Calapula napisał(a):Dobrze, że w tamtą stronę jadę przez Austrię nocą, to jakoś się przemknę. Gorzej z powrotem.

Ciężarowym jedziesz na wakacje :wink: :?:

Auto osobowe z kratką jest samochodem ciężarowym - tak to wygląda w moim rozumieniu tego dziwnego nakazu wykupu plakietki za 25 euro. U mnie jest jeszcze gorzej bo jadę Peugeotem Partnerem z budką czyli nawet w papierach producenta jest to samochód ciężarowy. Używam go bo tak wolę, w budzie mogę sobie zrobić spanko jeśli będzie trzeba.
kojacek
Cromaniak
Posty: 858
Dołączył(a): 29.05.2013
Re: Obowiązek plakietek ekologicznych w Austrii od 01.01.201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kojacek » 20.04.2015 11:55

Calapula napisał(a):
Janusz Bajcer napisał(a):
Calapula napisał(a):Dobrze, że w tamtą stronę jadę przez Austrię nocą, to jakoś się przemknę. Gorzej z powrotem.

Ciężarowym jedziesz na wakacje :wink: :?:

Auto osobowe z kratką jest samochodem ciężarowym - tak to wygląda w moim rozumieniu tego dziwnego nakazu wykupu plakietki za 25 euro. U mnie jest jeszcze gorzej bo jadę Peugeotem Partnerem z budką czyli nawet w papierach producenta jest to samochód ciężarowy. Używam go bo tak wolę, w budzie mogę sobie zrobić spanko jeśli będzie trzeba.

Nie każde auto osobowe z kratką jest samochodem ciężarowym. Mam samochód osobowy (nadwozie kombi), a że mam kratkę między bagażnikiem a częścią pasażerską to ona o niczym nie świadczy poza zabezpieczeniem przestrzeni pasażerskiej-np podczas awaryjnego hamowania nic z bagażnika nie przedostanie się do wnętrza. Moja kratka nie jest montowana na stałe. Można ją zdemontować w kilka minut.
Calapula
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 703
Dołączył(a): 13.05.2013
Re: Obowiązek plakietek ekologicznych w Austrii od 01.01.201

Nieprzeczytany postnapisał(a) Calapula » 20.04.2015 11:58

kojacek napisał(a):...
Nie każde auto osobowe z kratką jest samochodem ciężarowym. Mam samochód osobowy (nadwozie kombi), a że mam kratkę między bagażnikiem a częścią pasażerską to ona o niczym nie świadczy poza zabezpieczeniem przestrzeni pasażerskiej-np podczas awaryjnego hamowania nic z bagażnika nie przedostanie się do wnętrza. Moja kratka nie jest montowana na stałe. Można ją zdemontować w kilka minut.

Racja. Miałem na myśli typowy przypadek ujęty określeniem "auto z kratką".
Dodać można jeszcze, żeby wykluczyć i takie, że nawet jeśli mamy kratkę w aucie i w papierach producenta stoi jak byk, że jest to samochód ciężarowy to nic z tego - nadal to nie jest samochód ciężarowy. Dopiero wnikliwe badania wykonane przez wskazaną firmę ASO potwierdzone stosownym pismem z pieczątką i odpowiednia adnotacja w dowodzie rejestracyjnym pozwalają nam legalnie cieszyć się z posiadania ciężarówki.
Nicolae
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 295
Dołączył(a): 20.04.2011
Re: Obowiązek plakietek ekologicznych w Austrii od 01.01.201

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nicolae » 20.04.2015 12:13

opłata opłatą ale ponoć jest tez problem z kupieniem tej plakietki (czas oczekiwania, znalezienia warsztatu które je sprzedaje).
Chyba pojadę przez Słowację i Węgry ;)
PS. Ponoć cena nominalna tej plakietki to 2,50 EURO reszta to "opłaty manipulacyjne"
kojacek
Cromaniak
Posty: 858
Dołączył(a): 29.05.2013
Re: Obowiązek plakietek ekologicznych w Austrii od 01.01.201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kojacek » 20.04.2015 12:32

Ciekawe, czy można takie plakietki kupić o 11 w nocy w niedzielę... a jeśli nie-to co wtedy zrobić?
Nicolae
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 295
Dołączył(a): 20.04.2011
Re: Obowiązek plakietek ekologicznych w Austrii od 01.01.201

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nicolae » 20.04.2015 12:42

kojacek napisał(a):Ciekawe, czy można takie plakietki kupić o 11 w nocy w niedzielę... a jeśli nie-to co wtedy zrobić?

Są punkty co wydają takie winietki w nocy i ponoć jest to jeszcze droższe :?
Tak się zastanawiam, jedyne informacje na ten temat znalazłem na portalach branżowych nazwijmy to transportu zarobkowego, ciekawe czy to dotyczy tylko ich?
Szukanie warsztatu/punktu który wydaje te plakietki, potem czekanie na wydanie to sporo strata czasu :(
Ostatnio edytowano 20.04.2015 12:46 przez Nicolae, łącznie edytowano 1 raz
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 13.08.2010
Re: Obowiązek plakietek ekologicznych w Austrii od 01.01.201

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 20.04.2015 12:42

gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013
Re: Obowiązek plakietek ekologicznych w Austrii od 01.01.201

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 20.04.2015 12:49

maxredaktor napisał(a):Warto zerknąć tu:

http://40ton.net/gdzie-kupie-austriacka ... edazowych/


Wykaz został już zamieszczony w 1 poście tego wątku :)

Chyba będzie kłopot - sporo osób rejestrowało osobówki jako ciężarówki aby odliczyć VAT. Coś mi się wydaje, że zwiększy się wobec tego ruch przez Węgry bo uzyskanie tej plakietki jest upierdliwe.
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 13.08.2010
Re: Obowiązek plakietek ekologicznych w Austrii od 01.01.201

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 20.04.2015 12:53

Rzeczywiście, mea culpa.
Nicolae
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 295
Dołączył(a): 20.04.2011
Re: Obowiązek plakietek ekologicznych w Austrii od 01.01.201

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nicolae » 20.04.2015 13:26

gusia-s napisał(a):
maxredaktor napisał(a):Warto zerknąć tu:

http://40ton.net/gdzie-kupie-austriacka ... edazowych/


Wykaz został już zamieszczony w 1 poście tego wątku :)

Chyba będzie kłopot - sporo osób rejestrowało osobówki jako ciężarówki aby odliczyć VAT. Coś mi się wydaje, że zwiększy się wobec tego ruch przez Węgry bo uzyskanie tej plakietki jest upierdliwe.

Zgadza się - wizja wydania dodatkowej stówki tak nie przeraża jak konieczność znalezienia odpowiedniego miejsca które wydaje takie karty, czas oczekiwania no i w moim wypadku dochodzi jeszcze bariera językowa.
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013
Re: Obowiązek plakietek ekologicznych w Austrii od 01.01.201

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 21.04.2015 20:13

Napisałam e-maila do Ambasady RP w Wiedniu z zapytaniem o treści

"Czy plakietki są obowiązkowe również dla samochodów o DMC poniżej 3,5 t zarejestrowanych w Polsce i posiadających w dowodzie rejestracyjnym w poz. J wpis kategorii N1 mimo iż nie wykonują usług transportowych i służą faktycznie jako auto osobowe do przewozu osób?
Chodzi o przejazd przez Austrię w celach turystycznych.
Jeżeli takie auta są zobowiązane do oznakowania plakietką emisji spalin, czy faktycznie oznakowania może dokonać wyłącznie uprawniony do tego podmiot na terenie Austrii? czy jest możliwość zakupu plakietki drogą pocztową?
W którym miejscu jadąc od strony Czech (Mikulov lub Breclav) można dokonać zakupu plakietki, czy jest to możliwe 24h/dobę we wszystkie dni tygodnia?
Czy cena plakietki wynosi 25 eu - bez względu na klasę emisji spalin?


Odpowiedź
"W nawiązaniu do przesłanego przez Ambasadę do naszego Wydziału Pani maila z zapytaniem w sprawie tzw. winiet ekologicznych uprzejmie informuję, że również dla samochodów klasy N (dopuszczalny ciężar całkowity poniżej 3,5 t.) istnieje obowiązek ich posiadania. Plakietki emisji spalin (winiety ekologiczne) mogą być wydawane przez warsztaty mające prawo do przeprowadzania kontroli technicznej pojazdów (zgodnie z § 57a austriackiej ustawy o pojazdach mechanicznych), kluby kierowców oraz urzędy certyfikujące pojazdy mechaniczne w poszczególnych krajach związkowych. Brak jest listy takich punktów, godzin ich pracy oraz form zakupu winiet.
Ponieważ wprowadzanie winiet jest w kompetencji krajów związkowych trudno jest uzyskanie na ten temat informacji dotyczącej całego kraju."


Tak czy siak - nie kratka jest ważna tylko wpis w DR - jeśli ktoś ma w DR w poz. J wpisaną kat. N1 (DMC do 3,5) - musi mieć plakietkę ekologiczną.
Rozmawiałam też z babką z Wydz. Komunikacji - ona twierdzi, że rejestracja auta jako ciężarowe "dla naszych celów podatkowych" nie zawsze oznacza wpis kat. N1 w poz. J - nie jest to z automatu, więc jak ktoś nie ma takiego wpisu to nie obchodzą go żadne plakietki.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Obowiązek plakietek ekologicznych w Austrii od 01.01.2015 - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone