Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Nazwy ryb i ich przetłumaczenie

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
terenowiec
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 347
Dołączył(a): 28.06.2009
Nazwy ryb i ich przetłumaczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) terenowiec » 29.10.2009 21:59

Założyłem nowy watek poświęcony nazwą ryb w języku chorwackim i ich tłumaczeniu na język polski. Proponuję, by podawać tu obok siebie nazwę ryb (owoców morza).
Pierwsze pytanie. Czy smaczna chorwacka Orada to spotykana w polskich sklepach Dorada? Orady w chorwackich restauracjach kosztują 250 - 350 kun za kilogram. W sklepach od 30 do 60 kun z kilogram. W Polsce Dorada kosztuje 25 zł za kilogram i jak mówią dostawcy, jest to ryba z Morza Śródziemnego. Czyli istnieje prawdopodobieństwo, że to ten sam gatunek...? Pomóżcie rozwikłać problem!
jorgus111
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3080
Dołączył(a): 08.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) jorgus111 » 30.10.2009 08:26

Tutaj jest podobny wątek
forum/viewtopic.php?t=9466&postdays= :wink:

szkoda tylko że część zdjęć pouciekało :evil:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 30.10.2009 08:51

terenowiec napisał(a):Pierwsze pytanie. Czy smaczna chorwacka Orada to spotykana w polskich sklepach Dorada?


Wygląda bardzo podobnie i mam wrażenie że to ta sama ryba. Sam (być może błędnie) używam nazwy dorada mając na myśli rybki kupione w Chorwacji.

Dosyć tanio 25 zł za kg. W bielskim Auchan są po 35 zł i to wcale nie jakieś doradne sztuki.

Pozdrawiam.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 30.10.2009 11:30

Panowie przy tłumaczeniu nazw gatunkowych (nie tylko roślin, ale i ryb i innych zwierząt) podstawa to nazwa łacińska...
Zatem komarča vel orada (Sparus aurata) - bez wątpienia dorada. Internet to kopalnia wiedzy, trzeba tylko umieć i chcieć z niego korzystać.. Nawet Wikipedia może być bardzo pomocna przy radzeniu sobie z tłumaczeniem nazw gatunkowych (wystarczy przecież sprawdzić, czy podobny artykuł zawiera np. hr wersja jęzkowa Wikipedii, ewentualnie bośniacka, czy serbskochorwacka - o zgrozo!); poza tym warto czasem przy poszukiwaniach korzystać z funkcji zmiany ustawień wyszukiwania (dając pierszeństwo wyszukiwanym stronom np. w języku hr.)

Pozdrawiam
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 30.10.2009 13:15

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a): Internet to kopalnia wiedzy, trzeba tylko umieć i chcieć z niego korzystać..


...no tak, tyle że czasem fajnie sobnie pogadać, popisać, rozsiać jeszcze wątpliwości, a nuż może ktoś odezwie się i z włąsnego doświadczenia coś doda, wytłumaczy, przy okazji dowiem się dziesięciu innych rzeczy...
Jaka radość z uczesticzenia w dyskusyjnym forum, jeśli na nurtujące mnie pytanie mam znaleźć sobie odpowiedź sam w internecie, a innym odpowiadać: "Tak" lub "Nie", gdyż w google odpowiedź "nie wiem" nie istnieje :wink:

Ale ja tam jestem starej daty :wink: jeszcze.

Pozdrawiam Ciebie i cały Hvar!
terenowiec
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 347
Dołączył(a): 28.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) terenowiec » 30.10.2009 21:56

Dzięki Ci Kasiu za odpowiedź i cieszę się podwójnie, bo dzisiaj w ciemno kupiłem 3 kg Dorad i dostałem zapewnienie, że ryba ta jest w ciągłej sprzedaży. Będzie teraz moim głównym daniem rybnym. Jak to ciekawie Chorwacja i to forum wpływa na różne dziedziny życia.
Przy okazji dodam, że dla mnie morska kuchnia chorwacka jest przepyszna i znacznie smaczniejsza niż moja rodzima polska. Gdyby w moim mieście serwowali to, co w nadmorskich konobach Chorwacji... Sprzedałbym chyba wszystkie garnki które mam w domu, bo po co miałyby stać i pokrywać się pajęczynami! Tęsknię nie tylko za morzem, górami i zapachem pinii, ale i za dziełami chorwackich kucharzy.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 31.10.2009 01:23

Terenowcu, przy odrobinie starań sporo z tego, za czym tak tęsknisz, możesz przygotować sam, nawet w Polsce.

Pozdrawiam serdecznie Panowie.
Kevlar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2125
Dołączył(a): 30.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kevlar » 31.10.2009 07:22

Bałtyckie ryby są równie smaczne co ryby z Adriatyku (pomijając ryby denne gdyż Bałtyk posiada mnóstwo zanieczyszczeń z czasów II wojny św.)
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 15.10.2014 22:38

....o urde a ja wlasnie kupile baltycka flondre w srodku Splitu i w piatek ja usmarze.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 17.10.2014 13:41

Leon napisał(a):....o urde a ja wlasnie kupile baltycka flondre w srodku Splitu i w piatek ja usmarze.


Wg mnie flądra to najlepsza Bałtycka ryba - taka charakterystyczna dla tego miejsca.
W tym roku specjalnie wybrałam się nad Bałtyk (z południa PL), aby zjeść tą pyszną rybkę :D
scorpio100hr
zbanowany
Posty: 37
Dołączył(a): 04.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) scorpio100hr » 08.12.2014 23:28

Orada je morska riba koja je dobra za jesti skuhana ili pečena. Uz malo limunova soka i maslinova ulja, uz blitvu kao dodatak je nešto što morate probati

Powrót do Chorwackie ABC

cron
Nazwy ryb i ich przetłumaczenie
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone