Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kursy wymiany PLN / HRK

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Andrzej S.
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 14.07.2009
Kursy wymiany PLN / HRK

Nieprzeczytany postnapisał(a) Andrzej S. » 14.07.2009 15:13

Poprosze o informacje o najlepszych krusach chorwackiej kuny + z informacjami o adresach kantorów.

Mieszkam w Warszawie, pochodze z Chorzowa więc poprosze o aktualne kursy jakie widzicie w kantorach w Warszawie i Katowicach (Chorzowie).


Moje obserwacje:

Kantor na rogu Kruczej i alei Jerozolimskich 0,58/0,68
Kantor na alejach Jerozolimskich koło empiku kolo ronda de Gaula 0,55/0,75



Dodam, że fixing NBP z dziś to 0,5948 co pokazuje, że wszyscy kuny kupują, a nikt nie chce sprzedawać kantorom.
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 14.07.2009 15:18

Andrzej S. napisał(a):Poprosze o informacje o najlepszych krusach chorwackiej kuny + z informacjami o adresach kantorów.

Mieszkam w Warszawie, pochodze z Chorzowa więc poprosze o aktualne kursy jakie widzicie w kantorach w Warszawie i Katowicach (Chorzowie).


Moje obserwacje:

Kantor na rogu Kruczej i alei Jerozolimskich 0,58/0,68
Kantor na alejach Jerozolimskich koło empiku kolo ronda de Gaula 0,55/0,75



Dodam, że fixing NBP z dziś to 0,5948 co pokazuje, że wszyscy kuny kupują, a nikt nie chce sprzedawać kantorom.



http://www.hnb.hr/tecajn/htecajn.htm
Andrzej S.
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 14.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Andrzej S. » 14.07.2009 15:20

Tylko ze to co podajesz to fixing chorwackiego banku centralnego i nic nie daje.

1/1,673 = 0,5977 - tyle co fixing NBP w Polsce
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 14.07.2009 15:24

Tysiące postów było na ten temat. Bierzesz plastik/złotówki/euro w. wszystko razem.
W RP nie warto kupować kun!
AndrzejPK
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 289
Dołączył(a): 23.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejPK » 14.07.2009 15:27

uważam, że kupowanie kun u nas jest całkowicie bez sensu -właśnie wróciłem z CRO - wypłacałem na miejscu z bankomatu - wyszedł mi kurs 0,61PLN
nie sądzę abym kupił po tyle w Polsce
Andrzej S.
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 14.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Andrzej S. » 14.07.2009 15:28

OK dzęki za nius.
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 14.07.2009 15:31

Jak chcesz wymieniać w gotówce to bierz złotówki, większość chorwackich banków i kantorów przyjmuje i kurs jest dużo lepszy niż w Polsce.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 14.07.2009 16:56

FUX napisał(a):Tysiące postów było na ten temat. Bierzesz plastik/złotówki/euro w. wszystko razem.
W RP nie warto kupować kun!

Ostatnio czytałem, że USD warto...
mariusz 69
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 131
Dołączył(a): 05.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz 69 » 14.07.2009 17:34

Płacić kartą i wybierać kuny z bankomatu banku, który ma umowę z Twoim bankiem (bez prowizji), wypraktykowane, niezły przelicznik! Gotówka tylko na przejazd...licho nie śpi i terminale też mają awarie! java:emoticon(':lol:')
kapitan_statku
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 225
Dołączył(a): 02.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kapitan_statku » 14.07.2009 18:42

Ja niedawno robiłem symulacje kartą w Chorwacji. Przeszedłem cały mechanizm przewalutowań i prowizji i wyszło mi na to samo, porównując z wymienianiem w kantorach z PLN>EUR>HRK. Tyle że wpływ na to miała prowizja narzucana przez bank. Ogólnie wychodziło całkiem przyzwoicie...dla zainteresowanych mogę opisać taki mechanizm :)


dobry przelicznik też jest przez GBP...podobno :)
adikos
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 286
Dołączył(a): 25.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) adikos » 14.07.2009 18:59

bylbym wdzieczny gdybys opisal ten przelicznik interesuje mnie GBP
pzdr
Aneta.K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2421
Dołączył(a): 11.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aneta.K » 14.07.2009 19:50

Dziś kupiłam euro w Chorzowie na ul. Wolności (targowisko)-napewno będziesz wiedzieć gdzie skoro jestes z Chorzowa :wink: :wink: :wink: po 4,37 zł :D :D :D
Mysle że to dobra wynegocjowana :!: :!: cena
Pozdrawiam chorzowianina :D :D
Acha zapomniałam dodać że kuna = 0,69 zł
XT600
Odkrywca
Posty: 107
Dołączył(a): 12.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) XT600 » 14.07.2009 19:56

Andrzej S. napisał(a):Poprosze o informacje o najlepszych krusach chorwackiej kuny


Obrazek
http://www.chorwacja24.info/przewodnik/waluta

1 Polish Zloty = 1.67525 Croatian Kuna
1 Croatian Kuna (HRK) = 0.59692 Polish Zloty (PLN)

1 Croatian Kuna = 0.60092 Polish Zloty
1 Polish Zloty (PLN) = 1.66411 Croatian Kuna (HRK)
Ostatnio edytowano 29.10.2015 14:16 przez XT600, łącznie edytowano 1 raz
kapitan_statku
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 225
Dołączył(a): 02.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kapitan_statku » 14.07.2009 19:56

Ogólnikowo mówiąc rozliczenie transakcji płaconej w innej niż nasza rodzima walutą dzieli się na dwa etapy (wyjątek to karty walutowe w EUR lub USD)

I etap
Tutaj następuje pierwsze przewalutowanie - z waluty w której płaciliśmy (w naszym przypadku HRK :)) na EUR lub USD. To, jaka jest waluta przeliczeniowa, zależy od organizacji płatniczej wydającej kartę - VISA lub MasterCard. Wszystkie karty VISA są przeliczane przez USD, a MasterCard wydawane na Europę przez EUR. Nie jest to żelazna reguła, więc nasz bank może sobie sam ustalić walutę przeliczeniową, według której Visa czy MasterCard będzie rozliczać naszą transakcję. Coraz częściej banki polskie ustalają jednak EUR jako walutę przeliczeniową VISY.

Tak więc pierwszym przewalutowaniem zajmuje sie organizacja płatnicza wydająca kartę. Nigdy nie wiadomo, po jakim kursie transakcje są przeliczane. Zarówno MasterCard jak i VISA skrzętnie kryją tą informację. Na swoich stronach VISA udostępniła jednak kalkulator przewalutowań:

Kalkulator VISA

Mastercard jeszcze nie znalazłem :oops:


Po przeliczeniu już na EUR\USD do transakcji doliczana jest prowizja ustalona przez Bank (przeważnie do 3%). Taki komunikat - transakcja w EUR\USD + prowizja, przesyłany jest z organizacji płatniczej do naszego banku.

II etap
Tutaj transakcja wpada do naszego banku w EUR\USD i następuje drugie przewalutowanie - z EUR\USD na PLN. Bank sam ustala po jakim kursie te rozliczenia nastąpią (przykładowo w moim banku jest to po kursie sprzedaży dewiz). Informacja ta jest ogólnie dostępna w Banku. Nie wiadomo jedynie po kursie z którego dnia transakcja będzie przeliczona. W zależności od banku jest to dzień płatności lub dzień księgowania na koncie (lub jakiś inny dzień)

Przykładowo:
Płacimy kartą za kwotę 100 HRK. Wg. powyższego kalkulatora VISY z dzisiejszego dnia będzie to 13.66 EUR - tutaj doliczamy ewentualną prowizję ustaloną przez bank, np 3%. Da nam to 14,06EUR. Ta kwota zostaje przeliczona przez nasz bank wg. ich ustalonego kursu. W moim banku jest to 4,46 za EUR. daje nam to 62,70PLN :)

Tak do z grubsza wygląda :)

@adikos: z powyższego wynika, że przy płaceniu kartą przewalutować przez GBP się nie da. Możliwe jest jedynie przez EUR i USD. Co do kantorowej wersji, to zrobiłem kalkulator w Excelu i zastosowałem przeliczenie odwrotne przy wymianach wg kursów w kantorowych HRK>EUR\USD>PLN
CinnamonGirl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1338
Dołączył(a): 08.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) CinnamonGirl » 14.07.2009 19:57

Aneta.K napisał(a):Dziś kupiłam euro w Chorzowie na ul. Wolności (targowisko)-napewno będziesz wiedzieć gdzie skoro jestes z Chorzowa :wink: :wink: :wink: po 4,37 zł :D :D :D
Mysle że to dobra wynegocjowana :!: :!: cena
Pozdrawiam chorzowianina :D :D
Acha zapomniałam dodać że kuna = 0,69 zł


straszne ;) tak było i przed moim wyjazdem dlatego brałam ze sciany i płaciłam kartą - tam przelicznik był 0,60-0,64 w zaleznosci od dnia i czy była prowizja czy jej nie było.
Następna strona

Powrót do Chorwackie ABC

cron
Kursy wymiany PLN / HRK
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone