Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kotwice do motorówki - jakie polecacie?

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
adam_cro
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 292
Dołączył(a): 17.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) adam_cro » 19.04.2007 20:50

A tak już w niedzielę będzie wyglądała moja kochana łupinka
Obrazek

:D
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 19.04.2007 20:53

adam_cro napisał(a):A tak już w niedzielę będzie wyglądała moja kochana łupinka
Obrazek

:D

A kto to robi?
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 19.04.2007 20:56

adam_cro napisał(a):Widziałem w zeszłym roku Włochów i Niemców, którzy zostawiali łódki na noc, z jedną kotwicą, może chciałbym też, ale muszę się do tego przekonać.


Wrzucam tu moje zdanie i liczę na ostrą polemikę ze strony "wilków morskich".

Jeśli miałbym zostawić łódkę na noc bez opieki, to nigdy na kotwicy. Powód jest taki, że kotwica nawet jak dobrze złapie i trzyma, to jeśli wiatr zmieni kierunek zostanie wyrwana. Taka jest zasada działania kotwicy i po to są wachty kotwiczne.

Jeśli nie byłoby możliwości postoju w porcie ani na dobrze zakotwiczonej boi, to zrobiłbym sobie własną boję choćby z butelki po wodzie mineralnej i dużo większego niż wynika z teorii prosiaka. Takiego prosiaka można zrobić tak jak ktoś tu wcześniej radził wlewając beton do doniczki, albo można znaleźć duży kamień. Prosiak jest niewrażliwy na zmiany kierunku wiatru, a jeśli się pod koniec pobytu okaże, że jest za ciężki żeby go wyjąć z wody to odcinam linkę albo zostawiam dla tych którzy przyjadą po mnie.

Mam nadzieję, że wywołałem do tablicy fachowców i wątek nie umrze śmiercią naturalną :wink:
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 19.04.2007 20:59

adam_cro napisał(a):A tak już w niedzielę będzie wyglądała moja kochana łupinka


600kg + silnik + przyczepa + wyposażenie. Czym to ciągniesz, żeby być w zgodzie z przepisami?
adam_cro
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 292
Dołączył(a): 17.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) adam_cro » 19.04.2007 21:00

FUX napisał(a):
adam_cro napisał(a):A tak już w niedzielę będzie wyglądała moja kochana łupinka
Obrazek

:D

A kto to robi?


Jeśli pytasz o naklejkę na boku, to moja własna koncepcja (trochę zapożyczona :D ) namiary jak chcesz wysle Ci na maila.
adam_cro
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 292
Dołączył(a): 17.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) adam_cro » 19.04.2007 21:11

MorskiPas napisał(a):
adam_cro napisał(a):A tak już w niedzielę będzie wyglądała moja kochana łupinka


600kg + silnik + przyczepa + wyposażenie. Czym to ciągniesz, żeby być w zgodzie z przepisami?


do 3,5t zestawu prawko kat. B jeśli przyczepa do 750kg DMC. Więc trzeba mieć przyczepę "lekką" do 750 kg DMC. Mam tylko renówki, laguna spokojnie wystarczy, a na siłę można pojechać z clio3, też da radę, ale dużo, dużo wolniej i drożej. Waga łodzi w stanie suchym to 390kg, silnik Mercury 60EFi to 120 kg.
Korala
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 347
Dołączył(a): 28.05.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Korala » 20.04.2007 14:08

adam_cro napisał(a):Już kupiłem mačak 6kg, szukam taniego bruce lub cobry, co dwie to dwie, też do tego doszedłem :D


Ktoś kiedyś powiedział, że cena kotwicy powinna być adekwatna do wartości łódki która ma zabezpieczać. Coś w tym chyba jest :-)

Chyba, ze na Twojej będzie nocować teściowa? ;-) :-)

Ja się zaopatruję tu: http://www.svb.de lub tu: http://www.compass-yachtzubehoer.de wysyłka tania i bardzo szybka, a ceny większości sprzętu nieporównywalnie niższe niż w polskich sklepach.

I mimo wszystko radzę kupić prosiaka (to już w Polsce).

Dobre rady o kotwiczeniu znajdziesz też tutaj: http://www.plastimo.com/pdf/anchoring(uk).pdf
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 24.04.2007 21:45

adam_cro napisał(a): Waga łodzi w stanie suchym to 390kg, silnik Mercury 60EFi to 120 kg.


Zmyliło mnie to, że na początku tego wątku pytałeś o kotwicę do łódki 600kg. Ale i tak 390+120=510. Zostaje 240 dla przyczepy - to tak na styk masz wyliczone. Ja też takie obliczenia prowadzę pod kątem zakupu łódki bo nie jest problemem prawo jazdy (to się zrobi jeśli będzie trzeba) ale holownik. Nie uśmiecha mi się kupowanie dodatkowo nowego samochodu tyko po to, żeby mógł pociągnąć większą łódkę.

Jeśli możesz to zdradź nam: jak się nazywa Twoja łódka (chodzi oczywiście o nazwę stoczniową), kto to produkuje, za ile sprzedaje i dlaczego tak drogo :lol:
adam_cro
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 292
Dołączył(a): 17.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) adam_cro » 24.04.2007 21:53

MorskiPas napisał(a):
adam_cro napisał(a): Waga łodzi w stanie suchym to 390kg, silnik Mercury 60EFi to 120 kg.


Zmyliło mnie to, że na początku tego wątku pytałeś o kotwicę do łódki 600kg. Ale i tak 390+120=510. Zostaje 240 dla przyczepy - to tak na styk masz wyliczone. Ja też takie obliczenia prowadzę pod kątem zakupu łódki bo nie jest problemem prawo jazdy (to się zrobi jeśli będzie trzeba) ale holownik. Nie uśmiecha mi się kupowanie dodatkowo nowego samochodu tyko po to, żeby mógł pociągnąć większą łódkę.

Jeśli możesz to zdradź nam: jak się nazywa Twoja łódka (chodzi oczywiście o nazwę stoczniową), kto to produkuje, za ile sprzedaje i dlaczego tak drogo :lol:


Obliczenia ważne, ale by pociągnąć przyczepę większą od 750kg nie musisz mieć prawdopodobnie nowego auta, tylko prawo jazdy B + E, nawet małe clio3 ma możliwość ciągnięcia przyczepy z hamulcem o DMC 1000kg - więc chodzi tylko o prawko, ale jak się spotkamy to Ci parę rzeczy podpowiem :D
espeso
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 524
Dołączył(a): 30.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) espeso » 09.05.2007 13:31

Witam
przeczytałam z wielkim zainteresowaniem ten wątek.
Moja łódeczka to jakieś 400 kg "na sucho" :)
mam kotwicę 4 łapową (nie pamiętam wagi w tym momencie) sprawdziła się na jeziorach ale szczerze mówiąc nie na skalstym dnie. Jako żywo wydaje mi sie że w CRO skalisto??

chcę dokupić jeszcze jedną, wszak warto mieć zapas.
no i chętnie poczytam jeszcze o samym kotwiczeniu, mam ją zostawiać w zatoczce przy boi chyba na noc więc chcę wiedzieć jak najwięcej :)


http://www.bakista.pl/index.php?c=1061&pr=433&p=2

a może to?
albo to
http://www.bakista.pl/index.php?c=1061&pr=1328&p=2

waga kotwicy w stosunku do ciężaru, wielkości łódki to jedno ale chyba ma znaczenie kształt?

A tak przy okazji to jak dostajecie się na wyspę? chodzi mi o sam przyjazd do CRO , z przyczepa itd, czy to całość pakujecie na prom??
:roll: troche dziwnie...
Korala
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 347
Dołączył(a): 28.05.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Korala » 10.05.2007 12:02

espeso napisał(a):Witam
przeczytałam z wielkim zainteresowaniem ten wątek.
Moja łódeczka to jakieś 400 kg "na sucho" :)
mam kotwicę 4 łapową (nie pamiętam wagi w tym momencie) sprawdziła się na jeziorach ale szczerze mówiąc nie na skalstym dnie. Jako żywo wydaje mi sie że w CRO skalisto??

chcę dokupić jeszcze jedną, wszak warto mieć zapas.
no i chętnie poczytam jeszcze o samym kotwiczeniu, mam ją zostawiać w zatoczce przy boi chyba na noc więc chcę wiedzieć jak najwięcej :)


http://www.bakista.pl/index.php?c=1061&pr=433&p=2

a może to?
albo to
http://www.bakista.pl/index.php?c=1061&pr=1328&p=2

waga kotwicy w stosunku do ciężaru, wielkości łódki to jedno ale chyba ma znaczenie kształt?

A tak przy okazji to jak dostajecie się na wyspę? chodzi mi o sam przyjazd do CRO , z przyczepa itd, czy to całość pakujecie na prom??
:roll: troche dziwnie...


Ta pierwsza to kopia kotwicy Bruce o której już była mowa wcześniej.
Druga to modyfikacja kotwicy Danfortha.
Obie są dobre przy miękkim dnie (muł, luźny piasek)

W zatokach w Cro częściej spotkasz porośnięte gęstą trawą dno niż gołe skały.
Na tym pierwszym problemem jest to, że kotwica "ślizga się" po niej i nie jest w stanie wbić się w dno. Jest to zwłaszcza istotne gdy wiatr zmienia kierunek i kotwica najpierw jest wyrywana, a później powinna jak najszybciej znów złapać, a zamiast tego jest wleczona. W takich warunkach sprawdzają się kotwice o ostrym spiczastym (obciążonym) pługu.
Skaliste dno to inne ryzyko - zakleszczenie kotwicy w szczelinie uniemozliwiające jej wyrwanie.
Przy lekkich łódkach najlepiej spróbować wykorzystać stałe bojki tubylców, uwiązane do betonowych obciążników.
Najlepiej wiązać łódkę na jak najdłuższej cumie do brzegu i kotwicy lub boi z dugiej strony. Cuma powinna być maksymalnie luźna. Niestety w takim wypadku czasem trzeba wrócić na brzeg wpław.
espeso
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 524
Dołączył(a): 30.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) espeso » 14.05.2007 09:18

dzięki Korala :)
wyglada że muszę nabyć jeszcze jedną kotwicę...mam tylko tą 4 łapową a moze się nie sprawdzić na takim podłożu, bojki miejscowe oczywiście jak najbardziej
słyszałm natomiast jeszcze jedną sytuację w której przydaje się druga kotwica....jak tą pierwszą trzeba porzucić bo nie da się jej zwyczajnie wyciągnąć :roll:
czyli podsumoując szukam czegoś co wygląda jak pług i jest ciężkie.. :wink:
espeso
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 524
Dołączył(a): 30.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) espeso » 14.05.2007 09:46

http://www.allegro.pl/item191671638_kot ... niej_.html


czy coś takiego było by ok na tą trawę morską...chyba się już pogubiłam :roll:
Korala
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 347
Dołączył(a): 28.05.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Korala » 19.05.2007 19:50

espeso napisał(a):http://www.allegro.pl/item191671638_kotwica_plugowa_7_5_kg_najtaniej_.html


czy coś takiego było by ok na tą trawę morską...chyba się już pogubiłam :roll:


To właśnie kotwica Bruce, a raczej jej kopia (występuje także pod nazwa M-Anker). Ma szerokie łapy, jeśli złapie to trzyma mocno, ale po trawie lubi się ślizgać, zwłaszcza ma problem przy zmiennym kierunku wiatru.
Można polecić na Mazury i Bałtyk, ale raczej nie Adriatyk
Porównaj z kształtem kotwic CQR i Delta np na stronie www.lewmar.com
espeso
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 524
Dołączył(a): 30.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) espeso » 21.05.2007 08:25

:roll: no fakt deczko inny kształt, dzięki wielkie można się w tym pogubić :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Kotwice do motorówki - jakie polecacie? - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone