Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Klątwy

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
kasiafu
Odkrywca
Posty: 83
Dołączył(a): 09.07.2006
Klątwy

Nieprzeczytany postnapisał(a) kasiafu » 18.11.2006 18:30

czas na klątwy bałkańskie... :)

znacie jakieś w oryginale?
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 18.11.2006 19:57

Po zmianie: (19 XI, 10:48 )

Leszek Skupin napisał(a):Jolu mam wrażenie, że chodziło tu bardziej o rzucanie klątw typu: "ażebyś ty pękł" niż o samo przeklinanie. Tylko autorkę wątku trzeba spytać o co jej tak naprawdę chodziło :?:

Pozdraviam :papa:

Może i racja... :)
"niech cię gęś kopnie, a kaczka podepcze... " :wink: 8O i takie tam...

Tamto przeklinanie, którego nie polecam, a odruchowo tu wstawiłam, ktoś kiedyś podał tu na forum, i jak ktoś chce, to sobie znajdzie. Ja w każdym razie to kasuję. :) :D

Tak będzie lepiej... :)

Pozdrav svima
Jola
Ostatnio edytowano 19.11.2006 11:49 przez Jolanta M, łącznie edytowano 2 razy
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 19.11.2006 09:57

Jolu mam wrażenie, że chodziło tu bardziej o rzucanie klątw typu: "ażebyś ty pękł" niż o samo przeklinanie. Tylko autorkę wątku trzeba spytać o co jej tak naprawdę chodziło :?:

Pozdraviam :papa:
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 19.11.2006 10:40

...w chorwacji nie sliszale ze by ktosz zucal klatwamy...natomiast w Bosni sa klatwi ktore sie nie zucaja, ale opowiadaja jak rodzaj Haiku poezji....

...a ze by cie matka w ciewapcicu rozpoznala.....
...a ze by cie matka w Neretwie kotwica szukala.....
czili jak najbardziej obrzidliwe i najnizej uderzajance, poniewarz niema nic gorszego niz jak matka poszukuje zaginione dziecko i wie z jest martwe.......
..wlasnie mlodzierz co sie nudzi wymisla take klatwi...

sa i ine stare ...a ze bys mial, pa niemial ...czyli ze bysz byl zamozni a potem biadni...co jest uwarzane niz od paczantku bic biednim....podobne jest a ze bys z konia zszedl na osla...
kasiafu
Odkrywca
Posty: 83
Dołączył(a): 09.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kasiafu » 19.11.2006 11:36



dzięki zawodowiec :D niezły zbiór
czytam właśnie książkę Dubravki Ugresic i na końcu jest chyba z pięć stron takich klątw, pomyślałam sobie że chyba są one istotnym elementem dziedzictwa kulturowego Bałkanów. Niektóre klątwy są bardzo wyszukane... Nie wiesz albo nie wiecie może jakie jest ich pochodzenie, skąd się wzięły w języku?
Pozdro. :)

Powrót do Kultura chorwacka

cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone