Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

KaSa

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
maroma6
Podróżnik
Posty: 18
Dołączył(a): 11.06.2006
KaSa

Nieprzeczytany postnapisał(a) maroma6 » 15.06.2006 19:29

Sorry, że jeszcze raz poruszam temat wielokrotnie wałkowany na forum, lecz interesują mnie najnowsze dane.
W tym roku po raz pierwszy wyjeżdżam do Cro i ciągle się waham co zabrać ze sobą Euro czy jednak korzystać z karty. Mam Visa Elektron PKO BP.
Czy faktycznie nie ma problemu z tego rodzaju kartą?
Czy można nią płacić nawet w małych miejscowościach w Cro?
Czy można płacić na stacjach benzynowych na Słowacji, w Austrii, w Cro?
Czy bankomaty VE są także w małych miastach?
I najważniejsze pytanie dla osób, które wróciły z wakacji niedawno, jaki jest obecny kurs przy korzystaniu z karty?

Z góry bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź, a wszystkim forumowiczom dziękuję za ogrom wiedzy, jaką pozyskałam dzięki Wam. Jesteście WIELCY. Pozdrawiam
mirnie
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 133
Dołączył(a): 23.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirnie » 15.06.2006 21:37

Witam o też mam Tą kartę ..... moim zdaniem koniecznie trzeba zabrać ze sobą - koniecznie wpłacić nań 1000 -2000 złociszów aby było co wydawać moim zdaniem płacić gdzie się da i tak przy przewalutowaniu na zł wyjdzie taniej niż kupować w kantorach kuny fointy itp. albo wymieniać złotówki na euro i euro na inne waluty--zawsze są jakieś prowizje... za paliwo na wiekszości stacji bezynowych można płacić kartą za zakupy też powinni wszędzie przyjąć koniecznie trzeba zabrać euro drobne i grube .
kurs wymiany liczony jest na dzień kiedy wykonujesz operacje np karta ineligo PKO za płatności za granicą nie jest pobierana prowizja np płacac w chorwacji kuny przeliczane sa na usd a usd na zł według kursu bankowego NBP danego dnia który sie zmienia niestety ale wpływu na to już nie mamy...
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 15.06.2006 21:48

No to jeszcze sprawdźcie ten kurs!!!!!
Tak moim skromnym zdaniem, to bank przelicza według kursu SPRZEDAŻY WALUTY W SWOIM BANKU, a nie średnim NBP. Jest to zdecydowana różnica. I jeszcze sprawdźcie tabele. Czy jest to kurs dla operacji gotówkowych, czy bezgotówkowych. Gotówkowe są droższe.
Reasumując od najtańszego: średni NBP, sprzedaż dewiz w obrocie begotówkowym waszego BANKU, sprzedaż w obrocie gotówkowym. Jak znam życie, lepiej kupić euro. Złotówka gławtownie traci i to dużo.

FUX
daisykf
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 16.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) daisykf » 15.06.2006 22:19

Wysłany: 25-05-2006 19:42 Temat postu:

--------------------------------------------------------------------------------

Janusz ma absolutnie racje racje !!!!!!!
DLA TYCH KTÓRZY NIE MAJĄ JESZCZE "WALUTY"
Aktualnie dolar stoi, b nisko EUR/UDS 1.28 myśle że do wakacji trend ulegnia zmianie odstawiam ok 1,22 to powoduje, że dzisiaj (1 USD=3,08),
powinien się kształtowac na poziomie ok 3,23 , a w konsekwencji kupimy kuny o ok. 4,7% taniej.
Jeśli planujecie kupno walyt do wymiany w Chorwacji to polecam aktualnie kupic dolary.
Zobaczycie powtórzę ten post na koniec czerwca. I zobaczymy.
Troszke się na tym znam.



Tak pisałem 25 maja wychodzi na moje
madzia1981
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1901
Dołączył(a): 29.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) madzia1981 » 15.06.2006 22:26

daisy dziękuję za radę-skorzystam z tej formy :D
maroma6
Podróżnik
Posty: 18
Dołączył(a): 11.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) maroma6 » 16.06.2006 10:30

Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi.
Mam jeszcze jedno pytanie czy kurs kantorowy kuny 0,59zł jest opłacalny czy jednak lepiej zabrać Euro?
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 16.06.2006 11:52

maroma6 napisał(a):Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi.
Mam jeszcze jedno pytanie czy kurs kantorowy kuny 0,59zł jest opłacalny czy jednak lepiej zabrać Euro?


Sprawdź codziennie tutaj
http://www.hnb.hr/tecajn/htecajn.htm
Kalkulator i do dzieła.

FUX
mirnie
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 133
Dołączył(a): 23.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirnie » 16.06.2006 23:19

FUX napisał(a):No to jeszcze sprawdźcie ten kurs!!!!!
Tak moim skromnym zdaniem, to bank przelicza według kursu SPRZEDAŻY WALUTY W SWOIM BANKU, a nie średnim NBP. Jest to zdecydowana różnica. I jeszcze sprawdźcie tabele. Czy jest to kurs dla operacji gotówkowych, czy bezgotówkowych. Gotówkowe są droższe.
Reasumując od najtańszego: średni NBP, sprzedaż dewiz w obrocie begotówkowym waszego BANKU, sprzedaż w obrocie gotówkowym. Jak znam życie, lepiej kupić euro. Złotówka gławtownie traci i to dużo.

FUX
na dzisiaj kurs on line usd-zł wynosi 3,21 sprzedaż właśnie wykonałem telefon 0800 121121 (bezpłatny) inteligo konsultant i dowiedziałem sie że na teraz przelicznik usd-zł przy płatnościach za granica wynosi 3,24 czyli róznica 3 grosze --- czyli zakupienie np paliwa za około 100 zł za granicą zaplacimy mniej niż 1zł frycowego.....gwarantuje ,że każdy kantor czy w Polsce czy tym bardziej na przejściu granicznym za granicą zainkasuje dużo wiecej Pewnie jak myślisz ,że euro czy dolar pójdzie dużo góry to kupuj pamiętam ,że euro stało po 3,60zł wtedy trzeba było kupować ......co do usd to bym był ostrożny ........ja bym gwarancji nie dał......ale każdy wie najlepiej takie ryzyko..
endo77
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 25
Dołączył(a): 10.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) endo77 » 19.06.2006 20:14

Jestesmy wlasnie po powrocie z poludniowej Dalmacji i po przeliczeniach najbardziej oplaca sie Euro zamiast kart. Wymienilismy w Makarskiej Euro na HRK (znalezlismy kantor gdzie nie pobierali prowizji) i generalnie na tym wyszlismy do przodu :D . Kurs dwa tygodnie temu wynosil 7,14 HRK za Euro. 17.06.2006 na Jezerach Plitwickich byl 7,18 HRK za euro, ale brali 1,5% prowizji :( . Milego pobytu!!!
skolimiak
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 146
Dołączył(a): 18.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) skolimiak » 20.06.2006 00:17

po wypłacie kartą przy przeliczaniu w banku (u mnie Pekao SA ) liczyli mi 0,55 zł/kuna ( średni kurs ) + 12,50 za transakcję. miałem też euro ( kupione 4zł/1euro ) , to opchałem po kursie 7,12 kuny/ euro - było bez prowizji
różnica jest niewielka:
1000 kun z bankomatu = 1000*0,55+12,50 = 562,50 zł
1000 kun z kantoru = 140,5 euro* 4zł/1 euro = 561,80 zł

na pewno nie opłaca się kupować kun w Polsce. w W-wie pod koniec maja były po 0,66 zł/ 1 kuna
barkley1
Odkrywca
Posty: 73
Dołączył(a): 24.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) barkley1 » 20.06.2006 09:03

a umnie w katowicach kuny w przedaży po 0,57 zł!!!! sprawdzalem wczpraj :D

no i tak nie do konca nie opłaca sie kupować w polsce
corrina
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 757
Dołączył(a): 09.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) corrina » 20.06.2006 09:42

skolimiak napisał(a):po wypłacie kartą przy przeliczaniu w banku (u mnie Pekao SA ) liczyli mi 0,55 zł/kuna ( średni kurs ) + 12,50 za transakcję. miałem też euro ( kupione 4zł/1euro ) , to opchałem po kursie 7,12 kuny/ euro - było bez prowizji
różnica jest niewielka:
1000 kun z bankomatu = 1000*0,55+12,50 = 562,50 zł
1000 kun z kantoru = 140,5 euro* 4zł/1 euro = 561,80 zł

na pewno nie opłaca się kupować kun w Polsce. w W-wie pod koniec maja były po 0,66 zł/ 1 kuna


12,50 za transakcję masz na myśli płatność kartą czy wypłatę ? I o jakiej karcie mówimy, maestro czy jakiejś visa etc ? Też mam konto w PKO SA i dwie karty - maestro i visę concerto, zastanawiam się, którą lepiej używać i czy ciągnąć ze ściany czy tylko płacić ?

Martwi mnie również, że od wczoraj EUR niestety w śrenim kursie NBP przekroczyło już 4 zł... :roll: :(
skolimiak
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 146
Dołączył(a): 18.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) skolimiak » 20.06.2006 10:52

12,50 opłata za wypłatę - karta maestro. nie płaciłem kartą więc nie wiem
Emilia_Chojecka
Turysta
Posty: 12
Dołączył(a): 16.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Emilia_Chojecka » 20.06.2006 11:25

jakie są ceny paliwa w chorwcji ?
Beasza
Globtroter
Posty: 46
Dołączył(a): 23.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beasza » 20.06.2006 11:31

12,50 za transakcję masz na myśli płatność kartą czy wypłatę ? I o jakiej karcie mówimy, maestro czy jakiejś visa etc ? Też mam konto w PKO SA i dwie karty - maestro i visę concerto, zastanawiam się, którą lepiej używać i czy ciągnąć ze ściany czy tylko płacić ?

Martwi mnie również, że od wczoraj EUR niestety w śrenim kursie NBP przekroczyło już 4 zł... :roll: :([/quote]

Transakcje bezgotówkowe (czyli płatność kartą) nie są obciążane dodatkowymi opłatami, natomiast wypłata z bankomatu za granicą zawsze obciążona jest prowizją. Przeważnie jest to 2,5% od kwoty pobieranej z bankomatu, ale nie mniej niż np. 12 zł ..... i tu musisz zajrzeć na stronę internetową swojego banku, żeby nie było przykrych niespodzianek.

Pozdrawiam
Następna strona

Powrót do Chorwackie ABC

cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone