Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jak zaprogramować GPS, aby ominąć "autostrady" w S

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Mariusz_M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 502
Dołączył(a): 15.08.2004
Jak zaprogramować GPS, aby ominąć "autostrady" w S

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mariusz_M » 13.05.2009 23:25

Dotychczas jeździłem zawsze przez Czechy-Austrię- Słowenię. I tak lubię i chcę znów tak jechać. Jednak nie uśmiecha mi się płacić za pseudo autostradę w Słoweni, Postanowiłem więc wykorzystać GPS do ominięcia płtnych odcinków. Jednak z Waszych opisów nijak nie potrafię sobie tego wprowadzić do GPS. Posiadam Automapę wersja 5.
Jak to zrobić - Wasze opisy są chyba zbyt szczegółowe - prosze o wskazówki jak to zaprogramować. np. od Graz do Cro.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 13.05.2009 23:35

Ustaw przez Węgry problem się sam rozwiąże.
volumen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2224
Dołączył(a): 21.05.2004
Re: Jak zaprogramować GPS, aby ominąć "autostrady"

Nieprzeczytany postnapisał(a) volumen » 14.05.2009 00:03

Mariusz_M napisał(a):Dotychczas jeździłem zawsze przez Czechy-Austrię- Słowenię. I tak lubię i chcę znów tak jechać. Jednak nie uśmiecha mi się płacić za pseudo autostradę w Słoweni, Postanowiłem więc wykorzystać GPS do ominięcia płtnych odcinków. Jednak z Waszych opisów nijak nie potrafię sobie tego wprowadzić do GPS. Posiadam Automapę wersja 5.
Jak to zrobić - Wasze opisy są chyba zbyt szczegółowe - prosze o wskazówki jak to zaprogramować. np. od Graz do Cro.

W menu Ustawienia klikasz na ikonkę: trasy. W drugiej zakładce, która nazywa się Preferencje ustawiasz: drogi płatne oraz autostrady na: pytaj lub omijaj. Wtedy, gdy wyznaczasz trasę, to program albo pyta, czy jechać autostradami lub drogami płatnymi, albo je omija.
Obrazek
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5196
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 14.05.2009 07:54

tak jak volumen opisal

wydaje mi sie ze jest to dosc intuicyjne i stosunkowo proste

jak mam tak ustawione, ze pyta sie przed wyznazeniem trasy o drogi platne

w tej chwili mam rowniez AM chyba 5.0.5 a czeka juz 5.2 czy 5.3 do zainstalowaia w koncu ze slupkami przydatnymi jak ma sie nasluch CB
el_guapo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1539
Dołączył(a): 08.07.2003
Re: Jak zaprogramować GPS, aby ominąć "autostrady"

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_guapo » 14.05.2009 08:01

Mariusz_M napisał(a): Posiadam Automapę wersja 5.
wskazówki jak to zaprogramować. np. od Graz do Cro.


Opcja w oprogramowaniu dot. omijania płatnych odcinków nie zawsze działa poprawnie. Bezpieczniej będzie przestudiować dostępne na forum wątki o winietkach w SLO i alternatywnych trasach i wyznaczyć objazd korzystając wstawiając w GPS punkty "przez" lub "via".
W każdym razie ja nie zdałbym się na wiedzę programistów w tak delikatnej kwestii jak odcinki płatne.
Tomasz Antkowiak
Globtroter
Posty: 39
Dołączył(a): 21.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomasz Antkowiak » 14.05.2009 08:31

jesli ustawi sobie aby AM omijala drogi platne to ominie tez platne autostrady w Austrii, Czechac i ewentualnie Slowacji.

ja radzilbym dodac sobie po prostu "punkty trasy" we wskazanych miastach (znajdziesz w watku o objezdzie slowenskich autostrad)

ja wlasnie tak planuje to rozwiazac + mapa papierowa u zonki na kolanach i CB na 28 kanale :)
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5196
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 14.05.2009 08:37

Tomasz Antkowiak napisał(a):...
ja radzilbym dodac sobie po prostu "punkty trasy" we wskazanych miastach (znajdziesz w watku o objezdzie slowenskich autostrad)
...


ja sie wlasnie zastanawialem nad jednym

jak sie wstawi przejazd via przez kilka miast bez podawania konkretnych adresow a tylko same miasto

czy ten przejazd bedzie przez konkretny punkt ktory jest wpisany w mape powiedzmy jako "srodek" tego miasta czy moze jakos inaczej. wiadomo ze niekoniecznie "punkt centralny" miasta musi byc po naszej trasie

ktos potrafi wyjasnic jak to jest?
Miłosz_S
Cromaniak
Posty: 919
Dołączył(a): 01.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Miłosz_S » 14.05.2009 08:53

piotrulex, nie wiem czy dobrze Cię zrozumiałem ale:
wytyczanie trasy przez miasta jako punkty posrednie jest ryzykowne, najlepiej wstawić punkt przed albo za miastem żeby nie kierował na konkretny adres tylko na drogę.
Jak wstawisz punkt pośredni na drodze dwupasmowej to nie zdziw się że nagle gps będzie kazał zawrócić bo nieświadomie ten punkt wstawiłeś na pasie w przeciwnym kierunku.
Mariusz_M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 502
Dołączył(a): 15.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mariusz_M » 14.05.2009 08:58

Oj chyba zbyt infatylnie zadałem pytanie. Oczywiście opcja omijania dróg płatnych jezt mi znana. Ale nie bardzo ufam temu algorytmowi. Bo czy ta opcja "ma wiedzę" o tym nieszczęsnym rondzie, które powinno być (na logikę) bezpłatne, a jest płatne? Czy moja wersja 5.0.5 ma info o wszystkich płatnych odcinkach? Mam w tym zakresie obawy - więc właśnie chciałem sobie zaprogramować jakieś punkty przelotowe.
Może ktoś już miał taki problem. Bo nie wiem - czy jak tylko wpiszę miasta przez które chcę jechać typu Mureck, Lenart itp - to to wystarczy (AM bierze chyba środek tych miast) czy może przypadkiem się wpakuję na jakiś krótki odkicek płatny?
Nieraz AM wytycza durne trasy - można to odczuć gdy się jeździ po znanym terenie i zna wszystkie alternatywne drogi. Więc czy algorytm omijania dróg płatnych nie wywiódł by mnie gdzieś na manowce?
W AM jest też opcja zapisu oraz wczytania trasy. Nie wiem do czego to, ale być może ktoś ma już tą trasę zaprogramowaną - zapisał by ją i udostępnij plik, który po wczytaniu w AM dałby już gotowe rozwiązanie?
Muszę kogoś znaleźć ze stacjonarną wersją i to wypróbować, bo na ekraniku 3" trudno pracować w dużych szczegółach.
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5196
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 14.05.2009 09:29

Mibi napisał(a):piotrulex, nie wiem czy dobrze Cię zrozumiałem ale:
wytyczanie trasy przez miasta jako punkty posrednie jest ryzykowne, najlepiej wstawić punkt przed albo za miastem żeby nie kierował na konkretny adres tylko na drogę.
Jak wstawisz punkt pośredni na drodze dwupasmowej to nie zdziw się że nagle gps będzie kazał zawrócić bo nieświadomie ten punkt wstawiłeś na pasie w przeciwnym kierunku.


dobrze mnie chyba zrozumiales

jak jezdza na TT to ustawiam przez miasto i zalezy skad i gdzie jade to nie prowadzi mnie przez jakis konkretny punkt tego miasta tylko tak mniej wiecej orientacyjnie z jednej lub drugiej strony tego miasta

w AM chyba musze wpisac ulice ale nie jestem pewien

Faktycznie taka wersja stacjonarna przydala by sie i ustawienie trasy na duzym ekranie :D
Miłosz_S
Cromaniak
Posty: 919
Dołączył(a): 01.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Miłosz_S » 14.05.2009 09:50

Ja używam Garmina z GPMapą.
Jadąc przykładowo przez Warszawę muszę mu na siłę wbić (punkty pośrednie) Trasę Siekierkowską bo jej nie lubi i prowadzi objazdami.
Pewnie co system to inne wady i zalety.
Z rondem w Mariborze to są takie jaja że chyba żaden system nie jest pewny na 100%.
volumen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2224
Dołączył(a): 21.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) volumen » 14.05.2009 10:24

Mariusz_M napisał(a):Oj chyba zbyt infatylnie zadałem pytanie. Oczywiście opcja omijania dróg płatnych jezt mi znana. Ale nie bardzo ufam temu algorytmowi. Bo czy ta opcja "ma wiedzę" o tym nieszczęsnym rondzie, które powinno być (na logikę) bezpłatne, a jest płatne? Czy moja wersja 5.0.5 ma info o wszystkich płatnych odcinkach? Mam w tym zakresie obawy - więc właśnie chciałem sobie zaprogramować jakieś punkty przelotowe.
Może ktoś już miał taki problem. Bo nie wiem - czy jak tylko wpiszę miasta przez które chcę jechać typu Mureck, Lenart itp - to to wystarczy (AM bierze chyba środek tych miast) czy może przypadkiem się wpakuję na jakiś krótki odkicek płatny?
Nieraz AM wytycza durne trasy - można to odczuć gdy się jeździ po znanym terenie i zna wszystkie alternatywne drogi. Więc czy algorytm omijania dróg płatnych nie wywiódł by mnie gdzieś na manowce?
W AM jest też opcja zapisu oraz wczytania trasy. Nie wiem do czego to, ale być może ktoś ma już tą trasę zaprogramowaną - zapisał by ją i udostępnij plik, który po wczytaniu w AM dałby już gotowe rozwiązanie?
Muszę kogoś znaleźć ze stacjonarną wersją i to wypróbować, bo na ekraniku 3" trudno pracować w dużych szczegółach.

Nie przetestowałem tego rozwiązania, bo nie mam przy sobie navi z Automapą, ale mam taki pomysł: zrób sobie trasę na www.viamichelin.pl Gdy już będziesz z niej zadowolony, zrób eksport GPS do Navmana lub MIO. Następnie ściągnij GPSBabel. Zaimportuj zapisany plik z trasą, będzie miał rozszerzenie *.csv. A jako format wyjściowy wskaż z rozwijanego menu: HikeTech. Te pliki są zapisywane z rozszerzeniem *.gps Właśnie takie rozszerzenie mają pliki ze ścieżką do Automapy. Jak zadziała, to chyba rozwiąże to Twój problem. A jak nie, to może zadzwonić/napisać do pomocy technicznej Automapy. Z internetowych map Tergeo bez problemu eksportuje trasę do Automapy, ale tylko dla Polski.
Mosqito
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 845
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mosqito » 14.05.2009 12:07

Panowie, a nie prościej na tę całą Słowenię wydrukować sobie te cztery zdania z forum na kartkę A4 i dać osobie siedzącej obok ? Ponizej podaję przykład:

Wjeżdżamy do Słowenii i zaraz za mostem granicznym skręcamy w prawo w drogę 438/433 kierunek Trate, Lenart w Slov. Goricach. I jedziemy drogą 433 cały czas aż po 18 km osiągamy Lenart v slov. Goricach.
W obrębie miasteczka droga 433 ma nazwę (Partizanska cesta). Jedziemy nią do końca i skręcamy w prawo w drogę nr 3 (Kraigherjeva cesta) i zaraz po ok. 150 m w lewo w drogę nr 229 (Ptujska cesta) kierunek Ptuj. Drogą 229 jedziemy aż do Ptuja - ok. 21 km.
Po wjeździe do miasta lekkim łukiem w prawo, na skrzyżowaniu skręcamy w lewo w drogę 713 (Dornavska cesta) kierunek Dornava. Przejeżdżamy nad torami kolejowymi, na pierwszym rondku prosto a na drugim skręcamy w prawo (Puhova ulica). Jedziemy prosto, przez kolejne 2 ronda (na pierwszym dołącza do nas droga nr 2 i od tego miejsca jedziemy Ptujską obvoznicą) cały czas prosto, przejeżdżamy mostem nad rzeką i po kilku kilometrach dojeżdżamy do ronda z drogą 9 (Maribor - Gruškovje - Zagreb), na którym skręcamy w lewo w kierunku granicy z Chorwacją. Jadąc teraz już cały czas prosto drogą 9 dojeżdżamy do granicy w Gruškovje / Macelji.
Pestro
Odkrywca
Posty: 93
Dołączył(a): 24.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pestro » 26.05.2009 09:06

Mosqito napisał(a):Po wjeździe do miasta lekkim łukiem w prawo, na skrzyżowaniu skręcamy w lewo w drogę 713 (Dornavska cesta) kierunek Dornava.

Coś mi tu nie pasuje, tzn. w Ptuju kierujemy się na Dornava?
Mariusz_M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 502
Dołączył(a): 15.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mariusz_M » 26.05.2009 09:25

Mi jego opis całkowicie już wystarczył. Tzn. zainstalowałem AutoMapę na kompie stacjonarnym i spokojnie w dużej rozdzielczości, na normalnym monitorze sobie zaplanowałem trasę - którą później zapisałem na kartę i wczytałem w nawigazcji. Trasa "z góry" [na mapie] wygląda dokładnie tak jak opisał.
Właśnie - może jak znajdę czas to wrzucę współrzędne punktów przelotowych - wg. których AM wytycza trasę?
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Jak zaprogramować GPS, aby ominąć "autostrady" w S
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone