Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Fotki ;-)

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 10.01.2011 20:24

Dziękuję.
























Ale, sam widzisz, to jak lawina idzie, niejako nie rozwiałeś moich wątpliwości, tylko je posunąłeś dalej.

Ja wiem, może trochę nieskładnie to formułuję, ale teraz chyba sam dostrzegam sedno pytania:
- czy stosowanie zmiennej ekspozycji, takiej, jak przy HDR,
w przypadku zdjęć z dłuższym czasem naświetlania, ma sens?







I nie gadajcie.
Trochę się przy was nauczyłem, więc to nie jest zmarnowany czas :lol:
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 10.01.2011 20:34

weldon napisał(a):... czy stosowanie zmiennej ekspozycji, takiej, jak przy HDR,
w przypadku zdjęć z dłuższym czasem naświetlania, ma sens?


Poprzedni post wyedytowałem w tym kierunku.

A krótko - ma sens, jeżeli fotografujesz elementy statyczne (kadry do sklejania muszą być dokładnie takie same).

PZDR
Ostatnio edytowano 10.01.2011 20:39 przez Rafał K, łącznie edytowano 1 raz
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 10.01.2011 20:39

No i statyw.

Dzięki.

Chyba wiem, co spróbuję zrobić następnym razem, póki jeszcze noc zaczyna się o ludzkiej porze :D
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 10.01.2011 20:56

Rafał K napisał(a):
weldon napisał(a):... czy stosowanie zmiennej ekspozycji, takiej, jak przy HDR,
w przypadku zdjęć z dłuższym czasem naświetlania, ma sens?




Czas naświetlania chyba nie ma tu nic do rzeczy. W każdych warunkach możesz mieć zbyt dużą rozpiętość tonalną i wtedy musisz się ratować HDR-em, lub DRI. Przy horyzoncie równym, lub lekko pofałdowanym możesz ratować się szarą połówką. Ale jak masz w kadrze jakąś pieruńską wieżę i sporo jasności, tudzież ciemności? Coś wtedy trzeba posklejać.

Ps. Jeśli chcesz posklejać zdjęcia nocne, a przeszkadzają Ci ludzie, to możesz zastosować filtr ND pełny + dużą przysłonę. Wtedy czas naświetlania wzrośnie i ludziki znikną. :D

Jak Autora denerwują te nasze gadki, to można to przenieść do fototechnik np. :wink:
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 10.01.2011 21:33

Mam wrażenie, że teraz ludzie za bardzo idą w kierunku sztuczności typu HDRy i takie tam- dla mnie to jest robienie lepszości zdjęcia na siłę- a za mało przykładają się do podstawowego parametru jakim jest...odpowiednie światło.
Dobrego i pięknego zdjęcia krajobrazu zasadniczo nie robi się ot tak, przypadkowo. To jest z reguły świadoma pora dnia, roku i warunków.
Jaki sens robić potok górski czy wodospad gdy wiszą nad nami czarne chmury?
Brak światła wypacza nie tylko kolory, tonację ale i cały urok takiemu zdjęciu.
Tego nie zastąpi żaden czas B czy filtry.
Zastanowiliście się chłopaki, jak i ile tysięcy przewspaniałych zdjęć zrobiono na świecie zanim ktoś upowszechnił taki HDR i obróbkę cyfrową?

To tak "na marginesie". :) :wink:

Rafi, nie pogniewaj się, ale zdaje się, że w końcu mamy to, czego w tych wątkach brakowało- DYSKUSJĘ! :lol: :idea:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 10.01.2011 22:11

Fatamorgana napisał(a):... a za mało przykładają się do podstawowego parametru jakim jest...odpowiednie światło.

Właśnie nocne trenuję ... :?
Wiem, wiem, też światło potrzebne ... Ale już zbieram na filtr IR ;)

Fatamorgana napisał(a): ale zdaje się, że w końcu mamy to, czego w tych wątkach brakowało- DYSKUSJĘ! :lol: :idea:

Jaka dyskusja? Ja zadaję niewygodne pytania, wy mnie spławiacie, a reszta kibicuje :mrgreen:
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 10.01.2011 22:33

weldon napisał(a): Ale już zbieram na filtr IR ;)



Nie wiem, czy to nie będzie niewygodne pytanie, ale po co Ci taki filtr?
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 10.01.2011 22:36

W necie nie da się chyba inaczej - dwa zdjęcia... i 3 strony o suchych technikaliach :mrgreen: Wspaniale gawędzi się o fotografowaniu... :lol:

PZDR
Ostatnio edytowano 11.01.2011 09:41 przez Rafał K, łącznie edytowano 1 raz
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 10.01.2011 22:40

jan_s1 napisał(a):
weldon napisał(a): Ale już zbieram na filtr IR ;)



Nie wiem, czy to nie będzie niewygodne pytanie, ale po co Ci taki filtr?

No jak to po co? Bez światła, to się w podczerwieni robi ... :roll:









:lool: :lool: :lool:

Rafał K napisał(a):Wspaniale gawędzi się o fotografowaniu... :lol:

Zgodnie z umową - zdjęć nie komentuję :?



:lol:
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 10.01.2011 23:22

Orebic.

Obrazek

PZDR
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 11.01.2011 10:16

Orebic jak dla mnie za słodki.
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 11.01.2011 10:26

Borak - /\.

Obrazek

PZDR
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 11.01.2011 20:05

Orebić - po zachodzie słońca przy długich czasach naświetlania mogą wyjść kolory bajkowo nierzeczywiste, dlatego zapytam: coś z tą barwą robiłeś? :wink:

Borak - bardzo ładne zdjęcie. Gdyby jeszcze na niebie odrobinę więcej się działo. :D

Ps. Zauważyłem, że ostatnio trochę się wymądrzam przy komentowaniu zdjęć - tu i gdzie indziej. Wyjaśniam więc: ja się na tym nie znam, ale dla podtrzymania rozmowy :lol: wyrażam swoją subiektywną opinię, do czego zachęcam i innych. Również weldona. :lol:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 11.01.2011 20:19

jan_s1 napisał(a):... ja się na tym nie znam, ale dla podtrzymania rozmowy :lol: wyrażam swoją subiektywną opinię, do czego zachęcam i innych. Również weldona. :lol:

A ja siedzę sam, u ciebie w wątku, flaszkę rozpijam, patrzę, może kto zajrzy ... :(






:D
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 11.01.2011 20:31

jan_s1 napisał(a): ...przy długich czasach naświetlania mogą wyjść kolory bajkowo nierzeczywiste...


To zafarb z szarego filtra, ale nawet mz całkiem przyjemny. Był kiedyś taki film "Vanilla sky"...

A z tym komentowaniem... to wiecie: "koń, jaki jest, każdy widzi" :wink: Dobre zdjęcia to te sprzedane, najlepsze z nich idą na papier. A reszta... do oglądania i tyle 8)

PZDR
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Fotki ;-) - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone