Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Fotelik na przednim siedzeniu?

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
kos4
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 15.04.2011
Fotelik na przednim siedzeniu?

Nieprzeczytany postnapisał(a) kos4 » 14.06.2011 22:11

Witam,1raz wyruszamy wieczorem z Mikołowa 19.06 do Makarskiej.Nasza córka 4 latka wiadomo bedzie w foteliku,chciałem zapytac czy w krajach na CHorwacje są jakieś przepisy co zabraniają przewozu na przednim siedzeniu.Poduszkę pasażera oczywiście wyłącze.pozdro

P.s A tak nawiasem to mógłbym odstapić rezerwacje na apartament 4 osobowy z widokiem na morze(40euro/dobe na 7 dni w Makarskiej od 20.06-27.06,100m od morza,ponieważ znajomi którzy mieli z nami jechać dzis zrezygnowali(choroba),więc jedziemy sami w trójke,info na maila: adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
scrapp
Croentuzjasta
Posty: 203
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) scrapp » 14.06.2011 22:44

Nie ma zakazu ale nie wyłączaj poduszki!!!
Poduszkę wyłacza się jedynie kiedy na przednim fotelu mocowany jest fotelik (z reguły dla niemowlaka) tyłem do kierunku jazdy.
Jak dziecko jedzie w swoim foteliku twarzą w kierunku jazdy ( a pewnie 4 latka tak jeździ-nie wyobrażam sobie jak może inaczej) to poduszka musi byc włączona.
Osobiście jednak posadziłbym dziecko za kierowcą z tyłu.
kos4
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 15.04.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) kos4 » 14.06.2011 22:54

OK,nie wyłączę poduszki,masz racje.Na co dzień córka podróżuje z tyłu za kierowcą ale pytam ponieważ chciałbym aby w czasie jej snu mógłbym lekko przechylić fotel do tyłu aby główka jej nie opadała.Wiadomo,chcę dla niej jak najwygodniej.
scrapp
Croentuzjasta
Posty: 203
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) scrapp » 14.06.2011 23:05

Też mi się serce kraje jak syn jedzie i spi na dzięcioła.
Wysuwam trochę siedzisko do przodu i wtedy oparcie jest bardziej pochylone. Jednak wolę żeby mniej wygodnie ale bezpeiczniej jechal na tylnym siedzeniu.
marcel232
Croentuzjasta
Posty: 263
Dołączył(a): 20.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcel232 » 15.06.2011 00:31

z tego co mi wiadomo to poduszka powinna byc wylaczona jesli na przednim siedzeniu jedzie dziecko w foteliku (i to bez znaczenia na ustawienie kierunku jazdy). przy ustawieniu tylem do jazdy OBOWIAZEK. przy ustawieniu przodem ZDROWY ROZSADEK i ocena indywidualnego przypadku.

Ja mam 3-letnia coreczke i gdy jedzie z przodu (przodem do kierunku jazdy) nozki ma na wysokosci....poduszki. Nie trudno sobie wyobrazic co taka poduszka zrobi z nozkami dziecka w przypadku nawet niewielkiej (parkingowej) kolizji.
scrapp
Croentuzjasta
Posty: 203
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) scrapp » 15.06.2011 07:41

Marcel, w przypadku prakingowej kolizji czyli z prędkością 10-15km na h poduszka się nie otworzy.
Miejsce montażu poduszki to górna częśc konsoli tak aby otwierając się chorniła głowę i górne partie ciała.
Dziecko w foteliku prawidłowo ustawionym (można siedzenia regulować przecież) będzie taką poduszką chronione.
Przy ustawieniu przodem nie wolno wyłączać poduszki, równie dobrze może lepiej pasów nie zapinać bo połamią kości....
A jeżeli juz tak bardzo obawiaszz się skutków kolizji to nie woź córeczki na przednim siedzeniu.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 15.06.2011 07:48

marcel232 napisał(a):z tego co mi wiadomo to poduszka powinna byc wylaczona jesli na przednim siedzeniu jedzie dziecko w foteliku (i to bez znaczenia na ustawienie kierunku jazdy)...


Też mi się ta wydawało (gdzieś czytałem).
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 15.06.2011 07:48

marcel232 napisał(a):z tego co mi wiadomo to poduszka powinna byc wylaczona jesli na przednim siedzeniu jedzie dziecko w foteliku (i to bez znaczenia na ustawienie kierunku jazdy)...


Też mi się ta wydawało (gdzieś czytałem).
No chyba, że nie ma takiej możliwości (jak w moim).
scrapp
Croentuzjasta
Posty: 203
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) scrapp » 15.06.2011 07:55

Art. 45, pkt. 2 KRD:

....
przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera;


przewożenia, poza specjalnym fotelikiem ochronnym, dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego.
rid
Podróżnik
Posty: 25
Dołączył(a): 29.09.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) rid » 15.06.2011 09:37

Do powyższego wypada tylko dodać iż właśnie to jest zabronione. :wink:
U mnie jest 2 dzieci (7 i 4 lata). I od dłuższego czasu już starsze jeździ na foteliku z przodu. Głównie ze względów praktycznych na razie.
Byłem również zatrzymywany przez policję z dwójką dzieci w fotelikach (jedno z przodu, drugie z tyłu) i nie było mowy że coś jest niezgodnie z przepisami. Poduszka dla pasażera też jest. Nie wyłączana.
Wojtek
Odkrywca
Posty: 83
Dołączył(a): 30.08.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Wojtek » 15.06.2011 14:25

scrapp napisał(a):Marcel, w przypadku prakingowej kolizji czyli z prędkością 10-15km na h poduszka się nie otworzy.
.

W jakiejś gazetce motoryzacyjnej kiedyś była notka jak w samochodzie wystrzeliły poduszki po wjechaniu w dziurę w jezdni.
scrapp
Croentuzjasta
Posty: 203
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) scrapp » 15.06.2011 14:27

Wojtek napisał(a):
scrapp napisał(a):Marcel, w przypadku prakingowej kolizji czyli z prędkością 10-15km na h poduszka się nie otworzy.
.

W jakiejś gazetce motoryzacyjnej kiedyś była notka jak w samochodzie wystrzeliły poduszki po wjechaniu w dziurę w jezdni.


No własnie. Zależne jest to od prędkości.
joy24
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 14.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) joy24 » 19.06.2011 19:59

scrapp napisał(a):Nie ma zakazu ale nie wyłączaj poduszki!!!
Poduszkę wyłacza się jedynie kiedy na przednim fotelu mocowany jest fotelik (z reguły dla niemowlaka) tyłem do kierunku jazdy.
Jak dziecko jedzie w swoim foteliku twarzą w kierunku jazdy ( a pewnie 4 latka tak jeździ-nie wyobrażam sobie jak może inaczej) to poduszka musi byc włączona.
Osobiście jednak posadziłbym dziecko za kierowcą z tyłu.
[b]


Taką odpowiedz dostałem od Ambasady Chorwacji na temat przewożenia dziecka na przednim siedzeniu w foteliku przodem do kierunku jazdy:

Na przednim siedzeniu można przewozić jedynie dzieci do 2 lat i to tyłem do kierunku jazdy. Starsze dzieci muszą jechać z tyłu w specjalnym fioteliku.

Z poważaniem
Sekretariat
Ambasady Republiki Chorwacji
w Warszawie



Z tego wynika że chyba zakaz jest :(
bsorbek
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 30.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) bsorbek » 19.06.2011 20:07

marcel232 napisał(a):z tego co mi wiadomo to poduszka powinna byc wylaczona jesli na przednim siedzeniu jedzie dziecko w foteliku (i to bez znaczenia na ustawienie kierunku jazdy). przy ustawieniu tylem do jazdy OBOWIAZEK. przy ustawieniu przodem ZDROWY ROZSADEK i ocena indywidualnego przypadku.

Ja mam 3-letnia coreczke i gdy jedzie z przodu (przodem do kierunku jazdy) nozki ma na wysokosci....poduszki. Nie trudno sobie wyobrazic co taka poduszka zrobi z nozkami dziecka w przypadku nawet niewielkiej (parkingowej) kolizji.



Absolutnie nie - jeśli dziecko jedzie przodem poduszka powinna byc włączona
Jak dla mnie bezpieczniej jest z włączoną poduszką - poduszka nóżkom nic nie zaszkodzi a wole nie mysleć co by było bez poduszki w trackie zderzenia
MOja córka ma 6 lat pojedzie z przodu bo ja muszę z tyłu z niemowlakiem - poza tym bedzie mogła wygodniej się przespać niz z tyłu
Ale poduszki na 1000 % nie wyłącze
bsorbek
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 30.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) bsorbek » 19.06.2011 20:13

joy24 napisał(a):
scrapp napisał(a):Nie ma zakazu ale nie wyłączaj poduszki!!!
Poduszkę wyłacza się jedynie kiedy na przednim fotelu mocowany jest fotelik (z reguły dla niemowlaka) tyłem do kierunku jazdy.
Jak dziecko jedzie w swoim foteliku twarzą w kierunku jazdy ( a pewnie 4 latka tak jeździ-nie wyobrażam sobie jak może inaczej) to poduszka musi byc włączona.
Osobiście jednak posadziłbym dziecko za kierowcą z tyłu.
[b]


Taką odpowiedz dostałem od Ambasady Chorwacji na temat przewożenia dziecka na przednim siedzeniu w foteliku przodem do kierunku jazdy:

Na przednim siedzeniu można przewozić jedynie dzieci do 2 lat i to tyłem do kierunku jazdy. Starsze dzieci muszą jechać z tyłu w specjalnym fioteliku.

Z poważaniem
Sekretariat
Ambasady Republiki Chorwacji
w Warszawie



Z tego wynika że chyba zakaz jest :(


W takim razie przez Chorwacje juz pojedzie z tyłu
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi

cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone