Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Albania i Czarnogóra - pytania, porady

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
U-la
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2268
Dołączył(a): 10.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) U-la » 30.03.2006 09:13

pomyliło mi się 2 x poszło

A może jednak dopiszę: Zawodowcu Poljske diko! :D

Wiem - to nie Akademia - ale tak się Polskę odmienia :D ? Ten rym... :!:
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 30.03.2006 13:23

Hahaha sądząc po tym zdjęciu to raczej "najwyższy czubku w Albanii" - przynajmniej przez moment nim byłem :lol:
typ
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 933
Dołączył(a): 27.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) typ » 27.04.2006 10:28

Na forum "bułgarskim" wyczytałem informacje, że w Albanii mozna kupić LPG. Podobno cena za litr to ok 60 lek, czyli biorąc pod uwagę dzisiejszy kurs (100 LEK = 3,16 PLN ) cena LPG jest taka sama jak w Polsce.
To dobra informacja.
Gdyby ktoś miał jeszcze jakieś informacje na temat LPG w Albanii to byłoby miło (np miejscowosci w których ktoś z was widział takie stacje....)

PS
Dopiero dziś zauważyłem "przemeblowania" na forum.
I te które zauważyłem na razie mi się podobają :-)
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 10.05.2006 13:37

Hej Typie!
Znalazłem cię na Bulgaricusie przy Albanii, zadałem pytanie przed majówką i grzecznie czekam na odpowiedź do dziś :lol: (wyjątkowo cierpliwy jestem).
Rozchodzi się mianowicie o mozliwość pokonania całej Albanii samochodem od Czarnogóry do Grecji, z opcją jakiegoś noclegu. Głównie szukam info n/t przejezdności dróg na całym odcinku i bezpieczeństwa (wyjazd z rodziną). Także przypominam się z tematem bo kogo pytać o Albanię jak nie ciebie? :wink:
typ
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 933
Dołączył(a): 27.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) typ » 10.05.2006 15:19

Cholera :-)
Sprawdzałem pare dni ten wątek, w którym się odezwałem, powiadomienia przychodziły i było ok. Ale potem przestały przychodzić, a na bieząco nie sprawdzam bulgaricusa. Cro.pl to niestety juz chyba choroba i prawie codziennie musze zobaczyc co jest nowego.
Wiec jeszcze raz przepraszam, ze nie odpowiedziałem, ale chyba cro.pl lepiej rozsyła powiadamianie o nowym poscie w wątku niż bulgaricus, bo jak widać reaguje na post od razu :-)
A teraz do rzeczy. Dzieki za miłe słowa, ale ja jestem tylko teoretycznie przygotowany do przemierzenia Albanii. Niestety nie byłem tam jeszcze (mam nadzieje ze w lipcu się to zmieni), cały ten wątek to przekazywanie sobie różnych cennych i istotnych informacji na temat Albanii, dróg, dojazdów, problemów, ludzi itp.
A więc moge tylko ci napisać, ze posługując się moim "teoretycznym wyobrażeniem" na temat tego co cie spotka w Albanii - jesli bedziesz jechał głownymi drogami, to podobno są one w coraz lepszym stanie. Trzeba jednak uważać bo czasem może się zdarzyć przykra niespodzianka w postaci olbrzymiej dziury, która może zatrzymać twój samochód na dłuższy pobyt w Albanii, czego ci nie życze. Nie mam mapy przed soba ale chyba najlepsza opcja (a moze i jedyna?) to droga przez Durres, i Vlore i potem wzdłuż wybrzeża. Podobno są nowe odcinki dróg, których nawet na mapie jeszcze nie ma....
Jak chcesz spróbowac troche egzotyki to przeczytaj relacje Michała Juraszka, "Albania - zmierz się z nieznanym" który jechał tą trasą rowerem i z tego co pamiętam (czytałem to pare miesiecy temu) ciekawie opisał drogę.... I dojechał do Grecji.... raczej niezbyt pochlebnie wyrażał się o stanie tamtych dróg, ale nie wiem z którego roku jest ta relacja.... Chyba z 2005.
Bezpieczeństwo - myśle (mam nadzieje), że wyobrazenia wszystkich o poziomie bezpieczeństwa w Albanii są błedne. I mam nadzieje że wszyscy, którzy pukają się w głowe jak mówię im o swoich planach rozczarują się i wróce cały :-)
Zreszta z opinii ludzi, którzy byli już w Albanii (shtriga, wiolak3, zawodowiec i jeszcze chyba pare innych osób z forum - wypowiedzcie sie i nie tylko z forum - rozmawiałem i mailowałem z wieloma osobami) wynika, że nie ma się czego obawiać. Ci którzy tam byli - są spokojni o bezpieczeństwo. Oczywiscie wszystko tez zależy od charakteru człowieka. Są tacy - dla których droga przez Albanie może być koszmarem. Ale jeśli ktoś nie lubi tej egzotyki to się po prostu tam nie pcha.... :-)
Ja jade w góry, stad dużo dokładniej wypytuje o stan i przejezdność drog...
Kiedy jedziesz? Ja jak tylko wróce (w lipcu) na pewno zdam obszerną relacje.... która może ci coś pomoże...
wiolak3
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 808
Dołączył(a): 28.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolak3 » 22.05.2006 08:51

Znalazłam wczoraj i poczytałam sobie: rowerem przez Karpaty i Bałkany, jeśli ktoś chce sie bardziej nakręcic :wink: na wyjazd:
http://www.rower.com/archiwum.php?art=2456
von Laos
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 89
Dołączył(a): 28.10.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) von Laos » 22.05.2006 15:14

niezawodny napisał(a):Hej Typie!
[...]
Rozchodzi się mianowicie o mozliwość pokonania całej Albanii samochodem od Czarnogóry do Grecji, z opcją jakiegoś noclegu. Głównie szukam info n/t przejezdności dróg na całym odcinku i bezpieczeństwa (wyjazd z rodziną). [...]


Możliwość taka istnieje. :D
Dokładnie rzecz ujmując nie ma najmniejszego problemu, aby to zrobić. Jak rozumiem, wybierasz się do Grecji i tam zamierzasz spędzić urlop, a Albanię traktujesz tranzytowo. Jeżeli tak, to "sprężając się" możesz przejechać w jeden dzień, a jadąc relaksowo i podziwiając widoki w dwa.
Drogi przejezdne, kraj bezpieczny - tak mogę w skrócie podsumować nie wdając się w szczegóły.
Wariant szybszy - Z Fier przez Girokastrę do Kakavi i Ioaniny(GR), wariant wolniejszy - cały czas wzdłuż wybrzeża prawie do Sarandy i dalej przez Kakavi do Ioaniny lub przez Konispol do Igumenitsy.
Jadąc przez Girokastrę poruszasz się cały czas nową drogą (wprawdzie ja jechałem drogą nadmorską, ale z innego forum wiem, że ten szlak został niedawno całkowicie wyremontowany), omijasz jednak najpiękniejszy fragment wybrzeża.
Jadąc zaś wzdłuż morza musisz po drodze wdrapać się na przełęcz >1000 m n.p.m. i pokonać kilkadziesiąt km starej, niezbyt dobrej, choć przejezdnej samochodem osobowym drogi. Zyskujesz jednak niezwykłe widoki, warte(!) wysiłku. W tym przypadku polecam nocleg w jednym z pensjonatów przy Rradhima Beach, ok. 20km na południe od Vlory.
Tak więc, w zależności od własnych planów możesz sobie dostosować marszrutę.
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 22.05.2006 23:58

von Laos napisał(a):Drogi przejezdne, kraj bezpieczny - tak mogę w skrócie podsumować nie wdając się w szczegóły.


Jakbyś tak jednak wdał się w te szczegóły... :wink: bo widzę że znasz temat a o konkrety z praktyki jest póki co trudno.

Interesuje mnie wariant relaksowy trasy (zero sprężania bo jadę na wakacje) - czyli najlepiej jazda wzdłuż całego wybrzeża Albanii + te widoki o których wspomniałeś
von Laos
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 89
Dołączył(a): 28.10.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) von Laos » 26.05.2006 02:20

Niezawodny, na temat niebezpieczeństw czychających na albańskich drogach napisałem co nieco tu:
forum/viewtopic.php?t=10064
i w zasadzie nic więcej nie przychodzi mi do głowy.

Bezpieczeństwo osobiste. Podczas całego zeszłorocznego pobytu nie zaobserwowałem nic niepokojącego. Żadnego niezdrowego zainteresowania zarówno nami, jak i naszym samochodem, który zostawialiśmy normalnie, na ulicy. Zdjęcia robiłem zupełnie swobodnie i nikt nie zwracał na to specjalnej uwagi. Poza tym, wyglądem nie odróżnialiśmy się specjalnie od miejscowych choć takie atrybuty, jak np. plecaczek, czy torba fotograficzna na ramieniu sugerowały, że jesteśmy turystami. Pewnego wieczoru, w Durres, usiłując ominąć korek-monstrum niechcący wjechaliśmy w ślepą uliczkę pomiędzy ruderowate bloki, gdzie na ubitej ziemi toczyło się wieczorne życie towarzyskie okolicznej młodzieży. W pewnym momence ktoś zapukał w boczną szybę. Młody człowiek w dresiku i czapeczce z daszkiem nieco łamanym angielskim powiedział, że tędy nie przejedziemy i musimy objechać bocznymi ulicami, po czym wrócił do swojej grupki. No, na warszawskim Bródnie taki wjazd pewnie skończył by się inaczej... :D
Wiem, że to co napisałem w zasadzie o niczym nie świadczy, gdyż złodziejstwo i bandytyzm istnieje wszędzie na świecie, ale powiedzmy, oddaje pewien ogólny klimat. Nie spotkaliśmy w Albanii żadnych pijanych meneli, ulicznego dresiarstwa, a nawet żebraków, czy natrętnych "parkingowych". Ogólnie, Albańczycy są bardzo pozytywnie i przyjaźnie nastawieni do turystów, a jak zwrócisz się o jakąkolwiek pomoc (nawet pytając o drogę) to staną na głowie, żeby rozwiązać problem.
Sądzę, że normalne zachowanie, bez specjalnej ostentacji, ale i bez przemykania pod ścianami wystarczy, aby tam przeżyć;).

Późno się zrobiło, więc widoki zostawię na jutro.
von Laos
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 89
Dołączył(a): 28.10.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) von Laos » 30.05.2006 11:24

Widoki mogą być np. takie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pierwsze to Rradhima Beach (nie wiem dlaczego, ale nazywają ją z angielska), typowa plaża albańskiej Riviery, na południe od Vlory.
Drugie to widok na południe z przełęczy Llogara. Tu zaczynają sie kilometry dzikich plaż już nad Morzem Jońskim. Na choryzoncie widać Korfu.
Trzecie to droga do Sarandy, którą będziesz jechał (o ile zdecydujesz się na przejazd tamtędy). Zdjęcie pokazuje zarówno jej standard, jak i otoczenie.
von Laos
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 89
Dołączył(a): 28.10.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) von Laos » 31.05.2006 00:03

O kurcze, napisałem horyzont przez "ch" 8O :oops:
wiolak3
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 808
Dołączył(a): 28.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolak3 » 31.05.2006 09:03

Ne ma problema :lol: :wink:
Kiedy jedziesz?
typ
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 933
Dołączył(a): 27.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) typ » 31.05.2006 09:21

Jak dla mnie te drogi na dwóch ostatnich zdjęciach wyglądają rewelacyjnie.
Po prostu egzotyka. Nic dodać nic ująć....
von Laos
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 89
Dołączył(a): 28.10.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) von Laos » 05.06.2006 00:50

wiolak3 napisał(a):Ne ma problema :lol: :wink:
Kiedy jedziesz?


Wszystko wskazuje na to, ze w ostatni weekend lipca.
wiolak3
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 808
Dołączył(a): 28.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolak3 » 05.06.2006 08:12

My 7 sierpnia, to chyba nie zdążymy sie spotkać ani poczytać relacji.... :cry:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Albania i Czarnogóra - pytania, porady - strona 13
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone