Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

filtry

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
gadget
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 32
Dołączył(a): 02.07.2003
filtry

Nieprzeczytany postnapisał(a) gadget » 14.06.2005 14:32

Filtry oczywiście do aparatu, a nie do opalania.
jakie używacie?
Ja zabieram polaryzacyjny kołowy na krótszy obiektyw oraz UV na Tele...
Jeszcze muszę do końca tygodnia zakupić zwykły HMC Skylight na krótszy obiektyw...
Tak się zastanawiam z jakimi filtrami Wy robicie... może jakies połówkowe?
A
volumen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2224
Dołączył(a): 21.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) volumen » 14.06.2005 14:41

gadget napisał(a):Filtry oczywiście do aparatu, a nie do opalania.
jakie używacie?
Ja zabieram polaryzacyjny kołowy na krótszy obiektyw oraz UV na Tele...
Jeszcze muszę do końca tygodnia zakupić zwykły HMC Skylight na krótszy obiektyw...
Tak się zastanawiam z jakimi filtrami Wy robicie... może jakies połówkowe?
A

Kup szary neutralny x4. Przyda się na słoneczną pogodę. A jak masz zbędą kasę, to kup jeszcze efektowy gwiazdka (cztero-, sześcio- lub ośmioramienna). Bardzo ładnie wychodzą wtedy zdjecia np. wody w którym odbija się słońce - kazde odbicie to gwiazdka.
Połówkowy w warunkach "polowych" nie sprawdza się, bo musisz idealnie rozgraniczyć tło jasne od ciemnego. Więc tylko statyw i trochę cierpliwości.
AdamFoto
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 11.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamFoto » 11.07.2005 23:57

Szary polowkowy mam zawsze ze soba.
Nie zgodze sie z teza poprzednika, ze trzeba rozgraniczac granice. Trzeba uzyc odpowiedniego filtra w stosunku do oczekiwanych efektow oraz wielkosci filmu/matrycy, uzytego obiektywu.

Ja stosuje filtry Cokin - prostokatne plytki mocowane w specjalnym uchwycie na obiektyw. Sa szare polowkowe o roznej "szybkosci" przejscia od szarego do neutralnego. Uzywam "sredniego", ale "szybki" nad morze jest idealny :)
Taki filtr mozna przesuwac korygujac jednoczesnie polozenie szarej strefy.
Filtry okragle sa wlasnie ubozsze o to udogodnienie.

Ze wzgledow praktycznych zazwyczaj nie uzywam holdera na filtry - zwyczajnie przykladam go przed obiektyw, ew. z drutu skrecam koszyczek :)

Z przydatnego lekkiego ekwipunku foto polecam maly statyw o wysokosci ~15cm, na gietkich nozkach - idealny do zdjec w kiepskich warunkach, wieczorami, noca...

pozdrawiam

Adam
AdamFoto
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 11.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamFoto » 12.07.2005 00:01

...uzywane jeszcze:

1) filtr ocieplajacy - oznaczane jako 81A, 81B, 81C
Usuwaja blekitna poswiate ze zdjec, zwlaszcza wykonywanych nad woda lub w samo poludnie. W przypadku cyfry mozna sprawe zalatwic balansem bieli.

2) inne polowkowe - niebieski - to juz efekciarstwo, dziala jak szary polowkowy ale jednoczesnie koloruje polowe :)

3) Sky-1A/B/C - zastosowanie podobne jak pkt. 1, ale zdecydowanie lagodniej...

4) UV - nie uzywam - kiepski wiecej zepsuje niz pomoze...


Adam
JoeF
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1053
Dołączył(a): 29.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoeF » 22.01.2006 22:59

Filtr polaryzacyjny

Dzięki zablokowaniu pewnych specyficznych fal świetlnych filtr polaryzacyjny prowadzi do częściowej lub całkowitej eliminacji odbicia promieni na gładkich powierzchniach. Może on również wzmagać intensywność kolorów podczas robienia zdjęć przy złej pogodzie. W dodatku fotograf osiągnie lepsze rozdzielenie między obiektem a niebem w pewnych warunkach oświetleniowych, co wzmocni dramatyczny wyraz. Filtr obraca się do uzyskania pożądanego efektu, co jest widoczne w celowniku aparatu.
:wink:
gego
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1114
Dołączył(a): 13.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) gego » 18.06.2010 01:33

Witam
Odświeżając temat. - Pytanie.

Czy można mież założony stale filtr skylight?
Jak to się będzie zachowywać w pomieszczeniach, a jak w zdjęciach po zachodzie?
Głównie chodzi mi o ochronę obiektywu (pewnie tu napiszecie kup UV), lecz fajnie by było troszkę ocieplić kolorki.
Czy testowaliście filtr skylight w niesprzyjającym oświetleniu?
Pzdr.
Fuzi
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 136
Dołączył(a): 04.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fuzi » 18.06.2010 07:28

1. Polaryzacyjny kołowy Hoya Digital Pro
2. UV Hoya Digital Pro - bardziej jako ochrona na obiektyw z wyjątkiem wysokich gór :-)
andrzej.k
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 613
Dołączył(a): 18.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) andrzej.k » 12.06.2011 10:08

i znowu troszke odswierze.
kupilem sobie nowa zabawke a mianowicie filtr szary
B+W 58 106 ND 1.8 - 6BL 64x
porobowalem troche bawic sie wczoraj ale to nie tak latwo jak myslalem.
ma kto z was doswiadczenia, bawil sie tym cackiem.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 12.06.2011 10:35

Pewnie musisz statyw do tego dołączyć ...
andrzej.k
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 613
Dołączył(a): 18.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) andrzej.k » 12.06.2011 17:05

mam juz statyw, mam cokina filtry , mam polara hoye i wszystko jest mniej wiecej cacy ale nie umiem za bardzo szarym sie poslugiwac. polowalem na szary 1000 czke ale uciekla mi i mam tylko 64, myslisz ze wystarczy .
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 12.06.2011 17:31

Ja to tylko tak teoretycznie moge podumac.

Jak na mój gust, szary przyciemnia obiektyw, a więc musisz wydłużyć odpowiednio czas naświetlenia, stąd pomysł na statyw.

Drugie, przyciemnia po całości, a więc i scena musi być odpowiednia.
Z pewnością lepsza byłaby połówka, bo wykorzystałbyś przy kontrastowych scenach ziemia/niebo, niebo/las.
Zobacz zdjęcia Janka w krajobrazach.

Z pełnym szarym, to chyba nad wodę musisz pójść, zwłaszcza taka płynąca.
Wtedy efekt będzie widoczny.

Ale to tak teoretycznie, bo nie bawiłem się szarym.
W przypadku tego, co fotografuje, wystarcza mi polar i zrezygnowałem teraz z szarego.
andrzej.k
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 613
Dołączył(a): 18.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) andrzej.k » 12.06.2011 18:31

masz w zupelnosci racje , ale nie znalazlem w cokinie polowkowego szarego. na niemieckim ebay tez jeszcze nie widzialem. cokin system a ma tylko chyba jeden szary ale nie wiem jaki jest mocny.
myslalem ze w cro bede mial 14 dni czasu na zabawe i chcialem nad morzem pokombinowac z szarym i do tego cokina zalozyc.
wczoraj bylismy nad jeziorem i tam troche bawilem sie ale nie wychodzilo co by bylo warte uwagi.
wydaje mi sie ze tak jak piszesz trzeba byc tam gdzie woda plynie,
moze kto odpowie czy nad morzem w cro cos mi wyjdzie.
zdaje sobie sprawe ze w same poludnie nie ma co stao wie, moze co wyjdziewiac. ale z wieczorka kto wie, moze co wyjdzie
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 12.06.2011 18:36

andrzej.k napisał(a):...myslisz ze wystarczy...


Zależy do czego :wink:

ND 1.8 zabiera 6 działek przysłony, w kombinacji z polarem (dodatkowo zabiera 1,5-2 ev) slim może być ciekawie 8)

Jakbyś na samego szaraka chciał nałożyć jeszcze cokinowski pierścień z holderem, na szerokim końcu wyjdzie paskudna (nieusuwalna) winieta.

Pzdr
andrzej.k
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 613
Dołączył(a): 18.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) andrzej.k » 12.06.2011 18:53

Rafał K napisał(a):
Jakbyś na samego szaraka chciał nałożyć jeszcze cokinowski pierścień z holderem, na szerokim końcu wyjdzie paskudna (nieusuwalna) winieta.

Pzdr


to juz mialem prawie wczoraj jak pierwsze proby mialem. mialem polara i szary i zalozylem cokina , nic ciekawego mi naprawde nie wyszlo, ale musze pobawic sie i poduczyc.
o 23 cos tam wyszly mi kilka ciekawych fotek, wkleje je potem
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 12.06.2011 20:32

Filtr ND pełny to rzeczywiście głównie do wydłużenia czasu (najczęściej 0,5 do 3sek, chociaż bywają i dużo dłuższe kombinacje) w celu osiągnięcia rozmycia wody fal morskich, lub wodospadów. Czasem może być to potrzebne, gdy jest bardzo jasno, a chcemy osiągnąć małą głębię ostrości, musimy więc maksymalnie otworzyć przysłonę.

Ja używam polara kołowego, oraz Cokina z filtrami szarymi - pełnym i połówkami Hitecha. Mogę stosować jednocześnie polara i zestaw Cokina, którego nakręcam na polara. Ma on (polar) gwint obustronny i jest to ultraslim, dlatego nie mam kłopotów z winietą.

Powrót do FotoCroClub - dyskusja

cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone