Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dojrzewanie owocow - terminy :)

Wybieracie się do Chorwacji, ale macie wątpliwości odnośnie pogody? Czy nie będzie za zimno lub za gorąco? Jak inni znieśli chorwacki klimat?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 05.10.2009 12:13

Jacek L napisał(a):Kasiu - ten rogać czy też szaranczyn trzeba wysuszyć przed zmieleniem? i jak to mielić ? jak kawę?

W okolicach Dubrownika jest tego zatrzęsienie, ale jakoś nie zwracałem wcześniej na to uwagi ,bo i wygląd nieciekawy (mnie te brązowe strąki kojarzyły się z ....... :wink: ) i zapach też jakiś nieszczególny ....


Na rakiję koniecznie należy wysuszyć strąki (suche zawierają więcej cukru); na ciasto, przynam się nie mam pojęcia, ponieważ najłatwiej kupic już gotowe - zmielone, ale podejrzewam, że podobnie, strąki muszą być suche. A jak mielić? Najpierw zdrobnić na kawałki, a następnie zmielić bardzo drobno "na mąkę".
Pozdrawiam
kw
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 932
Dołączył(a): 31.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) kw » 06.10.2009 10:13

Kasiu,
wysonduj jeszcze od miejscowych producentów, czy do nalewki
trzeba usunąć nasiona ze strąków szaranczynu.
Ja nie usunąłem i nalewka jest, moim zdaniem, zbyt ostra w smaku.

Pozdrawiam,
Krzysztof
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 06.10.2009 12:17

Na Istrii, oliwki dojrzewają pod koniec października.
To drzewo oliwne z PN Brijuni, które ma 1600 lat. :?

Obrazek
Obrazek

:roll:
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 06.10.2009 12:46

Winogrona za tunelem na Peljesacu po 20 września nadają się do zbiorów. Przed tunelem kilka dni później, zbiory jeszcze trwają.
Figi bardzo dojrzałe, prosto z drzewa do jedzenia lub do garnka na wspaniały dżem (właśnie gotujemy).
Mirta podobno dopiero w listopadzie, ale rakija z mirtą (zeszłoroczną) już jest dobra.
becia_beata
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 73
Dołączył(a): 04.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) becia_beata » 07.10.2009 12:51

A co wiecie na temat owocow pod koniec wrzesnia?(Wyspa Brac) Moze ktos sie orientuje czy znajde tam drzewo ze strakami niczym fasola?(ktos nazwal je drzewo chlebowe albo karat)?Bede wdzieczna za odp.


To rogač, po polsku szaranczyn; znajdziesz na pewno.


te owoce są doskonałe jako dodatek do rakiji - próbowaliśmy rogačice w dolinie Neretvy

Witam wszystkich!
Zabraliśmy te chleby(rogać) do domu i wrzuciliśmy do wódki.Wyszła bardzo dobra nalewka!!!!polecam
Poprzednia strona

Powrót do Pogoda i klimat


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Dojrzewanie owocow - terminy :) - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone