Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Diapozytyw zwany slajdem

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Użytkownik usunięty
Diapozytyw zwany slajdem

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 21.03.2008 09:43

Mam pytanie do znawców tematu 8)
Czy ktoś z Was wie coś na temat czy można "domowym" sposobem przerobić stare slajdy na format cyfrowy.
Mam tego dość dużo z czasów gdy ten format był "modny" a nie bardzo wiem jak sie do tego zabrać.
Szkoda, żeby duża część wspomnień uległa zagładzie :lol:
Pozdrav i dzięki za ewentualne info :papa:
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 21.03.2008 09:59

Też nad tym myślę. Rozpoznając temat okazuje się, że są 2 sposoby odzyskania wspomnień. Zakup skanera do slajdów lub skanera zwykłego z przystawką. Jak wyczytałem aby nie stracić całkowicie jakości, pierwsze rozwiązanie jest lepsze ale droższe. Warto więc przeliczyć, czy lepiej samemu wykonywać skany, czy oddać klisze do laba. Wszystko zależy od ilości i posiadanego czasu i zacięcia :wink:
LRobert
Cromaniak
Posty: 4130
Dołączył(a): 09.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) LRobert » 21.03.2008 10:01

Ja tego jeszcze nie ćwiczyłem ale logika wskazuje jeden kierunek - skanowanie. Można negatywy to można i slajdy. Saner z przystawką do negatywów lub specjalny skaner do negatywów. Jak się ma sprzęt to można samemu a jak nie to komuś zlecić. Ja też mam dużo slajdów. trochę o tym myslałem ale ich czas jeszcze nie nastał. :D
marekb
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1171
Dołączył(a): 13.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekb » 21.03.2008 10:16

mam skaner z przystawką i próbowałem- mozna sobie podarować.Skanowałem kiedyś negatywy w wys. rozdzielczości i dostałem TIFFy efekt superos.. Wczoraj oddałem do labu w Wadowicach zobaczymy co będzie... Jest jeszcze metoda inna, jesli masz lustrzanke. Kiedyś kupiłem za 50zł ruski powiększalnik i troche badziewia foto pentacona Był tam mieszek na szynie i przystawka do negatywów tylko że w rolce łącznie z matówką z drugiej strony do podświetlenia i należałoby tylko znależć przejściówkę do obiektywu i strzelamy klatke po klatce. Jedyny problem to to, że pudło mnie gdzies znikło... Jak znajdę niezwłocznie wypróbuje bo slajdów starych ci u mnie dostatek...:)

Wracając do przystawki do skanera to da się wyciągnąc zdjęcie ale roboty w cholerę
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 21.03.2008 11:19

Kilka lat temu zmuszony byłem kupić skaner z przystawką do slajdów, gdyż żona zagroziła, że wyrzuci całą szufladę pudełek z przeźroczami. Skanowanie 60-70 pudełek i obróbka plików zajęła mi około roku. Efekt artystyczny raczej mizerny, natomiast efekt emocjonalny - nieoceniony. W czasie roboty. Po zgraniu slajdów na płyty zajrzeliśmy do nich jeden raz.
krzychu_72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 515
Dołączył(a): 06.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzychu_72 » 21.03.2008 12:34

Ostatnio zakupiłem sobie skaner Epson V200. Ma on takie cóś do włożenia paska kliszy (do sześciu klatek) i czterech slajdów. Jak dla mnie, amatora, efekt skanowania trzydziestokilkuletnich kolorowych slajdów jest zajefajny i daje lepsze rezultaty niż skan dwudziestoletnich negatywów c-b z bardzo bardzo złego filmu :)
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 21.03.2008 12:46

Krzychu, mógłbyś wrzucić jakieś fotki z tego skanera :lol: bo w sumie rewelacyjnej jakości nie potrzebuję, zresztą zdjęcia robione małpkami a wywoływane w latach 70, 80 i 90 tych w przypadkowych labach i tak cudów prezentować nie będą :)
krzychu_72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 515
Dołączył(a): 06.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzychu_72 » 21.03.2008 12:54

Rysio, odezwałem Ci się na GG z prośbą o emajla, wolę tak zamiast www bo to fotki raczej rodzinne :)
donia2
Odkrywca
Posty: 99
Dołączył(a): 28.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) donia2 » 21.03.2008 13:21

W Wadowicach też robiłem ze slajdów zdjęcia cyfrowe. Przy ul. Sienkiewicza tam za byłym Wirażem koło Policji.

Wyszły bardzo ładnie. Parę sztuk można zrobić ale całe magazynki to niestety będzie kosztowało sporo.

Sam jestem w takiej sytuacji :cry: i czekam na pomysły.
Kir
Cromaniak
Posty: 1012
Dołączył(a): 06.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kir » 21.03.2008 14:09

Są naprawdę 2 wyjścia: skaner do slajdów dedykowany albo skanowanie w labie.

To drugie wyjście jest szybsze i tańsze. Musisz podejść do dowolnego cyfrowego labu foto, kazdy z nich ma wbudowany skaner jedyny problem to czy mają np podajnik do zaramkowanych slajdów czy jedynie do stripów czyli kawałków filmu 35mm. Skanowanie i nagranie na płytkę w rozdzielczości 2400dpi kosztuje oko 1pln/slajd
Co do jakości: te skanery są optymalizowane do materiałów negatywowych o gęstości ok 2.4, slajdy mają 2.7 czasem 3.2 więc czasem wychodzi to róznie. Przydaje się photoshop do korekty a i tak udaje się dobrze w przypadku slajdu poprawnie naświetlonego.
Z tego samego powodu przystawki do skanerów płaskich się nie sprawdzają, zwłaszcza że ich rozdzielczości to 1200 reszta to interpolacja.

Zakup skanera do slajdów to droga zabawa i czas jaki potrzebny jest na przeskanowanie jest koszmarnie długi. Ja mam Nikona Coolscan III LS-30 (chyba) i przeskanowanie około 100 slajdów to jest zabawa na 8-10 godzin roboczych (trochę zalezy od komputera). Oprogramowanie specjalizowane typu silverfast trochę pomaga ale potrzeba jeszcze silniejszego komputera. No i bardzo sprawnego skanera. Mój zeskanował jakieś 10 000 klatek i raz był już w serwisie (strojenie i czyszczenie) i jest juz emerytem, dlatego nie polecam kupowania używanego skanera chyba że się ktoś liczy z jego serwisem

Jeszcze możesz odwiedzić zakłady poligraficzne gdzie skanują na skanerach bębnowych (teraz to je trzymają chyba tylko dla utrzymania możliwości zakładu bo to techniczna prehistoria, ale taki skan kosztuje ponad 50pln/klatkę za to jakość powala na kolana

Ostatnia metoda - obiektyw makro 1:1 + lustrzanka cyfrowa, slajd oświetlony lampą błyskową na ścianę za slajdem albo oświetlenie "niebem" w tle. Metoda najszybsza, daje obrazki w użytkowej rodzielczosci rzędu 1200dpi ale wymaga wielu prób i efekty pozostawiają sporo do życzenia

I jeszcze to zobacz:
http://www.allegro.pl/item330061269_ska ... _w_wa.html
krzychu_72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 515
Dołączył(a): 06.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzychu_72 » 21.03.2008 17:01

Kir zapewne masz rację. Jednak postęp idzie bardzo do przodu, skanery o niezłych wymaganiach kosztują naprawdę niewiele. Wspomniany przeze mnie Epson ma 4800 dpi optycznej i gęstość 3.2. Ja slajdy skanowałem na 2400 dpi i uważam, że to w zupełności wystarczy, tym bardziej, jeśli slajdy:
a) nie są powalającej jakości (wiadomo na jakim sprzęcie robiło się slajdy do użytku domowego np. 30 lat temu)
b) i tak będą oglądane tylko na ekranie.
Do zastosowań domowych, jak zeskanowanie starych slajdów domowych, uważam że dedykowany Nikon (choć na pewno wyrywa z kapci), to przerost formy nad treścią.
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 21.03.2008 19:25

Tak więc po przejrzeniu skanów, za które Krzychowi bardzo dziękuję, stwierdzam, że na domowe potrzeby pamiątkowe, po delikatnej obróbce (lub nawet bez niej), można by było zrobić odbitki nawet do formatu A4.
marekb
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1171
Dołączył(a): 13.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekb » 21.03.2008 19:57

donia2 napisał(a):W Wadowicach też robiłem ze slajdów zdjęcia cyfrowe. Przy ul. Sienkiewicza tam za byłym Wirażem koło Policji.

Wyszły bardzo ładnie. Parę sztuk można zrobić ale całe magazynki to niestety będzie kosztowało sporo.

Sam jestem w takiej sytuacji :cry: i czekam na pomysły.
ten zakład to totalna porażka...:( Po pierwszym razie jak zepsuli kilka fot (jeszcze z kliszy),dałem im drugą szansę to samo i nie poczuwają się do winy.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 21.03.2008 20:03

Dzięki za info. Teraz pozostaje mi przeliczyć tylko czy wchodzić w zakup skanera (bo byłby to jak dla mnie zakup tylko dla tej jednej czynności) czy oddać to do labu. Z tego co odnalazłem w archiwum czyli na strychu wychodzi, że mam coś ok. 150-200 slajdów.
Pozdrav :papa:
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 21.03.2008 20:21

100-200 to chyba lab by taniej wyszedł, tyle że ja mam tego, na oko lekko licząc koło tysiaka jak nie więcej 8O, a papierowych trochę jest z których klisz nie mam, takie z czasów szkolnych z imprez, jakościowo kiepskie, uczuciowo nieocenione :wink:
Następna strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja

cron
Diapozytyw zwany slajdem
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone