Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Chorwacja 2017 - pigułka przed wyjazdem :)

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
ha0s
Turysta
Posty: 11
Dołączył(a): 15.05.2016
Chorwacja 2017 - pigułka przed wyjazdem :)

Nieprzeczytany postnapisał(a) ha0s » 04.07.2017 20:42

Przyszedł czas na wyprawę wakacyjna 2017 :hut: , postanowiłem napisać parę słów ze względu na to że w zeszłym roku był nasz dziewiczy wyjazd do Chorwacji i dużo informacji z forum okazało się nam przydatnych, dlatego tez w tym roku postaram się opisać jak przygotowujemy się do wyjazdu oraz powtórzyć parę wskazówek dla osób które są w tej samej sytuacji co my rok temu i planują pierwszy raz wybrać się do Chorwacji :) (z góry przepraszam za interpunkcje oraz literówki :)

Zaczynając treściwie opisze punkty które obecnie zrealizowaliśmy przed faktycznym wyjazdem, kolejność w naszym przypadku nie koniecznie priorytetowa jak przedstawiona poniżej ze względu na to że mamy jeszcze trzy tygodnie do wyjazdu i część z tematów załatwiona jest w zeszłym roku.

1. Dowody osobiste.
Dla pociech (wyrobione w zeszłym roku) jest to podstawa jaka musi być spełniona jeżeli tylko myślimy o wyjeździe, w zeszłym roku wyrobienie dowodów dla naszych pociech trwało około miesiąca (od wypełnienia wniosku do odebrania dowodów). Jeżeli zabieramy dzieci jest to podstawa do przekraczania bezpiecznie granic, ale to chyba jest oczywiste.

2. Karty NFZ (eKUZ)
Jak w punkcie powyżej coś co musimy załatwić musowo przed wyjazdem. Karta jest potwierdzeniem naszego ubezpieczenia, oraz podstawa do "bezproblemowego" leczenia za granicą. Całą formalność wyrobienia kart można załatwić przez internet szczegóły można znaleźć tutaj:

www nfz gov pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-wyrobic-karte-ekuz/

w skrócie wypełniamy wniosek dla nas oraz pociech , podpisujemy, skanujemy, wysyłamy na adres mailowy NFZ (w zależności od województwa adres mailowy może się różnic i jest podany na stronie NFZ'tu link powyżej). Czekamy dwa tygodnie i karty przychodzą pocztą do domu.
Oczywiście jak słusznie zauważyła @monia karty można wyrobić teoretycznie tego samego dnia w oddziale NFZ'u, oczywiście czas jaki tam spędzimy zależy od ilości osób załatwiających ten lub podobny "temat" w oddziale.

3. Płatności oraz waluta.
W naszym przypadku podstawą płatności są karty (restauracje,autostrady,CPN,wszędzie gdzie można płacimy kartą), specjalnie wyrabianą na wyjazd mastercard world travel.
Dlaczego ?
- nasza karta mastercard travel posiada jako jedyna opcje przewalutowania bez płacenia prowizji, czyli każda płatność jest przewalutowywana po średnim kursie bez doliczania prowizji ! co w przypadku innych kart wiąże się z oszczędnością od 2% do 10% prowizji dla banku od każdej transakcji !
- karta chroni nas przed kłopotami, jeżeli kupiona usługa nie zostanie zrealizowana możemy za pomocą banku realnie odzyskać pieniądze (nie będę się rozpisywał na ten temat, dla dociekliwych polecam google hasło: chargeback karta kredytowa).
- możliwość spłaty zadłużenia do 54 dni od pierwszego zakupu (jeżeli mamy przeznaczony budżet na wyjazd, kartę można wyrobić z takim limitem, a tym samym kartę spłacić po przyjeździe mając gotówkowa poduszkę bezpieczeństwa podczas wyjazdu, lub rozłożyć sobie spłatę za darmo na okres tych 54 dni lub dłużej co wiązać będzie się z dodatkową opłatą - czas ten możne się różnic od wersji karty itp.) Finalnie kartę po powrocie spłacić i zlikwidować :)
Dodatkowo oczywiście ze względu na bezpieczeństwo zabieramy też gotówkę w naszym przypadku euro.
Jak słusznie zauważył @Trajgul nie zawsze kartą możemy zapłacić przykładem mogą być zakupy na targu :) dlatego też o gotówce nie należy zapomnieć. Dodam jeszcze że w naszym przypadku do wypłacenia gotówki używam innej karty - wypłata z bankomatów za granicą gratis, oraz ponieważ prowizja za wypłate gotówki na mastercard travel jak i na większości kredytówek to: 4% min. 10 zł ! za zdarzenie !
Przed wyjazdem należy dokładnie sprawdzić tabele opłat i prowizji dla wszystkich kart których planujemy używać aby dobrać optymalnie karty do wypłaty gotówki w bankomatach oraz płatności bezpośrednio kartą.

Cały wątek wymiany waluty na kuny do zgłębienia mamy tutaj:
w-polsce-kuna-prawie-65-gr-kurs-euro-kuna-w-chorwacji-t18830-1635.html

4. Komunikacja .
Od 15 czerwca 2017 w większości sieci komórkowych, opłaty w roamingu zbliżyły się do cen które obecnie płacimy w kraju.
W naszym przypadku (nju 39pln) mamy no limit połączenia, sms'y oraz 1,96GB na internet w EU (strefa 1 w tym Chorwacja), co w podróży daje komfort korzystania z google maps czy bezpośrednio internetu bez obaw na koszty, oraz komunikacje między uczestnikami wyjazdu 4+2 :)
Należy pamiętać że stawki "jak w Polsce" dotyczą tylko numerów "Polskich" jeżeli zadzwonimy do "chorwata" lub innej osoby z poza Polski zapłacimy koło 2pln za minute (tutaj również opłata w zależności od operatora) także musimy być czujni ! ;)
Oczywiście obowiązkowo przed wyjazdem sprawdzamy czy mamy aktywny roaming na naszych numerach telefonu ! :)

5. Winiety.
Najlepiej oraz "najtaniej" kupić winiety przed wyjazdem on-line.
Jak slusznie zauważył @Janusz mamy na forum wątek który przeoczyłem:

winiety-online-w-cenie-winiet-portal-tolltickets-com-t31825.html?hilit=zakup%20winiet%20online

Ja już w tym roku skorzystałem ze strony:

www winiety com pl

kupujemy, jeżeli jest to wymagane naklejamy ("w Słowacji i na Węgrzech nic nie przyklejamy") i nie martwimy się kolejkami na granicy tylko sobie śmigamy do przodu oszczędzając czas który spędzilibyśmy w kolejce na każdej granicy po winietki :)

6. Ekwipunek.
Na pewno zabieramy kremy do opalania i to najlepiej 50 (zabezpieczenie dla dzieci oraz spokój wieczorem od bólu poparzeń skóry).
Jeżeli wybieramy się w okresie letnim nie zabieramy długich spodni, kurtek, bluz (no chyba że "sztukę" na wszelki wypadek, lub jak słusznie zauważył @te kiero wybieramy się w sezonie jesienno zimowym, wtedy też odpowiednio modyfikujemy listę ekwipunku do zabrania). Nie ma też sensu brania "szaf" ze sobą jeżeli jest dostępna pralka. Pranie w Chorwacji wywieszone po praniu w godzinę suche jak wiór. Lepiej zabrać zgrzewkę wody więcej ;)
Zabieramy nakrycia głowy (czapki,kapelusze, husty ;), buty do wody które są podstawą ochrony stóp przed kamykami, betonem i jeżowcami. Od razu mówię że nie ma sensu kupować markowych butów bo i tak nie posłużą dłużej niż sezon :) (tak było w naszym przypadku, w tym roku kupione w lidl'u oraz biedronce). Parasol, leżaki - jeżeli planujemy dłuższy plażing - również niezbędne, aby wygodnie spędzić czas na plaży - cień oraz większy komfort na kamyczkach, betonie. Dodatkowo podstawowa apteczka (plastry, wapno, "apapy",węgiel, oraz inne specyfiki w zależności od potrzeby). Polecam również zestaw do "nurkowania" maska, rurka, płetwy (jest co oglądać pod wodą :).
Dodatkowo oprócz standardowego prowiantu :) również zakupiliśmy lodówkę samochodową 33L (wydatek rzędu ~200pln na "alledrogo") planujemy ją zapełnić "mrożonym/schłodzonym" prowiantem, oraz zabrać parę zgrzewek wody :)
Rok temu pewnie jak osoby czytające teraz to zdanie zastanawiałem się poco brać wodę ?!?, więc po przybyciu na miejsce szybko sobie odpowiedziałem na to pytanie:
1. cena wody butelkowej (tak jest droższa)
2. zużycie wody, znacznie wzrasta przy temperaturach które panują w Chorwacji (tak pić się chcę, a nie każdy ma taką silną głowę aby gasić pragnienie tylko zimnym piwem ;)
3. smak wody, mi osobiście tamtejsza woda po prostu "nie smakowała", ale to tylko moje subiektywne odczucia kubków smakowych ;)
Z tych powodów w porównaniu do zeszłego roku zamiast zgrzewki na drogę, zabieramy większy zapas ;)
Jak również sugeruje @monia sprawdza się filtr "dzbankowy" (np. brita) do wody kranowej.

7. Czas podróży.
Nigdy nie wybieramy się w podróż na przełomie miesięcy, oraz w piątek lub w sobotę/niedzielę.
Ten błąd w "combo" popełniliśmy w zeszłym roku, skutkowało to 18 godzinną podróżą i odkryciu własnych granic wytrzymałości.
Bezpieczny dla podróży jest okres od wtorku do czwartku, w tym roku wyruszamy w środę :)
Dzięki uprzejmości @new1984 mamy też trasę omijającą parę tuneli w AU, do zobaczenia tutaj:
https://goo.gl/rw9vDy (16h drogi ale przy około ~100eur oszczędności w dwie strony).

8. Miejsce podróży.
Tutaj od dwóch lat korzystamy z airbnb.pl, kontakt bezpośredni poprzez portal - mailowo sms'owy. Szczegóły pobytu można najczęściej "dogadać" poza serwisem, oszczędzając na prowizji, lecz ryzykując wysłaniem zaliczki w "kosmos", w naszym przypadku sprawdza się opcje nr.1 co daje realną oszczędność na uciechy w CRO :)
Na co zwracałem uwagę przy rezerwacji aby było na wyposażeniu:
klimatyzacja (przy temp. zewnętrznej przeważnie powyżej 30 stopni,a tak mieliśmy w zeszłym roku, jest to dla nas podstawa aby wygodnie po długim dniu spędzonym na słońcu odpocząć oraz spokojnie się wyspać), pralka, wyposażona kuchnia, łazienka o "dobrym standardzie", TV, oraz "ogródek" czyli miejsce gdzie pod wieczór można wypuścić pociechy, rozłożyć dla nich mały basen (za zgodą właścicieli) oraz zrobić grilla. Należy też wcześniej naszą "miejscówkę" przed rezerwacją oglądnąć na google maps korzystając z street view, aby zobaczyć co jest w pobliżu oraz czy droga np. na plażę to nie "urwisko" 90 stopni co dla nas, a zwłaszcza naszych pociech może być nie lada codziennym wyzwaniem :)
Internet jest równie ważny bo daje nam dostęp do "telewizji" (konto ważne 30 dni netflix na "alledrogo" to koszt około ~7pln a pociechy mamy z głowy i samemu wieczorem można coś po polsku oglądnąć na telewizorze,laptopie lub komórce ;) dodatkowo komunikatory oraz możliwość relacji pobytu na CRO.pl :)

9. Odyseusz + iPolak.
Warto podróż zgłosić na portalu:

odyseusz msz gov pl

Teoretycznie powinno dać nam to bezpieczeństwo podróży i realną szanse wcześniejszego ostrzeżenia przed "katastrofami" lub pomoc w przypadku zagrożenia. Dodatkowo warto pobrać na telefon aplikacje iPolak:

www msz gov pl/pl/informacje_konsularne/ipolak/

adresy konsulatów , ostrzeżenia, podstawowe informacje o krajach.

10. Ubezpieczenie dodatkowe.
Mimo karty eKUZ, należy zastanowić się nad dodatkowym ubezpieczeniem turystycznym, już za około ~70 pln/os. możemy dostać całkiem niezłą ochronę w przypadku nieprzewidzianych wydarzeń oraz zwrot kosztów dłuższej hospitalizacji, czy transportu medycznego do Polski (oczywiście oby nigdy nie było nam potrzebne, ale zawsze to spokojniej spędzimy wakacje).

11.Samochód.
Przegląd przed wyjazdem to podstawa, (między innymi olej, filtry, KLIMATYZACJA, HAMULCE).
Warto wykupić AC na EU w tym zwrócić uwagę na typ pomocy (jak słusznie zauważył @te kiero, assistance zawierający: dowóz benzyny, limit kosztu naprawy na miejscu, ilość kilometrów holowania itp.). Bez problemu można tankować gaz po drodze nie potrzebne są żadne przejściówki, aby zatankować gaz. W tym roku ze względu na większy skład wynajęliśmy busa oczywiście uwzględniając wszystkie powyższe wskazówki. Również należy pamiętać na co zwróciła uwagę @monia, aby nasz ubezpieczyciel gdzie mamy OC/AC wydał nam zieloną kartę, jest ważna przy wyprawie przez/do BiH.
Również pamiętajmy o nawigacji jak zaznaczył @sanky warto mieć aktualną nawigacje, ja osobiście korzystam z google maps (biorąc pod uwagę 1,96GB transferu w mojej ofercie nju nie będzie problemu być całą trasę online dodatkowo też alternatywnie polecam "niezawodną" jak dla mnie automapę - plus to informacje o radarach itp.)

Na chwilę obecną to tyle :), wpis w miarę czasu uzupełnię, mam nadzieję że pigułka się przyda :)
Jeżeli pojawią się też pytania lub sugestię, śmiało proszę pisać/pytać w wątku, jeżeli będę potrafił odpowiedzieć na pewno to zrobię.
Bezpośrednie linki to nie reklama, tylko realne zestawienie "narzędzi" z których obecnie korzystamy przygotowując się do wyjazdu.

Pozdrav ! ;) :papa:
Ostatnio edytowano 07.07.2017 08:41 przez ha0s, łącznie edytowano 17 razy
Użytkownik usunięty
Re: Chorwacja 2017 - pigułka przed wyjazdem :)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.07.2017 21:22

Wow, niezłe kompendium wiedzy!

Ja tylko dodam odnośnie eKUZ- wyrabialam w oddziale NFZ i tam wydają od ręki. No może w sezonie urlopowym kolejki dłuższe ale samo załatwienie sprawy prz okienku zajmuje 5minut.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.07.2017 21:25

I jeszcze jedno. Jeżeli wybieramy sie do Dubrovnika (przejeżdżamy przez BiH) musi byc zielona karta. Ja mam oc+ac w pzu i dostałam od ubezpieczyciela za free.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107607
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 04.07.2017 21:51

ha0s napisał(a):5. Winiety.
Najlepiej oraz "najtaniej" kupić winiety przed wyjazdem.
Korzystam ze strony:

www winiety com pl

kupujemy, naklejamy i nie martwimy się kolejkami na granicy tylko sobie śmigamy do przodu oszczędzając czas który spędzilibyśmy w kolejce na każdej granicy po winietki :)

Tam gdzie radzisz kupować, jest najdrożej, a w Słowacji i na Węgrzech nic nie przyklejamy. :idea:
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10829
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 04.07.2017 22:02

ha0s napisał(a):
6. Ekwipunek.

Nie zabieramy długich spodni, kurtek, bluz (no chyba że sztukę na wszelki wypadek).

*dotyczy sezonu letniego

ha0s napisał(a):11.Samochód.
Warto wykupić AC na EU w tym zwrócić uwagę na typ pomocy (dowóz benzyny, limit kosztu naprawy na miejscu, ilość kilometrów holowania itp.). :

*na AC nikt benzyny rejczel nie dowiezie, na Assistance już tak

reszta tak mw.
Trajgul
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1769
Dołączył(a): 26.08.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Trajgul » 04.07.2017 22:04

Po pierwszym razie, moje subiektywne wskazówki na przyszłość. Więcej wypłaconej gotówki w Euro i od razu wymiana na Kuny, gdyż słabo tam z płatnościami kartą. Więcej gotowego jedzenia z Polski ze względów cenowych oraz smakowych.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107607
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 04.07.2017 22:09

ha0s napisał(a):Na chwilę obecną to tyle :), wpis w miarę czasu uzupełnię, mam nadzieję że pigułka się przyda :)
Jeżeli pojawią się też pytania śmiało proszę pytać w wątku, jeżeli będę potrafił odpowiedzieć na pewno to zrobię.
Bezpośrednie linki to nie reklama, tylko realne zestawienie "narzędzi" z których obecnie korzystamy przygotowując się do wyjazdu.

Pozdrav ! ;) :papa:

Jeśli to pigułka przed wyjazdem, to nie jest to relacja z podróży. :smo: :idea:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.07.2017 22:29

Trajgul napisał(a):Po pierwszym razie, moje subiektywne wskazówki na przyszłość. Więcej wypłaconej gotówki w Euro i od razu wymiana na Kuny, gdyż słabo tam z płatnościami kartą. Więcej gotowego jedzenia z Polski ze względów cenowych oraz smakowych.


Ciekawe, mam dokładnie odwrotne doświadczenia. Tylko na wszelkich straganach płaciliśmy gotowka. Cala reszta karta.
Trajgul
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1769
Dołączył(a): 26.08.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Trajgul » 05.07.2017 08:31

_monia, nie chcę zaśmiecać (już pisałem o tym w innym wątku) ale:
Na siedem obiadów, w siedmiu różnych miejscach, tylko raz udało mi się zapłacić kartą (Hvar) a jeden raz o to nie pytałem, gdyż miałem gotówkę. W pozostałych pięciu, odmowa płacenia kartą. Kartą płaciłem na autostradach, kupowałem bilet na prom oraz wstęp do Krka. Aha, i raz w spożywczaku kartą żony, bo moją nie mogłem (również Visa). Generalnie kilka razy wypłacałem w bankomacie, przez co sporo straciłem na prowizje.
ha0s
Turysta
Posty: 11
Dołączył(a): 15.05.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) ha0s » 05.07.2017 08:49

Dziękuje za komentarze, uzupełnię tym samym pierwszy wpis o wszystkie sugestie, ponieważ pewne założenia faktycznie zrobiłem pod swój wyjazd lipcowo/sierpniowy :)

@Monia
Słuszna uwaga o wyrobieniu karty eKUZ w oddziale oraz zielonej karcie przy wyprawie przez/do BiH

@Janusz
Również słusznie, ja osobiście jechać będę ponownie: Czechy -> Austria -> Słowenia -> Chorwacja, dlatego też wszystkie winietki lądują na szybie :)
Jeżeli faktycznie sporo "przepłacam" było by super gdybyś podał alternatywne źródło zakupu winiet online, wtedy za rok zostanie mi więcej na wydanie w CRO :) a pewnie też innym przyda się taka informacja jeżeli również planują zakup przed wyjazdem :)
I tak, jest to przygotowanie do wyjazdu, relacjonować postaram się w miarę na żywo z trasy oraz miejsca pobytu, nie zdradzam co planuje zwiedzić, niech to będzie zagadka do odgadnięcia ze zdjęć :)

@te kiero
Oczywiście jak najbardziej słusznie, jeżeli wybieramy się w sezonie jesienno zimowym, lista potrzebnego ekwipunku musi ulec zmianie ;) + Assistance, tego słowa zabrakło :)

@Trajgul
Co do gotówki to pewnie też zależy od miejsca do którego się wybieramy, jeżeli jest to większe "miasto" z płatnością kartą nie ma żadnego problemu. Oczywiście jak słusznie zauważyłeś na targu kartą raczej nie zapłacimy :)
Dodatkowo oprócz standardowego prowiantu :) również zakupiliśmy lodówkę samochodową 33L (wydatek rzędu ~200pln na "alledrogo") planujemy ją zapełnić "mrożonym/schłodzonym" prowiantem, oraz zabrać parę zgrzewek wody :)
Rok temu pewnie jak osoby czytające teraz to zdanie zastanawiałem się poco brać wodę ?!?, więc po przybyciu na miejsce szybko sobie odpowiedziałem na to pytanie:
1. cena wody butelkowej (tak jest droższa)
2. zużycie wody, znacznie wzrasta przy temperaturach które panują w Chorwacji (tak pić się chcę, a nie każdy ma taką silną głowę aby gasić pragnienie tylko piwem ;)
3. smak wody, mi osobiście tamtejsza woda po prostu "nie smakowała", ale to tylko moje subiektywne odczucia kubków smakowych ;)
Z tych powodów w porównaniu do zeszłego roku zamiast zgrzewki na drogę zabieramy większy zapas ;)

Dziękuje za powyższe i zapraszam do dalszej dyskusji ;)
Ostatnio edytowano 05.07.2017 09:52 przez ha0s, łącznie edytowano 1 raz
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107607
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 05.07.2017 08:53

ha0s napisał(a):Jeżeli faktycznie sporo "przepłacam" było by super gdybyś podał alternatywne źródło zakupu winiet online, wtedy za rok zostanie mi więcej na wydanie w CRO :) a pewnie też innym przyda się taka informacja jeżeli również planują zakup przed wyjazdem :)

Jest o tym odpowiedni wątek na forum bardzo popularny, więc często widoczny.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 05.07.2017 08:57

ha0s napisał(a):Rok temu pewnie jak osoby czytające teraz to zdanie zastanawiałem się poco brać wodę ?!?, więc po przybyciu na miejsce szybko sobie odpowiedziałem na to pytanie:
1. cena wody butelkowej (tak jest droższa)
2. zużycie wody, znacznie wzrasta przy temperaturach które panują w Chorwacji (tak pić się chcę, a nie każdy ma taką silną głowę aby gasić pragnienie tylko piwem ;)
3. smak wody, mi osobiście tamtejsza woda po prostu "nie smakowała", ale to tylko moje subiektywne odczucia kubków smakowych ;)
Z tych powodów w porównaniu do zeszłego roku zamiast zgrzewki na drogę zabieramy większy zapas ;)


Ja polecam zabrać dzbanek filtrujący (np Brita). W domu też pijemy wyłącznie kranówę przepuszczoną przez filtr. Zajmuje mało miejsca, do tego rozwiązanie bardzo ekonomiczne.
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 05.07.2017 10:35

te kiero napisał(a):
ha0s napisał(a):
6. Ekwipunek.

Nie zabieramy długich spodni, kurtek, bluz (no chyba że sztukę na wszelki wypadek).

*dotyczy sezonu letniego


Coś ciepłego trzeba mieć. Raz, bo lato latu nierówne. Zazwyczaj nie wyjmuję nawet bluz z bagażu, bo jest ciepło - ale w tym roku na Krku było popołudnie i wieczór z temp. 18 stopni i nieustannym deszczem! A dwa, zdarzało nam się w podróży, że nad ranem temp. spadała grubo poniżej 10 stopni i dzieci dygotały z zimna w czasie postojów. W pamiętnym 2014 w lipcu w okolicach Splitu rano było 12 stopni i moja znajoma panikowała, że nie ma ciepłych ubrań dla dzieci. Dlatego - przynajmniej dla dzieci - zachęcam do zabrania jednych długich spodni, bluzy oraz czegoś od deszczu.
sanky
Globtroter
Posty: 31
Dołączył(a): 23.08.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) sanky » 05.07.2017 10:42

To ja jeszcze dodam - sprawdzenie trasy z alternatywnymi trasami objazdów i wybór odpowiedniej nawigacji - od tego roku prym chyba będzie wiodła nawigacja google maps.
guzu
Odkrywca
Posty: 65
Dołączył(a): 25.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) guzu » 05.07.2017 10:55

co do wody to się zgadzam, w Cro albo woda gazowana albo niegazowana w stylu Żywiec Zdrój

nie spotkałem czegoś w rodzaju naszej Muszynianki, Cisowianki
Następna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży

cron
Chorwacja 2017 - pigułka przed wyjazdem :)
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone