Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Brzmienie nazwiska

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
express
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 10.09.2013
Brzmienie nazwiska

Nieprzeczytany postnapisał(a) express » 10.09.2013 20:26

Witam,
Od jakiegoś czasu szukam swoich korzeni. Wiem, że najprawdopodobniej mam wśród przodków Chorwata. W wyniku jakiegoś konfliktu zaciągnął się on do armii (cesarsko-królewska? czy też istniała np. stowarzyszona armia chorwacka?) Później osiadł w Polsce i założył rodzinę. Niestety, jeszcze nie doszedłem do tego, ile to było pokoleń temu, dość, że nazwisko zostało z czasem spolszczone i brzmiało: Lachmirowicz.
I dochodzę do pytania: jak mogło wyglądać w oryginale? Jeszcze mój pradziad podobno pisał się z ć na końcu, ale co z resztą? Oczywisty wydaje mi się Lahmirović, ale to "h" jakoś się nie komponuje... Może ktoś się spotkał z takim nazwiskiem?
tami72
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 471
Dołączył(a): 12.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) tami72 » 10.09.2013 20:42

witaj!tak jak napisales nazwisko,tak wyglada ono w BiH,pytalam meza (jest z Hercegowiny)i powiedzial,ze to nie chorwackie nazwisko,tylko bosniackie i twoj przodek byl wyznania muzulmanskiego.pozdrawiam i zycze powodzenia w poszukiwaniach
express
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 10.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) express » 10.09.2013 20:52

To bardzo ciekawa informacja. Zapomniałem dodać, że "ktoś, kiedyś" wspomniał o okolicach Zagrzebia, ale mogło ty być skojarzenie "jak z Chorwacji to na pewno Zagrzeb" i nie mieć żadnych podstaw historycznych.
Mam jeszcze jedną lokalizację do spenetrowania (księgi parafialne, dalecy kuzyni) na Mazowszu, może tam uda mi się uzyskać dodatkowe informacje (imię, pochodzenie, może przydział wojskowy)...

Dzięki!.
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 12.09.2013 07:39

W razie niepowodzenia, zwróć się o pomoc do Mormońskiej Biblioteki Genealogicznej w Salt Lake City (nie wiem, czy da radę załatwić to online). Jak u nich nie będzie, to nie wiem gdzie :D
Zadranin
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 34
Dołączył(a): 16.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Zadranin » 14.11.2013 03:57

Niema takiego nazwiska w Chorwacji..moze kiedys bylo.Ludzie umieraja,przeprowadzaja sie i tak znikaja nazwiska.... Pozdrav :papa:
express
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 10.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) express » 15.11.2013 22:02

Dzięki.
Mój bałkański przodek oddala się niestety w czasie. W miejscu pochodzenia mojego pradziadka natrafiłem na informację o śmierci Wawrzyńca Lachmirowicza, syna Mateusza i Łucji - to raczej polskie nazwiska. Wawrzyniec urodził się - no własnie nie wiem, w Dniczyku? Oniecku? Trochę to nieczytelne.
Mateusz i Łucja to już 18sty wiek!
Chyba, że wszystkie te imiona to tak naprawdę spolszczone wersje imion bałkańskich? Ale "Wawrzyniec"? ...
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33330
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 15.11.2013 22:03

express napisał(a): że nazwisko zostało z czasem spolszczone i brzmiało: Lachmirowicz.

Ja to bym w Izraelu raczej szukał.
arkona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1302
Dołączył(a): 18.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) arkona » 16.11.2013 14:10

express napisał(a):Chyba, że wszystkie te imiona to tak naprawdę spolszczone wersje imion bałkańskich? Ale "Wawrzyniec"? ...


Co w tym dziwnego? Kiedyś Polacy nie mieli kompleksów i tłumaczyli na polski wszystko jak leci imiona nazwiska. Wawrzyniec to polska wersja imienia Lorenzo. W Dubrowniku masz twierdzę Wawrzyńca czyli Lovrijenac.
express
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 10.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) express » 19.11.2013 00:00

Tego nie wiedziałem, może jeszcze nie wszystko stracone :)
To jeszcze jedno pytanie "w temacie": To jest fragment dokumentu dotyczącego Wawrzyńca. Czy komuś może nasuwa się jakaś miejscowość bałkańska pasująca do tego na obrazku?

Obrazek

"urodzony w ..." no właśnie, gdzie?
trt
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 14.10.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) trt » 19.11.2013 17:18

A jakby chcieć pobawić się w znaczenie nazwiska to można rozbić je na dwie części: Lach- dawne określenie Polaków, pochodzące od najbardziej na wschód wysuniętego plemienia Słowian zachodnich z grupy lechickiej czyli Lędzian; mir- pokój, porządek. Całość tłumacząc jako niosący pokój wśród Polaków :) .

Powrót do Kultura chorwacka


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Brzmienie nazwiska
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone