Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Autokarem do Vodic

Apartament czy hotel? Ile to kosztuje, co warto wybrać, na co zwracać uwagę. Jeżeli szukasz odpowiedniego miejsca noclegowego, pisz tutaj. [Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Regulamin działu
Prosimy nie umieszczać w tym dziale żadnych postów zawierających treści, które mogą zostać uznane za reklamę. Moderatorzy zastrzegają sobie prawo do usunięcia postów w tym dziale bez podania przyczyn - proszę nie wysyłać następnych postów z pytaniem "co się stało z moim wątkiem". Nieprzestrzeganie powyższych postanowień grozi banem.

[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
bonar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 18.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) bonar » 29.09.2015 19:46

Gospodarzem naszym będzie Dario Orlovič.

Z wielką przyjemnością rekomenduję wielkiego przyjaciela Polski i Polaków Dario Orlovič, Chorwata, który wraz z żoną Sylwią prowadzą swoją działalność turystyczną w Vodicach i Tribunj.

zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link

Dario jest perfekcjonalistą w swojej dziedzinie. Doskonale posługuje się językiem polskim w mowie i piśmie. Posiada dużą wiedzę o naszym kraju, zna obyczaje i oczekiwania przybywających do jego kraju polskich turystów.
Jest plantatorem winorośli i producentem win, w 2011 i 2012 roku zdobył brązowy medal za białe wino.
Dario jest miłym i uprzejmym do wszystkich gości, swoje usługi ukierunkował w szczególności na turystów z Polski.
Działa efektywnie, zawsze służy pomocą i to nie tylko swoim gościom, reaguje natychmiast, błyskawicznie wszystko wyjaśnia i rozwiewa wątpliwości.
Doskonale przygotowany do rozmowy, zawsze ma czas dla swoich gości niezależnie od pory dnia i nocy.

Chorwacja to przyroda, zabytki, słońce i ciepły Adriatyk. Zwłaszcza region Dalmacji ma wiele do zaoferowania.

Dario zawsze pomoże nam zaplanować wycieczki, wskaże odpowiednie atrakcje. Pomoże aktywnie i bezpiecznie zaplanować wypoczynek, wskaże co jest ciekawego w danym regionie, co warto zobaczyć.

Z wielką przyjemnością i czystym sumieniem polecam usługi turystyczne Dario Orlovič.


Kilka opinii nt Daria zaczerpniętych z forum cro.pl

· Dotarłem do wielu pozytywnych opinii o Dario (szczerze mówiąc to nawet trochę
mnie denerwowały te zachwyty nad Dariem, który urastał do roli Chucka Norisa z Vodic), ale od wypadku zapisałem sobie jego telefon (jak się potem okazało to był doskonały pomysł)
A o co chodzi. Otóż, facet do Vodic pojechał w ciemno, nie rezerwował apartamentu u Dario.
Gdy miał problemy z kwaterą, skorzystał z telefonu i pomocy Daria.
Pech chciał, że zepsuł mu się samochód i kolejny raz pomagał mu Dario


Warto się zalogować, ciekawy wątek związany nie tylko z Dariem.
https://www.cro.pl/apartamenty-vodice-i-tribunj-dario-orlovic-strzal-w-10-t28810.html

· To dzięki Twojemu tematowi zainteresowałem się miejscowością Tribunj i Vodice,
próbowałem wynająć coś u Dario ale niestety nie miał nic wolnego. Pomimo tego zaoferował swoją pomoc, podał telefon gdybyśmy mieli jakieś problemy ze znalezieniem na miejscu. Dziękuję bardzo serdecznie Tobie i Dario.

Na pytanie, czy Dario pobiera zaliczkę?
· Pobiera zaliczkę... ale to nie problem... on ma "niepolski charakter" w przypadku
wycofania się z przyjazdu przez gości - odsyła pieniądze... co próbowałem mu wyperswadować...ale się nie udało... więc pewnie będzie pobierał... ale nie ma tego złego, przynajmniej na miejscu jest mniej do zapłaty.


Pozdrav :papa: Vidimo se u Hrvatskoj!
Ostatnio edytowano 17.10.2015 21:20 przez bonar, łącznie edytowano 2 razy
bonar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 18.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) bonar » 04.10.2015 18:31

Chorwacka gościnność.

Peka – to nie potrawa, peka to sposób przygotowania posiłków.

Najstarszym dalmatyńskim sposobem przygotowania potraw przez ludzi mniej zamożnych, było pieczenie pod peką chleba, owoców morza, oraz najczęściej dwa gatunki mięs jagnięciny i cielęciny.

Nazwa jej wywodzi się od żelaznej kutej pokrywy, kopuły, która obkładana jest żarem a umocowany na niej pierścień zapobiega jego obsuwaniu.

Gdy zachodzące słońce chyli się ku Adriatykowi, zapracowane cykady całodziennym koncertem przycichają, to nieodzowny znak, że czas udać się na zaproszone przyjęcie u Silviji i Daria Orlovič.

W obejściu domowym na szacownym miejscu stoi murowany kamienny gril z grubym wyłożonym cegłą paleniskiem na którym Dario przygotowuje żar.
zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link

By oczekiwanie nie było tylko czekaniem, Dario serwuje nam do „degustacji” wyroby alkoholowe własnej produkcji. Wbrew potocznym opiniom, męskiej części biesiady to nie rakija, ale orzechówka przypadła do gustu, natomiast jak to kobiety, im do gustu przypadło białe wino prosek. Z obowiązku nadmieniam, że do tego typu potrawy pasuje wytrawne białe wino, natomiast prosek to słodkie wino deserowe białe lub czerwone.
zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link

Gdy już wszyscy rozweseleni degustacją trunków na dobre rozdyskutowani, czas na Silviję. Z zacisza domowej kuchni wnosi emaliowaną okrągłą brytfannę z wcześniej przygotowaną „hobotnicą”.
zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link

Dario układa ją na palenisku, wcześniej żar rozgarniając na boki, na brytfannę zakłada kopułę mocując na niej obręcz, a następnie tak ustawioną pekę okłada żarem i obsypuje gorącym popiołem tak by odciąć dopływ powietrza.
zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link

Gdy po około 45 minutach wyczulony na miejscowe aromaty nos turysty nieomylnie wyczuje niebiańską woń pieczonego mięsa, to znak, że należy delikatnie zdjąć kopułę z nad misy, i obrócić mięso by równomiernie się upiekło, jednocześnie podlewając „niewielką” ilością destylatu.
zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link

Danie jest gotowe kiedy kawałki ośmiornicy są równomiernie przyrumienione, a ziemniaki miękkie, ale nie rozpadają się. Zwykle trwa to kolejne 45 min.
W czasach zawirowań historii mieszkańcy Chorwacji bardzo często mieli problem by mieć coś włożyć do kotła. To wówczas powstała peka, pod którą przygotowywano wiele potraw, a tak przygotowane posiłki na długo zachowywały ciepło.
zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link

Chorwaci do peki podają chleb, gdy goście proszą o repetę a w misie nic nie zostanie, to znaczy, że peka została dobrze przygotowana. Do wyczyszczenia misy ze smakowitego sosu służy właśnie serwowany chleb.
zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link

Idealnie w spokojny nastrój wkomponowuje się peka, ciepłe wieczory przy dobrym winie i pysznym jedzeniu, pozwalają na długie biesiadowanie w gronie przyjaciół.

Pośrednim daniem była, płynąca w tle chorwacka muzyka regionalna.

Plovi mala barka :)
https://www.youtube.com/watch?v=GwSGnq7I4rM

Jadąc do innego kraju, stawiam sobie za priorytet spróbowanie „ichniejszych” tradycyjnych wspaniałości kuchni. Na „kilka” spędzonych urlopów w Chorwacji miałem okazję by spróbować kilka gatunków ryb od morskiego okonia (biała ryba-brancin) poprzez popularną na fish picnikach makrelę aż po lubin i oradę dla mnie nr1. Z resztą, środowisko, w jakim żyją sprawia, że rozmaryn i oliwa z oliwek do smarowania podczas grilowania i „sos” ze świeżych ziół, czosnku i oliwy i kilka kropel soku z cytryny na talerzu powodują, że czujemy niebo w gębie! Warto spróbować marynowane w soli „srdele” podawane z czerwoną chorwacką cebulką, polane oliwą z oliwek, słone, ale pyszne! Z ryb polecam jeszcze pstrąga chorwackiego (pastrva) upieczonego z włoskim koprem.
W tym roku w Trigorze trafiłem na mało uprażone kalmary, co nie odwiedzie mnie od tych smaków. Ćevapčići z rusztu, formowane ruloniki (paluszki) miałem okazję pierwszy raz zjeść w 1999 roku na Istrii w Njivicach a w tym roku pierwszy raz ośmiornicę z pod peki (hobotnica ispod peke).
W naszych polskich warunkach tradycyjną chorwacką pekę możemy zastąpić żeliwną „gęsiarką”. Wystarczy 0,5kg wieprzowiny, 0,5kg ziemniaków, 1 duża papryka, 1 duża cebula lub 2 małe, czosnek (w zależności od tego, ile lubimy), przyprawy bazylia, oregano, tymianek ostra papryka, sól i pieprz, naprawdę warto spróbować.
Gęsiarkę posmarować oliwą, ułożyć warstwę pokrojonych ziemniaków w ćwiartki, następnie mięso, cebula i czosnek, przyprawy a na koniec kładziemy plastry świeżej papryki.
Wstawić do rozgrzanego piekarnika do 190ºC na 90 min doglądając by nie przypalić.

Jednak pekę, sztandarowe danie regionu przygotowaną przez Chorwata nie zastąpi nowicjusz z Polski.

Pozdrav :papa: Vidimo se u Hrvatskoj!
Ostatnio edytowano 17.10.2015 21:21 przez bonar, łącznie edytowano 9 razy
bonar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 18.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) bonar » 04.10.2015 18:33

Kilka ciekawostek o Chorwacji.

Na początek coś o Dalamtyńczykach.

Na temat pochodzenia rasy tego psa istnieją różne hipotezy.
Psy tej rasy lubią zabawę z dziećmi, są łagodne w stosunku do ludzi i zwierząt, potrzebują dużo ruchu.
Są wierne, co nie oznacza pełne podporządkowanie się człowiekowi, w razie konieczności będą broniły właściciela.
Charakteryzują się doskonałą pamięcią, kynolodzy twierdzą, że dalmatyńczyki posiadają własną osobowość.
Są to psy inteligentne, wrażliwe, nie cierpią samotności, idealnie nadają się do towarzystwa, sprawdzają się jako obrońca.

zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link

Wzór cętkowanego umaszczenia, w różnej postaci, występuje u wielu ras psów w wielu rejonach świata i teorie o wyłączności lokalnego pochodzenia, w tym przypadku dalmatyńczyków, są dyskusyjne.
Rejon Bałkanów a zwłaszcza Dalmacja wydają się jednak znaczące dla rozwoju rasy.
Ich innym przeznaczeniem była ochrona jak również reprezentacja osób podróżujących karetami, powozami, czy dyliżansami, taki pojazd konny przemieszczał się w otoczeniu kilku psów.
Różnie nazywano te psy: pies karetowy, dalmatyński pies koczowy, tropowiec dalmatyński, dog a nawet wyżeł dalmatyński.
Miłośnicy psów tej rasy korzeni ich pochodzenia szukali na freskach i malowidłach w starożytnym Egipcie, twierdząc, że z Indii przybyły do Egiptu, następnie do Grecji i Italii, aż w końcu w średniowieczu do Dalmacji w dawnej Jugosławii.
Chorwaci twierdzą, że nazwa tej rasy psów pochodzi od chorwackiego regionu Dalmacji.

Kres sporom o pochodzenie i jej nazwę położyła Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI, Fédération Cynologique Internationale) mająca siedzibę w Belgii, rejestrując dalmatyńczyka jako rasę jugosłowiańską w 1966 roku; po rozpadzie dawnej Jugosławii prawa do dalmatyńczyka uzyskała Chorwacja.

Pozdrav :papa:
Ostatnio edytowano 23.10.2015 22:27 przez bonar, łącznie edytowano 3 razy
bonar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 18.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) bonar » 08.10.2015 15:37

Najmniejsza katedra świata i piaszczyste plaże.

Nin – miasto w zadarskiej żupaniji, odpowiednik polskiego województwa którego stolicą administracyjną jest Zadar.
Wzniesiony w IX w. w samym centrum Ninu wówczas największą na terenie Dalmacji, kościół św. Krzyża (crkva sv. Kriża) faktycznie był niegdyś siedzibą biskupa, stąd też nazywany jest najmniejszą katedrą świata.
Kościół nigdy nie był przebudowywany a jego obwód wynosi około 40 m. zaledwie 36 kroków.

zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link
Młodzi na Donji niniski most(ku) z widokiem na bramę Donja vrata prowadzącą na nińską starówkę.

zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link
Symbol miasta - romański kościółek św. Mikołaja z IX wieku
(zdjęcia analogowe)

Nin został skolonizowany w VIIw. przez Chorwatów a od IX w. był siedzibą książąt Dalmacji, tak więc był on pierwszym chorwackim królewskim miastem, którego szczyt rozwoju przypadał na VII – XIII w.
Ważną personą w polityce kościoła w Dalmacji X w. był biskup Grzegorz z Nin (Grgur Ninski), którego okazały pomnik stoi w Splicie przed złotą bramą pałacu Dioklecjana, natomiast w Ninie nieopodal kościoła św. Krzyża stoi pomnik replika posągu ze Splitu.
Biskup Grzegorz z Ninu szczególnie aktywny był w 925roku podczas synodu, podczas gdy zapadały decyzje zakazujące odprawiania mszy w ich ojczystym języku, wówczas Chorwaci walczyli o przetrwanie swojej kultury i języka. Pomimo zakazu w północnej Dalmacji w dalszym ciągu odprawiano msze święte w języku chorwackim, co przyczyniło się do jego szybkiego rozwoju. Jednak II synod w 928 roku rozwiązał biskupstwo w Ninie, ustanawiając władzę kościelną w Splicie.
Podczas II synodu papież Leon VI nadając paliusz arcybiskupowi Janowi ze Spoleto, wydał bullę mianując Go prymasem Dalmacji i całej Chorwacji a biskupa Grzegorza przeniósł do diecezji w Skradinie.
Po II wojnie światowej zakłady produkujące sól i cegielnie przyczyniły się do rozwoju gospodarczego Ninu. W okresie Jugosławii Nin utracił status gminy, który odzyskał w 1993 r. Współcześnie, od 1969 r. postępuje rozwój miasta jako atrakcji turystycznej. Przybywają tutaj turyści szukający w Chorwacji piaszczystych plaż i błotnych lagun bogatych w minerały lecznicze (peloidy).
http://www.nin.hr/hr/multimedija?media=video


Pozdrav :papa:
Ostatnio edytowano 08.10.2015 15:42 przez bonar, łącznie edytowano 1 raz
bonar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 18.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) bonar » 08.10.2015 15:40

Plaża Zlatni rat

zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link

Jedna z najpiękniejszych plaż świata, znajduje się na wyspie Brać około 1,5 km od centrum Bol u podnóża szczytu Vidova gora. Ze względu na swoje położenie w zależności od pory dnia, wiejącego wiatru i prądów morskich zmienia swój kształt.
Jej trójkątny kształt podstawą ciągnie się wzdłuż dębowo-sosnowego lasu, dwa ramiona wyciągnięte w morze, prawe osiąga długość 360 metrów, lewe natomiast 420. Odcinek bezpośrednio wychodzący w Adriatyk ma aż 158 metrów. Na Zlatnim Racie powiewa błękitna flaga symbolizująca, że miejsce to spełnia wszelkie kryteria czystości morza i plaży.
Wygląd i kształt często zmienia się w zależności od prądów morskich i kierunków wiatrów, z zachodu maestral i południa jugo.
Rajem dla nurków na wyspie Brać są różne jaskinie, zatopione wraki statków.
Mniej więcej w połowie drogi między Milna a Bol znajduje się schron wybudowany podczas II Wojny Światowej przez armię jugosłowiańską, który miał służyć jako schron dla statków i łodzi podwodnych.

zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link

Inną, z gospodarczego punktu widzenia ciekawostką wyspy Brać jest posiadający niezwykłą historię wielki kamieniołom Veselje, który znajduje się na północny wschód od Pučiśća.
Głęboka zatoka, w której Pučišća jest położona, słynie z pracy kamieniarzy, rzeźbiarzy, których głównym materiałem był biały marmur. Praca w kamieniołomie była głównym źródłem dochodów dla rdzennych mieszkańców. Słynny biały marmur w czasach Imperium Rzymskiego posłużył do budowy Pałacu Dioklecjana w Splicie, ale nie tylko.
Współcześnie z białego marmuru z kamieniołomu Veselje zbudowano kolumny Białego Domu w Waszyngtonie, użyto do budowy Opery Wiedeńskiej, Pałacu Królewskiego w Sztokholmie, a także do budowy rządowych budynków w Budapeszcie i Monachium.

W miejscowości Selca położonej na wschodnim wybrzeżu, z białego marmuru stoi sporo pomników, powstał tu pierwszy w świecie monument ku czci Lwa Tołstoja.
Z białego marmuru zbudowano tu domy, schody, ławki, balustrady i rynny.
W 1996 roku proboszcz Selcy wzniósł pomnik papieżowi Janowi Pawłowi II, jako znak wdzięczności za podróż apostolską, która odbyła się w dniach 10 – 11 września 1994 roku i związana była z obchodami 900 rocznicy archidiecezji zagrzebskiej.

Pozdrav :papa:
Ostatnio edytowano 08.10.2015 15:43 przez bonar, łącznie edytowano 1 raz
bonar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 18.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) bonar » 08.10.2015 15:41

Wieczne pióro.

Historię wynalazku wiecznego pióra należy zacząć od Andrychowa, gdzie w 1814 urodził się Franciszek Penkala.
zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link

Franciszek Penkala był inżynierem geodetą w Cesarstwie Austro-Węgierskim, ożenił się z Barbarą Cholewicz, która w 1847 zmarła na tyfus. Z małżeństwa z Barbarą miał syna Aleksandra, wraz z którym zamieszkał na Słowacji w Liptowskim Mikulaszu gdzie ożenił się po raz drugi z pochodzącą z Holandii Marią Hennel i tu 20 kwietnia 1871 roku urodził się mu syn Edward.
Edward Penkala studiował na uniwersytetach w Wiedniu i Dreźnie. W wieku 27 lat Edward Penkala obronił pracę doktorską w dziedzinie chemii organicznej. Następnie wraz z rodziną przenoszą się do Zagrzebia, gdzie złożył stosowne śluby na urzędnika państwowego i jako znaturalizowany Chorwat dodał sobie drugie imię Slavoljub.
Eduard Slavoljub Penkala inżynier i wynalazca miał na swoim koncie patenty na proszki do prania, środki konserwacji drewna, woski, pieczęcie, termofor i inne. Pracował nad mechanicznym ołówkiem i długopisem. W 1906 roku 24 stycznia opatentował pierwszy na świecie mechaniczny ołówek, jego patenty zostały zarejestrowane w ponad 35 krajach świata.
Od 1910 roku w Chorwacji rozwija się lotnictwo, również jego zainteresowanie wzrasta aeronautyką, wówczas Penkala składa pierwszy projekt całkowicie chorwackiego statku powietrznego.
zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link

Eduard Slavoljub Penkala zmarł w wieku 50 lat na zapalenie płuc 5 lutego 1922 w Zagrzebiu przy Trg kralja Tomislava 17, w 2001na ścianach domu odsłonięto tablicę pamiątkową.
zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link

Pozdrav :papa:
bonar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 18.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) bonar » 09.10.2015 15:58

Historyczny krawat i polityczny zwis męski.

zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link
Arena, amfiteatr rzymski , zbudowany w I wieku na 25000 widzów, po założeniu mu czerwonego krawatu ważącego kilka ton, wpisany jest do Księgi Rekordów Guinnessa. W Puli ponadto zobaczyć możemy inne zabytki rzymskie, takie jak: wrota miejskie, świątynie, łuk tryumfalny, itp.

Od dawna nie tylko kobiety, ale i mężczyźni lubili przyozdabiać się w chusty czy naszyjniki. Źródła wskazują, że już w XVI wieku pojawiły się krezy, pierwowzory krawatów w postaci kilku centymetrowych opasek owijanych wokół szyi.
Powiązanie słowa krawat z Chorwatem pochodzi od sposobu wiązania pasów pod szyją przez chorwacki regiment francuskiego Króla Słońce (r. le Roi-Soleil) Ludwika XIV, sposób noszenia i wiązania tych pasów po francusku wyrażano „a la croate”, czyli na Chorwata, po chorwacku. Pasjonat mody Ludwik IV wprowadził na salony jedwabne szarfy, zwane „chorwatkami” wiązane wokół szyi, kolor „chorwatek” w czasie rewolucji francuskiej były znakiem rozpoznawczym przynależności politycznej. Po Ludwikowym okresie przyszła moda na halsztuki i fulary, bandany, inkroyable, chusty, apaszki i aksamitki.
zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link

Niezależnie od mijających mód, krawaty pozostały symbolem elegancji i bogactwa.
Przełomowym był wiek XIX, wówczas to nastała moda na koszule z kołnierzykami, przypominające krawat, szale z długimi końcami opadające na przód koszuli wiązano pod brodą. Od tej pory elegancka Europa zaczęła nosić krawaty, popularyzując na cały świat sposób wiązania zwany „for-in-hand”.
Końcem XIX wieku ciekawą mutacją krawata była noszona do smokingów i fraków znana po dziś dzień muszka, wówczas przynależna do zawodów np., architekta czy aptekarza.
Równouprawnienie kobiet i mężczyzn dosięgło również krawatów. Na początku XX wieku wraz z pojawieniem się kobiet w biurach i urzędach, nastała moda na noszenie przez nie krawatów z ozdobami.
Starsi pamiętają lata 60-te ubiegłego wieku i modę na nurt pop-art., krawatów ta moda nie ominęła. Kontrastowe wzory, nadruki, rysunki na krawatach było wszystko, co tylko dało się wymyślić. Pamiętamy koszule, ale też i krawaty „non-iron”, były też źle odbierane w towarzystwie „krawaty na gumce”,
zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link
Dzisiejszy mężczyzna ubrany w elegancki garnitur i dobrze uprasowaną koszulę ma do wyboru wg własnego upodobania kilka rodzajów wiązań krawata.
Tak oto oszałamiającą karierę zrobił chorwacki szalik.
zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link
My Polacy też mamy własną historię dotyczącą krawata tłumaczoną względami politycznymi. W drugiej połowie lat 70-tych XX wieku trwała w Naszym kraju kampania na rzecz czystości języka polskiego. To wówczas wymyślono handlową nazwę krawata „zwis męski ozdobny”, kojarzony raczej z niezbyt lubianą władzą.

Światowy Dzień Bez Krawata przypada 2 czerwca i to wówczas kontrowersyjną część garderoby spokojnie możemy pozostawić w szafie na wieszaczku z lat 70-tych ubiegłego wieku.
zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link
Co by nie mówić, temat krawatu jest ponadczasowy, pod jednym wszak warunkiem, że nie jest... za krótki!
zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link


Na koniec zadanie dla czł. DWS-u, uczestników wycieczki do Splitu,
odnalezienie i udokumentowanie klamki na szklanych drzwiach w formie zawiązanego krawatu.
zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link

Twoje ubranie decyduje o tym jak widzi cię świat.
Zwłaszcza dziś, gdy kontakty międzyludzkie są tak szybkie, ubiór jest błyskawicznym językiem.


Miuccia Prada

Pozdrav :papa:
Ostatnio edytowano 21.10.2015 13:46 przez bonar, łącznie edytowano 2 razy
bonar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 18.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) bonar » 10.10.2015 19:42

Proponujemy wycieczkę do...

Zadar (część I)
zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link
zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link

Czas na kolejną wycieczkę, tym razem pojedziemy na północny-zachód do oddalonego od Srimy o 82km Zadaru.

Planując wycieczkę, musimy tak rozłożyć plan zwiedzania, byśmy „koniecznie” przed zachodem słońca zebrali się na nabrzeżu, (ale o tym później).

Na północ prowadzą dwie główne trasy, dawna jadrańska magistrala i piękna autostrada, autocesta.
My podróżując autokarem, szybciej a przede wszystkim bezpieczniej pojedziemy autostradą.
Nie mniej jednak podróżując samochodem osobowym, choć jeden raz warto odbyć turystyczno-krajoznawczą podróż legendarną „jadranką” biegnącą wzdłuż malowniczej linii brzegowej morza adriatyckiego.
W czasach, gdy nie było autostrady, jadranka należała do jednej z najniebezpieczniejszych tras Europy, dzisiaj ma idealnie równiutką nawierzchnię.
Widoki są piękne, podziwiać można miasteczka rozsiane na skalistym wybrzeżu, piękne wysepki rozsiane na morzu, podczas gdy kierowca ma zapewniony wysoki poziom adrenaliny pokonując kolejne zakręty.
zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link

zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link

zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link

zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link

Zadar to najdalej na północ wysunięte duże dalmatyńskie zabytkowe miasto i śródziemnomorski port.


Pozdrav :papa: Vidimo se u Hrvatskoj!
Ostatnio edytowano 17.10.2015 21:22 przez bonar, łącznie edytowano 2 razy
bonar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 18.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) bonar » 13.10.2015 20:03

Zadar (część II)

Miasto Zadar często nazywane jest "małym chorwackim Rzymem".
Nazwę tą usprawiedliwia jego długa historia sięgająca trzech tysięcy lat. Zadarem po burzliwym okresie panowania weneckiego władali kolejno; Habsburgowie, Włosi, Jugosłowianie.
Od 1991 roku Zadar należy do niepodległej Chorwacji.
Do Zadarze warto przyjechać na dłużej, bo spacery urokliwymi uliczkami oraz wzdłuż nadmorskiego bulwaru są równie fascynujące zarówno w dzień, jak i wieczorem.

zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link

Stare miasto położone na półwyspie otaczają dawne mury obronne.
zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link

Do starówki wchodzimy poprzez główny plac średniowiecznego Zadaru zwany w przeszłości Platea Magna, na którym po wschodniej stronie znajduje się przeszklona gradska loża z 1565 roku, w której urządzono galerię. Po zachodniej stronie placu zwraca uwagę budynek straży miejskiej z 1562 roku z wieżą zegarową z XVIII w.

Skręcamy w prawo w ulicę Śiroka (Kalelarga, główna ulica Zadaru, której nazwa oznacza “szeroką ulicę” (Calle Larga) dochodzimy do forum, zabytkowego centrum miasta.
zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link

Na placu forum wzniesiono kilka rzymskich świątyń, po których do obecnych czasów pozostały tylko ruiny. Zachowała się wysoka 14-to metrowa rzymska kolumna, używana w średniowieczu jako pręgierz.
W północnej części forum znajduje się olbrzymia rotunda kościoła św. Donata z IX wieku.
Obok rotundy znajduje się wieża katedry św. Anastazji. Katedra św. Anastazji wzniesiona została w XII wieku jako jedna z największych romańskich bazylik w tej części Europy. Frontowa ściana zdobiona jest ślepymi arkadami, między którymi widnieją dwie rozety. Pięknie zdobione są późnoromańskie portale.
Ciekawą budowlą przylegającą do dawnego forum jest kościół Najświętszej Marii Panny. Kościół wzniesiono w 1091 roku, wcześniej były tu rzymskie łaźnie.

zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link

Wśród wielu znanych zabytków Zadaru jest też Plac Pięciu Studni.
Plac powstał w 1574 roku w okresie zagrożenia atakami tureckimi zabezpieczając mieszkańcom dostęp do wody pitnej. Na placu odrestaurowanym zobaczymy średniowieczne mury obronne, wysoką na 26 metrów wieże kapitańską i pięć ośmiokątnych studni. Plac służył nie tylko do czerpania wody ale był miejscem spotkań i ośrodkiem handlu.

zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link

W przeszłości główne wejście do miasta było poprzez Bramę Morską, powstałą z łuku rzymskiego przebudowanego w 1543 roku według projektu słynnego architekta Michele Sanmicheliego
Na wewnętrznej stronie znajduje się kamień upamiętniający wizytę papieża Aleksandra II w 1177 roku.
Na zewnętrznej lew św. Marka i kamień upamiętniający bitwę pod Lepanto. Stoi przy zatoczce Fosa, była najważniejszą bramą, z miastem łączył ją zwodzony most.

zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link

Z placu forum ulicą Jurija Biankinija dojdziemy aż do wybrzeża „istarska obala”, gdzie będzie nasz ostatni punkt wycieczki. Tutaj spędzimy czas podziwiając najpiękniejsze zachody słońca na świecie, wsłuchując się niepowtarzalne dźwięki jedynych na świecie organów morskich.
zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link

zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link


cdn :papa: Vidimo se u Hrvatskoj!
Ostatnio edytowano 17.10.2015 21:24 przez bonar, łącznie edytowano 12 razy
bonar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 18.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) bonar » 13.10.2015 21:52

ORGANY MORSKIE "Morske Orgulje"

Jedyny w swoim rodzaju „instrument”, cud architektoniczny Nikoli Bašicia, wybudowany w 2005 roku.
Są to jedyne na świecie morskie organy, do których nuty pisze morze, stały się współczesną ikoną tego miasta. . Mają długość 70 metrów, składają się z 35 wielkich rur wbudowanych pod schodami wiodącymi do morza w podmorskiej części promenady.
zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/29/Zadar_Wasserorgel.ogg

Fale morskie przechodząc przez zanurzone w wodzie rury, powodują, że słyszymy siedem akordów składających się z pięciu dźwięków. Ta niezwykła "muzyka morska" daje hipnotyzujące wrażenie, tak jak gdyby sam Neptun grał na harmonijce“.
zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link

W 2008 roku na promenadzie powstaje kolejna atrakcja, pomnik „pozdrav soncu”, powitanie słońca. Instalacja w kształcie okręgu o średnicy około 20 metrów została stworzona z płyt szklanych, pod którymi znajdują się moduły solarne. Fotoelektryczne elementy za dnia magazynują energię słoneczną przetwarzając ją w energię elektryczną, płyta o zmroku iluminuje wielokolorowymi światłami gromadząc wielu turystów, oświetla pomnik i całą promenadę.

zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link

Inspiracją powstania pomnika powitanie słońca, była wizyta reżysera mistrza Alfreda Hitchcocka w maju 1964 roku, miał powiedzieć, że to właśnie tutaj są najpiękniejsze zachody słońca, dalece piękniejsze niż te, które co wieczór oklaskiwane są w Key West na Florydzie. Porównania z Florydą nie mam, bo jeszcze tam nie byłam, ale rzeczywiście wieczorny spektakl słońca w Zadarze robi wrażenie.

zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link

Z powodu pięknego zachodu słońca, latem setki ludzi udaje się tu, aby podziwiać feerię barw tego cudownego zjawiska.

zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link

Po zachodzie rozświetla się zamontowany w podłożu promenady odwzorowany w zmniejszonej skali układ słoneczny. Blask ten powoduje, iż na powierzchni powstają różne wzory i figury. Duży okrąg świetlny przedstawia słońce, połączone z innymi światłami są planety. Jest to świetne widowisko świetlne a zarazem lekcja astrologii.

Wokół portu znajduje się wiele uroczych restauracji i kawiarni oraz fabryka znanego na świecie Maraschino, likieru wiśniowego, dodawanego do wielu koktajli.

zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link

Pozdrav :papa: Vidimo se u Hrvatskoj!
Ostatnio edytowano 17.10.2015 21:26 przez bonar, łącznie edytowano 1 raz
bonar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 18.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) bonar » 17.10.2015 13:56

bonar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 18.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) bonar » 24.10.2015 19:36

Znani wybitni Polacy już w XIX wieku odwiedzali chorwackie kurorty. Szczególnie upodobali sobie Opatię , (wg mnie) najelegantszą miejscowość Istrii. Architektura Opatii przypomina przeszłość cesarsko-królewską, napotkamy tutaj wielu turystów polskich, austriackich, włoskich i niemieckich.
Wśród wielu polskich rodzin przewijają się wspomnienia jak za czasów Jugosławii rozwijała się turystyka handlowa. Rozpad Jugosławii a w następstwie wojna wstrzymała przyjazd turystów do Chorwacji. Chorwacja strasznie ucierpiała w trakcie konfliktu zbrojnego. Jednak popularność Chorwacji wśród polskich turystów nie maleje. Polacy wracają i odkrywają ten słowiański kraj na nowo. Podobna kultura, wiara, cywilizacja, bliskość, egzotyczna dla nas przyroda, zabytki i kuchnia powodują, że Polacy umiłowali sobie ten kraj.

Przyjeżdżało tutaj wiele setek Polaków, wśród nich wybitni pisarze, artyści, politycy i inne osobistości życia kulturalnego.

(O Polakach w Chorwacji w opracowaniu rys historyczny do wysłuchania podczas podróży w autokarze)

Moje zauroczenie Chorwacją przypadło na krótki czas po rozpadzie Jugosławii. Mogę powiedzieć, że przemierzyłem ten piękny kraj od Puli na Istrii po Dubrownik w Dalmacji Południowej.
Kilka miejscowości i miejsc (w skrócie) które odwiedziłem podczas pobytów w Chorwacji: NP. Plitvicke Jezera, Pula, Rovinj, Poreć, rejs Kanałem Limskim, Novigrad, Buje, Krk, Njivice, Malinska, Baśka, Vrbnik, Crikvenica, Privlaka, Nin, Pag, Zadar, Tribunj, Vodice, Srima, Sibenik, Primosten, Marina, Skradin, wodospady Krka, Trogir, wyspa Ciovo, Zatoka Kastelańska, Split, Makarska, Tucepi, wyspa Bol, wyspa Hwar, wjazd na śv. Jure 1762m npm, Medziugorie (BiH), Metković, Dubrovnik.

Nie jeden raz, podróżując legendarną „jadranką” na południe Chorwacji, podziwiałem z zza szyb samochodu ten piękny kraj ułożony wzdłuż nabrzeża Morza Adriatyckiego.
Szczególnie piękna jesień, to dobry czas, by zakochać się w Chorwacji. Liście mienią się bajecznymi kolorami, po zbiorach winorośli na festynach pije się młode wino, jeszcze serdeczniej Chorwaci witają każdego, kto kocha śródziemnomorskie wybrzeże, dobrą kuchnię, wino, kulturę i aktywny wypoczynek.

Piękna jesień w NP. Plitwickie Jeziora, to prawdziwy cud natury, piękno wodospadów, kaskad, jaskiń, skał i barw jesiennych liści, wszystko to tworzy bajeczną mozaikę kolorów i dźwięków.

Tej jesieni będziecie mieli Państwo okazję by jeszcze raz się zakochać, tym razem w uroczej Chorwacji… i uwiecznić to na fotografii.

Pula zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link Rovinj zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link
Kanał Limski zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link Nin zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link
Buje zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link Wodospad Krka zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link Rzeka Krka zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link Primosten zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link Tribunj zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link
Vodice zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link Sibenik zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link Trogir zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link Trogir,widok na wyspę Ciovozaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link Medjugorie zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link
Tucepi zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link Makarska Riwiera zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link Biokovo zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link
Dubrownik zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link

Pozdrav :papa: Vidimo se u Hrvatskoj!
bonar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 18.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) bonar » 27.10.2015 21:47

Jadąc "jadranką" z południa na północ Chorwacji, poznaj piękno tego kraju zza szyby samochodu.

Filmiki w sieci umieścił Elvis Viskovic. Croatia Point of View - Dražen Zečić (1) do (12).

zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link

Pozdrav :papa:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.10.2015 22:22

bonar napisał(a):ORGANY MORSKIE "Morske Orgulje"

Jedyny w swoim rodzaju „instrument”, cud architektoniczny Nikoli Bašicia, wybudowany w 2005 roku.
Są to jedyne na świecie morskie organy, do których nuty pisze morze, stały się współczesną ikoną tego miasta. . Mają długość 70 metrów, składają się z 35 wielkich rur wbudowanych pod schodami wiodącymi do


Organy fajne, fajnie "grają", ale ciekawostką jest, że nieruchomości w ich sąsiedztwie bardzo straciły na wartości bo muzyka niestety jest na dłuższą metę męcząca.
bonar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 18.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) bonar » 11.11.2015 18:03

Jakie pamiątki zakupić w Chorwacji?

Każdy by chciał mieć autentyczną, prawdziwą pamiątkę, która będzie nam przypominać pobyt w tym pięknym kraju.
To wielki dylemat, co ciekawego kupić dla siebie, rodziny i przyjaciół na pamiątkę.
Warto rozróżnić rzeczy pochodzące z danego regionu Chorwacji, ukazujące tradycję, symbole, smak i zapach...
Nad zakupem pamiątek warto się dłużej zastanowić, by po powrocie do domu nie okazało się, że zakupione drobiazgi rzucone
w kąt, nie mają żadnej wartości sentymentalnej.

Fantastyczną a zarazem doskonałą pamiątką są zdjęcia. Zdjęcia pokazują nasze emocje, zachwyty i odczucia piękna. Zdecydowanie wspaniałą pamiątką jest bogactwo klimatu, dziewiczej przyrody i ciepły krystalicznie czysty Adriatyk.

A co zakupić?
Na pewno figurka psa dalmatyńczyka przypomni nam region Dalmacji, wieczne pióro czy krawat z całą pewnością przypomną nam ichniejszych wynalazców.
Symbolem zapachu jest zapewne lawenda pochodząca z wyspy Hvar. Mydełka, olejki zapachowe i suszona lawenda
w woreczkach dostępna w każdym sklepiku.
Na koniec, warto zakupić kilka symboli smaku. Myślę, że wśród wielu rodzajów sera prym wiedzie paški sir, dżem figowy,
oliwa z oliwek kupiona od gospodarza czy genialny domowy ajvar.

Najsłynniejszym chorwackim napojem otrzymywanym przez destylację przefermentowanych owoców jest rakija. Rakija domowej roboty jest bardzo mocna i ma 50-70 % zawartości alkoholu. Spotkamy wiele rodzajów tego trunku, np.: śljivovica ze śliwek, lozovaća z winogron, smokvovaća z figi, travarica z ziołami, orahovaća z orzechami.

Chorwackie piwa to przede wszystkim Karlovaćko lub Oźujsko. Popularnością cieszą się także Laśko Zlatorog i PAN oraz ciemne piwo Tomislaw.

Pozdrav :papa: Vidimo se u Hrvatskoj!
Załączniki:
trunki.jpg
Wina chorwackie wszystki.jpg
Chorwacja słynie ze znakomitych win, dumą jest wysokiej jakości słodkie wino deserowe. Prośek. Najlepsze wina czerwone pochodzą z regionu Dingac na półwyspie Peljeśac.
Bardzo dobre czerwone wina pochodzą również z miasteczka Ivan Dolac znajdującego się na wyspie Hvar. Dobre wina białe wytwarzane są w Slawonii oraz Istrii (Malvazija), a także na wyspach Krk i Vis.
Maraschino_Zadar.jpg
Będąc w Zadarze namawiam do zakupu - „maraskino” - słodkiego likieru destylowanego z fermentowanego soku maraski, gorzkiej dzikiej wiśni dalmatyńskiej.
Ostatnio edytowano 11.11.2015 19:33 przez bonar, łącznie edytowano 2 razy
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Apartamenty, hotele, pokoje



cron
Autokarem do Vodic - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone