Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Turcja na szybko czyli jak wykorzystać tygodniowy urlop.

Największym miastem Turcji jest Stambuł - miasto o dużej wadze historycznej (niegdyś znany był pod innymi nazwami: Bizancjum i Konstantynopol). Ciekawostką jest, że w Stambule zmarł Adam Mickiewicz – wybitny polski poeta epoki romantyzmu. W jego niegdysiejszym domu mieści się dziś Muzeum Adama Mieckiewicza, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona pamięci artysty. Turcja jest jednym z niewielu państw na świecie, które są całkowicie samowystarczalne pod względem produkowanej żywności.
piotrmks
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 352
Dołączył(a): 02.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrmks » 01.09.2009 19:42

Piotrek_B napisał(a):
piotrmks napisał(a):.....To takie lokalne przejście graniczne, które słuzy do omijania przejscia BG-TR w Edirne. Ponieważ Turcy nie sa mile witani w Grecji, to z tego objazdu nie korzystaja i wola tłoczyć sie w kilometrowych kolejkach w Edirne.......

W tym roku chyba Turcy poszli po rozum do głowy i część jeździ po staremu przez Kapikule a "odkrywcy" przecierają szlak przez granicę TR/GR - Ipsala/Kipi.
Jeźdzą przez Grecje i dalej via granica GR/MKD - Gevgelija jadą do Belgradu.
Nie są to wprawdzie takie tabuny jakie jadą trasą "klasyczną" ale parkingi koło autostrady Kipi-Thessaloniki są już powoli zaklepywane i na autostradzie widać już stadnie poruszające się kolumny Turków :wink:


Wracałem przez Ipsalę i dalej od razu w góre do Petko ale Turków nie widziałem. To jednak nie był sezon na tureckie wojaże.
Widocznie idzie nowe. Bo po drodze nie było już przy greckich mostach małych tabliczek z wizerunkiem czołgu i liczba oznaczajaca prawdopodobnie nośność przeprawy.
piotrmks
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 352
Dołączył(a): 02.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrmks » 01.09.2009 20:27

Wróćmy jeszcze na chwile do Stambułu.

Jeszcze jedna fotka ze spaceru po głównej ulicy Beyoglu- Istiklal cadesi. Tym razem 'papieski" pomnik przy kosciele. kosciół jest ekumeniczny jak odnieśliśmy wrazenie z przewaga protestantów.

Obrazek

Z drugiej strony Al-kaida czuwa. Takich brodatych gosci spotyka sie od czasu do czasu w Stambule. To prawdopodobnie świeży przybysze z Anatolii.
Z drugiej strony nie nalezy zapominać, ze sa w Turcji siły, którym nie w smak kosmopolityczny Stambuł.

Obrazek

To równiez przybysze z głebokiej prowincji. Tureckie koło gospodyń wiejskich.

Obrazek

Poniżej pare zdjęć z meczetu Rustema Pasy. Stoi niedaleko Mostu Galata nad Złotym Rogiem. W srodku znajdziemy wspaniałe kafelki z Izniku.
Miasta znanego bardziej w historii pod łacińska nazwą Nicea. Stąd pochodzi wiekszość kafelków, którymi wykładano meczety w Stambule.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak przekonuje na cro.pl kilkuTturkfanów po Turcji jeździ sie przyjemnie i bezstresowo. Oczywiscie zdarzaja sie czasami pewne zgrzyty. Temu kierowcy motorniczy chciał wjechać w kufer. Z obu stron posypały sie wiazanki. Na sczescie obeszło sie bez rekoczynów.

Obrazek
piotrmks
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 352
Dołączył(a): 02.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrmks » 03.11.2009 20:32

Kolejne odświeżenie wątku z podróży do Turcji AD 2009. Zacząłem od Istambułu. Teraz przeniesiemy się do Dalyan. Na ewentualne pytania dotyczące chronologii, odpowiadam, oczywiście nie jest zachowana. Taka moja licencia poetica.
Dalyan było celem naszej podróży. Obok Istambułu. Reszta podróży była zaplanowana mniej więcej.
A dlaczego Dalyan?
Zakładaliśmy, że chcemy dojechać na pd wybrzeże. Oczywiście w poszukiwaniu słońca i ciepłego morza. Cel ył wyznaczony teraz pozostało zagłebić sie w szcegóły. Na podstawie zdjęć z Google Earth ostateczny wybór padł na Dalyan. I uprzedzając dalsze opisy, jeszcze raz Google Earth miał rację.
Do Dalyan jechaliśmy z Bodrum. Po drodze za Mugla wjeżdża sie na Sakar gecidi czyli przełęcz Sakar. Od strony Mugli to niewielki podjazd. Natomiast zjaz z przełeczy z ponad 600m prowadzi serpentynami na sam dół nad zatokę Gokova. Niestety zdjęć nie mam. Chociaz przejezdzałem tedy juz parokrotnie to nigdy nie miałem aparatu w reku :-(. Z Gokova jedziemy kilkadziesiąt kilometrów droga D400- czyli szlakiem wzdłuż wybrzeża licyjskiego.
za miejscowoscia Koycegiz, wg znaków zjezdza sie z głównej drogi na Dalyan.

Obrazek

Jak zwykle w Turcji z noclegiem nie było problemu. Dalyan jest miejscowością turystyczną. Ale nie ma tu wielkich hoteli, natomiast na turystów czekaja hoteliki, pensjonaty i apartamenty. 90% turystów to Anglicy. Odnoszę wrażenie, ze preferują oni bardziej kameralne miejsca do wypoczynku.
Ponieważ Turcy maja bardzo ułatwiajacy podróżowanie zwyczaj, polegający na skupianiu hoteli np na jednej ulicy, to po obejrzeniu kilku nasz wybór padł na Hotel Caria.

Obrazek

Z tarasu hotelu jest doskonały widok na grobowce, które sa jedna z atrakcji Dalyan.

Obrazek
piotrmks
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 352
Dołączył(a): 02.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrmks » 08.11.2009 23:27

Pierwsza atrakcja w okolicach Dalyan. Plaża itzuzu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 10.11.2009 13:27

I ja pozwolę sobie na oficjalne odwiedziny (bo nieoficjalnie to tu kilkakrotnie byłam). Rozumiem, że plaża, którą pokazałeś, to ta na którą trzeba dojechać? Wiem, że w ciemno szukacie noclegu, z tym że Wy jesteście tam poza sezonem. Ciekawe jakie jest obłożenie lipiec/ sierpień? No i ta wilgotność powietrza?

pozdrawiam
:D
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.11.2009 14:07

Tymona napisał(a):... Ciekawe jakie jest obłożenie lipiec/ sierpień? ...

Sie wtrącę, a co ;-)
Tymona, jeżdząc w tym roku na odcinku, który już miałaś okazje poznać zwracałem uwage na dostępność noclegów (pomimo, że miałem 100 % zarezerwowane na całej trasie).
Powiem krótko - ZERO PROBLEMÓW, tego jest tam więcej niż chętnych.
Jak czegoś brakuje w jednym hotelu to w sąsiednim znajdziesz.
W miejscowościach turystycznych hotele i pensjonaty zgrupowane są praktycznie w jednym miejscu/dzielnicy - więc i bieganie za lokalem z wywieszonym językiem odpada.
Np. w Kusadasi przy praktycznie każdym hotelu w dzielnicy, w której mieszkałem, stały banery reklamowe z informacją o wolnych miejscach i cenie (wywoławczej) - do 30 TL/osoba/ze śniadaniem i basenem hotelowym.
Przy tak dużej ilośći wolnych łóżek - negocjacja cen to żaden problem. Turcy nie wychodzą z założenia (znanego choćby z innych krajów) że w d....mają jak za nisko zejdziesz z propozycją ceny tylko dotąd będą bajerować aż się dogadacie ;-) Dla nich lepszy jest tańszy klient niż żaden.
W Pamukkale wystarczy zatrzymać samochód za rogatkami miasteczka i dopadnie Cię chmara gości na skuterkach z cyklu FOLLOW ME :-)
W Kapadocji również nie ma problemów.
piotrmks
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 352
Dołączył(a): 02.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrmks » 10.11.2009 18:35

Piotrek_B napisał(a):
Tymona napisał(a):... Ciekawe jakie jest obłożenie lipiec/ sierpień? ...

Sie wtrącę, a co ;-)
Tymona, jeżdząc w tym roku na odcinku, który już miałaś okazje poznać zwracałem uwage na dostępność noclegów (pomimo, że miałem 100 % zarezerwowane na całej trasie).
Powiem krótko - ZERO PROBLEMÓW, tego jest tam więcej niż chętnych.
Jak czegoś brakuje w jednym hotelu to w sąsiednim znajdziesz.
W miejscowościach turystycznych hotele i pensjonaty zgrupowane są praktycznie w jednym miejscu/dzielnicy - więc i bieganie za lokalem z wywieszonym językiem odpada.
Np. w Kusadasi przy praktycznie każdym hotelu w dzielnicy, w której mieszkałem, stały banery reklamowe z informacją o wolnych miejscach i cenie (wywoławczej) - do 30 TL/osoba/ze śniadaniem i basenem hotelowym.
Przy tak dużej ilośći wolnych łóżek - negocjacja cen to żaden problem. Turcy nie wychodzą z założenia (znanego choćby z innych krajów) że w d....mają jak za nisko zejdziesz z propozycją ceny tylko dotąd będą bajerować aż się dogadacie ;-) Dla nich lepszy jest tańszy klient niż żaden.
W Pamukkale wystarczy zatrzymać samochód za rogatkami miasteczka i dopadnie Cię chmara gości na skuterkach z cyklu FOLLOW ME :-)
W Kapadocji również nie ma problemów.


Zgadzam się w 99%. 1% to za ten hotel w Istambule :-))))))))).
Oczywiscie czym nizszy sezon tym łatwiej szukać i nizsze stawki. Ale z załozenia Turek nie pozwoli, zeby gość nie miał gdzie spać.
Kiedys o 23 trafiłem na kemping pod Goreme. Okazało sie ze kemping wlasciwie nie funkcjonuje a poza tym wlasnie jest wesele. Oczywiscie z rozstawieniem namiotu nie bylo problemu, pod prysznicami pojawila sie ciepla woda. No i zostalismy zaproszeni na tureckie wesele gdzie pilismy i zakąszalismy.
Również jadac jakąś trasa nawet pózną noca wreszcie trafi się na jakis hotelik. Mimo, że jest po północy , obsługa będzie czekała na spóźnionych gosci. Nie wykorzystują również faktu, że jest taka pora i cena jest normalna.
piotrmks
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 352
Dołączył(a): 02.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrmks » 10.11.2009 18:43

Tymona napisał(a):I ja pozwolę sobie na oficjalne odwiedziny (bo nieoficjalnie to tu kilkakrotnie byłam). Rozumiem, że plaża, którą pokazałeś, to ta na którą trzeba dojechać? Wiem, że w ciemno szukacie noclegu, z tym że Wy jesteście tam poza sezonem. Ciekawe jakie jest obłożenie lipiec/ sierpień? No i ta wilgotność powietrza?

pozdrawiam
:D


Podejrzewam, ze w lecie wilgotnośc może być zabójcza. No i komary.
Starożytne miasto Kaunos, które potem opisze było znane z tego, że mieszkańcy byli żólci z powodu malarii. Malarie usunieto ale komarzyska pewnie są. Jak bylismy na poczatku maja owadów nie spotkaliśmy. Niestety nie było za ciepło. Ale najgorszy jest wiatr-co widać po drzewkach. W lecie pewnie sprawia, że da sie przeżyć ale w maju odczuwało sie na plazy dyskomfort.
supermoto
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) supermoto » 06.08.2013 20:14

Turcja, Oludeniz z powierza i wody:

Poprzednia strona

Powrót do Turcja - Türkiye

cron
Turcja na szybko czyli jak wykorzystać tygodniowy urlop. - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone