Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

kto z was jadł jeżowce?

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Leszek W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 552
Dołączył(a): 14.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek W » 07.05.2009 19:27

Warto jednak wiedzieć, że spory procent tych ligni nie pochodzi niestety z Adriatyku, są importowane z Azji. Antonio zaopatruje się u brata ze Starigradu. Zresztą, Karolu faktem jest, że Chorwaci wszędzie przygotowują to danie doskonale, i trudno jakieś miejsce wyróżnić.
Ale tu miało być o jeżowcach - sorry - nie mam doświadczeń kulinarnych z tymi stworzonkami.
Karola_hrv
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 32
Dołączył(a): 20.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Karola_hrv » 07.05.2009 23:40

Tak więc temat lignji mozna zamknąc -osiągnęlismy konsensus :) (ale my zgodni jestesmy! :D )
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 08.05.2009 09:04

moje lignje w Malinskiej były jakieś takie ... tłuste ... :wink:
Iwona Baśka
Cromaniak
Posty: 1096
Dołączył(a): 15.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Iwona Baśka » 08.05.2009 09:42

Obrazek

Konoba Bepo Tribunj
Smacznego :!:
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 08.05.2009 15:56

o kurde! ale wielgachne!!! takiej porcji, to nigdy nie dostałem!!! Gratulacje ;@)
Karola_hrv
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 32
Dołączył(a): 20.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Karola_hrv » 08.05.2009 16:11

tez się chciałam pochwalic swoim talerzem :wink: ale nie umialam wkleic:/
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 08.05.2009 18:49

Te większe to chyba już mątwy... ale wygląda ten talerz smakowicie!! :)
pasażer
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3391
Dołączył(a): 07.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) pasażer » 08.05.2009 19:00

Karola_hrv napisał(a):tez się chciałam pochwalic swoim talerzem :wink: ale nie umialam wkleic:/

Jak wklejac zdjęcia ?

Polecam program ten http://imageshack.us/
Fotosik wprowadził opłaty, więc nie polecam.
Jeszcze musisz pamiętać o tym zdaniu z regulaminu:
"Nie wklejaj zdjęcia ani linków szerszych niż 800 pixeli"

Prosta sprawa, w razie jeszcze niewiadomych, dopytaj w temacie do którego Ci link podałem.
Pozdrav Popiel
Karola_hrv
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 32
Dołączył(a): 20.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Karola_hrv » 09.05.2009 11:52

udało mi się! Popiel, dziękuję :D
takie pysznosci serwowali w lutym tego roku w małej knajpce w centrum Zagrzebia :D jeden maly minus - nie mieli Karlovačko pivo, jedynie Ozujsko

Obrazek
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 10.05.2009 14:52

witam u Iwoni sa lignje z adriatyku, matwi sie nie smarzy na grillu. Jezowce mozna jesc na surowo besposrednio z wodi, troche citrini soli oleju oliwkowego i chleb. Mozna kombinowac tez w salatkach z octem balzamycznim, rokula, kapari ine zyjantka morskie, lub kawalki rib ala carpatio (ala sledziki i szprotki z octu)....smacznego
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 11.05.2009 09:09

hej, no nie żebym wybrzydzał, ale ... to trochę niehumanitarne - czy jest sposób, by jeżowca przed spożyciem szybko, bezpoleśnie i "estetycznie" uśmiercić?

I druga sprawa - mówimy tylko o samicach, tak?

pzdr, K.
Arek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8749
Dołączył(a): 15.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Arek » 11.05.2009 09:17

Krystof napisał(a): czy jest sposób, by jeżowca przed spożyciem szybko, bezpoleśnie i "estetycznie" uśmiercić?
pzdr, K.


Można spróbować utopić ;)

Krystof napisał(a):I druga sprawa - mówimy tylko o samicach, tak?
pzdr, K.


No właśnie: jak rozpoznać jeżowca samicę a jak samca ??
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 11.05.2009 09:44

No właśnie: jak rozpoznać jeżowca samicę a jak samca ??

to akurat proste, bo samice są obklejone różnymi ozdobami (listki, muszelki, kamyczki - jak to baby :wink: ), a faceci są goli ...
Kacper111
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1144
Dołączył(a): 04.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kacper111 » 07.06.2009 18:25

Iwona Baśka napisał(a):Obrazek

Konoba Bepo Tribunj
Smacznego :!:



pyszności-
Jeżowce niech zostana jednak w wodzie
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 07.06.2009 19:52

Leon napisał(a):witam u Iwoni sa lignje z adriatyku, matwi sie nie smarzy na grillu. Jezowce mozna jesc na surowo besposrednio z wodi, troche citrini soli oleju oliwkowego i chleb. Mozna kombinowac tez w salatkach z octem balzamycznim, rokula, kapari ine zyjantka morskie, lub kawalki rib ala carpatio (ala sledziki i szprotki z octu)....smacznego


Może pokusisz sie i podasz kilka prostych i nieskomplikowanych dla facetów sposobów sporządzania dań z muli, kalmarów, jeżowców, osmiornic i czego tam jeszcze krewetek itp. Jadłem tylko mule z grila w cytrynie i oliwie. Innych nie smakowałem bo nawet nie bardzo wiem jak się do nich dobrać a co dopiero mówić przyrzadzać do jedzenia. Jako przedstawiciel społeczności chorwackiej na forum mógłbyś podać sposób jak Ty to robisz, tak abym po przyjezdzie do Chorwacji wiedział co kupić na targu i co z tym robić. Słyszałem, że włosi jedzą bezpośrednio jeżowce z morza. Jak oni to robią ja tego nie wiem. Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura chorwacka



cron
kto z was jadł jeżowce? - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone