Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Trasa POLSKA (centrum) - CZARNOGORA /moje wrazenia/

Słowenia, Czarnogóra, Albania, a nawet Grecja, Włochy, Hiszpania, a może Floryda, albo ... Słowacja?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Eloy1976
Plażowicz

Nieprzeczytany postnapisał(a) Eloy1976 » 18.08.2015 15:53

Witam, to moj pierwszy watek na forum.

W tym roku po raz pierwszy bylem na Balkanach (konkretnie docelowo Czarnogora/Ulcinj), przed wyjazdem szukalem na forum porad, sugestii, propozycji, wrazen z roznych tras i zdecydowalem sie ostatecznie na droge przez Wegry i Bosnie. I od razu dodam, ze nie zaluje.

Oto moja trasa z centrum Polski (konkretnie z Lodzi):

Do Czarnogory jechalem 2 dni przez Czechy, Slowacje, Wegry, Chorwacje i Bosnie.
1 dzien (1000 km) to 13h jazdy (czeste postoje, mniej wiecej 10-15 minut co 2-2,5h + dluzsza przerwa na obiad + stracona 1h na korek pod Budapesztem), nocleg w Osijeku (trasa standardowo wyznaczona przez AutoMape autostradami w Czechach, Slowacji i na Wegrzech w kierunku Osijek).
2 dzien (ok 650 km) to 10,5h jazdy (takze czeste postoje) z Osijeku przez Bosnie do miejscowosci Ulcinj w Czarnogorze (w Czarnogorze przez Podgorice, a potem platny 2,5E tunel Sozina).

Drugi dzien to walka z wiatrakami, bo mniej wiecej w tym samym czasie co pierwszego dnia przejechalem ok 300 km mniej, oczywiscie to zasluga przeprawy przez bosniackie gory + stracone ok 45 minut na "slynnym" przejsciu granicznym Scepan Polje; no i jeszcze dodajmy do tego kilkanascie km po szutrowej drodze bez barierek - dojazd do granicy BIH/MNE w Scepan Polje.

Trasa przez Bosnie widokowo piekna, ale troche upierdliwa przez jazde po gorach (gora, dol, co chwila serpentyny, jazda glownie na 4 biegu, a dlugimi momentami na 3 biegu). Diesel kosztuje w Bosni rowno 1E, co tez jest argumentem za wybraniem trasy przez ten piekny kraj.

Zdecydowalem sie na nocleg po drodze do Czarnogory, poniewaz jestem jedynym prowadzacym samochod w mojej rodzinie i nie widzialem mozliwosci dojechania na raz z jakims pokatnym drzemaniem po drodze.

Koszty:
Czechy winieta 17E
Slowacja winieta 10E
Wegry winieta 11E
Chorwacja (z Osijeku autostrada do granicy z BIH) oplata 5E
BIH (autostrada Zenica-Sarajevo) oplata 5E
+ nocleg w Osijeku 40E (Apartment Eurho - latwo znajdziecie na Booking)

Jak widac, pomijajac nocleg, jazda zajela mi w sumie 23,5h wliczajac postoje, korki i przejscia graniczne.

W tym samym czasie znajomi jechali na 2 auta z PL/Lodz do Ulcinj w Czarnogorze przez Czechy, Austrie i Chorwacje. Jedno auto zatrzymywalo sie na postoje bardzo rzadko, jechalo szybkim tempem, utknelo w Slowenii na autostradzie i musialo z niej zjechac, przeprawialo sie promem w Herceg Novi, ostatecznie w Ulcinj bylo po 24h (2 kierowcow). Drugie auto jechalo wolniej, zatrzymywalo sie czesciej, utknelo pare razy w korkach w Chorwacji i ostatecznie droga do Ulcinj zajela 30h (2 kierowcow).

Teoretycznie trasa przez Austrie i Chorwacje jest szybsza (wiecej autostrad), ale jesli jedzie sie nia w weekend, korki w Slowenii i Chorwacji gwarantowane. My pokonywalismy droge do Czarnogory w pt i sb (31.07 i 01.08.2015). Juz na miejscu wybralbym trase przez Bosnie jeszcze raz, bo po pierwsze komfortowo wyspalem sie (oplata za nocleg zwrocila mi sie za o wiele nizsze oplaty za autostrady w stosunku do trasy przez AUT/CRO), a po drugie jechalem (wolniej bo wolniej), a nie stalem w korkach, warto bylo pokonac te trase dla widokow.

Powrot z Dubrovnika do PL/Lodz:
1 dzien: (800 km) to 13,5h jazdy (czeste postoje + 2h na zwiedzanie Sarajeva) z Dubrovnika przez przejscie graniczne Ivanica do BIH, w BIH przez Trebinje i Sarajevo w kierunku Osijeku, przejscie graniczne BIH/CRO w Slavonski Brod, przez Chorwacje w okolicach Osijeku i na autostrade na Wegrzech w kierunku Budapesztu, nocleg pod Budapesztem (Torokbalint).
2 dzien: (750 km) to 8,5h jazdy (czeste postoje) spod Budapesztu autostradami przez Wegry, Slowacje, Czechy do Polski (Lodz).

Koszty takie same jak w drodze do Czarnogory.

Wracajac jeszcze do Bosni, to naczytalem sie wczesniej, ze "na kazdym rogu czai sie policjant z radarem". Moze ja mialem takie szczescie, a moze tak jest zazwyczaj, ale jadac na wakacje minalem moze 4 pulapki radarowe, a w powrotnej drodze chyba 3. Mysle, ze w Polsce na podobnym odcinku (ok 400 km) tych radarow byloby tyle samo, a moze nawet wiecej. Kolejna sprawa, trzeba byc ofiara losu by dac sie zlapac na radar, w Bosni bardzo powszechne jest ostrzganie sie swiatlami przed policja, czasem trzeba przejechac nawet ladnych kilka km zanim trafi sie na radar.

SUGESTIA: jesli masz stary samochod, przyslowiowego trupa, to nie pchaj sie przez gory Bosni, bo dla ciebie bedzie to mordega, a dla samochodu byc moze wyrok smierci.

Powrót do Jak nie Chorwacja to ... ???

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019