Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pływanie pontonem w Chorwacji

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
baunty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2362
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) baunty » 25.06.2019 14:11

mattom napisał(a):
marsik napisał(a):Kotwica 0,7kg to za mało, 5 kg w pontonie za dużo (tyle miałem na łódce 5,3m), celowałbym w 2-3kg, ale łańcucha im więcej tym lepiej.

Okej to może inaczej pytanie - docelowe miejsce "nocne" to jest bojka przy apartamencie,
Kotwice potrzebowałbym tylko do plażowania - czyli cały czas w koło pontonu, albo nawet na nim - nigdzie byśmy go nie zostawiali na dalej niż te 200m - pytanie czy w ogóle w takim razie kotwica byłaby mi potrzebna (albo kotwica z łancuchem) nie ukrywam, że to wydatek na 10 dniowy wyjazd tylko - w Polsce i tak albo do pomostu, albo do garażu idzie na noc i po prostu więcej jej nie użyje,
Myślałem o tym małym drapaku z Juli - bo w taki sposób mocowałem do tej pory kajak, czyli jedna cuma do skał na dnie, druga długa do brzegu - wiem, że ponton cięższy i trochę bardziej podatny na odpłynięcie - ale może jednak bez kotwicy by dało radę ;) - jak nie to widzę, że jest jeszcze rozmiar 1,4 kg i 3,5 kg

Te drapaki i tak d...y nie urywają jeśli chodzi o trzymanie w dnie.
Kup minimum tę 1,4 , będzie lepiej trzymała.
Miałem kiedyś drapaka jako drugą kotwicę.
Kolega też miał ale większy niż mój - była zauważalna różnica w trzymaniu.
Jeśli będziesz miał tę najmniejszą, to trochę więcej miejsc do cumowania Ci odpadnie , bo po prostu kotwica nie będzie trzymała.
Z tym trzymaniem przez drapaki to i tak jest loteria, ale to sobie sprawdzisz na wakacjach.
Koniecznie dodaj do tego łańcuch.
Koszty....bedą wyższe jeśli będziesz później zmieniał kotwicę.

PS mój drapak ważył 3,5 kg , był za mały, ale na ribie. Kolega miał 5kg. Był zdecydowanie lepszy.
Ten 1,4 kg to jest absolutne minimum abyś mógł w miarę bezpiecznie zakotwiczyć.
Na Twoim miejscu kupiłbym ten 3,5 kg.
Pytanie czy będzie Ci to potrzebne .... na 100% będzie. Kawałek łańcucha też - kup grubość 6mm i tak max 36 mm długość oczka. Koszt poniżej 10pln za metr w ocynku. Nierdzewka razy 5-6.
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 25.06.2019 17:25

marsik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 482
Dołączył(a): 12.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsik » 25.06.2019 20:58

Lańcuch 6mm kwasowka ok. 30zl/1mb.
Różnica w cenie kotwicy 0,7 a 1,4kg to 13zl...

Przy różnych plażach będziesz kotwiczył, dna będą różne. Przy skalistym (najczęstsze) może i 0,7kg wystarczy, trzymanie jest nie wagą, a zaczepieniem o skałę. A na piasku, trawie, mule, kamieniach taka kotwica i tak w ogóle nie będzie trzymać.

I jeszcze uwaga - kotwiczenie do dna + cuma do brzegu nie zmniejsza nic ważności trzymania kotwicy. Jak puści kotwica, ponton nie odplynie, ale wyląduje na brzegu. Jak to będą skały to żle się skończy. I druga uwaga: plażowanie jest żeby odpocząć, stałe pilnowanie czy kotwica trzyma, non stop patrzenie na ponton... no chyba nie o to chodzi. Warto wydać kilka złotych więcej, wozić 2-3 kg więcej dla większego spokoju.
mattom
Odkrywca
Posty: 111
Dołączył(a): 06.07.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) mattom » 25.06.2019 22:35

Tu nie chodzi o koszty, bo i tak już zainwestowałem kilka tysięcy złoty w ponton, żeby nie targać skorupy do Cro,
Chodzi mi po prostu o wydawanie kasy na to co mi niezbędne - jeżeli to jest kwestia zaczepienia - to nie ma problemu zejsć na te 3-4m z maską i zaczepić drapak, albo nawet przwiązać do skały/kamienia.
Co do różnicy podjadę jeszcze raz do Juli pooglądać te drapaki, który by mi lepiej pasował.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.06.2019 10:24

.
Ostatnio edytowano 05.07.2019 07:04 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
marsik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 482
Dołączył(a): 12.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsik » 26.06.2019 14:07

mattom napisał(a):Chodzi mi po prostu o wydawanie kasy na to co mi niezbędne - jeżeli to jest kwestia zaczepienia - to nie ma problemu zejść na te 3-4m z maską i zaczepić drapak, albo nawet przwiązać do skały/kamienia.


Jasne, większość w tym wątku to rozmwoy o tym, żeby było to co niezbędne, ale bez nadmiaru.
Moim zdaniem niezbędna jest Ci kotwica, raczej 3-4kg niż poniżej 1kg. Lepiej posłuchac #smokiego z 5kg niż kłopotać się z maleństwem z 0,7kg.

Pomysł schodzenia z maską żeby mocować kotwicę na dnie nie jest dobry :wink: A jak będzie raczej 6m? Nie mówię już o głębokościach na których nieraz #Rysio kotwiczy (ma bodajże 70m kabla).
Podpływasz w fajne miejsce, rzucasz kotwicę, tak żeby chwyciła. Po to są kotwice. Potem warto nurknąć sprawdzić czy dobrze chwyciła, ale niekoniecznie ręcznie ją do dna mocować 8O. A już o wiązaniu na dnie do skały zapomnij całkiem - lina Ci się przetrze błyskawicznie, nie mówiąc już o skuteczności trzymania.
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 26.06.2019 15:22

Ja mam Bruce 3.5 kg pry RIB-ie ważącym 900 kg z paliwem.
Zresztą na forum RIB.net zalecana do RIB-ów do 6.5m

Twierdzą tam, że nie waga kotwicy jest wazna ale te 5-6m łańcucha który utrzymuje kotwicę w prawidłowym uożeniu
No i 5-6krotność liny w stosunku do głebokości. Czyli 25 m liny jak kotwiczysz na 5m.
Chodzi o to aby siła ciągnęła kotwicę prawie poziomo a nie unosiła do góry.

No i najwazniejsze - kotwiczymy w kierunku wypłycenia (czyli od wody do brzegu) tak aby lina szła po dnie do góry.
Kotwiczenie na dwóch (przód - tył) jest o tyle istotne, że jak wiatr się zmieni i obróci nas tak, ze kotwica zostaje ale my jestesmy z drugiej strony spowoduje ze mozemy wyrwac ją z dna i cignąć w głąb (może się nie zachaczyć).
Sam tak raz miałem. Jak jest w okolicy w maire plaskie dno to nie ma problemu.
Ale jak jest spadek to wtedy trzeba o tym pamietac
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.06.2019 16:55

.
Ostatnio edytowano 03.07.2019 11:48 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
pavlo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 645
Dołączył(a): 21.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) pavlo » 26.06.2019 17:34

Jako laik mam pytanie; dlaczego do kotwic ma być stosowany łańcuch (jak często w tekstach się pojawia), a nie stosowna lina? Ja do swojego małego gumieniaka o wadze circa about 50 kg. wiązałem 4-ro drapaka o wadze circa about 2kg. na stosownej długości linie i drugą linę od dziobu do brzegu(też stosownej długości). Może jak większa jednostka, to i łańcuch się należy???
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.06.2019 18:21

.
Ostatnio edytowano 05.07.2019 07:05 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 2 razy
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4907
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 26.06.2019 18:34

pavlo napisał(a):dlaczego do kotwic ma być stosowany łańcuch
Ze względu na swój ciężar pełni funkcję na dnie, jak "bojka" na powierzchni. Amortyzuje szarpania kotwicą.
Zanim "szarp" dojdzie do kotwicy, to musi najpierw podnieść łańcuch i wyprostować układ "łańcuch - lina".
pavlo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 645
Dołączył(a): 21.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) pavlo » 26.06.2019 19:23

boboo napisał(a):Ze względu na swój ciężar pełni funkcję na dnie, jak "bojka" na powierzchni. Amortyzuje szarpania kotwicą. Zanim "szarp" dojdzie do kotwicy, to musi najpierw podnieść łańcuch i wyprostować układ "łańcuch - lina".

No proste jak słonia nos :D . Mechanika i fizyka się mi pięknie ukłoniły :) Im dłuższy łańcuch, tym "szarp" będzie bardziej pozytywnie skuteczny. W ciszy "szarp" automatycznie powoli się reguluje w kierunku poprawy amortyzacji. No tak trochę lizneliśmy czaso-przestrzeni.

I tutaj przypomina mi się taka humoreska;

Żołnierz pyta; Panie Generale co to jest czasoprzestrzeń?
No widzisz,..... to jest tak jak by Ci to powiedzieć.... :
kop ten dół z tego miejsca do wpół do czwartej :)
marsik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 482
Dołączył(a): 12.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsik » 27.06.2019 20:43

Łańcuch to nie tylko amortyzator. To także "układacz" kotwicy na dnie oraz zwiększenie ciężaru trzymającego (waga kotwicy + waga łańcucha). 1mb łańcucha 6mm to 0,75kg.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 03.07.2019 12:07

boboo napisał(a):...
IMG_20150724_181731.jpg


Zaniedbujesz się Bogdanie z " YT " :P

Puszczę ci na pocieszenie Guziankę. :mrgreen:

boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4907
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 03.07.2019 16:32

smoki3 napisał(a):Zaniedbujesz się Bogdanie z " YT " :P
???
Nie za bardzo wiem o co chodzi :?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Pływanie pontonem w Chorwacji - strona 636
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone