Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Pandemia koronawirusa a wakacje 2021

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
stachan
Opiekun działu Hyde Park

Nieprzeczytany postnapisał(a) stachan » 23.09.2020 17:40

Witam wszystkich cromaniaków 8)

Jestem właśnie świeżo po rezerwacji pobytu wakacyjnego w przyszłym roku. Nie mogłem oczom uwierzyć, gdy zobaczyłem cenę apartamentu, który oglądałem w roku 2019 dokonując wyboru noclegu na sezon 2020. Owszem, po wybuchu pandemii obserwowałem poszczególne obiekty, które podobają się nam, ale ceny nie były specjalnie ruchome. Aż przyszedł wrzesień tego roku. Zabraliśmy się za szukanie i wykonaliśmy kalkulację dla kilkunastu fajnych miejscówek, które trzymamy w zakładkach przeglądarki. To wręcz niebywałe, bo ceny zasadniczo spadły, a w tym konkretnym przypadku aż o blisko dwa tysiące złotych :!:

A jest to tym bardziej znamienne, gdyż na początku naszego urlopu w Szybeniku było pusto. Może dwa - trzy kampery i kilka domków, jednak już po tygodniu rozpoczął się nalot i w dniu wyjazdu dwa - trzy to były, ale... wolne miejsca. Dlatego trudno tutaj dopatrywać się wpływu na przyszłoroczne ceny dzięki absencji turystów, bo tych w naszej ocenie było teraz bardzo dużo.

Pojawia się zatem pytanie czy na cenę noclegów w 2021 roku ma lub będzie miało zmniejszenie ilości turystów odwiedzających chorwackie kurorty z powodu pandemii, czy też mieliśmy po prostu szczęście i rezerwowaliśmy we właściwym momencie, choć trudno się mi przekonać do takiej opcji, albowiem od kilkunastu lat rezerwujemy wakacje pod koniec września, lecz nigdy nie roku było tak zauważalnej różnicy w cenach.

Chciałbym w tym miejscu zainicjować dyskusję panelową opartą na Waszych doświadczeniach, w trakcie której podzielicie się własnymi opiniami, pozwalając forumowemu gremium na swobodną ocenę przywołanych argumentów.

Przy okazji dodam jako głos w tej dyskusji poniższe słowa:

Gospodarka Chorwacji jest jedną z najbardziej uzależnionych od turystyki gospodarek Unii Europejskiej. Jednak pomimo pandemii, podróżni coraz częściej odwiedzają ten kraj.
Zakaz podróży między państwami strefy Schengen wprowadzony po ogłoszeniu pandemii spowodował, że w maju liczba turystów odwiedzających Chorwację spadła o 96 proc. w stosunku do tego samego okresu w 2019 roku. Dane za czerwiec najprawdopodobniej będą wyglądały podobnie. Ale od momentu, kiedy poszczególne kraje zaczęły znosić ograniczenia w podróżach międzynarodowych, sytuacja się poprawiła. Szef Stowarzyszenia Chorwackiej Turystyki uważa, że wprawdzie do sierpnia 2020 liczba przyjazdów osiągnęła poziom prawie o połowę niższy od zeszłorocznego, mimo wszystko sytuacja jest znacznie lepsza niż tego oczekiwano.

Liczba turystów odwiedzających Chorwację w najpopularniejszych miesiącach tego lata zadecyduje o tym, jak mocno miejscowa gospodarka odbije po najgorszej recesji od czasów komunizmu.

„Nic nie może zrekompensować dochodów z turystyki w Chorwacji w najbliższej przyszłości. Nic”- powiedział Zeljko Lovrincevic, analityk z Instytutu Ekonomicznego w Zagrzebiu. Od lat ostrzegano, że (turystyka - przyp.red.) jest to wrażliwy przemysł, a teraz diabeł stoi u drzwi.”
Według oficjalnych statystyk dochody Chorwacji z turystyki stanowiły około 20 proc. PKB. To więcej niż w jakimkolwiek innym kraju UE badanym przez OECD. Jak będą kształtowały się dane za bieżący rok, na razie nie wiadomo.

Głębokie zanurzenie
Turystyka pomogła podnieść się Chorwacji z powojennego kryzysu z połowy lat 90-tych i ponownie po światowym kryzysie finansowym z 2008 roku.

W zeszłym roku prawie 20 milionów turystów odwiedziło ten liczący nieco ponad 4 miliony ludzi naród. Ale napływ szybkich i relatywnie łatwych do zarobienia pieniędzy pochodzących od podróżujących spowodował, że Chorwacja stała się bardzo zależna od branży turystycznej.

Pandemia i towarzyszący jej ogólnoświatowy kryzys gospodarczy nastąpił w najgorszym dla Zagrzebia momencie: w czasie, gdy kraj przygotowuje się do przyjęcia w 2023 roku unijnej waluty euro.

Wakacyjny wzrost przychodów
Zarejestrowane wpływy podatkowe zdają się potwierdzać optymizm stowarzyszenia turystycznego dotyczący wakacyjnego odbicia w turystyce. Przychody branży turystycznej za tydzień kończący się 8 sierpnia osiągnęły poziom 74 proc. wpływów z tego samego okresu ubiegłego roku.
Nawet biorąc pod uwagę niedawny wzrost, wcześniejszy brak turystów zmniejszył globalną wartość podatków i podsycił obawy o upadłość przedsiębiorstw zależnych od turystyki. Dlatego w tym roku przedłużono tradycyjny sezon aż do października. Zagrzeb liczy, że pomoże to gospodarce, która w tym roku skurczyła się już o 10,8 proc. Ten plan nie zostanie zrealizowany, jeśli w Europie zacznie się druga fala zakażeń Covid-19.

Ból głowy samorządowców
Jednym z najpiękniejszych chorwackich miast jest Dubrownik. To istniejące od średniowiecza miasto portowe do niedawna czerpało cztery piąte swoich dochodów właśnie z turystyki. Włodarze miasta, chcąc wesprzeć mieszkańców i ustrzec ich przed utratą wszystkiego, co posiadają, wystąpili o pomoc finansową do UE. Kłopoty Dubrownika zapewne skłonią wielu do zastanowienia się nad dalszą strategią rozwoju gospodarczego w swoim regionie.

„Musimy wszystko przemyśleć” - powiedział burmistrz Mato Frankovic w wywiadzie udzielonym w zeszłym miesiącu. „Poleganie wyłącznie na rezerwacjach (turystycznych – przyp.red.) już nie wystarczy. Potrzebujemy zrównoważonego stylu życia.”

źródło

Zapraszam do dyskusji :la:
robertms
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) robertms » 23.09.2020 18:34

#stachan, co to znaczy "spadek o prawie 2 tys."?
Podaj procentowo, jak to wyglada, wtedy nawet cen i kwot nie musisz podawac...

Ja rowniez, wzorem poprzedniego/tego roku, "wstepnie" mam zabookowane 2 tyg., ale w cenach '2019/2020.

p.s.
Dubrownik chyba dobrze "kombinuje"... ;)
Ciekawe sa podobne analizy, bo co znaczy "wakacyjne odbicie", skoro jest o 1/4 mniej turystow? Ano, ze punkt wyjscia jest "troche" inny... A kiedy ma byc "wakacyjne odbicie", jak nie w wakacje... Dla HR sezon trwa 4 miesiace, to nie Egipt... ;)
pabbllo_ldz
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) pabbllo_ldz » 23.09.2020 19:13

Dopiszę się i JA, przyszły rok PAG Kustici 10m od plaży 2+2 z boja i slipem dla łodzi 65 euro za 4 osoby.
Nie wiem czy drogo, czy tanio gdyż głównie jeździłem na camping i płaciłem za fajną parcelę ok. 55 - 58 euro.
pixiedixie
zbanowany

Nieprzeczytany postnapisał(a) pixiedixie » 23.09.2020 19:20

Słabo, ja już rezerwowałem na 2025. Wróżka mi powiedziała co i kiedy się wydarzy, więc mogłem sobie rozpisać terminy wakacyjne ;)
stachan
Opiekun działu Hyde Park

Nieprzeczytany postnapisał(a) stachan » 24.09.2020 12:23

robertms napisał(a):#stachan, co to znaczy "spadek o prawie 2 tys."?
Podaj procentowo, jak to wyglada, wtedy nawet cen i kwot nie musisz podawac...

Ja rowniez, wzorem poprzedniego/tego roku, "wstepnie" mam zabookowane 2 tyg., ale w cenach '2019/2020.

We wrześniu 2019 przedmiotowy apartament na 12 nocy kosztował prawie 7500 złociszy, w tym roku ten sam obiekt mamy za 5400 (również 12 nocy). Pozostaje jedynie ufać, że euro nie sprawi nam jakiegoś psikusa... :roll:

pixiedixie napisał(a):Słabo, ja już rezerwowałem na 2025. Wróżka mi powiedziała co i kiedy się wydarzy, więc mogłem sobie rozpisać terminy wakacyjne ;)

W wolnej chwili zapytaj ją o sześć liczb w najbliższym losowaniu Lotto :wink:
fly
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 24.09.2020 16:06

Cze!
...nie prawie,
...ani blisko
...- tylko ponad 2k...
to ja tyle...
pozdro
fly
robertms
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) robertms » 24.09.2020 18:05

stachan napisał(a):We wrześniu 2019 przedmiotowy apartament na 12 nocy kosztował prawie 7500 złociszy, w tym roku ten sam obiekt mamy za 5400 (również 12 nocy). Pozostaje jedynie ufać, że euro nie sprawi nam jakiegoś psikusa... :roll:

To chyba dobra promocja. Zaplac teraz, to kurs Euro nie bedzie Cie interesowal... ;)
Ja w tym roku mialem znizke z 80 na 60 Euro, ale przy platnosci 100% juz w pazdzierniku'19 (1-sza linia, do samej wody ze 20-30 m., plaża ze 150 m.).
Na 2021 dostalem oferty w cenach 2019 lub 2020.
stachan
Opiekun działu Hyde Park

Nieprzeczytany postnapisał(a) stachan » 25.09.2020 08:23

robertms napisał(a):To chyba dobra promocja. Zaplac teraz, to kurs Euro nie bedzie Cie interesowal... ;)

Bardziej stawiałbym na jakąś pomyłkę, choć nie narzekam - cieszę się, że w takich pieniądzach udało się zarezerwować fajny nocleg - w tej wyższej cenie nigdy nie byłoby nam dane skorzystać z tej oferty, bo w tych pieniądzach, to można znaleźć oferty z wyżywieniem. Zastanawiam się nad terminem zakupu euro - poniższy wykres pokazuje, że najkorzystniej wypada zakupić je pod koniec pierwszego kwartału...

euro_wykres.jpg

robertms napisał(a):Na 2021 dostalem oferty w cenach 2019 lub 2020.

Ja czekam na otwarcie rezerwacji z TUI - tak duże biuro powinno pokazać jakie trendy w cenach noclegów będą panowały w ofertach na lato 2021. Druga rzecz, to kwestia sporej ilości rezerwacji przeniesionych z 2020 na 2021 - ciekawe jak one będą ważyć w koszyku dostępnych ofert?
piekara114
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 25.09.2020 08:39

stachan napisał(a):Ja czekam na otwarcie rezerwacji z TUI - tak duże biuro powinno pokazać jakie trendy w cenach noclegów będą panowały w ofertach na lato 2021. Druga rzecz, to kwestia sporej ilości rezerwacji przeniesionych z 2020 na 2021 - ciekawe jak one będą ważyć w koszyku dostępnych ofert?
Tui ma już od miesiąca swoje oferty na przyszyły sezon. Jak czytam po fb to sporo osób już zakupiło wakacje w opcji first.
stachan
Opiekun działu Hyde Park

Nieprzeczytany postnapisał(a) stachan » 25.09.2020 08:49

TUI ma oferty na 2021 rok już od czerwca - już wtedy zachęcali do zmiany terminów rezerwacyjnych, aby nie zwracać ludziom zaliczek :) Ich obecna oferta jest jednak mocno okrojona w porównaniu z liczbą obiektów dostępnych zwykle na przełomie wrzesień / październik. Od 2014 roku jeździliśmy z nimi do Chorwacji, mam zatem dobre porównanie. Teraz szukamy noclegów poza tym operatorem, gdyż starsza córka przestała być dzieckiem w ich rozumieniu i przy pełnopłatnym dla Niej skierowaniu koszty wyjazdu przestają być atrakcyjne 8)
mietas69
Odkrywca

Nieprzeczytany postnapisał(a) mietas69 » 30.09.2020 18:51

witam. ja byłem w hotelu w Drveniku od 27.08 do 10.09 i od razu po powrocie rezerwacja na 2 połowę czerwca w tym samym hotelu wyszło o 1 tysiąc złotych taniej niż w tym roku
Lechoo
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lechoo » 13.10.2020 20:19

Tu gdzie byłem w tym roku będzie 10 eur więcej doba w 2021...
robertms
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) robertms » 13.10.2020 23:18

#mietas69 & #lechoo, napiszcie %-owo, bo 1000 lub 10E nic nie pokazuje, oprocz tego, ze jest taniej/drozej...

Poza tym, #mietas69, to rozne terminy: sierpien/wrzesien vs czerwiec, wiec i cena moze byc rozna... ;)

p.s.
Ja na '21 juz zabookowane i zaplacone, wiec juz tylko pozostaje "kibicowanie"... ;)
robertms
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) robertms » 13.10.2020 23:30

#stachan, Twoj wykres Euro obejmuje tez start "covid-ka", wiec nie wiadomo, jakby wygladal bez tego, a widac, ze jednak jest/byl na to "czuły"... (mnie bank policzyl po 4,7 przy platnosci na '21...) :(

Co do przebookowań na '21, pewnie czesc tak zrobila, ale ktoz to wie, co bedzie za pol roku, jak nam tutaj w PL kolejny lockdown sie szykuje... Teraz zapewne "niezalezny" od decyzji na gorze, tylko poprzez izolacje/kwarantanny ludzi, ktorzy po prostu beda na L4... Moze nawet permanentnym, wiele tygodni... ;)

Ciekawe czasy...
Lechoo
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lechoo » 14.10.2020 16:32

robertms napisał(a):#mietas69 & #lechoo, napiszcie %-owo, bo 1000 lub 10E nic nie pokazuje, oprocz tego, ze jest taniej/drozej...

Poza tym, #mietas69, to rozne terminy: sierpien/wrzesien vs czerwiec, wiec i cena moze byc rozna... ;)

p.s.
Ja na '21 juz zabookowane i zaplacone, wiec juz tylko pozostaje "kibicowanie"... ;)

Z 90e na 100e doba ;) lipiec/sierpień
Następna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2021