Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kotor

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
damianisko5
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3466
Dołączył(a): 02.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) damianisko5 » 16.05.2019 08:38

Przez Trebinje to zapewne przez góry i trochę zadupiami. Chyba najlepiej Jadranką. Tylko musisz się liczyć z korkami na przejściach granicznych w BiH. Proponuję za Dubrownikiem jechać na Popovici i małym przejściem przejechać granicę. Postudiuj mapę. 2 lata temu byłem w tych okolicach, w parku Prevlaka. Widziałem z daleka przejście. Droga nr. 516. Stało raptem kilka aut.
Załączniki:
mne.JPG
damianisko5
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3466
Dołączył(a): 02.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) damianisko5 » 16.05.2019 08:47

I widok z satelity terenu. Fajna droga, super widoki i ominiesz korki na granicy. Ja kilka dobrych lat temu /na głównym przejściu/stałem ok. 1 godz. Wtedy obowiązywała opłata za wjazd do MNE!!!
Załączniki:
mn2.JPG
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 16.05.2019 09:00

Korków się nie obawiam bo napewno wycieczkę zaplanuje na środek tygodnia i raczej wczesne godziny a powiedz mi jeszcze jak wygląda kwestia parkingow w Kotorze?
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 16.05.2019 09:05

damianisko5 napisał(a):Na parking/i kieruj się do portu. Są płatne, ale to grosze. Stąd blisko do wejścia na mury i starówkę. Tu na fotce widać, po lewej stronie. Udanej wycieczki. No i napisz po powrocie, jak było.

Bardzo dziękuję za pomoc :)
rzdrozny
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 207
Dołączył(a): 26.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) rzdrozny » 16.05.2019 09:08

W Kotorze jest sporo parkingów. Płatne bliżej Starego Miasta, portu. Bezpłatne troszkę dalej, ale z przyjemnym dosyć krótkim spacerkiem. Jeden z nich np. przy markecie, od strony Budvy po prawej, tuż przy ulicy. Jeżeli będziesz jechał od zatoki, też pewnie coś znajdziesz. Jak nie, mijasz Śródmieście, skręcasz w lewo i jedziesz do owego marketu po lewej.
damianisko5
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3466
Dołączył(a): 02.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) damianisko5 » 16.05.2019 09:45

Sadeczanin78 napisał(a):
damianisko5 napisał(a):Na parking/i kieruj się do portu. Są płatne, ale to grosze. Stąd blisko do wejścia na mury i starówkę. Tu na fotce widać, po lewej stronie. Udanej wycieczki. No i napisz po powrocie, jak było.

Bardzo dziękuję za pomoc :)
Załączniki:
DSCF0817 kopia.jpg
jerro
Odkrywca
Posty: 97
Dołączył(a): 10.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) jerro » 18.07.2019 09:08

Trochę podbijam temat :)
Jak obecnie wygląda sytuacja z dojazdem do Lovcen od strony Kotoru drogą P1 i potem w prawo na skróty? :hut: Nadal trwa remont tej drogi?
beagm
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 605
Dołączył(a): 17.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) beagm » 18.07.2019 19:51

Nie ma najmniejszego problemu z dojazdem z Kotoru do Lovcen. Trasa przez serpentyny przejezdna. Punkty widokowe lepsze niż przy mauzoleum.
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1713
Dołączył(a): 20.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 19.07.2019 12:31

beagm napisał(a):Nie ma najmniejszego problemu z dojazdem z Kotoru do Lovcen. Trasa przez serpentyny przejezdna. Punkty widokowe lepsze niż przy mauzoleum.


Czyli droga czynna jest już cały czas, bez przerw ? Już nie mogę doczekać się tych widoków :hearts:
jerro
Odkrywca
Posty: 97
Dołączył(a): 10.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) jerro » 21.07.2019 11:08

beagm napisał(a):Nie ma najmniejszego problemu z dojazdem z Kotoru do Lovcen. Trasa przez serpentyny przejezdna. Punkty widokowe lepsze niż przy mauzoleum.

Tzn. jest już asfalt na całej długości? :)
beagm
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 605
Dołączył(a): 17.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) beagm » 23.07.2019 12:45

Jest asfalt. 12 lipca, gdy jechaliśmy nie było śladu żadnego remontu.
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1713
Dołączył(a): 20.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 23.07.2019 17:04

beagm napisał(a):Jest asfalt. 12 lipca, gdy jechaliśmy nie było śladu żadnego remontu.


Super, dzięki za info :wink:
pablos77
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1284
Dołączył(a): 22.06.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) pablos77 » 08.03.2024 05:48

Dzień dobry,

Po kilku latach wracam na forum. W tym roku chcemy się wybrać do Czarnogóry. Rodzina 2+ 3 dzieci już prawie dorosłe tzn. Nastolatki. Myśleliśmy o Kotorze lub Budvie. Co polecacie. Chcemy w tym roku w końcu także Dubrownik odwiedzić bo już 3 razy w Cro ale nam się nie udało.. Jeśli ktoś mógłby polecić sprawdzony apartament będę wdzięczny .
Paweł
marecky81
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 597
Dołączył(a): 24.03.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) marecky81 » 08.03.2024 08:33

Odradzam. CG w sezonie to porażka. Byłem co prawda ponad 10 lat temu, ale z opowieści znajomych wnioskuję, że jest coraz gorzej. Malutki kraik, więc tłumy wszędzie. Głownie Serbów i Rosjan. Powszechne kiepowanie petów na plaży w piachu. Większość plaż zabudowywana przez Chińczyków hotelami dla masówki, Albańska cześć od Ulcinja brudna i zaśmiecona. Na Św. Stefan wstęp wzbroniony bo to teraz prywatna enklawa dla bogatych. W Kotorze betonowe nabrzeże, nie ma skałek i plaży. Woda też taka sobie bo to zbiornik prawie zamknięty, a ze ściekami wciąż średnio.

Jak dla mnie CG jest ok na górskie wędrówki i okazjonalne zwiedzenie zatoki, ale na pobyt tam już bym się nie zdecydował.

Typowy widoczek z tamtejszej plaży: https://tinyurl.com/s36sbevn


pablos77 napisał(a):Dzień dobry,

Po kilku latach wracam na forum. W tym roku chcemy się wybrać do Czarnogóry. Rodzina 2+ 3 dzieci już prawie dorosłe tzn. Nastolatki. Myśleliśmy o Kotorze lub Budvie. Co polecacie. Chcemy w tym roku w końcu także Dubrownik odwiedzić bo już 3 razy w Cro ale nam się nie udało.. Jeśli ktoś mógłby polecić sprawdzony apartament będę wdzięczny .
Paweł
Lawliet
Croentuzjasta
Posty: 179
Dołączył(a): 20.07.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lawliet » 08.03.2024 09:25

pablos77 napisał(a): Myśleliśmy o Kotorze lub Budvie. Co polecacie.


W ostatnich 5 latach byłem 3 razy w Czarnogórze. Coś tam mogę opowiedzieć.
Jako noclegownię zdecydowanie wybrałbym Budvę, a do Kotoru pojechał na zwiedzanie. Kotor leży w zatoce gdzie plaż w sumie brak albo niewiele, a z racji otaczających gór dochodzi dość znaczne zacienienie przez co woda chłodna. Poza tym to taki mały Dubrovnik - tłumy, tłumy i jeszcze raz tłumy. Jako alternatywę do Budvy możesz jeszcze rozważyć Petrovać - mniejsza miejscowość ale klimatyczna i trochę zbliżona wg mnie do chorwackich ale... (o tym poniżej ;) )

marecky81 napisał(a):Odradzam. CG w sezonie to porażka. Byłem co prawda ponad 10 lat temu, ale z opowieści znajomych wnioskuję, że jest coraz gorzej. Malutki kraik, więc tłumy wszędzie. Głownie Serbów i Rosjan. Powszechne kiepowanie petów na plaży w piachu. Większość plaż zabudowywana przez Chińczyków hotelami dla masówki, Albańska cześć od Ulcinja brudna i zaśmiecona. Na Św. Stefan wstęp wzbroniony bo to teraz prywatna enklawa dla bogatych. W Kotorze betonowe nabrzeże, nie ma skałek i plaży. Woda też taka sobie bo to zbiornik prawie zamknięty, a ze ściekami wciąż średnio.

Jak dla mnie CG jest ok na górskie wędrówki i okazjonalne zwiedzenie zatoki, ale na pobyt tam już bym się nie zdecydował.


Z większością mogę się zgodzić. Przygotuj się na tłumy
My do tej pory wybieraliśmy Czarnogórę jako tańszą alternatywę i urozmaicenie dla Cro. Zazwyczaj spędzaliśmy tydzień w Cro i drugi tydzień w ME. Jako, że cenowo wychodziło jakoś 30-50% taniej niż w Cro, to na pewne rzeczy przymykaliśmy oko. I tak:
Czarnogóra w sezonie (lipiec, sierpień) to tłumy i korki - przez Czarnogórskie wybrzeże biegnie tylko jedna droga, która jak się pewnie domyślasz autotradą nie jest. Ruch spory, jakość drogi średnia, tunele nieoświetlone, a że jedzie się przez wszystkie nadmorskie miejscowości to zatory gwarantowane. Dodatkowo kawałek trzeba przepłynąć promem - te akurat działają dość sprawnie i pływają na bieżąco ale trochę w kolejce trzeba odstać. Nam akurat raz trafiła się awaria i straciliśmy 1h więc mniej więcej tyle ile zajmuje objechanie lądem.
Plaże czarnogórskie nawet nie umywają się do tych chorwackich. I "widoczkowo" i jeżeli chodzi o czystość. Z petami jest tak jak z przysłowiowymi idiotami - są dosłownie wszędzie. Czułem się jakbym siedział w popielniczce, oczywiście każdy wokół jara.
Wspominałem już o tłumach?
Po ostatnim wyjeździe (wrzesień 23) zauważyliśmy, że ceny też już dość mocno wzrosły względem poprzednich wyjazdów i są już zbliżone do tych chorwackich. Dla przykładu: nocleg w Cro 50e, w ME 47e (2 os.). Lody 2e vs 1,8e. Oczywiście dalej się zje w tańszych miejscach zwłaszcza dalej od wybrzeża jak np. w Cetinje gdzie ledwo się wytoczyliśmy z knajpy, a rachunek wyniósł jakieś 25e.
Podsumowując:
Jak jeszcze nie byliście to zawsze warto jechać i się przekonać, jak przymkniecie oczy na pewne niedogodnienia to będziecie zadowoleni. Polecam zobaczyć Kotor, serpentyny nad kotorem, drogę P14, Durmitor, Most Tara i jeszcze parę miejsc z inernetów. Kraj jest mały przez co wiele atrakcji jest blisko siebie.
Ja prędko tam nie zawitam i zostanę w Cro, bo dla mnie ładniej i zdecydowanie bliżej (z Riviery Makarskiej to przynajmniej 5-6h jazdy więcej), a ceny aż tak nie zachęcają jak kiedyś. Dla kogoś kto nie był - jechać.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone