Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zakaz stosowania ciężarków ołowianych do wyważania kół .

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Lesiu
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 20.11.2008
Zakaz stosowania ciężarków ołowianych do wyważania kół .

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lesiu » 24.05.2011 23:00

Witam!
Kilaka krotnie byłem w Chorwacji , śledzę też od lat to forum. Ostatnio kolega który był na zlocie carawaningu czymś mnie zaskoczył. Dostał on informację że w niektórych krajach np. w Austrii jest zakaz stosowania ciężarków ołowianych do wyważania kół. Podczas kontroli drogowej można zostać przymuszonym do ich wymiany na ekologiczne . Wiąże to się z kosztami , laweta wulkanizator. Chciałbym się dowiedzieć , czy ktoś się spotkał z tym problemem. Miałem kilka przygód na ówczesnych granicach więc nic mnie nie dziwi.
pumis
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 161
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) pumis » 24.05.2011 23:58

Pierwsze słyszę o takich praktykach :-( może jest ktoś, kto potwierdzi te informacje ?
Motoschiza
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1176
Dołączył(a): 11.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Motoschiza » 25.05.2011 00:06

To chyba prawda bo przy zakupie nowych opon wraz z felgami pytano mnie czy jeżdżę za granicę. Założono mi cynkowe nie ołowiane.

Znalazłem tu o tym było
forum/viewtopic.php?t=31522
Dario85
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 267
Dołączył(a): 14.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dario85 » 25.05.2011 06:52

Podobno, że Słowacy jak trafisz na upierdliwych to patrzą ... dlatego gość w wulkanizacji założył mi jakieś cynkowe chyba. Więc w każdej plotce jest ziarno prawdy ... konkluzja jest prosta ... jesli cena jedna i efekt ten sam to czemu nie ...niech sobie beda cynkowe mimo iż tak restrykcyjnie na to zapewne nie patrzą
aro_40
Croentuzjasta
Posty: 296
Dołączył(a): 07.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) aro_40 » 25.05.2011 07:31

Istnieje Dyrektywa Unijna o zakazie stosowania w motoryzacji pierwiastków szkodliwych i niebezpiecznych (nie przytoczę numeru bo nie pamiętam). Na tej podstawie powstało w każdym kraju stosowne rozporządzenie (u nas Ministra Środowiska, o ile dobrze pamiętam), które mówi o zakazie stosowania, m.in. ołowiu. Firmy motoryzacyjne miały problemy, bowiem cynkowe ciężarki są dwa razy większe i droższe niż ołowiane. Zatem jak podpadniemy policjantowi (wszystko jedno gdzie) na terenie UE, a bedzie on człekiem upierdliwym i znającym sie na rzeczy, to może sprawdzić także i ciężarki :(
fasi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 837
Dołączył(a): 22.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) fasi » 25.05.2011 07:48

aro_40 napisał(a):Istnieje Dyrektywa Unijna o zakazie stosowania w motoryzacji pierwiastków szkodliwych i niebezpiecznych (nie przytoczę numeru bo nie pamiętam).


Wszystko na ten temat jest w przytoczonym przez Motoschizę temacie.
A na skróty to tutaj można o tym przeczytać.
leszekmw
Croentuzjasta
Posty: 170
Dołączył(a): 14.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) leszekmw » 27.05.2011 09:57

no witam po zimie... :)
jako że pracuję przy oponach to wrzucę swoje trzy grosze..
niestety z tymi ciężarkami to prawda i jeżeli nie chcecie mieć problemów to powyważajcie sobie koła przy pomocy ciężarków cynkowych lub stalowych.
w tej chwili zaczyna być otwarta nagonka na Polaków ponieważ jest to doskonały zysk dla poszczególnych krajów typu Słowacja , Austria lub Niemcy . z tego co się orientuję polują na nas przy pomocy lornetek tak jak nasi policjanci polują na Ukraińców. sprawdzają bardzo dokładnie , również wewnętrzną strone felgi. zwyczajowy mandat to 50e za koło podobno.
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 27.05.2011 10:29

Mnie już nic nie dziwi w tej chorej, dekadenckiej Europie. :evil:
pablo2222
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 849
Dołączył(a): 05.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) pablo2222 » 27.05.2011 10:49

jan_s1 napisał(a):Mnie już nic nie dziwi w tej chorej, dekadenckiej Europie. :evil:

Nie mów hop... :(
Szymuś
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 178
Dołączył(a): 13.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Szymuś » 27.05.2011 10:58

Mam alufelgi z grubymi szprychami, fabryczne do forda mondeo z 2009 r. Wezmą mi auto na kanał i będą sprawdzać ciężarki czy polisman będzie się wczołgiwał pod auto? Bo nie da się ich dojrzeć od zewnątrz. Jaja jakieś?
Semedi
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 137
Dołączył(a): 18.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Semedi » 27.05.2011 11:50

Hmmm podzwoniłem do zakładów w moim mieście, obdzwoniłem 5 i każdy mi mówi, że to nie prawda. No i sam nie wiem komu tu wierzyć. Fakt jest taki, że nie posiadają innych niż ołowiane, bo ponoć w Polsce jak zwykle jest inaczej. I tu cytat za: http://www.przegladoponiarski.pl/wydania/artykul/796/
O Polsce:

"Reasumując należy stwierdzić, iż w świetle polskiej ustawy o recyclingu, stosowanie ciężarków ołowianych do wyważania kół nie jest w Polsce zakazane."

O Unii:

"Warto też zwrócić uwagę, iż zakaz stosowania ciężarków ołowianych został już wprowadzony w wielu innych krajach Unii Europejskiej. Klient serwisu oponiarskiego, który zaoszczędził na ciężarkach ołowianych, może wrócić z wakacji za granicą z niemałym mandatem w EURO - właśnie za jazdę z ciężarkami ołowianymi."

Powiem jedno, to zakrawa na śmiech przez łzy, bo jak mam się podporządkować jak nikt nie ma takich ciężarków w zakładach wulkanizacyjnych. Ciekawi mnie też to, jak sprawdzą na feldze aluminiowej...
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 27.05.2011 11:55

Semedi napisał(a):...


Konwencja Wiedeńska czasem nas nie chroni?
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 27.05.2011 12:01

Powinna chronić, aczkolwiek dla świętego spokoju przy okazji przedurlopowego wyważania kół zmienię sobie na te europejskie 8)

Edit: Właśnie zadzwoniłem do mojego gumjarza i stwierdził że on już 4 lata ołowianych do alu nie klei. I to niby ja na wsi mieszkam :D
Semedi
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 137
Dołączył(a): 18.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Semedi » 27.05.2011 12:08

Rysio napisał(a):Edit: Właśnie zadzwoniłem do mojego gumjarza i stwierdził że on już 4 lata ołowianych do alu nie klei. I to niby ja na wsi mieszkam :D


Ale ja jeżdżę na stalówkach.
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 27.05.2011 12:12

Do stalówek ma i ołowiane i trochę droższe z jakiegoś stopu dopuszczonego w Europie. Tym co tylko po wsi jeżdżą i chcą taniej zakłada jeszcze ołowiane, cała reszta ma nabijane te europejskie. Jak nie znajdziesz gumjarza u siebie to po drodze możesz sobie u mnie we wsi wymienić :)
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi

cron
Zakaz stosowania ciężarków ołowianych do wyważania kół .
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone