Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

jak sie porozumiewać

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 06.06.2005 01:29

Janusz Bajcer napisał(a):A tak na marginesie, to niby dlaczego mamy wstydzić się
swojego języka za granicą? :wink: :lol:
:papa:

Pewnie, że nie ma powodu, aby się wstydzić swojego języka za granicą! :)

Ale... z drugiej strony... gdzież mamy porozmawiać po chorwacku, jak nie w Chorwacji właśnie???
Myślę, że TAM jest na to najlepsze miejsce.

W większości przypadków, i tak to będzie chorwacko-polski, a może nawet bardziej polsko-chorwacki. :wink: :)

Ale... na pewno warto.
Któż z nas nie uśmiecha się z sympatią, jak tu, w Polsce, ktoś próbuje, nieudolnie zazwyczaj, powiedzieć coś po polsku. Taki gość budzi od razu ciepłe uczucia, więc... jest cieplej traktowany.

Chorwaci w tym względzie na pewno nie są inni. 8)

zawodowiec napisał(a): W takim razie zapraszam do naszej Akademii :)
forum/viewtopic.php?t=6150&postdays=0&postorder=asc&start=1635
możecie wnieść trochę swoich doświadczeń!

Również zapraszam. :)

Pozdrav
Jola
Łukasz
Cromaniak
Posty: 1088
Dołączył(a): 03.04.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Łukasz » 06.06.2005 08:29

Po prostu Chorwaci jako mały naród podobnie jak Polacy mają kompleksy związane ze swoją narodowością i językiem, do tego całkiem niedawno odzskali niepodległość. Dlatego lubią jak się do nich powie coś po Chorwacku. I wszystko jest fajnie tylko przeciętny człowiek jak usłyszy płynne wyćwiczone zdanie po Chorwacku to pomysli, że rozmawia z kimś kto biegle zna ten język. I potem można usłyszeć długą i całkiem niezrozumiałą odpowiedź.
Ostatnio edytowano 06.06.2005 16:30 przez Łukasz, łącznie edytowano 1 raz
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 06.06.2005 08:42

Łukasz napisał(a):I wszystko jest fajnei tylko przeciętny człowiek jak usłyszy płynne wyćwiczone zdanie po Chorwacku to pomysli, że rozmawia z kimś kto biegle zna ten język. I potem można usłyszeć długą i całkiem niezrozumiałą odpowiedź.

Rzeczywiście, może się zrobić kłopotliwie... :lol:

Ale od czego inne płynnie wyćwiczone zdania?

1. Ne razumijem.
2. Razumijem/govorim hrvatski samo malo. Rozumiem/mówię po chorwacku tylko trochę.

Albo ewentualnie na początek:
Govorite polako.
Co oczywiście nie znaczy "proszę mówić po polsku" :wink: , tylko "proszę mówić wolniej". Może wystarczy, a jeśli nie, należy przejść do punktu 1. i 2. :wink: :)

Dla tej ilości ciepła, którego w Chorwacji i tak nie brakuje... , a które się jeszcze dodatkowo wytworzy... warto spróbować.
Tak myślę.

Pozdrav
Jola
Mare
Podróżnik
Posty: 26
Dołączył(a): 05.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mare » 06.06.2005 16:00

Zgadzam sie z wszystkimi moimi przedmówcami.W Chorwacji mozna porozumiewac sie kilkoma jezykami, albowiem tam juz w szkolach podstawowych glowny nacisk kladzie sie wlasnie na jezyki.Pamietam jak na Hvarze mala dziewczynka sprzedajaca pamiatki zaczela do mnie zagadywac po wlosku i niemiecku:D
Z drugiej strony przez Chorwacje przewija sie tak wiele obcokrajowcow, ze i kazdy dorosly Chorwat zna chociazby podstawy angielskiego, niemieckiego, wloskiego, czeskiego i oczywiscie polskiego.Tak wiec porozumiewac mozna sie bez problemu.Radzilabym zaczac od polskiego.Chorwaci bardzo mile na nas reaguja i rownie mile o nas mysla :D :D :D Jeszcze niedawno nie znajac chorwackiego myslalam ze mowiac POLAKO gdzies za plecami mnie obmawiaja.No a teraz wiem, ze znaczy to tylko POWOLI :D
A jezeli po polsku porozumiewac sie nie da, mozna cos probowac po chorwacku laczac jeszcze ewentualnie rosyjski z czeskim(sprawdzilam i polecam) :D W najgorszym wypadku w ruch moga isc szeroko rozumiane gesty i opisy :wink:
Mare
Podróżnik
Posty: 26
Dołączył(a): 05.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mare » 06.06.2005 16:50

Moge jeszcze dodac,ze do tej pory w Cro porozumiewalam sie bez problemu po angielsku.Polecam ten jezyk zwlaszcza w bankach, kasach biletowych, na poczcie i innych bardziej oficjalnych instytucjach.

Natomiast w kontaktach z Chorwatami na plazy,w sklepach czy konobach jak najbardziej mozna probowac swych sil w jezykach mieszanych :D Zreszta i po chorwacku wystarczy znac kilka podstawowych zwrotow jak np.
KOLIKO KOSTA(czyt.koszta)-ile to kosztuje?
KAKVA JE CIJENA-jaka jest cena?
NE RAZUMIJEM-nie rozumiem
MALO PRICAM(czyt.priczam) HRVATSKI-troche mowie po chorwacku
JA SAM POLJAK/POLAKINJA-jestem Polakiem/Polka
MOLIM RACUN(czyt.raczun)-poprosze rachunek
itp.
Gdyby ktos chcial znac jeszcze wiecej to chetnie napisze.

W te wakacje jako podrabiana chorwatka :lol: bede probowala przez 24 ha na dobe rozmawiac tylko po chorwacku.Mam nadzieje,ze podolam :D :D :D
staniław
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 203
Dołączył(a): 10.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) staniław » 06.06.2005 17:27

Mare napisał(a):Moge jeszcze dodac,ze do tej pory w Cro porozumiewalam sie bez problemu po angielsku.Polecam ten jezyk zwlaszcza w bankach, kasach biletowych, na poczcie i innych bardziej oficjalnych instytucjach.

Natomiast w kontaktach z Chorwatami na plazy,w sklepach czy konobach jak najbardziej mozna probowac swych sil w jezykach mieszanych :D Zreszta i po chorwacku wystarczy znac kilka podstawowych zwrotow jak np.
KOLIKO KOSTA(czyt.koszta)-ile to kosztuje?
KAKVA JE CIJENA-jaka jest cena?
NE RAZUMIJEM-nie rozumiem
MALO PRICAM(czyt.priczam) HRVATSKI-troche mowie po chorwacku
JA SAM POLJAK/POLAKINJA-jestem Polakiem/Polka
MOLIM RACUN(czyt.raczun)-poprosze rachunek
itp.
Gdyby ktos chcial znac jeszcze wiecej to chetnie napisze.

W te wakacje jako podrabiana chorwatka :lol: bede probowala przez 24 ha na dobe rozmawiac tylko po chorwacku.Mam nadzieje,ze podolam :D :D :D
Prosiłbym o więcej zwrotów na meil adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl Pozdr
M.
Croentuzjasta
Posty: 491
Dołączył(a): 19.08.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) M. » 06.06.2005 17:35

Sprawa jest dość prosta ,wszędzie mówią po niemiecku.Kiedyś wrażenie na mnie zrobiła pani w recepcji w Plutonie w Rabacu.Ona potrafiła zacząć zdanie po włosku,a gdy się zorientowała,że rozmówca nie bardzo rozumie,kończyła je po niemiecku.Do dzisiaj podziwiam.I zazdroszczę.
Ale też fajną rzeczą jest próbowanie sklecenia jakiedoś zdania po chorwacku.To zresztą lubią w każdym kraju.
jurekg
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 141
Dołączył(a): 21.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) jurekg » 06.06.2005 18:36

Witam Wszystkich Serdecznie!!!!
Będąc drugi raz w Chorwacji w 2004 wracając z rozdziną z Primostenu gdzie chciałem kupić kurczaka z rożna ale już nie było. Wstąpiłem po drodze do Sparadaci (Grebastica przed Szibenikiem jakieś 15 km) wstąpiłem na Cemping nie pamiętam nazwy ale jest tam market, restauracje, pizza itp. oraz w markecie sprzedawali kurczaki z rożna w kasie pani zapytałem po ile są kurczaki jak nie zrozumiały to spytałem o ptica - oczywiście po polsku, a stojące obok ekspedientki w śmiech. Więc pokazałem na rożno i powiedziały że po 35 kun jeden oczywiście powiedziały to po chorwacku to zrozumiałem. Ale do dzisiaj nie rozumię, co oznacza kurczak, ptica po chorwaacku ? Dlaczego się śmiały? Pozdrawiam JurekG.
Mare
Podróżnik
Posty: 26
Dołączył(a): 05.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mare » 06.06.2005 19:34

:lol: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol:

Szczerze sie teraz usmialam bo to najczesciej popelniany przez Polakow blad.Ja tez przez to przechodzilam ale na szczescie w pore ostrzegl mnie znajomy Chorwat i wytlumaczyl co i jak.
Otoz.....Nasz kurczak po polsku to wulgarne slowo po chorwacku i oznacza nie co innego jak meski organ :lol: Po chorwacku tylko sie troche inaczej pisze i wymawia ale slowo jest mniej wiecej podobne.
Natomiast POLSKI KURCZAK to po chorwacku po prostu PILE.Na drugi raz mozna wiec zapytac KOLIKO KOSTA JEDAN PILE - ile kosztuje jeden kurczak.
A co do PTICY to jak najbardziej prawidlowo bo oznacza PTAKA.Tyle ze polaczenie kurczaka i ptaka w Chorwacji to juz naprawde zabawna i wybuchowa mieszanka. :D :D :D
POZDR!!
dżygit
Odkrywca
Posty: 81
Dołączył(a): 12.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) dżygit » 12.06.2005 21:50

a ja pomieszałem wszystkie języki-z tego wyszedł mi jedem:D:D a oni i tak mnie zrozumieli:):P
Poprzednia strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne

cron
jak sie porozumiewać - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone