Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

winieta i patent

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
mottom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 02.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) mottom » 20.06.2010 15:32

Marshall napisał(a):Jak powinno wyglądać oflagowanie jednostki Polskiej na wodach Chorwackich :?: Z tego co zauważyłem to sternicy zakładają dwie flagi. Jak to ma wyglądać :?:
-flaga CRO na górze a RP na dole :?:
-flaga CRO większa, RP mniejsza :?:
Gdzie w Polsce kupujecie flagę Chorwacji ??? na allegro są tylko płachty 110X80 cm...

Wydaje mi się, że kolejność jest dowolna :oops: (ja miałem u góry RP, a poniżej CRO) .
Obrazek

Większym problemem jest to, że bandery musisz mieć gdzie zawiesić. Jeżeli masz daszek, to możesz podwiesić pod nim, jeżeli nie masz - trzeba dodać maszcik (większość "pontonowych: jest po prostu za krótka i nie zmieszczą się dwie bandery w pionie).
Ja miałem je wtedy zawieszone "obok siebie" (jak ktoś patrzył z jednej burty to widział CRO, a z drugiej PL :oops:
Obrazek
espeso
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 524
Dołączył(a): 30.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) espeso » 21.06.2010 07:42

waszka napisał(a):Jak co roku przypominam milym pontonowiczom że wszystko z silnikiem od 3,00 m włącznie musi miec winietę. Ponadto pływanie z silnikami wymaga patentu co najmniej stenika motorowodnego. Polskie patenty sa w pelni honorowane i wzory znane w Chorwacji dla policji i w Lucka Kapitania.
Zalecam zastosowanie się do uwagi bo w roku 2008 kosztowało mnie to 3000 kuna i stracony dzień na pogawedce w kapitanacie w Dubrowniku , nie mówiac o watpliwej przyjemności kontaktu z brysiami z PLICIJA na wodzie.


witam
czy kupowałeś OC w Polsce? czy w CRO?
Marshall
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 310
Dołączył(a): 29.06.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marshall » 23.06.2010 21:09

Naklejanie numerów na burty jest koniecznością :?:
Rozmawiałem z gościem który jeździ do cro z pontonem od kilku lat. Mówił, że Policja nigdy nie przyczepiła się do faktu iż jego ponton 3,40 nie był oklejony numerami. Miał dowód rejestracyjny konieczny do wykupienia winiety ale numerów nie kleił. Mówił, że Policja przy kontrolach oglądała tylko winietę naklejoną na pawęży, patent i listę osób. Nie wiem jak się do tego ustosunkować, ponieważ w Polsce nie ma obowiązku rejestrować jednostek o mocy poniżej 75KM, więc dlaczego Polak w Chorwacji musi być oklejony i zarejestrowany :?:
Przecież można by było sprzedawać winietę na podstawie numeru seryjnego silnika i pontonu. Chodzi o dopasowanie winiety do konkretnej łodzi a nie o fakt rejestracji jej w Polsce, Czechach, czy Bangladeszu... Jak winieta naklejona jest na łodzi w sposób trwały i nie jest przeklejana z łódki na łódkę to powinno być OK.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 24.06.2010 08:22

espeso napisał(a):czy kupowałeś OC w Polsce? czy w CRO?


Jeśli w kraju znajdziesz firmę ubezpieczeniową która ubezpieczy ponton, to zapłacisz duże pieniądze, a prawdopodobnie ubezpieczenie i tak nie będzie obowiązywało za granicą (PZU 100%).
W Chorwacji ubezpieczenie pontonu z silnikiem do 15KM nie jest obowiązkowe, co nie znaczy że tego nie musisz zrobić. Ubezpieczenie OC w poprzednich latach takiego zestawu kosztowało 180kun.


Pozdrawiam.


smoki3
wiko61
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 23.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiko61 » 24.06.2010 08:42

Waszka mam pytanie. A policja za brak winiety to złapała Cię w tej zatoce w Slano?
waszka
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 52
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) waszka » 24.06.2010 09:36

wiko61 napisał(a):Waszka mam pytanie. A policja za brak winiety to złapała Cię w tej zatoce w Slano?


Niestety złapała i kosztowało to 3000 kuna - opisywałem to w starych moich wątkach.
mottom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 02.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) mottom » 24.06.2010 09:36

Marshall napisał(a):Naklejanie numerów na burty jest koniecznością :?:
(..)
ponieważ w Polsce nie ma obowiązku rejestrować jednostek o mocy poniżej 75KM, dlaczego Polak w Chorwacji musi być oklejony i zarejestrowany :?:

Zarejestrować w PL nie trzeba. Trzeba jednak OZNAKOWAĆ.
Z tego co tłumaczył nam instruktor na kursie - powód jest prosty - żeby łatwiej było znaleźć jak coś się stanie (albo jak ktoś na Ciebie "naskarży" :roll: :oops:, że np. naruszasz strefę ciszy).
Z reguły numery seryjne są pisane malutkimi literkami, więc z daleka ich nie zobaczysz.
Najbardziej sensownym sposobem oznakowania jest chyba jednak rejestracja (masz papierek, który może się przydać do innych celów - np w CRO).
Jak zgłosisz, że zginął (albo ukradli) Ci ponton to oczywiście możesz podawać numery seryjne, lecz w celu poszukiwania najlepiej podać cechy charakterystyczne - np. co to za sprzęt (np ponton marki X), jakiej marki silnik oraz oznaczenie na burtach (w tym przypadku numer rejestracyjny).
Marshall
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 310
Dołączył(a): 29.06.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marshall » 24.06.2010 10:27

Ja to wszystko rozumiem. Numery pomagają w pewnych sprawach. Ponton mam zarejestrowany w PZMiNW i to do wykupu winiety i przekraczania granic mi wystarczy. Natomiast chodzi mi o to czy dostanę mandat za brak numerów na burtach. Winieta będzie, patent też, lista osób również. Bandery PL i CRO też założę. Nie chcę jednak pontonu oklejać. W jakimś sensie jest to "kaleczenie" sprzętu. W poprzednim roku i tak numery zmył Adriatyk. Malowanie farbą też w grę nie wchodzi.

Motorowodniactwo to choroba, za jakiś czas będzie pewnie znowu wymiana na większy sprzęt. Litery klejone na pontonie spowodują odbarwienie w tych miejscach, farba to już totalne zniszczenie. Kto będzie chciał kiedys odkupić taki ponton ode mnie :?:
mottom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 02.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) mottom » 24.06.2010 11:20

Marshall napisał(a):W poprzednim roku i tak numery zmył Adriatyk. Malowanie farbą też w grę nie wchodzi.
(...)
Litery klejone na pontonie spowodują odbarwienie w tych miejscach, farba to już totalne zniszczenie.

Polecam (na razie nie zmieniłem zdania 8O ) zakup gotowych "pasków" z numerem wykonanych metodą sitodruku na materiale "pontonowym".
Opisywałem ten "patent" :roll: :wink: tutaj
AdamSz
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 1242
Dołączył(a): 22.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamSz » 24.06.2010 11:36

Większym problemem jest to, że bandery musisz mieć gdzie zawiesić. Jeżeli masz daszek, to możesz podwiesić pod nim, ...


Witam. Mała uwaga. Co do zawieszania bandery, także na pontonach z silnikiem, etykieta żeglarska stanowi, że jednostka idąca na silniku, oraz stojąca na kotwicy lub w porcie winna mieć banderę umieszczoną na flagsztoku umieszczonym na rufie na sterburcie, czyli po prawej stronie. Gdy ster jest poruszany sterociągami, flagsztok montuje się w diametralnej. Upraszam kolegów o uwzglednienie powyższego. Wszak etykieta jest międzynarodowa, a bandera z orłem i każdy to widzi. :)

PS. Flagsztok, to ten kijek :wink:
Marshall
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 310
Dołączył(a): 29.06.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marshall » 24.06.2010 12:26

mottom napisał(a):
Marshall napisał(a):W poprzednim roku i tak numery zmył Adriatyk. Malowanie farbą też w grę nie wchodzi.
(...)
Litery klejone na pontonie spowodują odbarwienie w tych miejscach, farba to już totalne zniszczenie.

Polecam (na razie nie zmieniłem zdania 8O ) zakup gotowych "pasków" z numerem wykonanych metodą sitodruku na materiale "pontonowym".
Opisywałem ten "patent" :roll: :wink: tutaj


Ale te numery są przyklejone bardzo mocnym klejem - próba ich oderwania może się zakończyć uszkodzeniem poszycia pontonu... odbarwienie po oderwaniu na 100%.

Ponawiam Koledzy pytanie - czy za brak numerów na burcie dostanę mandat :?: :?: :?: Jaki przepis nakazuje mi mieć je naklejone :?: :?: :?:
jacek_katowice
Odkrywca
Posty: 105
Dołączył(a): 19.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacek_katowice » 24.06.2010 13:22

Marshall napisał(a):Jak powinno wyglądać oflagowanie jednostki Polskiej na wodach Chorwackich :?: Z tego co zauważyłem to sternicy zakładają dwie flagi. Jak to ma wyglądać :?:
-flaga CRO na górze a RP na dole :?:
-flaga CRO większa, RP mniejsza :?:

Wydaje mi się, że kolejność jest dowolna :oops: (ja miałem u góry RP, a poniżej CRO) .

Kolejność nie jest dowolna.
Bandera RP jest na górze i jest większa, a banderka CRO jest poniżej i jest mniejsza.
Stanowi o tym etykieta żeglarska
Pozdrav Jacek
mirekm3
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 05.05.2010
Winieta

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirekm3 » 28.06.2010 17:42

Koledzy czy ktoś się orientuje gdzie w okolicy Trogiru można kupić winietę?
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 28.06.2010 17:46

Kapitanat Sibenik, Murter.
mirekm3
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 05.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirekm3 » 28.06.2010 17:51

Dzięki za odpowiedź,tzn.że bliżej Trogiru nie kupię winiety?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone