Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Drobne upominki dla chorwackich gospodarzy

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
albeertos
Turysta
Posty: 11
Dołączył(a): 03.07.2006
Drobne upominki dla chorwackich gospodarzy

Nieprzeczytany postnapisał(a) albeertos » 20.07.2006 09:04

Jedziemy we wrześniu do Ivan Dolac i chciałbym zabrać dla naszych gospodarzy jakiś drobny upominek z Polski. Myślałem o Żubrówce, może macie jakiś inny pomysł?

A zawozicie i wręczacie wogóle jakies drobne prezenty? Jak to jest odbierane przez Chorwatów?
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 20.07.2006 11:04

My zabieramy zawsze jakies drobiazgi regionalne, jako że jesteśmy z Małopolski to coś góralskiego lub krakowskiego i słodycze też polskie.
Z alkoholi raczej nic nie bierzemy ( no może czasami piwo ).
Pozdrawiam :D
tboy
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 220
Dołączył(a): 02.09.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) tboy » 20.07.2006 11:43

w ubiegłym roku przywiozłem flachę polskiej Wyborowej i pyszną kiełbachę polską... i na powitanie dałem gospodarzowi
na wyjazd nic nie dostałem, zastanawiam się czy w tym roku jadąc do tego samego gospodarza powtórzę tą uprzejmość, w sumie gościu jest spoko...
na wszelki wypadek jakąś flaszke trzeba zabrać ;) :lol:
krzysiekrz
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 265
Dołączył(a): 11.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzysiekrz » 20.07.2006 11:47

Chorwacja słynie m.in. z wina, to polska flacha też być musi. Żubrówka lub Gorzka Żołądkowa to dobry pomysł. Czystą nie każdy pije, ale czysta też może być ;-) (Oczywiście nie wykluczam upominków bezalkoholowych.)
tboy
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 220
Dołączył(a): 02.09.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) tboy » 20.07.2006 12:13

krzysiekrz napisał(a):CCzystą nie każdy pije, ale czysta też może być ;-)

jasne ;) jak nie dla gospodarza, to dla mnie i dla kumpla, na pewno sie nie zmarnuje ;)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 20.07.2006 15:42

W tym roku byliśmy trzeci raz u tych samych gospodarzy. Dla gospodarza była butelka żołądkowej gorzkiej, dla gospodyni torcik piernikowy z toruńskiego Kopernika, a dla wnucząt rozmaitości piernikowe (z niedawno otwartego sklepu firmowego). Oczywiście pierniki przewieźliśmy w lodówce. O tym, że prezenty zostały mile przyjęte niech świadczy fakt, że na ich spróbowanie gospodarze zaczekali kilka dni do przyjazdu syna i synowej. Później ogólne komentowanie smaków i chwalenie. W trakcie pobytu od czasu do czasu gospodyni częstuje jakimiś potrawami chorwackimi, a na drogę powrotną dostaję litr rakii. Nie wspominając o kieliszkach wypijanych z gospodarzem "dla zdrowotności".
robert_wr
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 29
Dołączył(a): 12.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) robert_wr » 21.07.2006 10:47

Polski alkohol to dobry pomysł. Dołóż do tego kilka kartek pocztowych aby pomóc promować nasz piękny kraj:)
DanielF
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 23
Dołączył(a): 18.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) DanielF » 21.07.2006 13:22

Generalnie polska wodke dobrze zabrac zawsze jak jedzie sie za granice. Nie wiem czemu, ale zawsze jak 'zintegruje' sie za granica z jakimis obcokrajowcami, to maja nadzieje na sprobowanie polskiej wodki :D
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 22.07.2006 00:11

Ooo kogo widzę, hej Albercik!
W zeszym roku dla naszych gazdów na kampie (już 3 wizyta) też wzięliśmy żubrówkę. Innym razem w Czarnogórze wypadało się odwdzięczyć gospodarzom za trzymanie mojej bryki parę dni na podwórku jak byłem w górach - miałem na tą okazję wyborową :)
Szkoda że się miniemy na Hvarze, my będziemy w 1 poł. sierpnia.
pzdr
Kamil
galtex
Odkrywca
Posty: 62
Dołączył(a): 08.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) galtex » 23.07.2006 16:34

Generalnie bardzo dobrze sprawdzają się dewocjonalia np z Jasnej Góry
HR-fan
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 27
Dołączył(a): 24.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) HR-fan » 24.07.2006 17:32

galtex napisał(a):Generalnie bardzo dobrze sprawdzają się dewocjonalia np z Jasnej Góry

:D

Może i brzmi to śmiesznie, zwłaszcza w obliczu obecnej sytuacji w Polsce może to wywoływać ironiczny uśmieszek, ale to szczera prawda. Chorwaci (zwłaszcza ci starsi) są bardzo religijni, np. nasza gospodyni przed każdym posiłkiem obowiązkowo się żegnała i widać było że nie robi tego pod publiczkę. Zwłaszcza pamiątki po Janie Pawle II powinny być cenne, gdyż uwielbienie jakim tak darzą naszego papieża zdziwiło nawet mnie.

A z tych bardziej przyziemnych upominków, chyba najlepszym są swojskie suche kiełbasy, ewentualnie wódka, jednak nasza wódka nie wszystkim tam podchodzi. Zresztą tak naprawdę liczy się sam gest i co byśmy nie przywieźli będzie to z pewnością bardzo dobrze odebrane przez naszych gospodarzy.
Grzegorz Ćwik
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1343
Dołączył(a): 12.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz Ćwik » 26.07.2006 16:33

Jeśli wódka to polecam na takie upaly tylko Żurawinówkę z lubelskiego Polmosu, nie tylko moje odkrycie, na prawdziwym soku z żurawin. Biała wódka w chorwackich klimatach nie ma sensu.
aGGi
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 111
Dołączył(a): 27.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) aGGi » 26.07.2006 17:00

A my daliśmy naszym godpodarzom najlepsze na świecie krówki z Milanówka. :D

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne

cron
Drobne upominki dla chorwackich gospodarzy
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone