Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Cinque Terre

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Cinque Terre

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 17.02.2015 10:44

Odnawiam po prawie roku temat :D
W Toskanii będziemy w połowie lipca i wymyśliłam, że w powrocie może właśnie CT...
Przeczytałam już kilka relacji z Włoch, trochę poszukałam w necie, ale nadal mam kilka pytań odnośnie CT...

1. Na jakimś blogu podróżniczym znalazłam informację (sprzed kilku lat) o możliwości zakupu karty, która oprócz standardowego wejście do parku + pociągi i autobusy umożliwia korzystanie ze stateczków (na podobnej zasadzie jak z pociągów) pływających wzdłuż CT. Czy ktoś korzystał z takiego karnetu w zeszłym roku, albo posiada o nim jakąś wiedzę? (niestety na stronie parku nie ma o tym mowy, ale doczytałam, że informacje są tam średnio aktualne, więc może jednak jest taki karnet)

2. Czy w La Spenzia jest jakiś parking gdzie mogę zostawić auto i spokojnie udać się do pociągu? Oczywiście interesuje mnie parking w pobliżu stacji (1 -1,5 km od stacji jest ok) i w rozsądnej cenie. Z jakim kosztem trzeba się liczyć?

3. Czy ktoś wie, czy może w tym roku będzie już otwarta ścieżka z Riomaggiore do Manarola? Chodzi mi o Via dell'Amore.

4. A może ktoś polecić ścieżkę, która nie jest długa i nie jest wymagająca? Jeśli się zdecydujemy na pobyt to będziemy tak w połowie lipca (ok. 20-go), więc upał i długi spacer pod górkę nie będą mile widzialne (i tu raczej chodzi o mój brak kondycji, a nie o dziecko)

5. A które miasteczko wybrać na kąpiel w trakcie zwiedzania? Pewno wszędzie tłumy (na zdjęciach w Montorosso to już ogromne), ale może gdzieś jest uroczo lub jest ciekawe dno, atmosfera, która wynagrodzi te tłumy?


A może lepiej udać się do Portovenere? A może zdecydować się tylko na rejs jakimś statkiem (agencja czy jak to załatwić?). Liczę, że ktoś z Italomaników zlituje się nade mną i podzieli się swoimi uwagami i doświadczeniem.

Pozdrawiam
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 13.08.2010
Re: Cinque Terre

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 17.02.2015 12:44

Ad. 1 Ja o takiej karcie nie słyszałem. Kupowaliśmy jedynie bilet obejmujacy wejście do parku wraz z dowolną liczbą przejazdów kolejowych od Levanto do Riomaggiore. Bilety na statek kupowaliśmy oddzielnie, w porcie. Tu można było także przypłynąć do któregoś z pięciu miasteczek, wysiąść, połazić a potem popłynąć dalej. Wszystko na tym samym bilecie.

Ad. 2 Tu nie pomogę, bo w La Spezii nie byliśmy.
Ad. 3. W tym roku ma być otwarta. Zerknij jeszcze tu: http://savevernazza.com/traveladvisortrailupdates/
Ad. 4 Odpowiednie info jest na mapce. Ze swojej strony dodam, że ten szlak jest generalnie mało wymagający, lekkiej zadyszki można dostać idąc od Moterosso do Vernazzy, ale nie jest to trudny szlak. Pnie się nieco do góry, ma trochę schodków, ale idzie się przyjemnie. No i widok na Vernazzę wart jest każdych pieniędzy :) Pozostałe odcinki to deptaki raczej, niż szlaki.

Ad. 5 Jedyną sensową plażę masz w Monterosso. Tu rano spokojnie można było znaleźć miejsce.

Dodam jeszcze, że w Vernazzy jest bardzo sympatyczna knajpka, rano funkcjonująca jako bar, a wieczorem trattoria. Nazywa się Il Pirata, prowadzi ją dwóch braci z Sycylii. Genialnie gotują.
mervik
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6870
Dołączył(a): 03.11.2012
Re: Cinque Terre

Nieprzeczytany postnapisał(a) mervik » 17.02.2015 12:57

piekara114 napisał(a):Odnawiam po prawie roku temat :D
W Toskanii będziemy w połowie lipca i wymyśliłam, że w powrocie może właśnie CT...
Przeczytałam już kilka relacji z Włoch, trochę poszukałam w necie, ale nadal mam kilka pytań odnośnie CT...

1. Na jakimś blogu podróżniczym znalazłam informację (sprzed kilku lat) o możliwości zakupu karty, która oprócz standardowego wejście do parku + pociągi i autobusy umożliwia korzystanie ze stateczków (na podobnej zasadzie jak z pociągów) pływających wzdłuż CT. Czy ktoś korzystał z takiego karnetu w zeszłym roku, albo posiada o nim jakąś wiedzę? (niestety na stronie parku nie ma o tym mowy, ale doczytałam, że informacje są tam średnio aktualne, więc może jednak jest taki karnet)

2. Czy w La Spenzia jest jakiś parking gdzie mogę zostawić auto i spokojnie udać się do pociągu? Oczywiście interesuje mnie parking w pobliżu stacji (1 -1,5 km od stacji jest ok) i w rozsądnej cenie. Z jakim kosztem trzeba się liczyć?

3. Czy ktoś wie, czy może w tym roku będzie już otwarta ścieżka z Riomaggiore do Manarola? Chodzi mi o Via dell'Amore.

4. A może ktoś polecić ścieżkę, która nie jest długa i nie jest wymagająca? Jeśli się zdecydujemy na pobyt to będziemy tak w połowie lipca (ok. 20-go), więc upał i długi spacer pod górkę nie będą mile widzialne (i tu raczej chodzi o mój brak kondycji, a nie o dziecko)

5. A które miasteczko wybrać na kąpiel w trakcie zwiedzania? Pewno wszędzie tłumy (na zdjęciach w Montorosso to już ogromne), ale może gdzieś jest uroczo lub jest ciekawe dno, atmosfera, która wynagrodzi te tłumy?


A może lepiej udać się do Portovenere? A może zdecydować się tylko na rejs jakimś statkiem (agencja czy jak to załatwić?). Liczę, że ktoś z Italomaników zlituje się nade mną i podzieli się swoimi uwagami i doświadczeniem.

Pozdrawiam


Co tam słychać kierowniczko wybieramy się nad morze Liguryjskie :smo:
...nie wiem czy czytałaś moją relację ,tam masz sporo odpowiedzi :wink:
do-chorwacji-przez-meke-t46704.html?hilit=do chorwacji przez mękę

..duży parking masz zaraz przy samej stacji

358873fad4914931314b94f2036b503a_L.jpg



drugi przed stacją za tunelem :wink:

Dobra rada .... znajdż sobie hotel z parkingiem , bo na zwiedzenie C.T potrzeba całego dnia
...jak by co to pytaj :wink:
Ostatnio edytowano 17.02.2015 13:13 przez mervik, łącznie edytowano 1 raz
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005
Re: Cinque Terre

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 17.02.2015 13:13

Ad. 2. Parking pod dworcem. Cen nie pamiętam.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Cinque Terre

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 17.02.2015 13:15

mervik napisał(a):
piekara114 napisał(a):..............


Co tam słychać kierowniczko wybieramy się nad morze Liguryjskie :smo:
...nie wiem czy czytałaś moją relację ,tam masz sporo odpowiedzi :wink:
do-chorwacji-przez-meke-t46704.html?hilit=do chorwacji przez mękę

..duży parking masz zaraz przy samej stacji ,drugi przed stacją za tunelem :wink:


Czytałam, czytałam i nawet o niej w Bella Italia wspominałam :D , ale pomocy tam nie otrzymałam. Twoje relacja wyjaśniła mi kwestię pociągu - relację czytałam na bieżąco, ale wtedy Italy mnie nie interesowało, więc do szczegółów nie przywiązywałam uwagi

A wybieram się tu, ale w tym roku to raczej nic z nowych inwestycji nie będzie:?: chyba że coś znasz, to pojadę się rozeznać

a coś o tych stateczkach wiesz :?:
mervik
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6870
Dołączył(a): 03.11.2012
Re: Cinque Terre

Nieprzeczytany postnapisał(a) mervik » 17.02.2015 13:27

piekara114 napisał(a):a coś o tych stateczkach wiesz :?:


Wypływają z La Spezia i z Portovenere
Tutaj masz wszystko myszą najedż na rozkład i go powiększ :wink:

https://portovenere.a-turist.com/pl/how_to_arrive
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Cinque Terre

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 17.02.2015 13:28

Dzięki wszystkim za pomoc,

Chyba o te stateczki napiszę do parku CT, może łaskawie odpiszą po angielsku...

Po zwiedzaniu CT (zakładam cały dzień od ok. 9 rano) myślę jechać nad Gardę- bo to będzie powrót do domu z jakimś zwiedzaniem, bo Bibbona będzie pobytowa + wieczorne krążenie po okolicach bliższych i dalszych


maxredaktor napisał(a):Ad. Tu można było także przypłynąć do któregoś z pięciu miasteczek, wysiąść, połazić a potem popłynąć dalej. Wszystko na tym samym bilecie.

a pamiętasz ceny stateczków i gdzie bilety się kupuje i może masz zdjęcie rozkładu rejsów, orientacyjnie?

maxredaktor napisał(a):Ad. 4 Odpowiednie info jest na mapce. Ze swojej strony dodam, że ten szlak jest generalnie mało wymagający, lekkiej zadyszki można dostać idąc od Moterosso do Vernazzy, ale nie jest to trudny szlak. Pnie się nieco do góry, ma trochę schodków, ale idzie się przyjemnie. No i widok na Vernazzę wart jest każdych pieniędzy :) Pozostałe odcinki to deptaki raczej, niż szlaki.

Jak lepiej iść z V do M czy od M do V?

maxredaktor napisał(a):Ad. 5 Jedyną sensową plażę masz w Monterosso. Tu rano spokojnie można było znaleźć miejsce.

Dodam jeszcze, że w Vernazzy jest bardzo sympatyczna knajpka, rano funkcjonująca jako bar, a wieczorem trattoria. Nazywa się Il Pirata, prowadzi ją dwóch braci z Sycylii. Genialnie gotują.


Dzięki :D
mervik
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6870
Dołączył(a): 03.11.2012
Re: Cinque Terre

Nieprzeczytany postnapisał(a) mervik » 17.02.2015 13:35

Jak będziesz chciała płynąć to parking masz blisko :wink:
http://www.laspeziaparking.it/

piekara114 napisał(a):a pamiętasz ceny stateczków i gdzie bilety się kupuje i może masz zdjęcie rozkładu rejsów, orientacyjnie?



rozkład i ceny masz podane w linku :oczko_usmiech:

...jeszcze raz :wink:
https://portovenere.a-turist.com/pl/how_to_arrive
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 13.08.2010
Re: Cinque Terre

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 17.02.2015 14:19

piekara114 napisał(a):
Po zwiedzaniu CT (zakładam cały dzień od ok. 9 rano) myślę jechać nad Gardę- bo to będzie powrót do domu z jakimś zwiedzaniem, bo Bibbona będzie pobytowa + wieczorne krążenie po okolicach bliższych i dalszych.


Chcesz tam jechać tego samego dnia?

piekara114 napisał(a):
maxredaktor napisał(a):Ad. 4 Odpowiednie info jest na mapce. Ze swojej strony dodam, że ten szlak jest generalnie mało wymagający, lekkiej zadyszki można dostać idąc od Moterosso do Vernazzy, ale nie jest to trudny szlak. Pnie się nieco do góry, ma trochę schodków, ale idzie się przyjemnie. No i widok na Vernazzę wart jest każdych pieniędzy :) Pozostałe odcinki to deptaki raczej, niż szlaki.

Jak lepiej iść z V do M czy od M do V?

Moim zdaniem z Moterosso w kierunku Vernazzy.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Cinque Terre

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 17.02.2015 15:57

maxredaktor napisał(a):
piekara114 napisał(a):
Po zwiedzaniu CT (zakładam cały dzień od ok. 9 rano) myślę jechać nad Gardę- bo to będzie powrót do domu z jakimś zwiedzaniem, bo Bibbona będzie pobytowa + wieczorne krążenie po okolicach bliższych i dalszych.


Chcesz tam jechać tego samego dnia?


Tak wstępnie planuję. to tylko ok. 3 h jazdy (nie wiem gdzie zarezerwuję hotel, zależy czy wyjdzie CT i co dalej), więc prawie rzut beretem. A masz jakieś uwagi, co do pomysłu?
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 13.08.2010
Re: Cinque Terre

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 17.02.2015 16:09

Wokół Gardy jeździ się wolno, więc lepiej szukaj czegoś bliżej południowej części jeziora.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Cinque Terre

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 17.02.2015 16:55

maxredaktor napisał(a):Wokół Gardy jeździ się wolno, więc lepiej szukaj czegoś bliżej południowej części jeziora.


Gardę już liznęliśmy we IX.2012, a Pan M. wschodnią stronę nawet dość tak więcej :D Planuję nocleg gdzieś od Sirmione w lewo, albo nawet w Brescia - to ma być nocleg tranzytowy, więc priorytetem jest cena i miejsce na samochód. Ale wszystko uzależniam od CT i co dalej wymyślimy. A na myślenie mam czas do marca, bo chciałbym po rezerwować wtedy noclegi na powrót
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 13.08.2010
Re: Cinque Terre

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 17.02.2015 17:18

Jeśli to ma być wyłącznie tranzytowo, to może rozważcie Soave - urocze miasteczko niedaleko Werony. Jeśli lubicie wina, oczywiście, to warto odwiedzić też tamtejsze enoteki. Wieczorem powinny być jeszcze otwarte :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Cinque Terre

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 17.02.2015 18:21

Winka z okolic Werony uwielbiamy, na szczęście mamy stałe dostawy stamtąd :D
Werona będzie nam nie po drodze w powrocie, bo chcę przejechać zachodnią stroną Gardy, tu polpazować i zobaczyć skocznię w Insbruku :D
mervik
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6870
Dołączył(a): 03.11.2012
Re: Cinque Terre

Nieprzeczytany postnapisał(a) mervik » 17.02.2015 20:08

piekara114 napisał(a):Tak wstępnie planuję. to tylko ok. 3 h jazdy (nie wiem gdzie zarezerwuję hotel, zależy czy wyjdzie CT i co dalej), więc prawie rzut beretem.


...no dobre to 3 h jazdy :mrgreen: ...a przewidziałaś jakieś korki i tp.
..lepiej nastawić się trochę inaczej ,bo przeżyjesz takie rozczarowanie jak ja :wink:

piekara114 napisał(a):Winka z okolic Werony uwielbiamy, na szczęście mamy stałe dostawy stamtąd :D
Werona będzie nam nie po drodze w powrocie, bo chcę przejechać zachodnią stroną Gardy, tu polpazować i zobaczyć skocznię w Insbruku :D


..czemu nie zarezerwujesz sobie w samej Riva del Gardzie :roll:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia

cron
Cinque Terre - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone