Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Aparat dla żony

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006
Aparat dla żony

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 15.09.2010 13:09

Gdzie, jak na naszym forum szukać pomocy :D
Żona ma Sony DSC P12, fotografuje głównie kwiaty, kompozycje z kwiatów oraz ostatnio wnuka. Większość zdjęć jest nieostra, słabo doświetlona.
Poradźcie co kupić, jaki prosty, ale z dobrą automatyką, aparat kupić. Podkreślam, z dobrą automatyką, tylko taka opcja wchodzi w grę w przypadku mojej żony :D :D
Cena--do 1500 zł
Aparat oczywiście taki, który bez problemu zmieści się w torebce (na co dzień używa sporej torebki)
muchador
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 203
Dołączył(a): 07.01.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) muchador » 15.09.2010 13:29

http://www.optyczne.pl/
proponuję tą stronę - bardzo rzetelne opisy i testy. Z pewnością znajdziesz coś ciekawego.
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 15.09.2010 13:51

Maćku, niestety w tym miejscu Cię zmartwię :wink: Analogicznie zapytam. Poleć mi jakiś bagażnik rowerowy taki żeby można było: wozić je rajdówką po szutrowych OSach, żeby mieścił się w szufladzie razem ze skarpetkami, żeby sam się w rowery załadowywał i kosztował do 500zł :) Takie rzeczy niestety to w Erze :wink:

Żeby zdjęcia były dobrze naświetlone to potrzebujesz jasnego obiektywu i zewnętrznej lampy błyskowej szczególnie jeśli chodzi o zdjęcia dzieciaka. Do kompozycji kwiatowych wystarczy by do posiadanego aparatu miała statyw i najlepiej kilka niezależnych źródeł światła, np. halogeny na statywie z Castoramy czy innego budowlanego supermarketu (jedynie należy uważać żeby pożaru nie spowodować).

Wracając do dziecka. Na ten moment dzieciak jeszcze nie jest zbyt aktywny bo nie biega, natomiast już niedługo sytuacja się zmieni i żeby zrobić przynajmniej przyzwoite zdjęcie potrzebny będzie szybki i celny autofocus a te niestety występują chyba wyłącznie w lustrzankach, przynajmniej ja nie słyszałem o szybkim i celnym kompakcie :) Robienie zdjęć z preselekcją przysłony to nie problem dla kogoś kto umie obsługiwać długopis czy kalkulator, w sumie można powiedzieć że to trub automatyczny dający nam jednak możliwość decydowania o tym co zdjęcie ma pokazywać. 1500 zł to nie mało i za takie pieniądze możesz już kupić lustrzankę która do sporej torebki jakiej używa Twoja małżonka jak piszesz też się zmieści :D
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 15.09.2010 13:53

Masz problem :wink:.
Ja przed ostatnimi zakupami foto, pół roku ryłem po internecie. Ze swojej decyzji jestem zadowolony i potwierdzam, że portal optyczne.pl wiele mi pomógł.
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 15.09.2010 15:53

Rysio napisał(a):....Na ten moment dzieciak jeszcze nie jest zbyt aktywny bo nie biega, natomiast już niedługo sytuacja się zmieni i żeby zrobić przynajmniej przyzwoite zdjęcie potrzebny będzie szybki i celny autofocus a te niestety występują chyba wyłącznie w lustrzankach, przynajmniej ja nie słyszałem o szybkim i celnym kompakcie :)...

Pod warunkiem, że zastosujesz dynamiczną zmianę pola ostrości w połączeniu z ciągłym pomiarem ostrości :lol:

Taaaa

Aleś namącił Maćkowi :P

Miałeś Sony H1 :?: tfyyy masz :?: i co :?: robiłeś nim całkiem przyzwoite zdjęcia a to aparat już co najmniej umarty technologicznie ;) bo następców po nim nie zliczę.

Maćku. Teraz wysłuchaj rady ode mnie. Musisz pójść do jakiegoś hipermarketu w którym jest duży wybór coś jak Saturn, Media Markt, RTV Euro AGD i tam pooglądać, postrzelać na żywca, a potem zacząć się rozglądać po internecie za przykładowymi zdjęciami testami... Przede wszystkim jak to dla Twojej żony (pozdrawiam) to mniemam, że nie może to być jakaś straszna armata ;) i nie ważny jest zbytnio zoom, ale prostota obsługi i programy predefiniowane czyli te zapisane w aparacie.

Pozdrawiam
Leszek
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 15.09.2010 18:37

Leszek Skupin napisał(a):....Pod warunkiem, że zastosujesz dynamiczną zmianę pola ostrości w połączeniu z ciągłym pomiarem ostrości .....


Maciek, "Zielony" Cię chyba nie lubi.... :lool: :lool: :lool:
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 15.09.2010 22:43

slapol napisał(a):
Leszek Skupin napisał(a):....Pod warunkiem, że zastosujesz dynamiczną zmianę pola ostrości w połączeniu z ciągłym pomiarem ostrości .....


Maciek, "Zielony" Cię chyba nie lubi.... :lool: :lool: :lool:



Mnie jak mnie, ale moja żona, najwyraźniej, nie przypadła mu do gustu :D :D

Optyczne, to chyba będzie dobre rozwiązanie, poczytam.
Rysio z tym bagażnikiem dosyć jasno przedstawił problem, ale ... widać, że nie zna w pełni rynku na uchwyty rowerowe, może nie tylko Era może :D
Leszku--tak, prostota obsługi to jest to. Danuśka nie ma czasu na jakiekolwiek ustawiania, Ona szybko działa, ma "wiele" na głowie, prostota jest potrzebna. Zaraz po powrocie z Mazur (grzybów jest niesamowita ilość), jadę odwiedzić hipermaket, Media mam najbliżej.
Pozdrawiam i dziękuję za wskazówki
AndrzejJ.
zbanowany
Posty: 7149
Dołączył(a): 01.12.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 15.09.2010 22:47

Kup Nikosia coolplixa czy jak mu tam.Małe to to . Pikseli 12 milionów chyba.Zum też ma.Kosztuje około 450 zł.1500 - 450= 1150.Na co to wydasz? :D
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 16.09.2010 08:48

Maciek - to takiego zastosowania, o jakim piszesz powyżej, to kup cokolwiek - "w miarę" markowego (bo może później się zepsuje :lol:) i z możliwie najdłuższą gwarancją (niektórzy dają dwa lata, a niektórzy nie :wink:).

Mankamentów, o których wspomniałeś, nie usuniesz po prostu lepszym aparatem - używając dalej trybu auto :wink:

PZDR
woka
Koneser
Posty: 5458
Dołączył(a): 20.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) woka » 16.09.2010 09:42

maciek1956 napisał(a):...(na co dzień używa sporej torebki)


Maciek ..... to w czym problem. Kup małżonce (jeżeli lubi dzwigać) jakąś "armatę" typu lustrzanka i po sprawie.
Ja osobiście preferuję "małpiątka", takie co do kieszeni koszuli się zmieści i nie narzekam.
pipeman
Odkrywca
Posty: 73
Dołączył(a): 09.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) pipeman » 18.09.2010 08:31

Sony Alfa 230 + Sony DT 50 f/1.8 SAM

Masz stałoogniskowy obiektyw, bardzo jasny.
Do kwiatów i portrecików ideał.

Zmieścisz się w 1600 zł.
Pepe12345
zbanowany
Posty: 328
Dołączył(a): 19.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pepe12345 » 18.09.2010 09:14

Ja Ci mogę sprzedać igiełkę (zrobił ze 200 zdjęć) Nikona Coolpix P100. Zoom optyczny 26 razy, jest niewielki, możliwości duże, kręci filmy HD, jest oczywiście na gwarancji. Kupiłem mojemu dzieciakowi (sam korzystam z lustrzanki Nikona) , ale dla niego ten aparat to jednak trochę za wysokie progi. Stan- fabryka, wszystkie pudła, papiery, kable. Dodatkowo- karta 8GB. Cena- 1250pln (wysyłka w cenie).
Bardzo szybki i celny AF, D-Lightning, HDR i cała masa innych wodotrysków.

Test aparatu masz tutaj:
http://www.digitalcamerareview.com/defa ... olpix+p100

Nie dawałem go na Allegro, bo w sumie aż tak na sprzedaży mi nie zalezy, ale jakby ktoś usilnie chciał to mogę... :P
pipeman
Odkrywca
Posty: 73
Dołączył(a): 09.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) pipeman » 19.09.2010 09:09

Co do tego nikona to złego sowa nie powiem, ale nawet najtańsze lusterko z portretówką ze światłosiłom poniżej f/2 da lepszy efekt jeżeli chodzi o fotki kwiatuszków ( efekty będą bdb ) jak i wnuki... ( byle AF wydolił za dzieciakami w ruchu :-) )
Pepe12345
zbanowany
Posty: 328
Dołączył(a): 19.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pepe12345 » 19.09.2010 09:33

pipeman napisał(a):Co do tego nikona to złego sowa nie powiem, ale nawet najtańsze lusterko z portretówką ze światłosiłom poniżej f/2 da lepszy efekt jeżeli chodzi o fotki kwiatuszków ( efekty będą bdb ) jak i wnuki... ( byle AF wydolił za dzieciakami w ruchu :-) )


Zgoda. Nikt tutaj nie podważa wyższości lustrzanki na obojętnie jak dobrym kompaktem. Kompakt to kompakt. Ma swoje wady i swoje zalety. Wady- gorsza jakość zdjęć którą widać jeśli się ogląda fotki w 1:1, mniej użyteczne wysokie ISO (choć w przypadku P100 jest ok- ma nowy typ matrycy- backlit CMOS), mniejsze możliwości operowania głębią ostrości, większe szumy spowodowane upakowaniem i tak małej matrycy pixelami, artefaktami pochodzącymi z zazwyczaj mocnych algorytmów wyostrzania (na szczęście można wyłączyć i wyostrzać w komputerze) i takie tam... Jeśli ktoś nie ogląda fotek w 1:1- zakładam się że nie zauważy różnicy. Z zalet- kompaktowość/mobilność no i np jak w tym Nikonie zoom optyczny 26x. Lustro tego nia ma. Trzeba żonglować szkłami no i takie jak w kompakcie kosztowało by majątek. Żonie bym lustrzanki nie kupił, bo samemu mam czasem dość dźwigania torby z paroma kg w środku. Szczególnie w upalny dzień. :) W sumie to kupiłem dzieciakowi i trochę sobie do codziennego użytkowania i nie noszenia kilogramów, ale raz że go przerasta, a dwa że do "codziennego" fotografowania zacząłem używać iPhone'a 4g i ten mi do takich celów w 100% wystarcza. Podsumowując- jeśli ktoś nie robi odbitek wielkości billboardów, wystarcza mu format A3, ma trochę pojęcia o fotografii i elementarne o obróbce zdjęć- zakładam się że zrobi i zaprezentuje 200% lepszej jakości zdjęcia niż niejeden zrobi lustrzanką działającą w "trybie zielonym". Jeśli chodzi o prezentację na ekranie komputera, tv, www etc- zakładam się że fotki z dobrego kompakta, wyjęte wprost z aparatu będą robiły lepsze wrażenie niż te wyjęte prosto z lustrzanki. Jest to kwestia "oczojebnych" algorytmów zaszytych w tego typu aparatach, które przeznaczone są głównie dla ludzi nie mających ochoty czy umiejętności do dalszej obróbki fotek.
pipeman
Odkrywca
Posty: 73
Dołączył(a): 09.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) pipeman » 19.09.2010 15:33

W pełni to rozumiem, jako że sam kompakta z ultrazumem mam w domu.
Aby syn się zapoznawał z tatusiowym hobby.

Jak do kwiatów, to tylko jasna stałka. Malowniczy kolorowy bokeh, 10 cm GO na 50mm to bajka do kwiatów. Tego żadne zumy nie mają nawet przy lustrze. Widziałem tego nikona i wiem że sobie radzi. Pod szersze zastosowanie jak najbardziej. Do wspomnianych kwiatów i wnuka lustro ze stałkom. Zawsze do tego kit też się przyda.
Następna strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone