Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Czy mogę wynająć swój jacht w Chorwacji znajomym??

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
brokers7
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 303
Dołączył(a): 24.02.2008
Czy mogę wynająć swój jacht w Chorwacji znajomym??

Nieprzeczytany postnapisał(a) brokers7 » 25.10.2009 18:32

Witam.

Mam pytanie.

Posiadam od zeszłego roku jacht Bavaria i mam go w marinie Baska Voda cumowany przez cały rok. Byłem ze znajomymi już na paru rejsach na moich jachcie. I wczoraj zapytali mnie czy nie mogą wynająć ode mnie tego jachtu w na jeden miesiąc po dwa tygodnie każdy aby popływać tym razem ze swoją rodziną. Proszę więc o pomoc czy w Chorwacji mogę im go wynająć. Będę bardzo wdzięczny za odpowiedz na forum lub na email: adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl

Pozdrawiam
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 25.10.2009 19:18

Nie, jeśli jacht nie jest zarejestrowany w RH, ani też tu wyczarterowany, na pokładzie musi znajdować się właściciel, o ile się nie mylę... "Przegrzeb" forum pod tym kątem: tu cały dział dla żeglarzy między innymi.
Pozdrawiam
brokers7
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 303
Dołączył(a): 24.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) brokers7 » 25.10.2009 20:09

Dziękuję bardzo za odpowiedz

A mogę zarejestrować jacht w Chorwacji aby ominąć te przepisy dla obco krajowców??
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 25.10.2009 20:31

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):na pokładzie musi znajdować się właściciel, o ile się nie mylę...


Ja się tego nie doczytałem, ale nie jestem orłem językowym, więc jakbyś mogla rzucić okiem na:
http://www.mmpi.hr/UserDocsImages/nn-40 ... e-more.htm
to byśmy mieli sprawę wyjaśnioną.

Članak 9 glasi:
Na plovilu koje plovi u Republici Hrvatskoj moraju se u svrhu provjere nalaziti sljedeći dokumenti u izvorniku:
(...)
- dokaz o vlasništvu ili punomoć za korištenje plovila.


Moim zdaniem skoro piszą o upoważnieniu (pełnomocnictwie) to niekoniecznie na łódce musi być sam właściciel, ale może gdzieś w innym miejscu tego dokumentu jest to napisane.

Przy okazji jakbyś mogła mi napisać czy Članak to jest paragraf, czy artykuł, czy jeszcze coś innego i czy Uredba to ustawa, a Naredba - rozporządzenie?

pozdrav K

pozdrav K
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 25.10.2009 21:09

Na pieniądze zarobione w Chorwacji trzeba płacić podatek.
Za legalny czarter musisz mieć firme zarejestrowane w Chorwacji.
Wypożyczalnia łodzi może prowadzić jedynie firmy zarejestrowane w Chorwacji i na statku pod banderą chorwacka.

black charter

8O
brokers7
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 303
Dołączył(a): 24.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) brokers7 » 25.10.2009 21:12

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):Nie, jeśli jacht nie jest zarejestrowany w RH, ani też tu wyczarterowany, na pokładzie musi znajdować się właściciel, o ile się nie mylę... "Przegrzeb" forum pod tym kątem: tu cały dział dla żeglarzy między innymi.
Pozdrawiam


A ma Pani może informację czy mogę zarejestrować taką działalność w Chorwacji co do czarterów, lub podnająć łódź firmie czarterującej bo nie ukrywam że może choć cześć tej nie małej kwoty jaką wydałem na jacht się zwróci :-) Tak się teraz nad tym zastanawiam po propozycji moich znajomych co do chęci wynajęcia tego mojego jachtu. :) Tylko oczywiście zgodnie z prawem.
brokers7
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 303
Dołączył(a): 24.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) brokers7 » 25.10.2009 21:14

mirko napisał(a):Na pieniądze zarobione w Chorwacji trzeba płacić podatek.
Za legalny czarter musisz mieć firme zarejestrowane w Chorwacji.
Wypożyczalnia łodzi może prowadzić jedynie firmy zarejestrowane w Chorwacji i na statku pod banderą chorwacka.

black charter

8O


Dziękuję za odpowiedz. Właśnie mi o to chodzi aby zapłacić i mieć wszystko legalnie. Czy to jest droga przez mękę? I czy w ogóle jest realna??
mottom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 02.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) mottom » 25.10.2009 21:26

brokers7 napisał(a):Właśnie mi o to chodzi aby zapłacić i mieć wszystko legalnie.


Ostatnio o tym trochę rozmawialiśmy na tym forum:
forum/viewtopic.php?p=443720&highlight=siedzisz+kliknij#443720
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 25.10.2009 21:32

brokers7 napisał(a):
mirko napisał(a):Na pieniądze zarobione w Chorwacji trzeba płacić podatek.
Za legalny czarter musisz mieć firme zarejestrowane w Chorwacji.
Wypożyczalnia łodzi może prowadzić jedynie firmy zarejestrowane w Chorwacji i na statku pod banderą chorwacka.

black charter

8O


Dziękuję za odpowiedz. Właśnie mi o to chodzi aby zapłacić i mieć wszystko legalnie. Czy to jest droga przez mękę? I czy w ogóle jest realna??


Myślę, że nie warto dla jednego jachtu :?
brokers7
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 303
Dołączył(a): 24.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) brokers7 » 25.10.2009 21:42

mirko napisał(a):
brokers7 napisał(a):
mirko napisał(a):Na pieniądze zarobione w Chorwacji trzeba płacić podatek.
Za legalny czarter musisz mieć firme zarejestrowane w Chorwacji.
Wypożyczalnia łodzi może prowadzić jedynie firmy zarejestrowane w Chorwacji i na statku pod banderą chorwacka.

black charter

8O


Dziękuję za odpowiedz. Właśnie mi o to chodzi aby zapłacić i mieć wszystko legalnie. Czy to jest droga przez mękę? I czy w ogóle jest realna??


Myślę, że nie warto dla jednego jachtu :?


No i właśnie oto mi chodzi aby uniknąć takich problemów jak tych z Austrii.

Powiem tak choć bym miał zarobić na tym tysiąc złotych to się opłaci. Bo jacht już mam i nie zamierzam go kupować aby na nim zarabiać, po prostu taki pomysł mi wpadł w związku zapytaniem moich znajomych o jego wypożyczenie. ;-) A może coś się da odrobić za zakup. :-)
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 26.10.2009 00:17

MorskiPas napisał(a):Przy okazji jakbyś mogła mi napisać czy Članak to jest paragraf, czy artykuł, czy jeszcze coś innego i czy Uredba to ustawa, a Naredba - rozporządzenie?

pozdrav K


Prawnicza nomenklatura nie jest moja specjalnoscią, ale, moim zdaniem:
uredba- przepisy wykonawcze lub/i regulacja prawna
naredba - rozporządzenie, normatyw, akt normatywny

Članak - artykuł
točka - punk/paragraf
stavak - paragraf

zakon- ustawa

Co do ustawy, faktycznie w jej treści nie dopatrzyłam się ani słowa o tym, że na pokładzie musi być właściciel...ale może "czort tkwi" w przepisach wykonawczych i w interpretacji... Przyznaję, że nie mam z tym do czynienia bezpośrednio, ale powtórzę za Mirko, dla mnie temat zadany przez Brokers7 kojarzy się tylko z "czarnym czarterem". Może jednak warto byłoby wysłać zapytanie do ministerstwa i sprawdzić "u źródła" (prosząc jednocześnie o wskazanie właściwego aktu prawnego, odpowiedniego fragmentu czy zapisu,); wtedy nie będzie już żadnych wątpliwości.

A żeby tutaj wynajmować legalnie jacht, należy założyć tu firmę i tu zarejestrować "pływadełko".
Pozdrawiam
brokers7
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 303
Dołączył(a): 24.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) brokers7 » 26.10.2009 00:59

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):
Prawnicza nomenklatura nie jest moja specjalnoscią, ale, moim zdaniem:
uredba- przepisy wykonawcze lub/i regulacja prawna
naredba - rozporządzenie, normatyw, akt normatywny

Članak - artykuł
točka - punk/paragraf
stavak - paragraf

zakon- ustawa

Co do ustawy, faktycznie w jej treści nie dopatrzyłam się ani słowa o tym, że na pokładzie musi być właściciel...ale może "czort tkwi" w przepisach wykonawczych i w interpretacji... Przyznaję, że nie mam z tym do czynienia bezpośrednio, ale powtórzę za Mirko, dla mnie temat zadany przez Brokers7 kojarzy się tylko z "czarnym czarterem". Może jednak warto byłoby wysłać zapytanie do ministerstwa i sprawdzić "u źródła" (prosząc jednocześnie o wskazanie właściwego aktu prawnego, odpowiedniego fragmentu czy zapisu,); wtedy nie będzie już żadnych wątpliwości.

A żeby tutaj wynajmować legalnie jacht, należy założyć tu firmę i tu zarejestrować "pływadełko".
Pozdrawiam



Zgadzam się z Panią. Przestudiowałem przepisy no i niestety jestem zmartwiony gdyż nie będę mógł wypożyczyć jachtu znajomym. Czy istnieje możliwość oddania jachtu do czarteru Chorwackim firmą czarterującym pod polską bandera a jeśli nie czy istnieje możliwość przepisania bandery na Chorwacką??

Bardzo będę wdzięczny za odpowiedz.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 26.10.2009 11:19

Obawiam się, że nie jestem zbyt kompetentna w tej kwestii.. Ale tak na chłopski rozum, mniemam, że jachtu nie da rady zarejstrować w Hr nie mając do tego jakiejść "prawnej" podstawy (podobnie jak samochodu itp.). Bez pobytu i bez firmy założonej tutaj moim zdaniem nie da rady (bo niby na jakiej podstawie?). Zakładasz firmę (co nierozerwalnie wiąże się z legalnym pobytem i meldunkiem) i wtedy rejestrujesz jacht na swoją hr firmę.
Obawiam się, że czarterowanie jachtu z pl banderą za pośrednictwem hr firm jest niemożliwe.
Ale, jak też wspomniałam, ja ekspertem nie jestem (a przyznam, że nie uśmiecha mi się przekopywanie przez nudne ustawy i niezliczone akty prawne, by czegoś się doszukać w tym temacie); z całą pewnością Mirko wie więcej.
Pozdrawiam
brokers7
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 303
Dołączył(a): 24.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) brokers7 » 26.10.2009 11:51

Pani Kasiu dziękuję bardzo za odpowiedz.


MIRKO pomożesz??
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 26.10.2009 13:28

Rejestrowacz jacht na banderę CH.

http://www.crs.hr/hrv/prviupis.asp

Zgodnie z informacjami, dotyczącymi rejestracji firmi, są dwie możliwości:

1. Rejestracja firmy (przez adwokata) 21000kn koszt depozytu + 6000kn koszt adwokata.
2.Jahtu sprzedać (fikcyjne) spółki do czarteru.

Myślę, że najlepiej skontaktować się z prawnikiem w Chorwacji.

:?
Następna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Czy mogę wynająć swój jacht w Chorwacji znajomym??
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone