Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

bogactwo fauny w Cro

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7912
Dołączył(a): 11.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 21.11.2005 16:48

Kir napisał(a):Zdjęć podwodnych? Mam ich dziesiątki jak nie setki ;-)

A umieściłeś je gdzieś w albumie?
Sądzę, że wiele osób będzie chciało je zobaczyć :!:
Ja w każdym razie tak. Podaj adres :)

Pozdrawiam :wink:
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 22.11.2005 09:55

...witam Kir
swiat morski jest wiekszi niz ten londowi. Tak jak sie zajmuje chodowla ryb morskich i badaniem inich stworzen morskich nie gwarantuje to 100% wiedze na wszistke temati morske. To tylko gdy bi sie zdazilo ze sie w czymsz pomile.
Ten ostatni zielonkawi slimak nalezi do grupi Opistobranchi (czili skrzela sa na zewnacz) ten twoj nalezi do Chromodoris ale jaki tego ci nie powiem.
Kluczy (atlasi do rozpozanawania) niemam
Kir
Cromaniak
Posty: 1012
Dołączył(a): 06.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kir » 25.11.2005 14:19

Leon napisał(a):...witam Kir swiat morski jest wiekszi niz ten londowi.

To akurat wiem. I jest to i piekne i przerażające (bo liczniejsze niż gromada owadów), i fascynujące (bo i nie poznane i jeszcze nie do końca zepsute ;-) )

Leon napisał(a):Ten ostatni zielonkawi slimak nalezi do grupi Opistobranchi (czili skrzela sa na zewnacz) ten twoj nalezi do Chromodoris ale jaki tego ci nie powiem.

Po długim śledztwie okazało się że ten zielony to Hypselodoris picta. To co wspominałem że widziałem w Makarskiej to prawdopodobnie ten sam gatunek tylko inna odmiana barwna

Ten brązowy to Aplysia fasciata z rodziny ANASPIDEA (angielski Seahares) z resztą ten ze zdjęć Jacunia to tez jest temn sam gatunek tylko inna postać barwna których też jest wiele. Widziałem w sieci zdjęcia tych ślimaków zrobione u wybrzeży Włoch i wyglądały identycznie jak moje, były też podobne do tych Jacunia ale bez białych plam.

Ślimak którego widziałem kiedyś na Korczuli był chyba z rodzaju Cratena

Założyłem nowy wątek z kolejnymi zagadkami
wątek z kolejnymi zagadkami, gdybyś jeszcze miał Leonie cierpliwość i tam zajrzał. Może podpowiesz - np łacińską nazwę rodziny, wtedy łatwiej się szuka. A i CIebie krakuscity zapraszam - będą zdjęca ;-)

A wracając do początku wątku o kondycji morza w Chorwacji: w tym roku byłem i w Chorwacji i w Czarnogórze. Porównując miejsca o podobnym dostępie do morza to niestety muszę napisać że morze w Hr zamienia się w pustynię. Pamiętam morze w Hr w latach 70-tych i 80-tych. Małże, omółki były dosłownie wszędzie, jeżowce też. Rybacy u których mieszkaliśmy jak nic nie złapali wchodzili do morza z nożem i przynosili omółki i wrzucali na grila. Może te małże nie były zbyt wielkie ale dało się to jeść a na małżach żerowały inne stworzenia np rozgwiazdy.
Przy brzegu dawało się złapać konika morskiego. I pamiętam jak w tamtych czasach w nałej wiosce, może 30 domów, na Kwarnerze wlewano coś do wody żeby odstraszyć jeżowce, żeby sobie zwiększyć ilość turystów. W tym miejscu na dnie ilość ukwiałów była ogromna - dosłownie pod każdym kamieniem. Byłem w tym miejscu 3 lata temu. Dno wygląda prawie jak pustynia. Jeżowce zostały, ukwiały na płyciznach wygineły, omółków nie ma. Na większej głębokości ok 6m żyją sobie ukwiały ale przetrwały tylko największe i to na piachu. I tak powoli staje się wszędzie.

Tymczasem w Czarnogórze, jak tylko zanurkuje się w miejscu oddalonym o 100m od zatłoczonych plaż, gdzie rzeczywiscie syf jest wielki a na dnie łatwiej znaleźć chipsa niż ukwiała, dno przypomina mi Adriatyk z dawnych lat - całe pola omółków, rozgwiazd ile chcesz, kraby wszędzie. Tu załączam zdjęcia właśnie takiego dna w Czarnogórze - omółki jak okiem sięgnąć (uwaga duże pliki ).
Obrazek Obrazek
U-la
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2268
Dołączył(a): 10.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) U-la » 25.11.2005 14:57

Kir! Dzięki! W Czarnogórze byłam, ale pływać tak daleko od brzegu, to w życiu się nie odważę - widzę, co tracę :( . Coś pięknego!

Na szczęście i dla szczurów lądowych w Montenegro cudów nie brakuje! Bo czy da się zapomnieć np. widok Jeziora Szkoderskiego z okolicznych pagórków i szczytów??? Ale co tam żyje pod wodą to niezbyt dobrze widziałam - może byłeś :lol: ?

Za te morskie - jeszcze raz - DZIĘKI!!! Uważnie śledzę, jak to to nazywacie :lol: , ale i tak za chwilę zapomnę :lol: .
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7912
Dołączył(a): 11.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 25.11.2005 15:10

Ładne zdjęcia Kir tu i w "Zagadkach....." :)
Pozdrawiam :wink:
Kir
Cromaniak
Posty: 1012
Dołączył(a): 06.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kir » 28.11.2005 11:10

shtriga napisał(a):Kir! Dzięki! W Czarnogórze byłam, ale pływać tak daleko od brzegu, to w życiu się nie odważę - widzę, co tracę :( . Coś pięknego!.


Zdjęcia podmorskie z Czarnogóy były zrobione nie 100mod brzegu tylko 100m od zatłoczonej plazy. A od brzegu to może 5m i nie głebiej niż
1m. Poniżej 2-3 metrów tak jak w Hr zaczyna się coś co wydaje się pustynią ale to się tylko tak wydaje tu też conieco żyje

shtriga napisał(a):Na szczęście i dla szczurów lądowych w Montenegro cudów nie brakuje! Bo czy da się zapomnieć np. widok Jeziora Szkoderskiego z okolicznych pagórków i szczytów??? Ale co tam żyje pod wodą to niezbyt dobrze widziałam - może byłeś :lol: ?


Nad Szkoderskim byłem. Zgodzę się że to jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie ale nie nurkowałem niestety. O ile do Czarnogóry to jachyba w sezonie już nie wrócę to zawsze będę namawiał na odwiedzenie Szkoderskiego, zwłaszcza że przez Niksic, Podgoricę można nad nie dojechać w ciągu 3godzin z granicy Bośniacko-Czarnogórskiej więc jak ktoś jest koło Dubrownika to warto skoczyć. Podobnie jak nad Zatokę Kotorską
bogjan
Globtroter
Posty: 59
Dołączył(a): 05.08.2005
bogactwo fauny w Cro

Nieprzeczytany postnapisał(a) bogjan » 23.12.2005 09:42

Witam.
Ogladając dno Malego Mora w okolicach Drace widać ogromne pola niezliczonych ilości wyglądających na martwe walcowatych tworów/obrzydliwe/ łudząco podobnych do dobrze ukształtowanego ludzkiego stolca i poczatkowo tak o nich sadziłem,tylko ta ich ilość i zróznicowana wielkość przekonały mnie że to nie to.Były zbyt głęboko żebym mógł to dziwo siegnąć wiosłem.Szczególnie duże ich zagęszczenie występowało w pobliżu ferm z ostrygami i mulami.Może to przypadek?
Mam pytania:czy jest to zwierzę i jeśli tak to jakie/ślimak,ryba,szkodnik,jadalne/,czy też charakterystyczne skupiska materiału dna formowane pod wpływem ruchu wody w sterefie dna,co jest chyba mało prawdopodobne,bo niektóre miały barwę połyskujacej czerni.
Janusz :?:
Kir
Cromaniak
Posty: 1012
Dołączył(a): 06.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kir » 28.12.2005 12:54

bogjan napisał(a):Mam pytania:czy jest to zwierzę i jeśli tak to jakie/ślimak,ryba,szkodnik,jadalne/,czy też charakterystyczne skupiska materiału dna formowane pod wpływem ruchu wody w sterefie dna,co jest chyba mało prawdopodobne,bo niektóre miały barwę połyskujacej czerni.
Janusz :?:


To co widziałeś to strzykwy. Występują w całym Adriatyku I praktycznie we wszystkich morzach. Zwane także ogórkiem morskim. To taki leniwy stwór który pełni na dnie tą sama rolę co dżownica. Jest więc pżyteczny bo zjada resztki organiczne przez co redukuje się w wodzie liczba bakteri gnijnych. W sumie to sympatyczne zwierzątko, wcale nie jest przykre w dotyku - coś jak worek z mąką. I na tym forum i w sieci znajdziesz informacje a nawet zdjęcia strzykw. Niektóre są kolorowe, niektóre jadalne, niektóre trujące. Gatunków jest dużo.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 22.10.2007 18:26

Takiego ślimaczka (no, może troszkę mniejszego :cry: niż ten ze zdjęcia Jacunia ) wyłowił mój mąż dwa lata temu w Prižbie na Korčuli.
Oczywiście, wypuściliśmy go po oględzinach... Jak odpływał, wyglądał jak falująca wątroba :lol:

Obrazek

Obrazek
censor
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 295
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) censor » 22.10.2007 23:07

Bogjan dla ciebie zdjęcie ogórka z Adriatyku
Obrazek
i jeszcze jedno
Obrazek
zrobione w lipcu 2007
Widmo
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 72
Dołączył(a): 13.06.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Widmo » 25.06.2015 23:07

Ile pociągnie złapany jeżowiec ? Córa dla cioci chce zawieźć i zastanawiam się czy gra warta świeczki :) (na żywego niech nie liczy)
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 26.06.2015 07:58

Widmo napisał(a):Ile pociągnie złapany jeżowiec ? Córa dla cioci chce zawieźć i zastanawiam się czy gra warta świeczki :) (na żywego niech nie liczy)


Nie męcz zwierzaka - zdjęcie zrób i zawieź.
Rafał78
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1514
Dołączył(a): 10.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał78 » 27.06.2015 14:24

Na straganie z pamiątkami kupisz kompozycje muszelki + jeżowiec + cóś tam jeszcze....
Całość zamknięta w czymś w rodzaju słoika.
Basiulinek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4400
Dołączył(a): 10.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Basiulinek » 27.06.2015 16:39

Widmo napisał(a):Ile pociągnie złapany jeżowiec ? Córa dla cioci chce zawieźć i zastanawiam się czy gra warta świeczki :) (na żywego niech nie liczy)


Jak chcesz mieć w aucie smród padliny,to zawieź....
Ludzie,co za pomysły ????
Poprzednia strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko

cron
bogactwo fauny w Cro - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone