Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Łowienie ryb bez wędki

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
mariusz nowak
Croentuzjasta
Posty: 168
Dołączył(a): 22.01.2007
Łowienie ryb bez wędki

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz nowak » 19.07.2008 08:06

witam.
dla tych którzy nie zabierają lub nie posiadają sprzętu wędkarskiego
jest prosta i zarazem bardzo skuteczna metoda łowienia ryb.
wystarczy -żyłka,ciężarek,haczyk,maska i rurka.
jeśli chcecie znać szczegóły to napiszcie.
pozdrawiam mariusz.
twardy
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 48
Dołączył(a): 11.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) twardy » 19.07.2008 13:43

Złapałem w ten sposób kilka małych rybek , niestety nie znam ich nazwy .
Chciałem złapać takie większe czarne ale zanim haczyk z hlebkiem spadł niżej tam gdzie pływały te większe rybki to te małe już zdążały oskubać mi haczyk :D
Pływałem tak na materacu przez kilka godzin , spalając plecy :o
fajna zabawa , polecam .
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 19.07.2008 22:44

mariusz nowak napisał(a):...-żyłka,ciężarek,haczyk,maska i rurka...


Dokładnie :D

Panowie na moim wyjeździe poprzywozili swoje "wypasione" wędki + jakieś pudełka z dodatkami.

A łowili i ... pływali z zestawem podanym przez mariusza nowaka.

Plus patyczek Obrazek i przynęta.

Łapali dla zabawyObrazek i ... wypuszczali.

Raz dla trzech żarty się skończyły Obrazek

Na jedną z kolacji i tak kupiono kilka (-dziesiąt) w zadarskiej rybarnicy Obrazek

... a one tak Obrazek się za wszystko koledze odwdzięczyły (po 36 godz. od ukłucia kolcem z płetry grzbietowej trzeba było zasięgnąć porady lekarza)

Pozdraviam zapaleńców i potwierdzam: uwaga na ... własne karki :oczko_usmiech:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107705
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 19.07.2008 22:59

:wink: Dorotko , mieliście kolegę o ksywce "jednoręki bokser" :wink:
Ale po prawdzie , to współczuję, bo mnie też łapa spuchła w Kokkino Nero - pomogła maść od lekarza i trzymanie zimnej puszki piwa w ręce :wink:

Mariuszu, czy na taki sposób wędkowania trzeba mieć licencję :wink: :lol:
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 19.07.2008 23:18

Kolega zaliczył ... dwa szybkie strzały igłą w pośladek (pierwszy raz w życiu!!! :devil: ) oraz antybiotyk, którym się wtedy nie przejął.

Rozmawialiśmy wczoraj przez telefon (minęły 2 tyg. od zdarzenia) - opuchlizna niedawno zeszła.

Chęć do łowienia bez wędki ... pozostała :hearts: .

Pozdrav raz jeszcze.
mariusz nowak
Croentuzjasta
Posty: 168
Dołączył(a): 22.01.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz nowak » 21.07.2008 11:02

witaj januszu.
czy licencja jest konieczna czy nie, tego nie badałem.
zabierałem do chorwacji 6-wędek ,masę innych dupców i to okazało
się zbędne.łowiłem w dzień i w nocy z brzegu i z pontonu z różnym
szczęściem.
obok mnie rozbiła się rodzina austryjaków/młodzi/.facet wypłynął na
ok.2 godziny z jakimś kółkiem a jak wyszedł z wody to szczena opadła
mi do samej ziemi.żona z pogardą stwierdziła ,,,zobacz jak się łowi ryby-
ty zabierasz tony sprzętu a tu facet z kawałkiem sznurka,, -dalej nie kończe.myślałem że mnie szlak trafi facet na drucie przy pasku miał
ze dwadzieścia szt. ryb i to jakich/dwa metrowe węgorze a reszta to 30-40
cm ryby/nie znam gatunku,ja takich nie złowiłem/.facet łowił z maską
i rurką w tym miejscu gdzie ja łowiłem bez efektu.
to kółko to jak się okazało/miejscowy sprzęt dostępny w kazdym sklepie za grosze/to zawinięta żyłka na dużą szpule.
więcej opiszę później teraz nie mam czasu
pozdrawiam mariusz
agrest
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 22
Dołączył(a): 03.01.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) agrest » 02.08.2008 07:10

Mariusz

Czy mozesz napisac cos wiecej. Zaostrzyles apetyt na ten sposob lowiectwa.

Czy wie ktos jak to teraz jest w cro? Mozna polowac z kusza i w ABC? A w nocy? Mozna polowac noca?

Pozdrawiam
J.
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 15.08.2008 21:44

...kusza w noci jest zabronione, kusza w dzien mozna ale trzeba kupic pozwolenie...
gaceq
Croentuzjasta
Posty: 206
Dołączył(a): 13.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) gaceq » 15.08.2008 22:06

mariusz nowak napisał(a):witaj januszu.
czy licencja jest konieczna czy nie, tego nie badałem.
zabierałem do chorwacji 6-wędek ,masę innych dupców i to okazało
się zbędne.łowiłem w dzień i w nocy z brzegu i z pontonu z różnym
szczęściem.
obok mnie rozbiła się rodzina austryjaków/młodzi/.facet wypłynął na
ok.2 godziny z jakimś kółkiem a jak wyszedł z wody to szczena opadła
mi do samej ziemi.żona z pogardą stwierdziła ,,,zobacz jak się łowi ryby-
ty zabierasz tony sprzętu a tu facet z kawałkiem sznurka,, -dalej nie kończe.myślałem że mnie szlak trafi facet na drucie przy pasku miał
ze dwadzieścia szt. ryb i to jakich/dwa metrowe węgorze a reszta to 30-40
cm ryby/nie znam gatunku,ja takich nie złowiłem/.facet łowił z maską
i rurką w tym miejscu gdzie ja łowiłem bez efektu.
to kółko to jak się okazało/miejscowy sprzęt dostępny w kazdym sklepie za grosze/to zawinięta żyłka na dużą szpule.
więcej opiszę później teraz nie mam czasu
pozdrawiam mariusz


Też jestem ciekawy co to za sprzęt ?
krzych222
Odkrywca
Posty: 79
Dołączył(a): 08.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzych222 » 21.05.2009 13:40

odświerzę temat :

Czy ktoś może opisać ten sprzęt, technikę jego używania, oraz przynęty jakie należy stosować?
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 21.05.2009 18:08

Leon napisał(a):...kusza w noci jest zabronione, kusza w dzien mozna ale trzeba kupic pozwolenie...


Kolego Leonie czy łapanie ryb z brzegu na wędkę jest zabronione czy można łowić ???? Są na ten temat rózne zdania, proszę o napisanie jednoznacznej odpowiedzi. pozdrawiam.
pasażer
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3391
Dołączył(a): 07.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) pasażer » 21.05.2009 23:14

darek1 napisał(a):Kolego Leonie czy łapanie ryb z brzegu na wędkę jest zabronione czy można łowić ???? Są na ten temat rózne zdania, proszę o napisanie jednoznacznej odpowiedzi. pozdrawiam.

Odpowiedź z Ambasady była taka:

Łowienie ryb na wędkę

Szanowny Panie,
W odpowiedzi na Pana pytanie, uprzejmie informujemy, acz ze znacznym opóźnieniem, za co przepraszamy, że niestety zezwolenie ribarska dozvola jest wymagane. Nie ma problemów w jego zdobyciu wydawane są w agencjach turystycznych (turističke zajednice) lub w urzędach administracji terytorialnej (opčinski ured). Cena zależna jest od czasu, na który zezwolenie jest wydawane (dzienne, tygodniowe, miesięczne). Zwracamy uwagę, że na niektórych akwenach połów, czy wędkowanie jest zabronione lub ograniczone, np. w Parkach Narodowych Kornati, Brijuni, Krka, Mljet i in.
Z poważaniem
Jacek Doliwa
Kierownik Wydziału Konsularnego
krzych222
Odkrywca
Posty: 79
Dołączył(a): 08.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzych222 » 21.05.2009 23:48

Ja chcę popróbować właśnie w masce na żyłkę ale nie będę wykupywał pozwolenia - jak to mówią - "jest ryzyko -jest przyjemność". :mrgreen:

Popiel, Leon może wy podpowiecie - jako experci. Mariusz obiecał że napisze ale zostawił nas w nieświadomości.
Przewertowałem forum i nie znalezłem dokładnych informacji o sprzęcie i technice łowienia jaką posługiwał się ten Austryjak z postu powyżej

Jako laik mam mnóstwo pytań:
co to za szpula o otórej wspominał Mariusz ?
o jakiej porze taka taktyka jest sukteczna?
jak to wygląda w praktyce?
pływasz nad rybami i pdsuwasz im przynętę pod nos?
jaką przynętę? (mrozne kalmary,maałże,żywca ?)
jaki pasi inny sprzęt, poza szpulą , trzeba mieć żbey zdobycz do siebie przymocować ?
Będę pod koniec Czerwca Dingacu na Plejesacu - czy to dobry czas i miejsce do podwodnego polowania ?
pasażer
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3391
Dołączył(a): 07.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) pasażer » 22.05.2009 01:31

krzych222 napisał(a):pływasz nad rybami i pdsuwasz im przynętę pod nos?
jaką przynętę? (mrozne kalmary,maałże,żywca ?)

Przynęty tak. Małże, mrożone kalmary, a nawet ślimaki winniczki. Białe robaki nie warto zabierać z Polski.
Polecam zabrać wędki jednak. Takie pływanie z żyłką to dla zabawy bardziej i na krótką metę raczej, ale może Leon coś o tym sposobie więcej powie, bo on tu jest ekspertem a nie ja.

Kilka okonków tak złowiłem na pobliskim czystym jeziorze lecz to nie było łowienie. Zabawa jak wyżej wspomniałem i to krótka.
Myślę, że bez wędki to tylko z łódki. Można wyrzucić kilkanaście od razu zestawów. Kiedyś prezentował na forum tą metodę połowu Sławomir Wocial.

W Adriatyku chodzi jeszcze o zupełnie inne sprawy.
Leon w swoim artykule z 2002roku napisał tak:

Ciekawostką jest, że nie wszyscy wędkarze morscy używają wędki, która zaczęła być powszechnie stosowana w Chorwacji wraz ze wzrostem turystyki wędkarskiej. Okazuje się, że sprzęt wędkarski w postaci wędek i kołowrotków pierwsi chorwaccy wędkarze zaczęli kupować od Czechów i Polaków na bazarach, za jedną "czerwoną" (dawny pieniądz jugosłowiański). Tradycyjny zestaw morski (do połowu z łódek) składał się tylko żyłki i haczyków z przynętą, za wędkę służyła ręka, a branie wyczuwało się na palcu wskazującym! Ile to ja razy zacinałem takie brania, które później okazywały się zaczepem i miałem piekące od morskiej soli rany na palcach! Ten sposób wędkowania preferuje nadal duża liczba wędkarzy łowiących z łódek, bo jest najtańsza. Oprócz tego nie trzeba przepłukiwać delikatnego sprzętu słodką wodą. Liczni wędkarze zrezygnowali z wędek i kołowrotków od kiedy tani sprzęt, którego uzywali okazał się zbyt delikatny lub wręcz źle skonstruowany, do tego najbardziej zawodny w najbardziej potrzebnym momencie, czyli kiedy holowali porządną sztukę. Na dobry morski sprzęt mogą sobie pozwolić tylko nieliczni, przede wszystkim łowcy okazów lub ci, dla których turystyka wędkarska jest źródłem dochodów.
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 22.05.2009 07:22

Ile kosztuje zezwolenie na łapanie rtb z brzegu, tygodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, jednodniowe ???
Następna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone