Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Pytanie o Prawo jazdy

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
gusia-s
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4638
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 03.09.2017 19:23

Ja też odnoszę się tylko do praktyki. Nikt nie zawraca sobie tym głowy, szczególnie służby za granicą. Parlament europejski dyrektywą ustanowił jednolity wzór prawa jazdy we wszystkich państwach członkowskich ale dopuścił drobne odstępstwa i tak np. Polska jako jeden z niewielu krajów jeszcze ma ten archiwalny adres zamieszkania w prawku poz. nr 8. Ani Chorwacja, ani Niemcy, Austria, Belgia, Włochy, Grecja, Słowacja, Węgry i wiele jeszcze innych państw członkowskich już takiego zapisu nie posiada.

Policjanta interesuje, że kontrolowany pan Kowalski o nr pesel .... posiada uprawnienia do kierowania pojazdem i jest tym, który siedzi akurat za kierownicą a nie czy mieszka w Zgierzu czy Gdańsku. W razie potrzeby każdego znajdą po PESELU odpowiednie służby.

Przepis zobowiązujący do wymiany prawa jazdy z uwagi na zmianę miejsca zamieszkania jest martwy, bo mimo jego niedochowania nie dochodzi do utraty nabytych uprawnień. Można być bezdomnym, nigdzie nie zameldowanym i uprawnienia nadal są ważne. Podobnie jest z DR, mimo że nie zarejestrujesz auta na siebie w wymaganym terminie, nikt nie odbierze ci do niego prawa własności jeśli masz dowód jego zakupu.
Prawodawstwo i unifikacja dokumentów idzie w tym kierunku, że dowód potwierdza tożsamość, prawko uprawnienia a DR ma potwierdzać dane pojazdu i świadczyć kto jest jego właścicielem. Natomiast zameldowanie poświadcza w tej chwili zaświadczenie. Dlatego też pierwszym krokiem w tym kierunku było odejście od umieszczania adresu w dowodach osobistych, kolejnym będzie wyrzucenie adresu z praw jazdy.
obiadek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 129
Dołączył(a): 21.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) obiadek » 03.09.2017 22:10

Kolejny martwy przepis z adresem w prawie jazdy. Ten adres praktycznie chyba potrzebny jest tylko do kredytu (jako drugie poświadczenie tożsamości). Ale może i to tego dojrzejemy jak z trzecią tablicą na hak do rowerów.
Z praktyki prawko mam "wydrukowane" 1997 i nie zmieniony adres a od tego czasu i kolizja się trafiła z wezwaniem policji (uff-nie z mojej winy) i kilka mandatów też zdarzyło się otrzymać (tylko grzecznie pytali jaki adres ma być na bloczku wpłaty :roll: )
Poprzednia strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagicron
Pytanie o Prawo jazdy - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Forum wykorzystuje oprogramowanie M 2.0. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2018